Jump to content

10 εκ ? ή την επικοινωνία με τον Θεό;


Recommended Posts

Πολύ υλιστές είμαστε εδώ μέσα τελικά.

 

btw, αν θελήσετε να γίνετε μέλη του δόγματός μου (όταν επικοινωνήσω με το Θεό) κάντε μου pm.

 

Βασικά σκέφτομαι να τον ρωτήσω πώς τον λένε. όχι, το jhvh δεν μου αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στο φιλοσοφικό ερώτημα "τα λεφτά ή την επικοινωνία με το Θεό" θεωρούμε δεδομένο την ύπαρξη και των δύο, στο υποθετικό ερώτημα.

 

Φίλε johnny συμφωνώ με την διαδρομή και όχι τον προορισμό.Ποιος είναι ο προορισμός όμως είναι πιστεύω του καθενός.

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση που αντί για το υπέρτατο αγαθό, γνώση, επελέχθει το ποσό.(χαριτολογώντας βέβαια για όσους απλώς αστειεύτηκαν)

 

Να βάλω και ένα παρόμοιο ερώτημα;

(δεν περιμένω.Θα το κάνω)

 

Αν η επιλογή σας είναι ο Θεός, εκτός από τις απορίες που θα θέλατε να σας λύσει

τί άλλο θα ζητούσατε.Μόνο 1 χάρη έχεται δικαίωμα.

Edited by caesardim
Link to comment
Share on other sites

Θεό..

Δεν ξέρω το λόγο , απλά μου κάθεται πιο σωστό...

10.000.000? θα μου μείνουν μετά θάνατον να τα κάνω τι?

Θα το φιλοδοφήσω και θα ξανακάνω ποστ , μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Αν η επιλογή σας είναι ο Θεός, εκτός από τις απορίες που θα θέλατε να σας λύσει

τί άλλο θα ζητούσατε.Μόνο 1 χάρη έχεται δικαίωμα.

 

Ξαφνικά μου θύμισες το επεισόδιο South Park που ο Σταν ρωτάει το Θεό γιατί δεν έχει περίοδο... :lol:

Ξέρω γω... να με βοηθήσει με το δόγμα που λέγαμε... :lol:

Μάλλον να πεθάνω και να αναστηθώ. Αυτό πάντα βοηθάει στη δημιουργία μιας θρησκείας... :smilewink:

 

Τελοσπάντων, πέρα από την πλάκα. Μάλλον θα του ζητούσα να προσέχει κάποιον δικό μου άνθρωπο.

 

Ή να πάθει κάτι κάποιος που απεχθάνομαι, για να γελάω μετά χαιρέκακα... :063laugh: Εξάλλου, είναι στο ελληνικό DNA αυτό... (όσοι έχουν ακούσει το ανέκδοτο με το Θεό, τον έλληνα και την κατσίκα του γείτονα καταλαβαίνουν τι εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς μου κάνει εντύπωση που αντί για το υπέρτατο αγαθό, γνώση, επελέχθει το ποσό.(χαριτολογώντας βέβαια για όσους απλώς αστειεύτηκαν)

 

Ωραία.. και μάθαμε τα πάντα, μετά τί θα κάνουμε...; Να πάμε να αυτοκτονήσουμε! Θα αντιληφθούμε πόσο μικροί είμαστε σε αυτό το κόσμο - σύμπαν, θα αντιληφθούμε ότι κοινώς είμαστε ένα τίποτα!

Και αυτό το υπέρτατο αγαθό δε μπορεί να ανθίσει εάν τα κτήματα δεν είναι έτοιμα για καλλιέργεια..

 

 

 

Αν η επιλογή σας είναι ο Θεός, εκτός από τις απορίες που θα θέλατε να σας λύσει

τί άλλο θα ζητούσατε. Μόνο 1 χάρη έχεται δικαίωμα.

 

Τίποτε.. Γιατί ό,τι κερδίζω θέλω να το κερδίσω μόνη μου :)

Link to comment
Share on other sites

sabrina στην απάντησή σου βρήκα εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις:

Ωραία.. και μάθαμε τα πάντα, μετά τί θα κάνουμε...; Να πάμε να αυτοκτονήσουμε!

και:

Και αυτό το υπέρτατο αγαθό δε μπορεί να ανθίσει εάν τα κτήματα δεν είναι έτοιμα για καλλιέργεια..

 

Αντί να αυτοκτονήσουμε, να ετοιμάσουμε τα κτήματα.

Link to comment
Share on other sites

sabrina στην απάντησή σου βρήκα εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις:

 

Τις απόψεις μου δεν τις βλέπω καθόλου ως εκ διαμέτρου αντίθετες...

