Jump to content

Αποδεκτοί, όπως είμαστε;


Recommended Posts

"Δεν γινόμαστε αποδεκτοί έτσι όπως είμαστε, μες την αθωότητα της παρουσίας μας. Πρέπει αδιάκοπα να αποδεικνύουμε αυτό που είμαστε, επειδή στο μεταξύ έχει παρεισφήσει ένα καινούριο πρόσωπο: ο άλλος.

Ο Θεός μπορεί να είναι ένας φοβερός κριτής, αλλά στο κάτω κάτω, είναι ένας και δίκαιος.

Με την αθρωπότητα, έχω να αντιμετωπίσω έναν κριτή πολύμορφο και ακαθόριστο, που οι ετυμηγορίες του με πλήττουν κάθε ώρα και στιγμή, δίχως να μπορώ να αμυνθώ.

Γεννιέμαι, σημαίνει εμφανίζομαι στο δικαστήριο"

 

Ζαν Ζακ Ρουσώ: Το αναφέρει ως Προπατορικό Δράμα

(αφιερωμένο στην φίλη μου την Νεφέλη)

 

Εσάς σας αντέχουν όπως είστε; Ποιοί είναι οι πραγματικά δικοί σας άνθρωποι; Αυτοί που θέλουν να είστε εσείς ή να είστε αυτοί που σας φαντάζονται; Δικάζεστε καθημερινά; Και πώς αντιδράτε;

Link to comment
Share on other sites

Νεραϊδούλα μου, θα το ξέρεις πιστεύω ότι είμαι υπέρ της απόψεως ότι η ελευθερία μου σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου!

 

Ο καθείς θα πρέπει να είναι ο εαυτός του, να μην αισθάνεται ότι περιορίζεται ή "λογοκρίνεται"... υπό τον όρο όμως ότι αυτή του η αίσθηση ελευθερίας πράξεων, δεν περιορίζει την ελευθερία των άλλων γύρω του!

 

Όσο δε μ΄ ενοχλείς (ο Χ εσύ, όχι συγκεκριμμένα εσύ η Νεράιδα), κάνε ότι θέλεις! Εάν όμως αρχίσεις να μ΄ ενοχλείς... θα τσινίσω!

Και σ΄ αυτό το σημείο είναι που ξεκινά η... "δίκη" (αν και βρίσκω πολύ σκληρή την λέξη)

 

Πρέπει κάπως να μπορέσουμε να συνυπάρξουμε όλοι αρμονικά, κι αυτό απαιτεί αμοιβαίες υποχωρήσεις! Αλλιώς ας πιάσει ο καθείς ένα κορφοβούνι μόνος του, να κάνει ότι θέλει!

 

Φυσικά φιλικά,

Νεφέλη :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

"Πρόκειται για μία απεγνωσμένη προσπάθεια: επειδή παραδιδόμενος "στις ανόητες κρίσεις των άλλων" μεταβάλλω την ύπαρξή μου σε μια αιώνια απολογία, πασχίζω να ελέγξω, να ξαναφτιάξω αυτή την εικόνα του εαυτού που πλανιέται μες τον κόσμο και με καθιστά ένα φαινομενικά ελεύθερο δεσμώτη".

 

Ζαν Ζακ Ρουσώ: Ο Ρουσώ κριτής του Ζαν Ζακ, Δεύτερος Διάλογος, Άπαντα, Pleiade, Gallimard, 1959

 

Φυσικά, ένα τέτοιο αριστούργημα, δεν γράφεται χωρίς αυτοκριτική.

Επίσης, με πολύ αγάπη

NeraidaAgapimouesy

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω στο ότι οι αμοιβαίες υποχωρήσεις με στόχο την ομαλή συμβίωση μεταξύ ανθρώπων, είναι (δυστυχώς ή ευτυχώς) αναγκαίες...

 

Τουλάχιστον συμφωνούμε σ΄ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όσο δε μ΄ ενοχλείς (ο Χ εσύ, όχι συγκεκριμμένα εσύ η Νεράιδα), κάνε ότι θέλεις! Εάν όμως αρχίσεις να μ΄ ενοχλείς... θα τσινίσω!

Και σ΄ αυτό το σημείο είναι που ξεκινά η... "δίκη" (αν και βρίσκω πολύ σκληρή την λέξη)

 

 

 

Νεφελη μου τι σημαινει ενοχλεις?

Ποτε θεωρεις οτι αρχιζει η ενοχληση?

Τι σημαινει τσινιζω?

Ποιος διεξαγει αυτη τη δικη?

 

Π.χ. εσυ εισαι διαχειρηστρια εδω αν σε ενοχλησω και τσινησεις θα με δικασει ο admin και θα διαγραφω.

