Jump to content

Το δένδρο της ζωής Καμπαλά


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε lousipan διάδοροι μελετητες έχουν καταθέση στοιχεία.

Νομίζω πως αρκετοί συγκλίνουν στην άποψη πως η ΚΑΜΠΑΛΑ δεν είναι Εβραική...

 

Απλά την μετέφερε ο Αβραάμ -ως γνώστης αυτής- μια και η καταγωγή του ήταν απο την

πόλη ΟΥΡ την ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ...

 

Για το θέμα της Ιστορίας (περι καταγωγής της ΚΑΜΠΑΛΑκαι γενικοί σχολιασμοι) πιστεύω πως

έδωσα βιβλιογραφία όπου κάποιος δύναται να διαβάσει και να αξιολογήσει.

 

Μέσα απο τις Ιστορικές αναφορές θα βρεί ο ερευνητής και σχόλια τα οποία είναι σημαντικά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η καμπάλλα δεν είναι μόνο ένα μαγικό σύστημα αλλά είναι και ένα σύστημα εσωτερισμού και κατανόησης του κόσμου γύρω μας. Όποιος πραγματικά μπορεί να αποκρυπτογραφήσει την καμπάλλα κατανοεί αυτό που όλοι οι άνθρωποι ονομάζουν Θεό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλησπερα σας.

 

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο Athanor που αναφερει...

<<Η καμπάλλα δεν είναι μόνο ένα μαγικό σύστημα αλλά είναι και ένα σύστημα εσωτερισμού και κατανόησης του κόσμου

γύρω μας. Όποιος πραγματικά μπορεί να αποκρυπτογραφήσει την καμπάλλα κατανοεί αυτό που όλοι οι άνθρωποι ονομάζουν

Θεό >>

 

Ειχα ηδη αναφερει....

<<Το Δένδρο της ΖΩΗΣ είναι αρκετά πολύπλοκο....

Είναι ένα Φιλοσοφκό-Θεοσοφικό-Μαγικό σύστημα επεξήγησης της δημιουργίας

του Σύμπαντος (Ορατών και Αοράτων)...>>

 

Καλο θα ειναι να δουμε ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ του ΔΕΝΔΡΟΥ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΑ και οχι

μονο την ΜΑΓΙΚΗ...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

...και προτού κανείς ξεκινήσει να ασχολείται με την Καμπαλά, πρέπει πρώτα να έχει κατανοήσει και κατακτήσει το εβραϊκό αλφάβητο και τις σημασίες κάθε γράμματος. Κι αυτό επειδή το σημείο εκκίνησης όλης της Καμπαλά είναι αυτό το αλφάβητο.

Πρέπει να έχει κατανοήσει ότι κάθε γράμμα αντιπροσωπεύει τρία πράγματα 1) ένα ιερογλυφικό (δηλαδή ένα γράμμα), 2) έναν αριθμό και 3) μια ιδέα.

Κάθε γράμμα είναι μία δύναμη, και ως δύναμη είναι συνδεδεμένο με όλες τις δυνάμεις του σύμπαντος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μο καλησπερα σας.

 

Φιλη sabrina σιγουρα χρειαζονται να μαθει καποιος το εβραικο αλβαβητο αλλα πριν να μαθει αυτα καλο ειναι

να διαβασει και αλλα βιβλια σχετικα οπως αυτα που εχω αναφερει..

"Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ"

"ΧΑΛΔΑΙΚΑ ΛΟΓΙΑ" των ΑΘΗΝΟΓΕΝΗΣ Ι.-ΓΡΑΒΙΓΓΕΡ Π.

 

Να μην ξεχναμε πως η ΚΑΜΠΑΛΑ ειναι ενα ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ που συγκεντρωνει την ΓΝΩΣΗ...

Η Γνωση δεν ανηκει σε εναν Λαο αλλα σε ολους...

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

η γνώση είναι για όλους αλλά η καμπάλα μελετάει το κόσμο μέσα από εβραϊκή οπτική... έτσι δεν είναι;

 

Και κάθε οπτική έχει αν την συγκρίνεις με άλλη διαφορές.

