Jump to content

Η ΝΕΑ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ


Guest vampir890
 Share

Recommended Posts

Guest vampir890

ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ MYSTERY ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΡΟΚΙΤΕ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΣΥΜΠΤΟΣΕΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΒΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΧΕΕΣ...ΠΧ...ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ..ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Ή ΝΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ....ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ...ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙ????

 

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΥΤΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ 49 ΤΕΥΧΟΣ (ΑΠΡΙΛΙΟΥ)ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ MYSTERY

AN TΟ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΙΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΛΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν ξέρω τι λέει το άρθρο του περιοδικού, αλλά πιστεύω ότι είναι η δύναμη της σκέψης να επηρεάζει το περιβάλλον και να έλκει αυτό που θέλει. Αυτη είναι και η αρχή της μαγείας.

 

Το ότι το αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι σημαίνει ότι σιγά σιγά αποκτούν συνείδηση αυτου του γεγονότος.

 

Όσο πιο ήρεμη και χαλαρη είναι η ζωή τόσο πιο εύκολα το αντιλαμβάνεσαι... με τους γρήγουρους ρυθμούς της ζωής της πόλης αποσυντονιζεται κάποιος και το λησμονά.

 

Τυχεροί αυτοί που το ζουν και ξέρουν τι είναι, θα μπορούν να πάνε ένα βήμα πιο πέρα...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Guest vampir890
Δεν ξέρω τι λέει το άρθρο του περιοδικού, αλλά πιστεύω ότι είναι η δύναμη της σκέψης να επηρεάζει το περιβάλλον και να έλκει αυτό που θέλει. Αυτη είναι και η αρχή της μαγείας.

 

Το ότι το αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι σημαίνει ότι σιγά σιγά αποκτούν συνείδηση αυτου του γεγονότος.

 

Όσο πιο ήρεμη και χαλαρη είναι η ζωή τόσο πιο εύκολα το αντιλαμβάνεσαι... με τους γρήγουρους ρυθμούς της ζωής της πόλης αποσυντονιζεται κάποιος και το λησμονά.

 

Τυχεροί αυτοί που το ζουν και ξέρουν τι είναι, θα μπορούν να πάνε ένα βήμα πιο πέρα...

 

ναι οντως...εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες...παντως αν δεν βαριεσε ψαξτο και δες περιπου τι ειναι.. ενα πατημα στο google....ειναι πολυ ενδιαφερον..πραγματικα!!!:)

post-2980-1241465447.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.parapsych.org/members/m_thalbourne.html

 

Έχει δυο σχετικές με το θέμα εργασίες του Thalbourne (εμπνευστή της εν λόγω θεωρίας) σε pdf.

Link to comment
Share on other sites

Guest vampir890
το έψαξα στα γρήγορα στο γκούγκλι και δεν μου έβγαλε τιποτες... έχεις κανα λινκ?

 

οχι δεν εχω δυστυχως....πφφφ...μονο το περιοδικο......

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό θέμα, όμως δεν πιστεύω να υπάρχουν σοβαρά στοιχεία περί αυτού μιάς και ανήκει απόλυτα στο υπερφυσικό.

Αυτό που με τρώει τώρα πια είναι το αν οι συμπτώσεις αυτές οφείλονται στο ότι εμείς προετοιμάζουμε τα γεγονότα και ο Κόσμος απλά πάει με τα νερά μας για να ικανοποιήσει το πνέυμα μας, Ή απλά βρισκόμαστε μέσα στη ροή της Κοσμικής ενέργειας και έτσι μπορούμε να "προβλέψουμε" κάποια άμεσα γεγονότα (που όμως ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ στη μετάφραση - από το κοσμικό επίπεδο, στο υλικό.)...???

ΥΓ. Δεν γίνεται να υπάρχει εμπνευστής τέτοιας θεωρείας, μιας και όλοι μας λίγο πολύ έχουμε ασχοληθεί με το θέμα...Είναι σαν να υποστηρίζουμε πως εμπνευστής της Θεωρείας του Θεού είναι ο Χριστός.

 

ΥΓ2. Επίσης dimulator πιστεύω πως στους γρήγορους ρυθμούς της πόλης αυτό το φαινόμενο είναι ελάχιστο, μιας και εκεί δεν υπάρχει ζωή, με την φυσιολογική έννοια (της ΦΥΣΗΣ).

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά πιστεύω ότι αυτα που έλκουμε μας παρουσιάζονται ως τυχαία γεονότα αλλά τα έλκουμε γιατί εμείς κινήσαμε τα κοσμικά γρανάζια μέσω της επιθυμίας σε υποσυνήδητο επίπεδο κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Μπαα... χλωμό...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μαθαίνουμε κάτι καινούριο από αυτή τη "νέα θεωρία"?
Θα έπρεπε - ακόμα κι αν είναι απλά ένα καινούργιο όνομα για μια παλιά θεωρία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται καθόλου υπερβολικό (τουλάχιστον σε εμένα), ίσα ίσα είμαι της γνώμης πως με αρκετή πρακτική κάποιος θα μπορούσε να μάθει τους τρόπους λειτουργίας του Κοσμικού μηχανισμού και να τους χρησιμοποιήσει για να πετύχει τους σκοπούς τους (δίχως να το αναλύσω άλλο γιατί παραείναι πολύπλοκο σε ηθικό επίπεδο).

Το θέμα είναι πως από όλα κάτι μπορούμε να μάθουμε, αρκεί πρώτα από όλα να κατανοήσουμε το πώς λειτουργεί. Ειδικά όμως για θέματα μεταφυσικού πρώτα από όλα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και ευθύνη, μιας και οι συνέπειες πολλές φορές είναι πέραν των δυνατοτήτων μας (ώστε να επιλυθούν εύκολα).

 

ΥΓ. 'Οπως έχω πει και παλαιότερα εδώ μέσα, επειδή το σύμπαν λειτουργεί βάση την ελάχιστη δυνατή ενέργεια που πρέπει να "ξοδευτεί" για να γίνει κάτι, 'αναγκάζει' κάποια πράγματα να συμβούν ταυτόχρονα για οικονομία (είτε για καλό ή για κακό - όσων αφορά την αντίληψη μας)

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω quote... Τέλοςπάντων.

 

Απο τη μέχρι τώρα πορεία μου κατάλαβα τα εξής

Δεν υπάρχουν συμπτώσεις

Τίποτα δεν είναι τυχαίο

Οπότε αυτό που λές άν και δεν το έχω διαβάσει μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό.

Πιθανόν το γνωρίζαμε πάντα αλλά τωρα έχουμε αρχίσει σιγά σιγά και ξυπνάμε, και βλέπουμε οτι δίπλα μας ξυπνάνε και άλλοι. Και αυτό είναι πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Guest vampir890
Τελικά μαθαίνουμε κάτι καινούριο από αυτή τη "νέα θεωρία"?

 

κατα τη γνωμη μου παντα υπαρχει και παντου κατι καινουριο να μαθουμε...γιατι παντα υπαρχουν νεα δεδομενα...ακομα και σε κατι παλιο.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...