Jump to content

Το δένδρο της ζωής Καμπαλά


Recommended Posts

Αυτό λογικά συμβαίνει επειδή η Καμπάλα δεν έχει μείνει στάσιμη σαν σύστημα, αλλά έχει εξελιχθεί μέσα από αιώνες πρακτικής από ευρωπαίους εσωτεριστές. ίσως μάλιστα να εχει διαφοροποιηθεί τελείως από την αρχική μορφή της. Τουλάχιστον έτσι άκουσα δηλαδή, ότι η Ερμητική Καμπάλα που ανέλυσαν ο Γουέσκοτ και ο Μάδερς και που ασκούσαν στο Golden Dawn δεν έχει καμία ουσιαστική σχέση με την πραγματική εβραϊκή Καμπάλα. Δεν μπορώ να ξέρω, μιας και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, και ότι ξέρω το ξέρω από βιβλιογραφικές αναφορές διάσπαρτες εδώ κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ξανά - Ανοίγω ένα θέμα από το παρελθόν... Το βρήκα στην αναζήτηση και περιέχει ενδιαφέρουσες αναρτήσεις!

 

Θα ξεκινήσω με την κλασσική ερώτηση... Ασχολείται κάποιος με την Καμπάλα; Και αν ναι, από που έχετε πάρει τη γνώση;

Ποια η γνώμη σας για το σύστημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η Καμπάλα – ως όρος – είναι πολύ γενικός και μπορεί να αφορά πολλά πράγματα.

Έτσι για ποια Καμπάλα μιλάμε; Για τον Ιουδαϊκό μυστικισμό;

Για Ερμητική Καμπάλα; Κτλ κτλ


Δεν ασχολούμαι με τρόπο που να είναι Καμπαλιστικός αλλά έχοντας μια εξοικείωση με κάποια πράγματα

βλέπω συγγένειες.


Η γνώμη μου;

Η Καμπάλα κατα τη γνώμη μου είναι το μόνο όντως μαγικό συστημα που λειτουργεί βεβαιωμένα έτσι

όπως διαφημίζεται. Έχει πολλές παραλλαγές οπότε θα πρέπει να καθορίσουμε για ποια μιλάμε.

 

Λέγοντας ποιο πάνω οτι «είναι το μόνο όντως μαγικό συστημα που λειτουργεί βεβαιωμένα έτσι όπως

διαφημίζεται» δε μιλώ για την Ιουδαϊκή Καμπάλα αλλά για μια άτυπη και χαλαρή ‘μαγική’ κοινότητα ημι-αυτόνομων ομάδων ερμητικής - θα το έλεγα - καμπάλας, σε όλο τον κόσμο που έχουν λίγο-πολύ ενιαία διδασκαλία, την οποία διαδίδουν με λίγο-πολύ ενιαίο τρόπο:

 

Με σαφείς κύκλους σπουδών, κατά ομάδες σε ‘φουρνιές’ που θυμίζουν λίγο τις ‘σειρές’ στο στρατό.
Λίγο-πολύ ενιαία ‘ύλη’ εγκύκλιας μαγικής γνώσης ως θεμέλιο και που μετά το
πέρας των αρχικών κύκλων υπάρχει εξειδίκευση με μαθητεία ένα-προς-ένα, ή έστω
ένα-προς-δύο/τρεις το πολύ, ανάλογα με τα προσόντα, τα ενδιαφέροντα και τις
κλίσεις του καθένα και της καθεμιάς (βότανα, θεραπευτική, φίλτρα, αλχημεία,
εύρεση κτλ κτλ. Η συμμετοχή είναι μόνο κατόπιν προσκλήσεως. Η ηθική/ψυχολογική
συμπαράσταση και βοήθεια που λαμβάνει ο/η κάθε μαθητευόμενος/η είναι αμέριστη
αλλά βέβαια αναμένεται από αυτούς και μια κάποια αφοσίωση στους συλλογικούς
στόχους και στην (ευρύτερη) παγκόσμια μαγική κοινότητα.

 

Δεν γνωρίζω να
δεσμεύονται από φρικαλέους όρκους μυστικότητας αλλά θεωρείται αυτονόητο ότι οι
μυημένοι θα δείχνουν σοφία και σύνεση ως προς σε το ποιους μιλούν και τι αποκαλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι η (Ερμητική) Καμπάλα που γνώρισα εγώ είναι μέσα από το κομμάτι του Δυτικού εσωτερισμού με συγγραφείς όπως Mathers, Dion Fortune, Gareth Knight, Regardie, Levi και η λίστα προχωράει πολύ!

Στα δικά μου μάτια είναι ένα πολύ δομημένο σύστημα, το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να δουλέψεις με αυτό σε πολλά επίπεδα και με ποικίλους τρόπους.

Αλλά αναφερθήκαμε και οι δύο σε ένα σύστημα... Η θρησκεία που το διέπει; Σίγουρα αν και έχει πάρει στοιχεία από διάφορες θρησκείες, η αρχή του είναι ο Ιουδαίσμος! Πιστεύεις ότι παίζει ρόλο σε τι (που) πιστεύει κάποιος για να μπορέσει να το χρησιμοποιήσει ως μαγικό σύστημα; Και να το ακολουθήσει κατά συνέπεια! Ή μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με αυτό αλλά στην ουσία να μην μπορέσει να ξεκλειδώσει όλες τις δυνατότητες που έχει ένα τέτοιο σύστημα!

