Jump to content

10 εκ ? ή την επικοινωνία με τον Θεό;


Recommended Posts

Ήθελα να θέσω ένα δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα.

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 ? ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα προτιμούσα την επαφή με το Θεό.Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί.

Τα χρήματα είναι αναλώσιμα.

Θα έλυνα όλες μου τις απορίες.

Θα έφτανα στο υψηλότερο στάδιο γνώσης και θα αποκτούσα, πιστεύω, και την σοφία της γνώσης της.

Θα μπορούσα να λύσω πολλά από τα προβλήματα του υλικού κόσμου.

Θα αποκτούσε καινούρια πορεία και λόγο η ύπαρξή μου στον πλανήτη.

 

Και άλλα τόσα που δεν αναφέρω για να μην κουράσω.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να θέσω ένα δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα.

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 € ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

 

 

χμμμμ απο την μια τα λεφτα οντως ειναι αναλωσιμα και καποια στιγμη θα πεθαινες και θα εμενες με τα λεφτα και τις αποριες σαν τον μα....κα απο την εχω καποιες αποριες που θα μπορουσενα λυσει ο Θεος!!!! (να παρουμε 5 εκατομμυρια ευρω και να μιλησουμε τον μισο χρονο με τον Θεο παιζει;;;) :whistling::whistling:

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Χμμ εγώ που δεν πιστεύω στο θεό....δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 ? ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

 

Εγώ θα επέλεγα τα χρήματα.. Γιατί προτιμώ να επικοινωνώ με τον εαυτό μου περισσότερο παρά με το Θεό..

Link to comment
Share on other sites

εννοειται τα χρηματα...

Με τοσα λεφτα εχεις ολο τον χρονο κ την διαθεση να επικοινωνεις με τον θεο μεσα σου (κ αμα κατσει κ εξω σου) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο ερώτημα δεν ειναι ;

 

Εγω που πιστευω στον Δημιουργό θα μπορούσα να διαλέξω να επικοινωνω μαζί του, αλλά πάλι

θα αντεχα το βαρος τις ευθυνης; Ειναι σαν να κανεις αταξιες και να κοιτάς τον πατέρα σου κατάματα

καθώς απολογήσαι.

Και το χειρότερο; Πώς θα απολογηθώ στην ερώτηση "Μα παιδί μου αφού είμαι πάντα μέσα σου και γύρω σου,

γιατι δεν πήρες τα χρήματα να τα αξιοποιήσεις πρός τον πλησίων σου και τον εαυτό σου;"

Αν πάλι πάρω τα χρήματα θα υπάρχει μια φωνή μέσα μου που θα λέει "Καλά ξεπούλησες κάθε αξία που είχες για τα λεφτά που

δέν σημαίνουν και τίποτα; Θυσίασες την επικοινωνία με την Αρχή των πάντων και το μοναδικο ων που σε κατανοεί για τα χρήματα;"

 

Τελικά στην ζωή όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας! :P

Link to comment
Share on other sites

Θα επελεγα να επικοινωνήσω με το Θεό, και μετά θα ξεκινούσα το δικό μου θρησκευτικό δόγμα και θα τα τσέπωνα!!!! όχι πάιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητεί τα 10.000.000.

1ον. Επικοινωνία με τον Θεό έχω ήδη και την ΠΡΟΤΙΜΩ και ΤΙΜΩ πολύ περισσότερο από το ότι να τον έχω φάτσα κάρτα να μιλάω μαζί του..(άσε που με μερικούς ανθρώπους νιώθω λες και μιλάω στον ίδιο, όχι γιατί είναι κάποιοι αυτοί, αλλά διότι έχουν καταλητική δράση στον χαρακτήρα μου με αποτέλεσμα να ανοίγω πολύ ευκολότερα και δίχως καμία πίεση ή ντροπή).

2ον. Με τα χρήματα που ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΑ χρειάζομαι λόγω ΧΕΙΡΗΣΤΗΣ διαχείρησης θα ξεχρέωνα αγαπημένους φίλους και κατηραμένες τράπεζες..θα ικανοποιούσα αγνές επιθυμίες προς τον εαυτό μου και τους γύρω μου, και ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως θα έκανα πραγματικότητα όνειρα ιδρυτών εταιριών που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να βοηθήσουν ανάπηρους, παραπληγικούς, "αργούληδες", κλπ με ΜΟΝΟ την ψυχή τους μιας και το "κράτος" δεν τους παρέχει ...όχι ακίνητα, αλλά έστω ένα πουλμανάκι ρε παιδί μου...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΡΑ>>>>^$Ε@*@&^$<<<<<

3ον. Θα μπορούσα πραγματικά να ΠΡΟΣΦΕΡΩ σε απογόνους μου που τόσο επιθυμώ μα κολύωμαι μια ικανοποιητική παιδεία ψυχολογική μα και υλική (δεν μιλάω για ικανοποίηση πλαστών και βεβιασμένα εισαγμένων στο αθώο μυαλό των παίδων αναγκών, μα για την πραγματική ανάγκη ικανοποίησης της περιέργειας).

