Jump to content

Η Ηθική της Αναπαραγωγής


Recommended Posts

Η γέννηση είναι η δημιουργεία.

Η δημιουργεία είναι η εξέλιξη....

...Αυτομάτως με τη δημιουργεία του αυτή σπέρνει και την καταστρόφη στο ιδιο του το παιδί...

ούπςς...

δημιουργία... :whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Η επιλογή μόνο και μόνο διότι βασίζεται σε εγωιστικά κριτηρια δεν την θεωρώ ηθική. Θέλω να πώ ότι κανείς που αποφασίζει να φέρει απογόνους δεν λαμβάνει ποτέ υπόψην του τίποτα άλλο εκτός του εγώ του. Απεναντίας το ηθικό θα ήταν να σκεφτεί το "τίποτα άλλο" και αυτό θα ήταν καλό να καθορίσουμε. Ποιά είναι τα κριτήρια μίας απόφασης να δημιουργήσεις ζωή ώστε η ενέργειά σου να είναι ηθική;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα κριτήρια μίας απόφασης να δημιουργήσεις ζωή ώστε η ενέργειά σου να είναι ηθική;

Νομίζω ότι αυτή είναι η πραγματική ερώτηση, φίλε Fan4Fun (καλώς μας ξανάρθες, παρεμπιπτόντως :cheerful: ).

Προσωπικά θα προσέθετα επίσης: «Ποιά είναι τα κριτήρια μίας απόφασης να δημιουργήσεις ζωή ώστε η ενέργειά σου να είναι ηθική και μη-εγωιστική

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε ειναι ανηθικο να κανεις ερωτα με τον ανθρωπο που εισαι ερωτευμενος και αγαπας κ απο αυτο να προκυψει ενα παχουλο στρουμπουλο μωρακι? :blink1:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή είναι η πραγματική ερώτηση, φίλε Fan4Fun (καλώς μας ξανάρθες, παρεμπιπτόντως :cheerful: ).

Προσωπικά θα προσέθετα επίσης: «Ποιά είναι τα κριτήρια μίας απόφασης να δημιουργήσεις ζωή ώστε η ενέργειά σου να είναι ηθική και μη-εγωιστική

"Ηθος" είναι ο τρόπος συμπεριφοράς μας. Άρα "ηθικό" είναι κάτι συγκεκριμένο - μια "εγκεκριμμένη" και αποδεκτή (κοινωνικά κτλ.) συμπεριφορά.

Το κριτήριο είναι απλό και φυσικό: αφού είμαστε φτιαγμένοι για να δημιουργούμε ζωή - και πρέπει να πάρουμε τεχνητά "μέτρα" για να μην, δεν υπάρχει θέμα "ηθικής" (τα ζώα θυμίζω γεννούν αδιφορώντας για τη βιωσιμότητα των απογόνων τους). Η "ηθική" εισέρχεται στο τεχνητό κομμάτι και εκεί το κριτήριο είναι επίσης τεχνητό: αφορά τους "στόχους" μας. Κάποιος δεδομένος στόχος απαιτεί πάντα δεδομένη συμπεριφορά (ηθική δηλ.)

Μπορούμε να αναζητήσουμε τότε την "ηθική" στην "ποιότητα" των στόχων μας καλύτερα, παρά στους τρόπους συμπεριφοράς *την "ηθική") που έχουμε διαλέξει για τους πετύχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε ειναι ανηθικο να κανεις ερωτα με τον ανθρωπο που εισαι ερωτευμενος και αγαπας κ απο αυτο να προκυψει ενα παχουλο στρουμπουλο μωρακι? :blink1:

 

Τώρα πάω να ψάξω ...να βρω μια τρύπα να κρυφτώ... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε ειναι ανηθικο να κανεις ερωτα με τον ανθρωπο που εισαι ερωτευμενος και αγαπας κ απο αυτο να προκυψει ενα παχουλο στρουμπουλο μωρακι? :blink1:

 

Ανήθικο δεν είναι να κάνεις έρωτα. Ανήθικο είναι να κάνεις παιδιά ως συνέχεια του εγώ σου, χωρίς να υπάρχουν οι συνθήκες για να μεγαλώσουν σωστά και θεωρώντας ότι είναι ιδιοκτησία σου και όχι αναξάρτητα άτομα με επιλογές που πρέπει να σεβαστείς.