 

π.χ. τα χαλδαϊκά λόγια είναι πολυθεϊστικό κείμενο πώς συνδυάζεται ο μονοθειστικός ιουδαϊσμός;

 

Η καμπάλα είναι μονοθεϊστική ή πολυθεϊστική σαν σύστημα;

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~

 

άσχετο με τις ερωτήσεις μου αλλά βρήκα ένα ωραίο λινκ

Καμπαλιστικές Σκέψεις

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

η γνώση είναι για όλους αλλά η καμπάλα μελετάει το κόσμο μέσα από εβραϊκή οπτική... έτσι δεν είναι;

 

Και κάθε οπτική έχει αν την συγκρίνεις με άλλη διαφορές.

 

π.χ. τα χαλδαϊκά λόγια είναι πολυθεϊστικό κείμενο πώς συνδυάζεται ο μονοθειστικός ιουδαϊσμός;

 

Η καμπάλα είναι μονοθεϊστική ή πολυθεϊστική σαν σύστημα;

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~

 

άσχετο με τις ερωτήσεις μου αλλά βρήκα ένα ωραίο λινκ

Καμπαλιστικές Σκέψεις

 

 

Ο πολυθεισμος και ο μονοθεισμος εχουν πολλα κοινα στην ουσια της φιλοσοφιας τους.ειναι αντιθετοι οροι και δηλωνουν την πιστη σε πολλους η εναν θεο αντιστοιχα.το μονο που αλλαζει ομως καθε φορα ειναι η μορφη της ουσιας τους.Η μορφη ειναι παροδικη και εξαρταται καθε φορα απο τις πολιτιστικες και κοινωνιολογικες συνθηκες.Κατι αντιστοιχο πιστευω πως γινεται και με την καμπαλα,που συνηθως αναλυεται βασει της εβραικης κοινωνιας και των πιστευω τους.αν προσπαθουσαμε να την αναλυσουμε βαση του δικου μας πολιτισμου,ισως ερμηνευαμε καποια πραγματα εντελως διαφορετικα.το σημαντικο πιστευω ειναι η ευρητερη εννοια της και που ισως δυσκολευτουμε πολυ να την κατανοησουμε γιατι ισως την βλεπουμε καθαρα πρακτικα και σαν φιλοσοφια.και κατα την γνωμη μου νομιζω πως απεχει απο καθε τι που εχει να κανει με τον ανθρωπινο νου.ειναι καθαρα εμπειρια.που καθε πολιτισμος και καθε ανθρωπος την βιωνει διαφορετικα. και καταληγω στο εξης,οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη,η καμπαλα θεωρηται για καποιους μονοθειστικη και για καποιους αλλους πολυθειστικη βαση της καταγωγης και των πιστευω της κοινωνιας τους.σαν ευρυτερη εννοια ειναι κοινη και δεν ανηκει καπου και δεν χαρακτηριζεται.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλησπερα σας.

 

Φιλε dimulator εαν διαβασεις καλα το κειμενο του φιλου lousipan στην 18 απαντηση στο παρο θεμα σου

δινει απαντηση...

 

Εκει αναφερει (και σωστα) πως καθε Σεφιρα εχει το Θεικο ονομα,την διανοια, Αγγελους αυτο δεν σημαινει

πως ειναι πολυ-θειστικο συστημα αλλα ουτε και τα χαλδαϊκά λόγια.

 

Ολο το δενδρο ειναι υπο την σκεπη του ΑΙΝ-ΣΟΦ-ΑΟΥΡ οπως και χαλδαικα λογια ειναι το ΠΥΡ που

εξαλείφει καθρ ρύπο .

Οπου ΠΥΡ Θεος...

 

Παμε βεβαια και στα Μιθραϊκά Μυστήρια αλλα και στα ζωροαστρικα μυστηρια.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω από καμπάλα αλλά γνωρίζω τους Χαλδαϊκούς χρησμούς λόγω του Πλατωνισμού και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι είναι 100% πολυθεϊστικό κείμενο.