4ον. Θα αγόραζα ένα ιστιοφόρο ώστε να ταξιδεύω και να βρίσκω όχι μόνο τον θεό, μα ΚΑΙ τον εαυτό μου όποτε το χρειάζομαι.

5ον. ΙΣΩΣ να έβρισκα κάποιους επικοδομητικούς τρόπους "εκδίκησης" προς άτομα που ηθελήμενα με έχουν πατήσει πολλάκις αδιαφορώντας της συγχωρήσεως μου..(φυσικά ΔΕΝ μιλάω για πράξεις φθόνου - δόλου κλπ.. κάτι όπου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα μπορούσε να δώσει κάποιο μάθημα...αν κ εξαιρετικά δύσκολο σε αρκετές περιπτώσεις).

6ον. Ό,τι άλλο θέλω!! :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Θα επελεγα να επικοινωνήσω με το Θεό, και μετά θα ξεκινούσα το δικό μου θρησκευτικό δόγμα και θα τα τσέπωνα!!!! όχι πάιζουμε...

 

Xαχα! Καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Έναν καλό ταξιδιώτη δεν τον νοιάζει τόσο το πού θα πάει όσο το πώς θα πάει εκεί που θέλει.

Σχεδιάζει το ταξίδι του μέσα από τις πιο όμορφες διαδρομές (έστω κι αν είναι κάπως πιο κουραστικές από τις συνηθισμένες) έτσι ώστε να δει και να ζήσει όσα περισσότερα μπορεί.

 

Τί θα κερδίσεις αν φτάσεις κατ' ευθείαν στο τέλος? Έχεις χάσει όλη τη μαγεία του ταξιδιού!

Εξ' άλλου ολόκληρο το ταξίδι αποτελεί κατά κάποιο τρόπο και μια προετοιμασία γι' αυτό το τέλος. Πόσο έτοιμος θα είσαι αν έχεις παρακάμψει όλη τη διαδρομή?

 

 

 

Συνεπώς, θα επέλεγα το 1 εκατομμύριο (τί να τα κάνεις και τα 10? - ένας καλός ταξιδιώτης ταξιδεύει πάντα ελαφριά :smilewink: ).

Link to comment
Share on other sites

τα 10.000.000 ευρπω εννοειται για τον λόγο ότι θα τσέπωνα τα χρήματα, θα έψαχνα με τα χρήματα σε διάφορες χώρες τα ερωτήματα που με ενδιαφέρουν και έπειτα εάν δεν απαντιόταν και κανένα ερώτημα δεν χάλασε και ο κόσμος...

 

αλλά θα έχεις μια ευτυχισμένη ζωή έτσι όπως γουστάρεις εσύ. με ταξίδια να δεις πράγματα που δεν θα μπορούσες να δεις έτσι και είχες επιλέξει την ομιλία με τον θεό. κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, θα επέλεγα το 1 εκατομμύριο (τί να τα κάνεις και τα 10? - ένας καλός ταξιδιώτης ταξιδεύει πάντα ελαφριά :smilewink: ).

 

Να επικοινωνήσω με τον Θεό να λύσω τις απορίες μου.

και μετα θα έπερνα κα τα υπόλυπα 9 εκ. απο τον johnny. lollolol

 

Αφού εκείνος δεν τα θέλει να πάνε χαμένα? :smilewink:

Edited by shadow3363
Link to comment
Share on other sites

Τα εκατομμύρια φυσικά!:P

 

Ο Θεός πάνω από όλα είναι μέσα μας και μετά έξω από μας!

 

 

Και αν τον έβλεπα φάτσα φορα μπορεί να με έπιανε το track μου και θα γινόμουν k ρεζίλι!Μετά από άντο δεν θα είχα σε ποιον να το πω γιατί κανένας δεν θα με πίστευε και θα με περνούσαν για τρελό,όπως είπε κάποιος πριν είναι πολύ μεγάλη ευθινή!Και τέλος,δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να μου λυθούν τόσο απλά οι απορίες μου.

 

Με τα 10 εκ. θα έκανα ότι και οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα τα χρήματα..

 

Και εγω τα χρήματα θα επέλεγα. Θα αγόραζα ένα εξοχικό στις μαλδίβες και θα σας άφηνα εσάς να ψάχνετε για τον θεο...

Ούτως η άλλως όταν πέθαινα θα τον συναντούσα (αν υπάρχει..)

 

Αν πάλι δεν υπάρχει πάλι κερδισμένος είμαι κατα 10 εκατομμύρια.

Σκεφτείτε να αφήνατε τα εκατομμύρια, να επιλέγατε την κουρτίνα 2 (επικοινωνία με τον θεό) και να έβγαινε ο ΖΟΝΓΚ και να έλεγε "χαχα δεν υπάρχει θεός... ¨-)"

Καληνύχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...