Jump to content

Τί είναι ένα μαγικό σύστημα?


Recommended Posts

Προσωπικά, δεν φοβάμαι κάτι που δεν πιστεύω. Επομένως δεν μπορεί να μου προβληθεί κάτι τέτοιο σαν εμπόδιο. Σίγουρα θα εμφανιστούν άλλα, όπως και το κάνουν. Αλλά η επιλογή των αξιών και των πιστεύω δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο με την άρνηση

μιας πραγματικότητας.

 

Είναι πιστεύω παρόμοια η περίπτωση ενός άθεου. Το αν το θεωρείς εθελοτυφλία, είναι ένα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον παρεξήγησες... εγώ δεν μίλησα για φόβο κτλ

 

μίλησα ποια η θέση ενός χαοτικού όταν ανακαλύψει κάτι υπάρχον όπως η πνευματική ενέργεια και η δομές που αυτή συγκροτείται..

 

Σε αυτό το ερώτημα τρία είναι τα πιθανά σενάρια απάντησης:

 

1ο Να μου πεις ότι δεν αναγνωρίζεις από την εμπειρία σου μέχρι τώρα τέτοια μορφή ενέργειας... άρα για σένα δεν υπάρχει

 

2ο Να μου πεις ότι κάτι έχεις αντιληφθεί, και να μου πεις μια θέση που ήδη είναι γνωστή από κάποιο μαγικό σύστημα

 

3ο Να μου πεις ότι κάτι έχεις αντιληφθεί, και να μου πεις μια πρωτότυπη νέα θεωρία.

 

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω μιας και ψιλοκατάλαβα ότι ο χαοτισμός βασίζεται στην προσωπική εμπειρία ή κάνω λάθος ?

 

Τώρα το συγκεκριμένο ερώτημα έχει να κάνει και με την χρήση της ενέργειας. Ένας χαοτικός που δεν αναγνωρίζει Θεό π.χ. αυτο-αποκλείεται από την συναναστροφή του με αυτήν την ενέργεια. Για αυτό είπα ότι κάποιος που εντάσεται σε ένα υπάρχον σύστημα εκμεταλεύεται την γνώση από κάτι που ήδη υπάρχει και αναγνωρίζεται.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως η ενέργεια έχει τόση σχέση πια με το θείο... αν ήταν έτσι τότε μόνο οι θρήσκοι θα μπορούσαν αν την εκμεταλλετούν και να την χρησιμοποιήσουν (κατι που δεν ισχύει).

Link to comment
Share on other sites

Το θείο δεν είναι η πηγή όλων και αυτό δεν είναι ενέργεια; όχι απλά οι μη θρήσκοι δεν το εκμεταλεύονται στο 100%

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Ένα "σύστημα" απαιτείται να έχει πρώτα απ' όλα εσωτερική συνέπεια. Ακόμα κι αν έχει μια "παράλογη" λογική, αυτή πρέπει να έχει λογική συνέπεια στο πλαίσιο του συστήματος. Αν "δανείζεται" από εδώ κι εκεί ότι γυαλίζει, άσχετα με τη συνέπεια στις "αρχές" του τότε δεεεε... λέει.

Βέβαια αυτό κάνουν (ή συμβαίνει) σε όλους και παντού. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερα.

 

Παράδειγμα: στις μέρες μας επανέρχονται οι "τελετές" γονιμότητας. Πάει καλά.

Εκείνο που δεν πάει καθόλου καλά ως προς την εσωτερική συνέπεια του "συστήματος" είναι ότι οι συμμετέχοντες πηγαίνουν με τις τσέπες γεμάτες προφυλακτικά! Τώρα πως συνδυάζονται τα προφυλακτικά με τις γιορτές γονιμότητας;

Στην πραγματικότητα όσοι συμμετέχουν δεν έχουν στο νου τους τη γονιμότητα έτσι όπως την είχαν εκείνοι που ξεκίνησαν τις γιορτές στην αρχαιότητα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική σου τότε outis, το σύστημα που "λέει" λιγότερο απ'όλα είναι η wicca, η οποία έχει πάρει στοιχεία από τις μελέτες του Crowley, την Καμπάλα, τη μαγεία Ρούνων, τις παλιές αγροτικές παραδόσεις, τη Σολομωνική, τον Ελευθεροτεκτονισμό... (και ο κατάλογος συνεχίζεται), και κυρίως τις παραδόσεις του εκάστοτε πολιτισμού (βλ. Σαξωνική Γουίκα, Κελτική Γουίκα, Αρχαιοελληνική Γουίκα κλπ). Κατά πόσο όμως μπορούμε να την καταδικάσουμε ως ένα μη σωστό σύστημα; Και, σε τελική ανάλυση, κατά πόσο μπορούμε να κρίνουμε ποιο σύστημα είναι σωστό και ποιο όχι;

 

Τώρα σχετικά με την χρήση προφυλακτικών σε τελετές γονιμότητας... πιστεύω πως αυτοί που το κάνουνε σκέφτονται ως εξής: ε, οικονομική κρίση έχουμε, μη γίνει κανένα ατύχημα και βρεθούμε ξανφικά με κουτσούβελο να θρέψουμε!" :lol:

 

dimulator, η μαγική τέχνη όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ είναι "η Επιστήμη και η Τέχνη του να προκαλείς Αλλαγή, η οποία λαμβάνει χώρα σύμφωνα με τη Θέληση". Συνεπώς, η ενέργεια βρίσκεται ήδη μέσα μας, σε μια ανώτερη πλευρά του εαυτού μας φυσικά, και δεν εξαρτάται απαραίτητα από την Α ή Β θεότητα.