Ένα κτήμα δε γίνεται να δεχθεί τους σπόρους έτσι επειδή απλά τους ρίξαμε και μετά να καλλιεργηθεί. Αν ο σπόρος βρίσκεται πάνω στο κτήμα δεν καλλιεργείται. Χρειάζεται όργωμα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

...Βέβαια η μέθοδος της φυσικής καλλιέργειας υποστηρίζει το αντίθετο... :whistling:

 

Ωραία αντί για τη λέξη καλλιέργεια βάλε ανάπτυξη, εκεί θα κολλήσουμε; Η καλλιέργεια είναι η όλη διαδικασία: Όργωμα - Σπορά - Αναπτυξη - Συγκομιδή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, όμως δυστχώς ούτε κτήματα υπάρχουν πια, και όσα είναι γόνιμα φυλάσονται ακραία.

Συμφωνώ με sabrina στο ότι ένα τίποτα έιμαστε στη τελική και πως μονάχα η αυτοκτονία μένει, όμως συμπάσχω με τον αγώνα καλλιέργιας κ ανάπτυξης..

 

Στη τελική στο 2ο ερώτημα ίσως απαντούσα τελείως εγωιστικά "Πάρε με από εδώ επιτέλους".

 

Johnny : Η Φυσική καλλιέργια καταπολεμάται εδώ και πολύ καιρό, ειδικά μεταφορικά, όπου το αναγκαίο όργωμα όπου κάποτε παρήχαν τα σκουλίκια (βλ. λάθη άλλων - μαθήματα δικά μας) τώρα το ανακυκλώνουμε εμείς αναγκαστικά ώστε να παραχθεί δηλητίριο για κάθε ζώσα οργανισμό...

 

Η γνώση εκεί ειναι και σε περιμένει, εσύ κοιτάς αλλού.

Ο θεός (κλπ κλπ κλπ) δεν μας δοκιμάζει, απλά περιμένει να σηκωθούμε στα πόδια μας κ να ανοίξουμε τα μάτια μας.

Και 1.000€ να ήταν ίδια η επιλογή μου

 

Edit: Ούτως ή άλλως κανείς δεν χαρίζει κάτι από τα 2, και τα 2 αποκτώνται έπειτα από αρκετό κόπο.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα σε εντελώς φιλοσοφικό ερώτημα και απλώς έθεσα φιλοσοφικό ερώτημα.Φυσικά και δεν πρέπει να συμφωνούμε.Οι απόψεις είναι όπως πάντα υποκειμενικές και απολύτως σεβαστές.

Φιλοσοφικά πάντα, επανέρχομαι και σημειώνω πως όποιος είχε την τιμή να μπορέσει να αποκτήσει τη Γνώση:

πιστεύει πως έφτασε στην κορυφή;

θα ήταν τυχερός ή άτυχος;

μπορεί να αιτιολογηθεί;

 

και η χάρη που θα ζητούσε θα είχε:

απήχηση στο σύνολο ή σε στενότερο κύκλο;

ιδιοτελείς ή ανιδιοτελείς σκοπούς;

ποιοι θα ήταν αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να θέσω ένα δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα.

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 ? ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

 

Γιατι βαζεται "σχιζοειδη" ερωτηματα βρε παιδες?

Ποιο χερι θελεις να σου κοπει? Το αριστερο? η' το δεξι?

 

Προτιμιστε να ειστε "πλουσιοι" σε εμπειριες,σε χαρισματα,σε συναισθηματα.

Ακομα και ενας ζητιανος μπορει να κανει λεφτα αλλα ποτε δεν θα ναι πλουσιος....

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να θέσω ένα δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα.

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 ? ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

Άκυρο το ερώτημα και πολύ πονηρό.

Διότι αφ? ενός, πολύ απλά, όποιος ισχυριστεί ότι μπορεί να σου προσφέρει την επικοινωνία με τον Θεό, ψεύδεται ασύστολα. Κανείς δεν μπορεί να το κάνει αυτό για σένα, εκτός από εσένα -μόνος σου.

Αφ? ετέρου, 10.000.000? είναι υπεραρκετά λεφτά για να σε απομακρύνουν απίστευτα από τον στόχο της Θεΐας επικοινωνίας, αφού θα «πέσεις με τα μούτρα» στο να τα ξοδεύεις.

?Μόνο «διαβολάκι» λοιπόν θα έβαζε τέτοιο δίλημμα. :lol:

 

Η δική μου απάντηση επομένως, είναι ότι θα επικοινωνήσω με το Θείο μόνη μου και δεν θέλω 10.000.000?. Δώσε μου 10.000? για να τακτοποιήσω κάτι οικονομικές «τρύπες» που έχω, και είμαι ΟΚ. ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα 10.000.000 ?.

 

Για να τα επενδύσω και να τα κάνω περισσότερα, ο πλούτος για μένα κάνει την ευτυχία. :cheerful:

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...