Jump to content

Σατανισμος


Recommended Posts

Νεκραρχε δεν ειμαι σιγουρος αν εχω καταλαβει κατι απ?αυτα που εγραψες...

 

Απ?τα λιγα που επιασα παντως καταλαβα στα σιγουρα οτι εχεις μπερδεψει εβραϊσμο με χριστιανισμο, και αυτο με τη σειρα του δειχνει οτι δεν γνωριζεις τι πρεσβευει ουτε το ενα ουτε το αλλο (αρα απορω και πως θα συνεχιστει και η συζητηση μας...)

 

Συνοψιζοντας, αν πιστευεις οτι :

 

1) Χριστιανισμος και Εβραισμος ειναι το ιδιο

2) Ο Χριστος ανεφερε καπου οτι υπαρχει σατανας (ως οντοτητα παντα)

 

Τοτε εισαι και στα δυο λαθος πληροφορημενος και θα χαρω πολυ να σε ενημερωσω σχετικα.

 

 

Υ.Γ. πως γινεται να ειμαι αιρετικος εναντι του Χριστου, υιοθετοντας τα διδαγματα του?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ω ! Νεφέλη !  Αρκεί να καταδεχτείς να διαβάσεις τις 3 πρώτες γραμμές από το προηγούμενο μήνυμα.

3542[/snapback]

 

Ω ! Νέκραρχε !

Επειδή τις διάβασα ρωτάω! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

1ο ΖΗΤΗΜΑ :

Ρασπούτιν, είχες αναφέρει :

ο χριστιανισμος ξεκινησε πριν 2000 χρονια, επομενως δεν ειναι και πολυ "νεα"  θρησκεια...
Και είχα απαντήσει :

« ...... Αυτό να το πεις, αφενός στους Ιουδαίους Προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης

και αφετέρου στους ίδιους (τους νεο-θεϊστές), που διαχωρίζουν την πίστη τους, μέσω της Καινής Διαθήκης ...... »

 

Αργότερα - και με βάση (προφανώς) την παραπάνω απάντηση συμπεραίνεις ότι :

  ...... καταλαβα στα σιγουρα οτι εχεις μπερδεψει Εβραϊσμο με Χριστιανισμο ......  
Και εξηγώντας, σε ρωτώ :

1) Ανέφερα «Παλαιά Διαθήκη» και «Καινή Διαθήκη». Αυτό είναι μπέρδεμα ή μήπως είναι διαχωρισμός που τυχαία δεν πρόσεξες ;

2) Είχα θέσει σαφέστατα την ονομασία Καινή = Νέα (Διαθήκη) προς απάντηση, στο αν είναι Νέα Θρησκεία.

3)Υπονοείται άραγε κάπου, πως οι νεο-θεϊστές με την ΝΕΑ ΔΙΑΘΗΚΗ είναι και θησκευτικοί δάσκαλοι των Ιουδαίων ;

 

Και ρωτώ ευθέως : Η νεο-θεϊστική επιλογή της «Καινής (Νέας) Διαθήκης» θεωρείται κάτι άλλο που δεν κατάλαβα ;

Η ονομασία «ΝΕΑ ΔΙΑΘΗΚΗ» μου διαφεύγει σαν έννοια ;

Τί "Ηλίου φαεινότερον" εκλαμβάνεις ως μπέρδεμα ;

Καλύτερα να μου θέσεις ΠΡΩΤΑ το ΛΑΘΟΣ (αυτούσιο) και ύστερα τις εκτιμήσεις ... ================================================================

================================================================

2ο ΖΗΤΗΜΑ :

Είχες αναφέρει :

Συνοψιζοντας, εάν πιστευεις οτι :

 

1) Χριστιανισμος και Εβραισμος ειναι το ιδιο

2) Ο Χριστος ανεφερε καπου οτι υπαρχει σατανας (ως οντοτητα παντα)

 

Τοτε εισαι λαθος πληροφορημενος και θα χαρω πολυ να σε ενημερωσω σχετικα.