 

(είμαι υπερβολικά Κροουλεϊκός σε αυτά τα θέματα, το ξέρω.)

Link to comment
Share on other sites

ok, αλλά η ενέργεια που έχουμε μέσα μας συνδέεται και με άλλα πράγματα που μαθαίνοντας τα τα αξιοποιείς κατάλληλα...

 

π.χ. έχεις την ικανότητα να επικαλείσαι μια άλλη ύπαρξη, να βιώνεις υπερβατικές καταστάσεις κτλ όλα αυτά δείχνουν και ότι δεν υπάρχει μόνο η δικιά μας ικανότητα αλλά και κάτι άλλο έξω από τις δικές μας ικανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική σου τότε outis, το σύστημα που "λέει" λιγότερο απ'όλα είναι η wicca, η οποία έχει πάρει στοιχεία από τις μελέτες του Crowley, την Καμπάλα, τη μαγεία Ρούνων, τις παλιές αγροτικές παραδόσεις, τη Σολομωνική, τον Ελευθεροτεκτονισμό... (και ο κατάλογος συνεχίζεται), και κυρίως τις παραδόσεις του εκάστοτε πολιτισμού (βλ. Σαξωνική Γουίκα, Κελτική Γουίκα, Αρχαιοελληνική Γουίκα κλπ). Κατά πόσο όμως μπορούμε να την καταδικάσουμε ως ένα μη σωστό σύστημα; Και, σε τελική ανάλυση, κατά πόσο μπορούμε να κρίνουμε ποιο σύστημα είναι σωστό και ποιο όχι;...
Δεν καταδίκασα τίποτε. Απλά σημειώνω το αυτονόητο. Το "να παίρνεις στοιχεία" είναι φυσικό. Το να "αναιρούν" αυτά τα στοιχεία το ένα το άλλο δείχνει ότι το "σύστημα" δεν έχει εσωτερική συνέπεια - δηλ. δεν είναι σύστημα. Αν αυτό συμβαίνει εδώ ή εκεί και γιατί...
...Τώρα σχετικά με την χρήση προφυλακτικών σε τελετές γονιμότητας... πιστεύω πως αυτοί που το κάνουνε σκέφτονται ως εξής: ε, οικονομική κρίση έχουμε, μη γίνει κανένα ατύχημα και βρεθούμε ξανφικά με κουτσούβελο να θρέψουμε!" :lol:...

...

Μάλλον δεν σκέφτονται τίποτε ή δεν ξέρω γιατί συμμετέχουν (μπορεί να ξέρουν οι ίδιοι). Εννοώ ότι στο νου των περισσότερων κάτι τέτοιο δεν δείχνει ότι υπάρχει ενοποιημένη σκέψη, οπότε βλέπουν τα δύο ως ολότελα διαφορετικά πράγματα. Είναι όμως;
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, ούτως ή άλλως δεν νομίζω πως μπορούμε να πούε το χαοτισμό "σύστημα", καθώς ο ίδιος ο ορισμός του Χάους το αποκλείει. Πάντως, απ'όσα έχω διαβάσει τουλάχιστον για το θέμα (και δεν είναι πολλά είναι η αλήθεια, το βιβλίο του hine και κανα δυο άρθρα του Carrol εχω δει) ένας σκοπός του Χαοτισμού είναι και να συνδέσει τα παραδοσιακά συστήματα με τη σύγχρονη λογική, σκέψη και τα επιτεύγματα των σύγχρονων επιστημών και ψυχολογικών/παραψυχολογικών εννοιών και θεωριών... και αυτό για μένα είναι κατι θετικό...

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, ούτως ή άλλως δεν νομίζω πως μπορούμε να πούε το χαοτισμό "σύστημα", καθώς ο ίδιος ο ορισμός του Χάους το αποκλείει. Πάντως, απ'όσα έχω διαβάσει τουλάχιστον για το θέμα (και δεν είναι πολλά είναι η αλήθεια, το βιβλίο του hine και κανα δυο άρθρα του Carrol εχω δει) ένας σκοπός του Χαοτισμού είναι και να συνδέσει τα παραδοσιακά συστήματα με τη σύγχρονη λογική, σκέψη και τα επιτεύγματα των σύγχρονων επιστημών και ψυχολογικών/παραψυχολογικών εννοιών και θεωριών... και αυτό για μένα είναι κατι θετικό...
Κι όμως από τι στιγμή που ορίζεις κάτι (και το ορίζεις αφού του δίνεις όνομα) αμέσως το περιορίζεις (κι ας το βαφτίζεις "χαοτικό") κι ανοίγει ο δρόμος για το σύστημα. Τα περισσότερα που έχω δει για το χαοτισμό έχουν εσωτερική συνέπεια και "ορίζονται" (αφού διακρίνονται από τα μη-χαοτικά) οπότε αποτελεί σύστημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...