Jump to content

10 εκ ? ή την επικοινωνία με τον Θεό;


Recommended Posts

τα λευτα!κι όσοι πουν τον θεό είναι γιατί το γκάλοπ είναι μη πραγματικό..ας τα χαν τα 10.000.000 εκ μπροστά τους και θα σου λεγα.

 

Μην το λες. Έτσι και πραγματοποιούσα εγώ το δικό μου σχέδιο (δηλαδή να χρησιμοποιήσω την ικανότητά μου να μιλώ με το Θεό) για να φτιάξω τη δικλη μου θρησκεία θα έβγαζα πολύ περισσότερα... :lol:

 

Αν κι εδώ που τα λέμε, μπορείς να μιλήσεις ευκολα με το Θεό...

Εδώ : http://www.titane.ca/igod/

 

Μετά από 3 λεπτά κουβέντας, ο Θεός κλάταρε! Μάλλον θέλει patch... :lol:

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το έχουμε ξαναπεί αυτό το πρόγραμμα... μου αρέσει γιατί μπορείς να πείς ότι μ****ια θέλεις να πεις κατευθείαν... αν και στις περισσότερες ερωτήσεις δεν απαντάει καν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κόλλησε μολις τον ρώτησα τι γνώμη έχει για τον Aleister Crowley... μάλλον το σκεφτόταν...

 

(και καλά αθώα) ερώτηση: Αφού ο Θεός είναι "πανταχού παρών και τα παντα πληρών", τότε γιατί το λογαριασμό της ΔΕΗ σήμερα θα ξεπαραδιαστώ να τον πληρώσω εγώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τα 10.000.000 ευρουδάκια -όχι για να τα ξοδεύω στο ΜΑLL ή σε κανά "άουτλετ", κλαμπάκι ή μπουζουκάδικα, αλλά για να χτίσω 10.000.000 μικρούς πνευματικούς ΝΑΟΥΣ!!!! (καλή η ατάκα μου?)

 

Καθότι την επικοινωνία με το Θεό (και Θεά!) την έχω ήδη, κάτι "υλικό" αντίστοιχο στη Γη δεν θα'λεγα όχι να δημιουργήσω...ε? Α, ναι: και για άφθονες φιλανθρωπίες... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Δεν νομιζω οτι αν επικοινωνουσε καποιος με τον Θεο θα ειχε αναγκει πλεον οτιδηποτε.Σαφεστατα θα προτιμουσα την επικοινωνια μαζι του και οχι τα λεφτα.Τα λεφτα ειναι προσωρινα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάνεις λάθος σ'αυτό.

 

λεφτά=προσωρινά

άνθρωπος=προσωρινός

 

ταιριάζουν! Οπότε μάλλον θα τα χρειαζόσουν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα 10.000.000 μου φαίνονται λίγα διαλέγω την επικοινωνία με τον θεό...

Αν μου έδιναν παραπάνω θα άλλαζε το θέμα... θα μπορούσα να εξασφαλίσω και τα παιδιά μου, και η επικοινωνία με τον θεό δεν βαριέσαι, εκτός του ότι μπορεί να μην υπάρχει καν, έχουμε πολλές ζωές για να την καταφέρουμε κ μόνη μας...

ενώ για να έχεις τόσα πολλά χρήματα δύσκολο να τα καταφέρουμε μόνοι μας :P

Link to comment
Share on other sites

... ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο)

Γιατί να θέλει κάποιος να επικοινωνήσει με τον Θεό σαν άνθρωπος προς άνθρωπο όταν μπορεί να επικοινωνεί σαν Θεός προς Θεό;

[Όσο για τα λεφτά είναι ζήτημα χρόνου και ενέργειας, αρκεί να τα θες πραγματικά.]

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διάλεγα τίποτα από τα δύο. Θα έκανα μεταβολή και θα έφευγα.

 

Η επικοινωνία με το Θεό δε μου χρειάζεται στη ζωή μου.

 

Όσο για τα λεφτά, μόνο πονοκέφαλο θα μου έφερναν, παρά χαρά. Αυτά που βγάζω είναι αρκετα για να ζήσω με αξιοπρέπεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσαμε να δούμε το ερώτημα σε μια πιο φιλοσοφική διάσταση, τα 10εκ. θα ήταν ο υλιστικός δρόμος και η επικοινωνία με τον θεό ο πνευματικός δρόμος, έτσι δεν είναι?