 

Επίσης αν είναι να κάνουμε έστω και ένα παιδί με κάθε άνθρωπο που ερωτευόμαστε και του εκφράζουμε την αγάπη μας τότε πλέον ο καθένας μας θα πρέπει να έχει και ένα νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρότι είμαστε τα μόνο όντα (βέβαια, όσο βαθιά έχουμε εξερευνήσει τη φύση) με συνείδηση, συνεχίζουμε να μην απέχουμε από αυτό που καλείται εξέλιξη. Για μένα είναι τόσο απλό που ούτε καν αγγίζει τα πλαίσια του ηθικού διλήματος. Ο άνθρωπος είναι ένας οργανισμός για τη φύση σαν όλους τους άλλους. Η εξέλιξη εφαρμοζεται πάνω στον άνθρωπο, όπως και στους υπόλοιπους οργανισμούς. Η επιλογή που γίνεται είναι αυτή του πιο δυνατού, του πιο ικανού προς επιβίωση, του πιο αποτελεσματικού ώστε να περάσει τα γονίδιά του στην επόμενη γενιά. Όλα είναι ένα "παιχνίδι" εξέλιξης. Σύμφωνα με τις -μέχρι στιγμής- μελέτες που γίνονται πάνω στη συμπεριφορά διάφορων ζώων, και συγκεκριμένα στο κατά πόσο μια συμπεριφορά είναι αλτρουιστική ή ψευδοαλτρουιστική, έχει φανεί πως σκοπός των ενεργειών των οργανισμών είναι η επιβίωση των απογόνων τους και, κατ' επέκταση, των πιο κοντινών τους συγγενών. Για παράδειγμα, αν κάποιος θηρευτής πλησιάσει μια ομάδα ζώων και ένα από αυτά βγάλει μια κραυγή, τότε ναι μεν στρέφει την προσοχή του θηρευτή πάνω του, αλλά απ'την άλλη, δίνει χρόνο στα υπόλοιπα μέλη να αντιδράσουν. Έχει δειχθεί ότι αυτή η κραυγή βγαίνει όταν στην υπόλοιπη ομάδα υπάρχουν στενοί συγγενείς. Αυτό το γράφω απλά για να δείξω πόσο απλά δρα η φύση και πόσο ο άνθρωπος με την ανεπτυγμένη του συνείδηση, γλώσσα και νοημοσύνη τα περιπλέκει (κατ'εμέ βέβαια). Όλα έχουν ως στόχο την επιβίωση των απογόνων. Τώρα το αν ο άνθρωπος σκέφτεται το αν έχει το δικαίωμα να φέρει έναν απόγονο στον κόσμο νομίζω είναι θέμα της "ανεπτυγμένης νοημοσύνης και φιλοσοφίας". Ο σκοπός είναι να τον φέρει και να καταφέρει να επιβιώσει (συν την υστεροφημία (των γονιδίων βέβαια)).

 

Το ότι πολλές φορές λέμε "κάποιοι άνθρωποι δε θα έπρεπε να κάνουν ποτέ παιδιά", και μάλλον έχουμε δίκιο, έγκειται στην ανατροφή των παιδιών αυτών και όχι στο ηθικό ερώτημα.

 

Βέβαια, θα μου πείτε ότι το βλέπω πολύ απαισιόδοξα το θέμα και ότι αν όλα τα σκεφτόμασταν έτσι δε θα υπήρχε χώρος για φιλοσοφία και τις επακόλουθες συζητήσεις. Ωστόσο, σκοπός του ανθρώπου δεν είναι να κάνει καριέρα. Το σκοπό τον έχει ορίσει η φύση -είμαστε ένα είδος άλλωστε. Το τι καλεί ο άνθρωπος "σκοπό" είναι ό,τι έχει δημιουργήσει γύρω του για να αισθάνεται ανώτερος από τα άλλα είδη μέσα στην ανασφάλειά του (ψυχολογικό θέμα), γιατί με την τόση νοημοσύνη του, αν δεν είχε παρά μόνο να τρέφεται και να αναπαράγεται, θα τρελαινόταν. Αυτή, βέβαια, είναι η προσωπική μου οπτική γωνία.

 

*Καλώς σας ξανα-ματα-επανα-βρήκα! :D Τι να πω; Ελπίζω να ξαναμπώ εγκαίρως για να παρακολουθήσω και το θέμα... :surrender:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...