Και σου απαντώ :

1) Αφού διαβάσεις πάλι την προηγούμενη απάντηση (με σκοπό την απάντηση), να μην ξεχάσεις να μου παραθέσεις τη φράση μου, από την οποία εξάγεται τέτοιο νόημα, και ύστερα, αν έχεις όντως, τα επιχειρήματα.

 

2) Εάν ανέφερε ; Να σου θυμίσω ότι όταν ο Ναζωραίος πήγε στην έρημο, αντιμετώπισε τον Σατανά ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ... ================================================================

================================================================

3ο ΖΗΤΗΜΑ :

Και τέλος, ρώτησες :

  πως γινεται να ειμαι αιρετικος εναντι του Χριστου, υιοθετοντας τα διδαγματα του ;
Επειδή είχες αναφέρει :
Παντως κι εγω μπορει να ενστερνιζομαι τη φιλοσοφια & διδασκαλια του αλλα σιγουρα δεν πιστευω στην υπαρξη διαβολου & τριβολου (ως οντοτητα παντα,
Και σου είχα παραθέσει :

...... αν είπες : « ...... Ενστερνίζομαι, υιοθετώ και αγκαλιάζω εν γένει, Β΄ Παρουσία, Μετά Θάνατον Αξιολόγηση, Παράδεισο, Άγιο Πέτρο, Αγία Τριάδα και τέτοια υψηλά νοήματα, αλλά δεν υπάρχει Σατανάς ...... »

Επομένως όχι μόνο δεν απάντησες εάν πιστεύεις σε « Υψηλά » νοήματα ή μόνο αποδέχεσαι κάποια «Λιτά Καθημερινά» διδάγματα (τα οποία απλώς ενστερνίζεσαι = υιοθετείς-αγκαλιάζεις), αλλά και θέτεις ζήτημα διευκρινίσεων, εκ των προτέρων.

 

Έστω και έτσι, σου απαντώ :

Άλλο «Θρησκεία ( = οντότητα Ναζωραίου επί Γής ΣΗΜΕΡΑ) »

και άλλο «Υιοθέτηση σε 5-10 συμβουλές» ......

 

Θα χαρώ κι εγώ να τα διευκρινίσουμε.

Ο Σατανισμός είναι σίγουρα ένα απαραίτητο αντίβαρο στο νεο-θεϊσμό.

Το ζήτημα είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

2) Εάν ανέφερε ;  Να σου θυμίσω ότι όταν ο Ναζωραίος πήγε στην έρημο, αντιμετώπισε τον Σατανά ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ...

================================================================

================================================================

Για να προλάβω τυχόν απάντηση τύπου "Δεν το ανέφερε ο ίδιος ο Χριστός", ας μου επιτρέψει ο φίλος Νέκραρχος να προσθέσω ότι τίποτε δεν ανέφερε ο ίδιος ο χριστός. Ό,τι ξέρουμε, το ξέρουμε από άλλους. Πολλά μπορεί να είπε, μερικά ίσως δεν έμειναν ενώ κάποια άλλα προστέθηκαν χωρίς να τα έχει πει ο ίδιος.

 

Επίσης, ποιος τελικά ανέφερε τι;

 

Και η ερώτηση στοχεύει στο αν τελικώς πιστεύεις στην οντότητα χριστός ή όχι γιατί αν δεν πιστεύεις, η ερώτηση θα μείνει αναπάντητη.

Link to comment
Share on other sites

2) Εάν ανέφερε ;  Να σου θυμίσω ότι όταν ο Ναζωραίος πήγε στην έρημο, αντιμετώπισε τον Σατανά ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ...

================================================================

================================================================

Για να προλάβω τυχόν απάντηση τύπου "Δεν το ανέφερε ο ίδιος ο Χριστός", ας μου επιτρέψει ο φίλος Νέκραρχος να προσθέσω ότι τίποτε δεν ανέφερε ο ίδιος ο χριστός. Ό,τι ξέρουμε, το ξέρουμε από άλλους. Πολλά μπορεί να είπε, μερικά ίσως δεν έμειναν ενώ κάποια άλλα προστέθηκαν χωρίς να τα έχει πει ο ίδιος.

