Jump to content

10 εκ ? ή την επικοινωνία με τον Θεό;


Recommended Posts

Ήθελα να θέσω ένα δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα.

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 ? ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

 

 

χωρις δευτερη σκεψη θα προτιμουσα τα 10.000.000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ήθελα να θέσω ένα δικό μου φιλοσοφικό ερώτημα.

Αν υποθέταμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίζαμε 10.000.000 ? ή να μας δινόταν η δύναμη να επικοινωνούμε με τον θεό (κανονικά σαν άνθρωπο προς άνθρωπο) τι θα προτιμούσατε και γιατί;

 

ωραίο θέμα αυτό.. :thumbsup: δεν το είχε πάρει το μάτι μου.. είναι ένα πολύ μεγάλο δίλημμα αυτό, ομολογώ... :confused::P αλλά νομίζω ότι τελικά θα επέλεγα να επικοινωνήσω με το θεό! είναι κάτι που ήθελα από πάντα, και δε νομίζω να άφηνα μια τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη...! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω. Θα επικοινωνούσα με το Θεό και μετά θα έφτιαχνα τη δική μου θρησκεία. Εκεί να δεςι χρήμα που θα πέφτε.

 

όπως λένε χαρακτηριστικά και στο Αμέρικα: "Ο καλύτερος τρόπος να πλουτίσεις είναι να φτιάξεις τη δική σου θρησκεία".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την επικοινωνια με τον Θεο ασυζητιτι θα επιλεξω. Αρχικα γιατι δεν πιστευα και πλεον πιστευω. Επειτα θα μπορουσα να καταλαβω πολλα πραγματα για μενα και να ανεβω πνευματικα. Και στην τελικη θα εγραφα ενα βιβλιο και θα τα κονομουσα απο εκει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω. Θα επικοινωνούσα με το Θεό και μετά θα έφτιαχνα τη δική μου θρησκεία. Εκεί να δεςι χρήμα που θα πέφτε.

 

όπως λένε χαρακτηριστικά και στο Αμέρικα: "Ο καλύτερος τρόπος να πλουτίσεις είναι να φτιάξεις τη δική σου θρησκεία".

Ο L. Ron Hubbard το είπε αυτό. Και το έκανε. Έγινε πλούσιος από τη Σαϊεντολογία (όσο για τη σχέση του με τη μαγεία, βουτηγμένος μέχρι "πάνω από το λαιμό" αλλά με τόσο δικούς του όρος ώστε συχνά παραβλέπεται.)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπε ο ίδιος ο L Ron, οι επικριτές του το είπαν για αυτόν. Και όντως, αν και ο ίδιος ποτέ δεν το παραδέχτηκε, μαζί με τον parsons ασχολούνταν πολύ με τη θελημική μαγεία του Crowley.

 

Και δεν είναι μόνο ο Hubbard και η σαϊεντολογία.

 

Ένα πρόσφατο παράδειγμα:

http://necronomicongnosis.blogspot.com/2009/10/blog-post_31.html

 

κι εδώ ο αρχηγός τους (ο τύπος είναι όλα τα λεφτά!!!!)

http://www.youtube.com/watch?v=tab--ljFXu8

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπε ο ίδιος ο L Ron, οι επικριτές του το είπαν για αυτόν. Και όντως, αν και ο ίδιος ποτέ δεν το παραδέχτηκε, μαζί με τον parsons ασχολούνταν πολύ με τη θελημική μαγεία του Crowley....

Η γνωριμία και η συμβίωση - υπό την ίδια στέγη με τον Parsons είναι δεδομένη. Δεν τα αρνήθηκε ποτέ ο L.Ron, απλά στην "επίσημη" γραμμή αποδίδονταν διαφορετικά.

Τι να αρνηθεί; Το ότι "έκλεψε" τη γυναίκα με την οποία ο Parsons συζούσε (την αδελφή της κανονικής γυναίκας του!) και αργότερα ο L. Ron την παντρεύτηκε (ενώ ήταν ήδη παντρεμένος με παιδιά και χωρίς να έχει χωρίσει!);

Από εκεί και πέρα οι "ιστορίες" διαφοροποιούνται.

Σύμφωνα με τα γεγονότα που ανακάλυψαν και κατέγραψαν όσοι τα σκάλισαν (και όχι μόνο επικριτές αφού η πηγή ήταν η αλληλογραφία του ίδιου του Parsons με τον Αλιστεράκο). Για κάποια φεγγάρια (ή λίγα χρόνια) ο L. Ron κόντεψε να γίνει το "χρυσό" παιδί του Crowley...