 

Υ.Γ. Συμφωνώ φυσικά μαζί σου στα υπόλοιπα, για αυτό δεν τα σχολιάζω περαιτέρω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι η (Ερμητική) Καμπάλα που γνώρισα εγώ είναι μέσα από το κομμάτι του Δυτικού εσωτερισμού με συγγραφείς όπως Mathers, Dion Fortune, Gareth Knight, Regardie, Levi και η λίστα προχωράει πολύ!

Στα δικά μου μάτια είναι ένα πολύ δομημένο σύστημα, το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να δουλέψεις με αυτό σε πολλά επίπεδα και με ποικίλους τρόπους.

Αλλά αναφερθήκαμε και οι δύο σε ένα σύστημα... Η θρησκεία που το διέπει; Σίγουρα αν και έχει πάρει στοιχεία από διάφορες θρησκείες, η αρχή του είναι ο Ιουδαίσμος! Πιστεύεις ότι παίζει ρόλο σε τι (που) πιστεύει κάποιος για να μπορέσει να το χρησιμοποιήσει ως μαγικό σύστημα; Και να το ακολουθήσει κατά συνέπεια! Ή μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με αυτό αλλά στην ουσία να μην μπορέσει να ξεκλειδώσει όλες τις δυνατότητες που έχει ένα τέτοιο σύστημα!

 

Υ.Γ. Συμφωνώ φυσικά μαζί σου στα υπόλοιπα, για αυτό δεν τα σχολιάζω περαιτέρω! :)

Η κοσμοθέαση τους δεν είναι ενιαία, μπορούν τα μέλη των ομάδων να πιστεύουν ότι θέλουν, αλλά η

ειδική κοσμοθέαση από την οποία προκύπτει το σύστημά τους είναι ένα είδος

Μονοθεϊστικού Πανθεϊσμού (που δείχνει μάλλον την σαμανιστική προέλευση πολλών

ιδεών τους αλλά και τη συγγένεια με του ιουδαϊκό μυστικισμό.) Πάντως δεν έχουν

ζήτημα να ενσωματώσουν και να χρησιμοποιήσουν επικλήσεις σε παγανιστικές

θεότητες και άλλες οντότητες!)

 

Έχουν κάποια

χαλαρά κοινή ‘εσχατολογία, στόχους, οράματα και περιγραφή ‘αποστολής.’

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κι ένα tip που θα βοηθήσει στο γκούγκλισμα:

 

  • Kabbalah: ιουδαϊκή εκδοχή της Καμπαλλά
  • Cabbalah: χριστιανική εκδοχή της Καμπαλλά (μη σας φαίνεται περίεργο, κάποια στιγμή οι χριστιανοί ζήλεψαν την ικανότητα των Ιουδαίων να εξάγουν μυστικιστικά και όχι μόνο συμπεράσματα από την Τορά και είπαν "γιατί μόνο οι Ιουδαίοι κι όχι κι εμείς που είμαστε καλύτεροι;" )
  • Qabbalah: ερμητική εκδοχή της Καμπαλλά, Golden Dawn, Θεοσοφιστές και όλοι οι γνωστοί.

Έχει σημασία γιατί, ανά δύο, οι μεν δεν χωνεύουν τους δε (και τις ερμηνείες τους). Π.χ. ραββίνος έχει πει για τη Fortune πως είχε "απειροελάχιστη" γνώση της Καμπαλλά. Για να μην πάμε στις εσωτερικές διαμάχες μεταξύ σχολών με το ίδιο αρκτικό γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα tip που θα βοηθήσει στο γκούγκλισμα:

 

  • Kabbalah: ιουδαϊκή εκδοχή της Καμπαλλά
  • Cabbalah: χριστιανική εκδοχή της Καμπαλλά (μη σας φαίνεται περίεργο, κάποια στιγμή οι χριστιανοί ζήλεψαν την ικανότητα των Ιουδαίων να εξάγουν μυστικιστικά και όχι μόνο συμπεράσματα από την Τορά και είπαν "γιατί μόνο οι Ιουδαίοι κι όχι κι εμείς που είμαστε καλύτεροι;" )
  • Qabbalah: ερμητική εκδοχή της Καμπαλλά, Golden Dawn, Θεοσοφιστές και όλοι οι γνωστοί.

Έχει σημασία γιατί, ανά δύο, οι μεν δεν χωνεύουν τους δε (και τις ερμηνείες τους). Π.χ. ραββίνος έχει πει για τη Fortune πως είχε "απειροελάχιστη" γνώση της Καμπαλλά. Για να μην πάμε στις εσωτερικές διαμάχες μεταξύ σχολών με το ίδιο αρκτικό γράμμα.

Από καθαρή 'καμπαλιστική' θέση (ιουδαϊκή δηλ)  η Φόρτσιουν είχε 'απειροελάχιστη' γνώση, αλλά ως 'κοκκός σινάπεως' και το απειροελάχιστο αρκεί εδώ. Αυτό που κάνει αποτελεσματική την 'μαγική' Καμπάλα (που μάλλον ταυτίζεται σε αυτή που λές 'ερμητική εκδοχή') δεν είναι το βάθος γνώσης - όσο έχω δει - αλλά ο τρόπος οικειοποίησης και ενσωμάτωσης των πρακτικών που είναι εντατική πρακτική και 'μαθητεία' - το αποτέλεσμα είναι ότι ακόμα κι αν ξέρουν μόνο 10 πράγματα μαθαίνουν να τα εξασκούν αποτελεσματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...