 

Να υπενθυμίσω και στους 2 φίλους, ότι κανένας Μύστης ή μυημένος ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, δεν μπορεί να προχωρήσει εάν πρώτα δεν περάσει κάποια περίοδο αντιμετωπίζοντας τους προσωπικούς του "δαίμονες"! ... (περαιτέρω ανάλυση επ΄ αυτού, νομίζω ότι περιττεύει).

 

Οι προσθήκες, παρερμηνείες και παρανοήσεις που προστέθηκαν αργότερα στα όσα είπε και έκανε ο Χριστός, είναι πάμπολλες και λίγο-πολύ τις γνωρίζουμε όλοι.

Εάν όχι, το μόνο που χριάζεται να κάνουμε (αν φυσικά έχουμε διάθεση) είναι να διαβάσουμε τα 4 ευαγγέλια της Καινής Διαθήκης, προσπαθώντας να μείνουμε ανεπηρρέαστοι από τα όσα μας διδάσκουν από παιδιά...

 

Φίλε Νέκραρχε, αν δεν με απατά η μνήμη μου, όταν είχαμε συναντηθεί τελευταία φορά πριν από μήνες, ανέφερες ότι δεν έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη... Άλλαξε κάτι από τότε;

Link to comment
Share on other sites

...... Φίλε Νέκραρχε, αν δεν με απατά η μνήμη μου, όταν είχαμε συναντηθεί τελευταία φορά πριν από μήνες, ανέφερες ότι δεν έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη... Άλλαξε κάτι από τότε ;
Την Καινή Διαθήκη από πρωτοβουλία, σου απαντώ πως ..... όχι δεν την διάβασα ...... όμως στην κρατική παιδεία που μου έτυχε :

 

1) Ήταν πιό συστηματικά τα "Θρησκευτικά" ως μάθημα, στο σχολείο.

2) Είχαμε Προαγωγικές εξετάσεις 5η και 6η Δημοτικού !!!

3) Ακόμα και στο νυχτερινό (τελευταία τάξη Λυκείου) είχαμε εκτός από Θρησκευτικά, καθηγητή Κοινωνιολογίας με άριστες γνώσεις θρησκειολογίας και πολλή διάθεση ...

4) Αλλά ακόμα και αν δε σου φτάνουν αυτά, τότε πάρε ένα επιχειρήμα πολλών ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ : Στο άλλο Site, τά κατεβατά του Περαστικού, ποιός τα διάβαζε, με σκοπό να θέσει ουσιαστικές ερωτήσεις 3-4 γραμμών το πολύ ; ΧΕΧΕΧΕΧΕ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το ξέρεις και το ξέρω και το ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι στο σχολείο μας μάθανε πολλά πράματα που ήταν λάθος!! (κι αυτό όχι μόνο στα θρησκευτικά, αλλά σε όλα τα μαθήματα!! Παραδείγματα μάλλον περιττεύουν) B)

Από εκεί και πέρα, είναι στο χέρι και στην διάθεση του καθενός να τα ψάξει από μόνος του και να βρει τι πραγματικά ισχύει.

 

...Όσο για τον Περαστικό... Αχ βρε Νεκραρχούλι... αν ήτανε να κρίνουμε το κάθε τι από τις λάθος πηγές... βράστα Χαράλαμπε!! Είναι κοινό μυστικό ότι ο Περαστικός (και η παρέα του) αποτελούν οργάνωση που προσπαθεί να δημιουργήσει αίρεση!