 

Για αυτό ρώτησα πώς συνδυάζεται ένα πολυθεϊστικό κείμενο με ένα μονοθεϊστικό.

 

Από την απάντηση σου φίλε Αβαταρ καταλαβαινω ότι οι υπόλοιπες πνευματικές οντότητες στον Ιουδαϊκό μονοθεϊσμό εκτός της Πρώτης Αρχής λογαριάζονται ως αυτό που αναφέρεουν τα χαλδαϊκά λόγια "θεοί".

 

Για παράδειγμα στο πολυθεϊστικό σύστημα ένας Άγγελος είναι θεός ενώ στο μονοθεϊστικό απλά μια πνευματική οντότητα κάτω από τον Θεό (Πρώτη Αρχή).

 

Αν κατάλαβα καλά ίσως η καμπάλα είναι πολύ ελαστική στο θέμα αυτό και λογαριάζει τους θεούς του πολυθεϊσμού ως Αγγέλους ή άλλες οντότητες χωρίς να τους ονομάζει θεούς. Και έτσι με αυτήν την οπτική να μελετάει τα χαλδαϊκά λόγια...

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φίλε μου dimulator απλα διαφέρουν ως προς την λέξεις αλλά εννοιολογικά είναι όπως σωστα αναφέρεις.....

 

Κάτι οπως έχουμε οι Χριστιανοι τους Αγίους....

Μην ξεχνάς πως και μέσα στα Ευαγγέλια αναφέρεται ο Χριστός για τους Ανθρώπους..

ΘΕΟΙ ΕΣΤΑΙ...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακομη και σε εξορκισμους των Γνωστικων βλεπουμε Αρχαγγελους να αποκαλουνται Θεοι αρα ειναι θεμα πως το ονομαζει καθε λαος στο δικο του συστημα.Οι Εβραιοι ισως σαν πατριαρχικος λαος το διαχωριζει την πρωτη αιτια απο ολους δινοντας σε αυτον την θεση του Πατερα Θεου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμένα παλιά είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλίο για ακριβώς αυτό το θέμα και έτσι όπως το ξεφύλιζα είδα ότι δεν καταλάβαινα τίποτα από ότι έλεγε και το άφησα.

 

Τώρα αυτά τα άρθρα στη wikipedia κάτι λένε αλλά και πάλι δεν μπορώ να τους ποιάσω. Αυτός ο ιουδαϊκός μυστικισμός είναι κάπως, ομοίως και τους γνωστικούς δεν τους αντιλαμβάνομαι αρκετά.

 

Τώρα στο θέμα της Καμπαλά είναι ιουδαϊκός μυστικισμός ή έχει ρίζες στην αρχ. Ελλάδα, γιατί και αυτό το άκουσα...! Ή μαλλον εννοουν ριζες στον Ερμητισμό που αυτός έχει κάποια σχέση με αρχ. Ελλάδα.

 

Ξέρετε τίποτις για την καταγωγή της Καμπαλά;

 

 

οχι, η καμπαλα εχει αρκετα στοιχεια απο την ασια, γιατι μην ξεχναμε οτι σε θεματα φιλοσοφιας μυστικισμου και ετσι χρονολογικα τουλαχιστων ερχεται η ασια πρωτη

Edited by canislupus
Link to comment
Share on other sites

οχι, η καμπαλα εχει αρκετα στοιχεια απο την ασια, γιατι μην ξεχναμε οτι σε θεματα φιλοσοφιας μυστικισμου και ετσι χρονολογικα τουλαχιστων ερχεται η ασια πρωτη

Φιλε θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.Στην Καμπαλα θα δεις στοιχεια και συνδιασμους απο ολες τις θρησκειες.Σε καθε εκπορευση θα δεις να υπαρχουν αντιστοιχιες σε Θεους Ευρωπαικων λαων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...