Από την άλλη η "επίσημη" γραμμή ήταν ότι ο L. Ron επίτηδες σχετίστηκε με τον Parsons για να υποδαυλίσει και να καταστρέψει τα έργα της μαγείας. Ήρωας-διώκτης της μαγείας δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θεωρώ ότι κάποιοι πλούσιοι ίσως να πλήρωναν 10 εκ ? για να μάθουν αν υπάρχει πραγματικά θεός ή όχι.

Μετά θα έβαζαν νταβατζήδες να τα πάρουν πίσω...

 

Προσωπικά πιστεύω δεν πιστεύω αν υπάρχει θεός. Θεωρώ τον ευατό μου πολύ μικρό στον κόσμο. Π.χ. στις χαρές λέω "δόξα τον θεό, ευχαριστώ", στις λύπες "που είναι ο θεός όταν τον χρειάζομαι;".

 

Όταν λέω ότι ή τα 10 εκ ή την επικοινωνία πιστεύω ότι η φύση του ανθρώπου είναι να θέλει να φάει και το απαγορευμένο μήλο. Τα θέλει όλα.

Αν αποκτήσεις τα χρήματα σίγουρα μέσα σου θα έχεις την περιέργεια μέχρι να πεθάνεις αν πραγματικά υπάρχει θεός και τι τελοσπάντων θα ήθελε να σου πει.

Ενώ αποκτούσες την άμεση επικοινωνία με τον θεό θα αναρωτιώσουν άν άξιζε να πάρεις τελικά τα χρήματα. Αν και θεωρώ ότι θα σε γέμιζε με κάποιο συναίσθημα σαν τους μοναχούς που κυκλοφορούν ξυπόλυτοι με ένα απλό ένδυμα.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι κάποιοι πλούσιοι ίσως να πλήρωναν 10 εκ ? για να μάθουν αν υπάρχει πραγματικά θεός ή όχι.

Μετά θα έβαζαν νταβατζήδες να τα πάρουν πίσω...

 

Προσωπικά πιστεύω δεν πιστεύω αν υπάρχει θεός. Θεωρώ τον ευατό μου πολύ μικρό στον κόσμο. Π.χ. στις χαρές λέω "δόξα τον θεό, ευχαριστώ", στις λύπες "που είναι ο θεός όταν τον χρειάζομαι;".

 

Όταν λέω ότι ή τα 10 εκ ή την επικοινωνία πιστεύω ότι η φύση του ανθρώπου είναι να θέλει να φάει και το απαγορευμένο μήλο. Τα θέλει όλα.

Αν αποκτήσεις τα χρήματα σίγουρα μέσα σου θα έχεις την περιέργεια μέχρι να πεθάνεις αν πραγματικά υπάρχει θεός και τι τελοσπάντων θα ήθελε να σου πει.

Ενώ αποκτούσες την άμεση επικοινωνία με τον θεό θα αναρωτιώσουν άν άξιζε να πάρεις τελικά τα χρήματα. Αν και θεωρώ ότι θα σε γέμιζε με κάποιο συναίσθημα σαν τους μοναχούς που κυκλοφορούν ξυπόλυτοι με ένα απλό ένδυμα.

 

Τι λέτε;

 

Αν το σκεφτούμε με τη λογική του Ελληνάρα,προφανώς θέλουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.Αλλά νομίζω οτι το να ξέρω οτι υπάρχει κάτι εκεί έξω δεν μπορεί να εξαγοραστεί με τίποτα!Είναι η αιώνια απορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την επικοινωνλια με τον "θεό"...και βάζω εισαγωγικά γιατί δεν είμαι υπέρ της έννοιας του θεου ως ένα πρόσωπο...απλα θα διάλεγα την επικοινωνια με την ανωτερη δύναμη στην οποία πιστεύω.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω τα χρηματα παιδια...

Δεν θελω την επικοινωνια με τον Θεο διοτι πολυ απλα δεν θελω να μαθω πραγματα πριν την ωρα τους και ουτε θελω να αποκτησω γνωση και σοφια χωρις να εχω ασχοληθει ή να εχω προσπαθησει καν γι αυτα.

Πιστευω πως το καθε ενα πραγμα που ειναι να γινει θα γινει.

Και στο κατω κατω αν θελει να επικοινωνησει με καποιον θα τον επιλεξει ο ιδιος.

Και μην ξεχναμε οτι το χρημα στην εποχη μας ειναι κατι που χρειαζεται παααρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

φησικα θα επερνα τα 10.000.000 ευρο γιατι ιμε παγανιστις και θελο να εχο επικινονια με τους θεους {του ολυμπου} και οχι με εναν αλλον

Link to comment
Share on other sites

φησικα θα επερνα τα 10.000.000 ευρο γιατι ιμε παγανιστις και θελο να εχο επικινονια με τους θεους {του ολυμπου} και οχι με εναν αλλον

Και ποιά η διαφορά; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...