 

Όπως λοιπόν σου είχα πει τότε, έτσι θα σου πω και τώρα, πάντα με καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να σου το επιβάλλω: διάβασε ανεπηρρέαστος και χωρίς προκαταλήψεις τα 4 ευαγγέλια και μετά ευχαρίστως να την σχολιάσουμε και αναλύσουμε μέχρι... κατσιάσματος! ^_^

Διότι προτιμώ να γνωρίζω κάτι προσωπικά, έχοντας σχηματίσει δική μου άποψη για να το σχολιάσω, κι όχι απ΄ ότι ακούω από δω κι από κει... Το ίδιο επιθυμώ και για τον συνομιλητή μου, όποιο κι αν είναι το θέμα...

 

...Εκτός εάν το πάμε σε ερωταπαντήσεις :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, όμως προτείνω και άλλη πρακτικότερη ίσως προσέγγιση. Συγχρόνως της συμμετοχής στο site - ας πούμε ...

Μπορεί να τεθεί ως ζήτημα στο ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ, λόγου χάρη «Βασικές Γραμμές των 4 Ευαγγελίων» (αυτό για σύνοψη)

ή με τη μορφή «Τα Ευαγγέλια είναι Εργαλείο Μύησης ;» (αυτό υπό το πνεύμα της μεταφυσικής)

ή ακόμα και «Διαβάζοντας το Ευαγγέλιο, Ποιο Σημείο σας Ωθεί σε Ερμηνεία» (αυτό για εξειδικευμένη προσέγγιση)

 

Προς το παρόν, εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι ο νεο-θεϊσμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με το Σατανά (ως αμοιβαίο ιδρυτικό καταστατικό), όπως ακριβώς και με την ψυχολογική "άγουσα" (συμπτωματικά και των 2) να μην προβληματίζεται κανείς για προεργασία και να ζητάει συγχώρεση πολύ αργότερα ...... ή αγαθά από το τίποτα ......

 

Επομένως ο Σατανισμός, εκτός από το απαράδεκτο χαρακτηριστικό της Υποταγής που τον διακρίνει (και εννοώ απαράδεκτο ως δουλική νοοτροπία) είναι και ένα "ψηφοθηρικόν" σύστημα, θρησκευτικού δι-κομματισμού.

 

Ξέφτισε το "Μεταφυσικό" Χαλί της Μαύρης Μαγείας και Ξαμολύθηκε ΤΑΠΕΙΝΑ σε Βιτρίνες :

Κάποτε τα κωδικοποιημένα σύμβολα, ανήκαν στη Μαύρη Μαγεία.

Τώρα έχει γεμίσει :laughingat: κάθε εμπόρευμα σε κατάστημα, καθώς και :laughingat: κάθε επιχείρηση με ένα κωδικοποιημένο σχήμα-σύμβολο...

 

Δηλαδή ...... μας πήρε και μας κόλασε ; ...... :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαπιστωνω οτι πανω στο θεμα εχουμε δωσει τις εκδοχες μας μονο εγω και ο Νεκραρχος.

Οι περισσοτεροι περιστρεφονται γυρω απο το θεμα.

 

Τελικα τι ειναι Σατανισμος?

Μπορει να δωσει καποιος μια εκδοχη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαπιστωνω οτι πανω στο θεμα εχουμε δωσει τις εκδοχες μας μονο εγω και ο Νεκραρχος.

Οι περισσοτεροι περιστρεφονται γυρω απο το θεμα.

 

Τελικα τι ειναι Σατανισμος?

Μπορει να δωσει καποιος μια εκδοχη?

3581[/snapback]

 

Το αντιθετο του χριστιανισμου...

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο του χριστιανισμου...

Μπορει μεν το λακωνιζειν να εστι φιλοσοφειν , αλλα ομως τετοιου ειδους θεματαδεν καλυπτονται με δυο λεξεις.

Π.χ. μερικοι ισχυριζονται οτι το αντιθετο του χριστιανισμου ειναι ο μωαμεθανισμος , καποιοι αλλοι ιχυριζονται οτι ειναι ο καθολικισμος και παει λεγοντας .....

