Jump to content

10 εκ ? ή την επικοινωνία με τον Θεό;


Recommended Posts

λεφτά=προσωρινά

 

Γιατί προσωρινά;

 

Τα χρήματα υπάρχουν απο αρχαιοτάτους χρόνους και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, τα αρχαία νομίσματα έχουν και μια τρύπα στην μέση.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εννοώ πως το να τα έχεις είναι προσωρινο επειδή

1ον - αργά η γρήγορα θα ξοδευτούν (καταραμμένο ενοίκιο!!!!! :))

2ον - δεν θα τα πάρεις στον τάφο μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω παλι σκεφτηκα κατι αλλο... θα επελεγα την επικοινωνια με το θεο.. κ αν οπως ειπαμε ηταν σαν ανθρωπος με ανθρωπο (η επικοινωνια) θα του ζητουσα να μου πει τους αριθμους του λοτο!!! :angel: :D :D αν μ ελυνε ολες τις κοσμικες αποριες.. εκει θα κολλουσε? :P

Link to comment
Share on other sites

Και νομίζεις πως ο θεός ξέρει τους αριθμούς του Λόττο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο ερώτημα δεν ειναι ;

 

Εγω που πιστευω στον Δημιουργό θα μπορούσα να διαλέξω να επικοινωνω μαζί του, αλλά πάλι

θα αντεχα το βαρος τις ευθυνης; Ειναι σαν να κανεις αταξιες και να κοιτάς τον πατέρα σου κατάματα

καθώς απολογήσαι.

Και το χειρότερο; Πώς θα απολογηθώ στην ερώτηση "Μα παιδί μου αφού είμαι πάντα μέσα σου και γύρω σου,

γιατι δεν πήρες τα χρήματα να τα αξιοποιήσεις πρός τον πλησίων σου και τον εαυτό σου;"

Αν πάλι πάρω τα χρήματα θα υπάρχει μια φωνή μέσα μου που θα λέει "Καλά ξεπούλησες κάθε αξία που είχες για τα λεφτά που

δέν σημαίνουν και τίποτα; Θυσίασες την επικοινωνία με την Αρχή των πάντων και το μοναδικο ων που σε κατανοεί για τα χρήματα;"

 

Τελικά στην ζωή όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας! :P

μου αρέσει τρομερά ο τρόπος σκέψης s. μπραβο θεωρώ ότι το έθεσες πολύ σωστά. όσο για μένα σίγουρα θα έπαιρνα τα λεφτά και μετά με όλο τον ελεύθερο χρόνο που θα είχα λόγο του ότι δε θα δούλευα θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με το θεό. Και θα είχα την αυτοκινητάρα και τα φράγκα να επικοινωνήσω και με καμια θεα οποτε να πετύχω και τα 2 :P

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλοσοφικό ερώτημα "τα λεφτά ή την επικοινωνία με το Θεό" θεωρούμε δεδομένο την ύπαρξη και των δύο, στο υποθετικό ερώτημα.

 

Φίλε johnny συμφωνώ με την διαδρομή και όχι τον προορισμό.Ποιος είναι ο προορισμός όμως είναι πιστεύω του καθενός.

 

Απλώς μου κάνει εντύπωση που αντί για το υπέρτατο αγαθό, γνώση, επελέχθει το ποσό.(χαριτολογώντας βέβαια για όσους απλώς αστειεύτηκαν)

 

Να βάλω και ένα παρόμοιο ερώτημα;

(δεν περιμένω.Θα το κάνω)

 

Αν η επιλογή σας είναι ο Θεός, εκτός από τις απορίες που θα θέλατε να σας λύσει

τί άλλο θα ζητούσατε.Μόνο 1 χάρη έχεται δικαίωμα.

εφόσον θα μπορούσα να του ζητήσω μια και μονο χάρι θα του ζητούσα την πιο απλή. Να σηκωθεί από τον θρόνο μου.... :smilewink: :smilewink: :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά μιλάμε από χιούμορ δεν πιάνεται κανείς.Άκου θα ζήταγα τους αριθμούς του λόττο. :clapping:

 

Δεν το είδαμε και πολύ φιλοσοφικά όμως.Καθόλου θα έλεγα.Διάβασα πως υπάρχει επικοινωνία οπότε δεν χρειάζεται.Υπάρχει όμως διαφορά στο επικοινωνώ με κάποιον - κάτι, και στο αισθάνομαι κάτι από την πλευρά μου.