Αν όμως εσύ δεν διαλέγεις τίποτα από τα δύο, σημαίνει ότι φοβάσαι τόσο το ένα όσο και το άλλο? (στο προηγούμενο ποστ που είχες γράψει και σβήστηκε από τον πανικό με τον server, διαφαινόταν πιο έντονα αυτός ο "φόβος", δεν είναι τυχαία η λέξη που χρησιμοποιώ) Υπάρχει τρίτη επιλογή? Και ποιά είναι αυτή?

 

Μεταξύ ισορροπίας και στασιμότητας υπάρχει μεγάλη διαφορά, διότι η ισορροπία απαιτεί μεγάλη προσπάθεια ενώ η στασιμότητα όχι ιδιαίτερη, ενώ είναι πιο παθητική σαν στάση ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσαμε να δούμε το ερώτημα σε μια πιο φιλοσοφική διάσταση, τα 10εκ. θα ήταν ο υλιστικός δρόμος και η επικοινωνία με τον θεό ο πνευματικός δρόμος, έτσι δεν είναι?

Αν όμως εσύ δεν διαλέγεις τίποτα από τα δύο, σημαίνει ότι φοβάσαι τόσο το ένα όσο και το άλλο? (στο προηγούμενο ποστ που είχες γράψει και σβήστηκε από τον πανικό με τον server, διαφαινόταν πιο έντονα αυτός ο "φόβος", δεν είναι τυχαία η λέξη που χρησιμοποιώ) Υπάρχει τρίτη επιλογή? Και ποιά είναι αυτή?

 

Μεταξύ ισορροπίας και στασιμότητας υπάρχει μεγάλη διαφορά, διότι η ισορροπία απαιτεί μεγάλη προσπάθεια ενώ η στασιμότητα όχι ιδιαίτερη, ενώ είναι πιο παθητική σαν στάση ζωής...

 

Εγώ δεν το βλέπω το ερώτημα σε μια πιο φιλοσοφική διάσταση. Εγώ απάντησα στην κυριολεκτική ερώτηση. Για εμένα ο θεός δε συμβολίζει την πνευματικότητα γιατί δεν πιστεύω σε αυτόν ούτε στην πνευματικότητά του.

 

Το κομμάτι ισορροπίας και στασιμότητας που έγραψες δεν κατάλαβα πώς κόλλησε στα προηγούμενα που είπες, αλλά ούτε και τι ήθελες να πεις με αυτό.

 

Ότι η στάση ζωής μου παρουσιάζει στασιμότητα; Σε ποιο τομέα και αυτό το κρίνεις από το γεγονός ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη των θεών;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκλαμβάνεις το θεό ως έναν οπωσδήποτε εξωτερικό παράγοντα? Δεν είναι απαραίτητο αυτό...

Και τί συμβολίζει η έννοια του θεού για σένα, αν όχι πνευματικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε που θα έβρισκε 10 εκ ευρώ, δεν θα τα άφηνε για οποιονδήποτε λόγο, με τόσα λεφτά θα μπορούσε να βρει εναλλακτικές λύσεις να μιλήσει μαζί του... όπως να αγοράσει ένα Super Τηλέφωνο. :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκλαμβάνεις το θεό ως έναν οπωσδήποτε εξωτερικό παράγοντα? Δεν είναι απαραίτητο αυτό...

Και τί συμβολίζει η έννοια του θεού για σένα, αν όχι πνευματικότητα?

 

Johnnaki: Για εμένα ο θεός είναι εξωτερικός παράγοντας. Αν θέλω να μιλήσω για τον εαυτό μου θα χρησιμοποιήσω μια αντίστοιχη λέξη, όπως εγώ, ο εαυτός μου κτλ.

Θεός, όπως λέει και ο Μπαμπινιώτης, είναι το υπέρτατο ον, το οποίο πιστεύουν και λατρεύουν οι άνθρωποι ως δημιουργό και κυβερνήτη του κόσμου ή ον που εξουσιάζει συγκεκριμένους τομείς της ζωής και της φύσης.

 

Νομίζω πάντως ότι το εν λόγω θέμα δεν αφορά τη δική μου κοσμοαντίληψη και οδηγούμε τη συζήτηση αλλού. Μπορούμε να τη συνεχίσουμε αλλού ή να έρθεις για κανα καφέ, που όλο τη σκαπουλάρεις τελευταία!!!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...