Θα προτιμουσα μα εκτενεστερη αναφορα επι του ισχυρισμου σου , καθως και μια περιεκτικη αιτιολογηση αυτου.

Μονο ετσι μπορει να προαχθει ο διαλογος , ειδαλλιως θα περιοριστουμε στον αυθαιρετο συνθηματικο λογο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο του χριστιανισμου...

Μπορει μεν το λακωνιζειν να εστι φιλοσοφειν , αλλα ομως τετοιου ειδους θεματαδεν καλυπτονται με δυο λεξεις.

Π.χ. μερικοι ισχυριζονται οτι το αντιθετο του χριστιανισμου ειναι ο μωαμεθανισμος , καποιοι αλλοι ιχυριζονται οτι ειναι ο καθολικισμος και παει λεγοντας .....

Θα προτιμουσα μα εκτενεστερη αναφορα επι του ισχυρισμου σου , καθως και μια περιεκτικη αιτιολογηση αυτου.

Μονο ετσι μπορει να προαχθει ο διαλογος , ειδαλλιως θα περιοριστουμε στον αυθαιρετο συνθηματικο λογο!!!

3588[/snapback]

 

Εγω ετσι μιλαω και αν σ αρεσει.Λεω λιγα καλα.Οχι πολλα και στην ουσια τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εμ...απλό σχόλιο:λίγη ηρεμία ε;;;

λοιπόν..είπα να παραθέσω κι εγώ την άποψούλα μου κι ας μην εχω εντριβήσει στο θέμα....

λοιπόν..συμφωνώ ότι ο σατανισμός έχει την έννοια που έχει λόγω της εκκλησίας και των δεισιδαιμονιών μας...ωστόσο θεωρώ ότι υπάρχουν μερικά πλασματάκια που "κολλάνε"/"ανήκουν"...σε τέτοιο εόδς "ύπαρξης" δλδ ότι κάποια όντα,πέραν από εμας μπορούν να υπάρχουν με ιδιότητες "δαιμονικές"..ωστόσο δεν αρνούμε ότι εν τέλει ίσως να είναι κι οι εσωτερικοί "δαίμονες" του καθενός μας...όταν αξιωθώ να εμβαθύνω θα σας ενημερώσω.... :019blush: ... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Οι προσθήκες, παρερμηνείες και παρανοήσεις που προστέθηκαν αργότερα στα όσα είπε και έκανε ο Χριστός, είναι πάμπολλες και λίγο-πολύ τις γνωρίζουμε όλοι.

Εάν όχι, το μόνο που χριάζεται να κάνουμε (αν φυσικά έχουμε διάθεση) είναι να διαβάσουμε τα 4 ευαγγέλια της Καινής Διαθήκης, προσπαθώντας να μείνουμε ανεπηρρέαστοι από τα όσα μας διδάσκουν από παιδιά... 

Τα τέσσερα ευαγγέλια δεν τα έγραψε ο Χριστός. Τίποτα δεν έγραψε ο Χριστός.

Αυτό λοιπόν...

Οι προσθήκες, παρερμηνείες και παρανοήσεις που προστέθηκαν αργότερα στα όσα είπε και έκανε ο Χριστός, είναι πάμπολλες και λίγο-πολύ τις γνωρίζουμε όλοι.

δεν μπορεί παρά να είναι αβάσιμο. Για να μπορέσουμε, όχι να ξέρουμε καν, να κρίνουμε αυτές τις προσθήκες εν σύγκριση με τα λόγια του Χριστού, θα έπρεπε να έχουμε γραπτό λόγο του Χριστού. Αλλιώς πως "λίγο πολύ είναι γνωστές";

 

Διαβάζοντας τα τέσσερα ευαγγέλια θα μάθεις για τον χριστό. Δεν θα μάθεις ούτε αν πραγματικά υπήρξε ούτε την διδασκαλία του.

 

Αν βέβαια θέλουμε να δούμε την ντομάτα πράσινη, θα την δούμε αναμφίβολα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...