Αν εσυ ενοχλησεις* εμενα και τσινησω :

α) ποιος θα δικασει εσενα και με ποιον τροπο?

β)μηπως αν τσινησω , το αποτελεσμα ειναι να δικαστω?

 

*Οταν λεμε ενοχληση ας ξεφυγουμε απο τα χοντροκομενα π.χ. βωμολοχιες κλπ

 

Η παρεμβαση σου μου αφησε τη γευση που περιγραφω στο

http://artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=253&st=35

και στο

http://artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=253&st=29

 

ελπιζω να μην ειναι ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ανθρώπινες συμπεριφορές. Δεν μπορούμε λοιπόν να έχουμε ως βάση φιλοσοφίες και ιδέες.

 

Τα πράγματα είναι απλά. Αν σε ενοχλήσει κάποιος αρκετά, τότε θα θυμώσεις ή έστω θα ενοχληθείς. Καλώς ή κακώς, σε κάθε αγορά υπάρχει και ο διαχειριστής της. Όπως εγώ λοιπόν αποδέχομαι ότι αν εκνευρίσω τον διαχειριστή της τάδε αγοράς έχει δικαίωμα να με πετάξει έξω, έτσι θεωρώ πως οποιοσδήποτε είναι σε αγορά η οποία δεν είναι δική του πρέπει να αποδέχεται αυτό το γεγονός.

 

Στο κάτω κάτω, σπίτι του είναι! Και μιλώ για τον κάθε διαχειριστή. Αυτός πληρώνει, αυτός τρώει χρόνο για να συμμαζεύει, αυτός τρώει χρόνο για να επιβλέπει και να συμμετέχει.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεχόμαστε έναν διαχειριστή μόνο με τις ευθύνες/υποχρεώσεις του και δεν κατανοούμε ότι έχει και κάποια πλεονεκτήματα; Πείτε το ανταμοιβή για τον κόπο του, πείτε το αναγκαίο κακό. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Ας το πάμε όμως πιο γενικά το θέμα, αρκετά το συγκεκριμενοποιήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αυγερινε μετα απο επικοινωνια μου και με τη Νεφελη θελω να ξεκαθαρισω οτι το παραδειγμα που παρεθεσα πιο πανω μεταξυ διαχειρηστη-μελους ηταν καθαρα τυχαιο.

Ηθελα περισσοτερο να τονισω την ανισοτητα της δικαιοσυνης μεταξυ αυτου που ασκει εξουσια και του εξουσιαζομενου.

Αλλα παραδειγματα ειναι:

 

Αστυνομικος και απλος πολιτης.

Υπουργος και πολιτης.

Προισταμενος και υφισταμενος

κλπ.

Σε καμια περιπτωση δεν με ενοχλησε η Νεφελη το παραδειγμα το ανεφερα χρην της γνωριμιας μας απο αλλους ιστοχωρους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Απολλώνιε,

 

Γνωρίζω την οικιότητα μεταξύ εσού και της Νεφέλης, οπότε να είσαι σίγουρος ότι δεν θεώρησα ότι αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε εκείνη. Ό,τι είπα το είπα μεν για συγκεκριμένο παράδειγμα, όχι όμως ονομαστικό. Αναφέρθηκα στην σχέση Διαχειριστή-μέλους ενός φόρουμ καθ'ότι είναι κάτι το αρκετά παρεξηγημένο και επί της ευκαιρίας θέλησα να πω την άποψή μου.

 

Όλα καλά λοιπόν και όμορφα.

 

Έλθε μακάρ, παιάν, τιτυοκτόνε, Φοίβε....

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ανθρώπινες συμπεριφορές. Δεν μπορούμε λοιπόν να έχουμε ως βάση φιλοσοφίες και ιδέες.

 

Τα πράγματα είναι απλά.

mpla mpla..............................

 

Συγνώμη, για να καταλάβω κι εγώ... Αυτά όλα έχουν να κάνουν με την εμβάθυνση και κατανόηση, ερέθισμα αν θέλετε για να βάλουμε τα μυαλά να βουτήξουν σε σκέψεις, του αποσπάσματος του Ρουσώ; :blink:

Λέτε να το έγραψε έχοντας υπόψη του ότι 5-6 άτομα θα γινόταν διαχειριστές ενός Βήματος (Forum) και λόγω μύγας που μυγιάζει θα διαφοροποιούνταν η θέση μιας κοσμοθεωρίας, που τον κατέταξε στους παγκοσμίως αποδεκτούς λόγιους και φιλοσόφους? :unsure: Γαλλική επανάσταση... αυτή ήταν η κατάντια σου!