 

Οπότε φίλε Daemons δεν μιλάμε για την αίσθηση της παρουσίας αλλά για την πλήρη επικοινωνία, κάτι που δεν υφίστατε υποθέτω.Τώρα στην ερώτηση γιατί δεν πήρες τα λεφτά να βοηθήσεις τον κόσμο, θα μπορούσες απλά να του ζητήσεις την γνώση και την σοφία αυτής ώστε να την προσφέρεις.Εκτός αν αγοράζεται η γνώση ή είναι τα χρήματα χρησιμότερα.

 

Φυσικά το θέμα είναι καθαρά υποθετικό και δεν ρωτάει βάσει της πίστης στην πραγματικότητα, αλλά ζητάει φιλοσσοφική προσέγγιση με θεωρητικά δεδομένα και έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί.

 

Θα διάλεγα λοιπόν την επαφή και σαν χάρη θα του ζήταγα την σοφία της γνώσης που θα αποκτούσα.Κατόπιν, με την σοφία οδηγό, θα ξεκίναγα το νέο ταξίδι με προορισμό την εφαρμογή της γνώσης και την διάδοσή της.

 

ΥΓ

και τότε θα σας ήταν άχρηστα όλα τα εκ. του κόσμου φραγκοφονιάδες :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφέλεια..

Κανείς δεν περιμένει κάποιον για να του δώσει την γνώση. Όποιος επιθυμεί γνωρίζει πολύ καλά που θα την βρεί.

 

Τα χρήματα είναι μεν άχρηστα για την επιβίωση, όμως πολύ χρήσιμα όταν επιθυμούμε την άνεση..και δυστυχώς αυτό είναι κάτι που εκ γεννετής μας το επέβαλλαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω προτιμω την επικονωνια με τον Θεο αν ειναι προθυμος να μου αποκαλυψει τον αριθμο του Joker...Διαφορετικα προτιμω ανεπιφυλακτα τα 10 εκατομμυρια euro!

Link to comment
Share on other sites

Αν η απόλυτη επικοινωνία με το θείο (όχι τον μπάρμπα μου) πραγματοποιηθεί έχω την εντύπωση ότι δεν έχει ουσία οτιδήποτε γήινο και ανθρώπινο γιατί γνωρίζεις την πληρότητα. Απλά και ουσιαστικά ανθρώπινα συναισθήματα που βιώνουμε καθημερινά όπως ανάγκη για οικογένεια, έρωτας, αγάπη κτλ δεν έχουν υπόσταση. Ακομα περισσότερο δεν υπάρχει οποιαδήποτε υλιστική ανάγκη. Νομίζω αυτό θα επέλεγα.

 

Αν τώρα βέβαια θυσιάσεις την υποτιθέμενη επικοινωνία με τον θεό για μειράσεις όλα τα χρήματα σε κόσμο που πεινάει και ασθενεί νομίζω ότι ο θεός θα έρθει ο ίδιος προσωπικά και θα σου κτυπησει την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Θεός δεν ξέρει του αριθμούς του Λόττο γιατί του αρέσει πιο πολύ το ΚΙΝΟ! :lol:

 

Έκανα αυτό το topic για να διαπιστώσω κάτι.

Οι περισσότεροι άνθρωποι όταν έχουν τις "μαύρες" τους συνήθως μόνο τότε θυμούνται τον θεό.

Γενικά όταν έχουν προβλήματα θυμούνται ότι ο θεός θα μπορούσε να τους σώσει.

 

Τα χρήματα μπορούν να αντικαταστήσουν τον θεό στα προβλήματά μας;

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα μπορούν να αντικαταστήσουν τον θεό στα προβλήματά μας;
Τα χρηματα ειναι το προβλημα μας.Οταν δεν μπορεις να επιβιωσεις και τα βγαζεις περα μετα δυσκολιας οσον αφορα τα οικονομικα σου, :byebye: σε τι να χρησιμευσει ο Θεος;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τα χρήματα μπορούν να αντικαταστήσουν τον θεό στα προβλήματά μας;

 

Ούτε ο θεός, ούτε τα χρήματα μπορούν να μας σώσουν. Αλλά αυτό μέχρι να μπει στην κούτρα μας, ή θα σκοτωνόμαστε στη δουλειά για να μπορούν τα παιδιά μας να ζήσουν καλύτερα (που είναι ψέμα...κι αυτά το ίδιο θα κάνουν, με ελάχιστες εξαιρέσεις) ή θα τρέχουμε από ναό σε ναό (οποιονδήποτε σας ικανοποιεί).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...