 

Με έχετε καταπλήξει με την μόρφωσή σας σύγχρονοι Σοφοί που θέλετε να κατέχετε και την Τέχνη τους! Αυτά θέλετε να μεταδώσετε στα νεώτερα άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με την Σοφία; Οτι άμα πληρώνουν 5-10-100 ευρώ κατατάσσονται στις εξαιρέσεις;

Εύγε!

 

Φίλε Αυγερινέ,

Φίλη Νεφέλη,

και λοιποί φίλοι,

Αν δεν έχετε κάτι να πείτε (προβληματισμό, σκέψη, γνώμη, άποψη), που να δείχνει ότι το πνεύμα σας βαδίζει παράλληλα με την χειροπρακτική σας, μη μιλήσετε... δεν είναι ντροπή! Δίνετε κακό παράδειγμα στα μικρά παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θέλετε να μεταδώσετε στα νεώτερα άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με την Σοφία;

 

(...)

 

Δίνετε κακό παράδειγμα στα μικρά παιδάκια...

3132[/snapback]

 

Το φόρουμ μας δεν είναι σχολείο, είναι χώρος συζητήσεων!

Τα μέλη μας δεν είναι παιδάκια, είναι ενήλικοι!

Επομένως δεν τίθεται θέμα ούτε μετάδοσης, ούτε διδαχής, ούτε καλού/κακού παραδείγματος...

 

 

Δεν μου απάντησες όμως ακόμα:

Συμφωνούμε στο ότι οι αμοιβαίες υποχωρήσεις με στόχο την ομαλή συμβίωση μεταξύ ανθρώπων, είναι αναγκαίες...;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θέλετε να μεταδώσετε στα νεώτερα άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με την Σοφία;

 

(...)

 

Δίνετε κακό παράδειγμα στα μικρά παιδάκια...

3132[/snapback]

Το φόρουμ μας δεν είναι σχολείο, είναι χώρος συζητήσεων!

Τα μέλη μας δεν είναι παιδάκια, είναι ενήλικοι!

Επομένως δεν τίθεται θέμα ούτε μετάδοσης, ούτε διδαχής, ούτε καλού/κακού παραδείγματος...

Δεν μου απάντησες όμως ακόμα:

Συμφωνούμε στο ότι οι αμοιβαίες υποχωρήσεις με στόχο την ομαλή συμβίωση μεταξύ ανθρώπων, είναι αναγκαίες...;;;

3135[/snapback]

 

Συγνώμη, για να καταλάβω κι εγώ... Αυτά όλα έχουν να κάνουν με την εμβάθυνση και κατανόηση, ερέθισμα αν θέλετε για να βάλουμε τα μυαλά να βουτήξουν σε σκέψεις, του αποσπάσματος του Ρουσώ;

 

Τι ρώτησα και τι απάντησες... :001almostcry:

Επειδή, δεν διαβάζουμε αυτό που πρέπει, υπενθυμίζω, ότι άνοιξα ένα θέμα να σχολιάσουμε τα λόγια του Ρουσώ, Νεφέλη. Αν θες είσαι εντός θέματος, αν θες μείνε εκτός... Δεν ρωτάς, ρώτησα στο θέμα... και επειδή δεν έλαβα απάντηση για τα από του Ρουσώ γραφόμενα, συνεχίζω να ρωτάω... Επί των ανωτέρω παρά αποδεκτού παγκοσμίως φιλοσόφου, έχετε να πείτε κάτι;

Δεν με νοιάζει αν το Φόρουμ σας είναι ή δεν είναι σχολείο... Κάπου διάβασα ότι είναι ένα βιβλίο που συνεχώς γράφεται... Ας γράφουμε, λοιπόν, σαν αενάως κινούμενοι προς τη Σοφίαν, τα χρήσιμα!

Οσο για το αναγκαίο, θα σου υπενθυμίσω ότι στις βασικές ανάγκες για διαβίωση και επιβίωση, είναι η τροφή, η ένδυση και υπόδυση, και η στέγη. Αυτά τα τρία, συνθέτουν την αρχή της Οικονομίας. Ομως αυτό κάντο αλλού Τοπικ ή Θέμα, ή ό,τι άλλο θες καλή μου... Εδώ σε παρακαλώ, αν σέβεσαι τον χώρο που έχεις δανείσει σε έναν χρήστη, να απαντήσεις επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Νεραϊδούλα μου, θα το ξέρεις πιστεύω ότι είμαι υπέρ της απόψεως ότι η ελευθερία μου σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου!

 

Ο καθείς θα πρέπει να είναι ο εαυτός του, να μην αισθάνεται ότι περιορίζεται ή "λογοκρίνεται"... υπό τον όρο όμως ότι αυτή του η αίσθηση ελευθερίας πράξεων, δεν περιορίζει την ελευθερία των άλλων γύρω του!

 

Όσο δε μ΄ ενοχλείς (ο Χ εσύ, όχι συγκεκριμμένα εσύ η Νεράιδα), κάνε ότι θέλεις! Εάν όμως αρχίσεις να μ΄ ενοχλείς... θα τσινίσω!

Και σ΄ αυτό το σημείο είναι που ξεκινά η... "δίκη" (αν και βρίσκω πολύ σκληρή την λέξη)

 

Πρέπει κάπως να μπορέσουμε να συνυπάρξουμε όλοι αρμονικά, κι αυτό απαιτεί αμοιβαίες υποχωρήσεις! Αλλιώς ας πιάσει ο καθείς ένα κορφοβούνι μόνος του, να κάνει ότι θέλει!

 

Φυσικά φιλικά,

Νεφέλη  :cheerful:

3105[/snapback]

 

Αυτή ήταν η απάντησή μου όχι μόνο σε σένα, αλλά και στον κύριο Ρουσώ...

 

...Δεν θεωρρώ ότι είμαι εκτός θέματος!

 

Αν θέλεις, στο αναλύω και λίγο παραπάνω πάντως, παρόλο που πιστεύω ότι υπήρξα αρκετά σαφής στο ότι... κατά ένα μεγάλο βαθμό, διαφωνώ με τον κύριο Ρουσώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η απάντησή μου όχι μόνο σε σένα, αλλά και στον κύριο Ρουσώ...

...Δεν θεωρρώ ότι είμαι εκτός θέματος!

Αν θέλεις, στο αναλύω και λίγο παραπάνω πάντως, παρόλο που πιστεύω ότι υπήρξα αρκετά σαφής στο ότι... κατά ένα μεγάλο βαθμό, διαφωνώ με τον κύριο Ρουσώ!

3138[/snapback]

 

Yπενθύμιση σοβαροτάτη: οι αποθανώντες δεν αποκαλούνται κύριοι.

Θα μελετήσω την απάντησή σου, γλυκιά μου. Ο φιλόσοφος Ρουσώ δεν νομίζω να μπορέσει να απαντήσει, ούτε με επίκληση διότι δεν νομίζω να καταδεχτεί....

Link to comment
Share on other sites

Εσάς σας αντέχουν όπως είστε;

 

Εγώ πάντως, έρχονται ώρες πού δεν μέ ...αντέχω!

 

Ποιοί είναι οι πραγματικά δικοί σας άνθρωποι; Αυτοί που θέλουν να είστε εσείς ή να είστε αυτοί που σας φαντάζονται;

 

Πιστεύω στήν οικογένεια, στήν δύναμη τών δεσμών αίματος καί στήν φιλία. Εκεί λειτουργώ «αμέριμνα» καί έτσι δέν χρειάστηκε ποτέ νά κατηγοριοποιήσω.

 

Δικάζεστε καθημερινά; Και πώς αντιδράτε;

 

Είναι φυσικό νά κρινόμαστε από τούς ανθρώπους τού στενού ή ευρύτερου περιβάλλοντος σέ καθημερινή βάση. Καί αυτό είναι τό αποτέλεσμα τών διαμορφωμένων σχέσεων, τής επικοινωνίας μας καί τών πράξεών μας.

 

Λαμβάνω πολύ σοβαρά υπ΄όψη μου τούς ανθρώπους μέ τούς οποίους επικοινωνώ. Προτιμώ τίς win ? win καταστάσεις, χωρίς νά σημαίνει ότι μπροστά σέ «ανίατες» καταστάσεις δέν μπορώ νά λειτουργήσω καί μονόπλευρα.

Προσπαθώ τό ισοζύγιο στό κλείσιμο κάθε ημέρας νά είναι θετικό ή τουλάχιστον, σέ δύσκολες καταστάσεις, νά δίνει ένα θετικό trend γιά τό άμεσο μέλλον.

 

Είμαι φίλος μέ τόν εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δικαζομαι καθημερινα και αυτο δεν μ αρεσει καθολου.Εμενα προσωπικα δεν με δεχονται ετσι οπως ειμαι και το πιο αστειο?ειχα προταση απο πολυ κοντινο μου ανθρωπο να γινω ενα με την...'μαζα' :shocked: .Αντεδρασα και απαντησα με ψυχραιμια και το αποτελεσμα?Να αλλαζει θεμα καθε φορα που προσπαθω να του δωσω να καταλαβει πως σκεφτομαι.Το πηρα αποφαση και εγω και τωρα πλεον τραβαω τον δικο μου δρομο ευτυχισμενη χωρις να με απασχολει τι λενε οι αλλοι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...