Jump to content

Αποδεκτοί, όπως είμαστε;


Recommended Posts

ο κυριος Ζαν Ρουσσω δεν μου λεει και τιποτα ιδιαιτερο (κατι δλδ που δεν γνωριζω)...

Και επιπλεον αυτο το "που οι ετυμηγορίες του με πλήττουν κάθε ώρα και στιγμή, δίχως να μπορώ να αμυνθώ" δε μου πολυστεκεται..

 

Γιατι δηλαδη δε μπορω ν'αμυνθω, χειροποδαρα μ'εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, εννοεί ότι η κρίση αυτή και το δικαστήριο που σε υποβάλλουν πολλές φορές γίνεται εν αγνοία σου...

Μ...μμμ? το σκέφτηκες ότι και αυτό συμβαίνει;...

Link to comment
Share on other sites

το δικαστήριο που σε υποβάλλουν πολλές φορές γίνεται εν αγνοία σου...

3170[/snapback]

 

Σ΄ αυτό το σημείο με κάλυψε απόλυτα το τιγράκι:

 

τραβαω τον δικο μου δρομο ευτυχισμενη χωρις να με απασχολει τι λενε οι αλλοι

 

( :clapping: )

 

και συμπληρώνω (παραφράζοντας το γνωστό grafitti): ...γιατί οι άλλοι είναι πολλοί, κι εγώ μόνο μια! :018bleh:

 

 

Ο κόσμος πάντα θα λέει πίσω από τις πλάτες μας! Πάντα υπάρχουν αυτοί που δεν τους αρέσει τίποτα, ότι κι αν κάνεις! Υπάρχουν άτομα που κατακρίνουν ακόμα κι ανθρώπους που άφησαν πίσω τους έργο σημαντικότατο!

...Όπως συνηθίζω λοιπόν να λέω "you can't win them all!!"

 

Το πρωταρχικό και σημαντικότερο ζητούμενο -για μένα τουλάχιστον- είναι να τά 'χεις εσύ καλά με τον εαυτό σου, με ήσυχη την συνείδησή σου ότι δεν ενοχλείς κανέναν, δεν γίνεσαι βάρος σε κανέναν και δεν καταπατάς την ελευθερία κανενός με τις επιλογές που έχεις κάνει και τις πράξεις σου. Κρατάς τις λεπτές ισσορροπίες σου απολαμβάνοντας τα όρια της ελευθερίας σου και είσαι οκ!

 

...Από ΄κει και πέρα, όλα τ΄ άλλα είναι απλές οδοντόπαστες... Οι διαφωνίες της μειοψηφίας ας υπάρχουν... Δικό τους το πρόβλημα!

 

(αλλιώς...όπως είπα και πιο πρίν... πάρε τα κορφοβούνια να μη σκας για τίποτα! )

Link to comment
Share on other sites

το δικαστήριο που σε υποβάλλουν πολλές φορές γίνεται εν αγνοία σου...

3170[/snapback]

 

Σ΄ αυτό το σημείο με κάλυψε απόλυτα το τιγράκι:

 

τραβαω τον δικο μου δρομο ευτυχισμενη χωρις να με απασχολει τι λενε οι αλλοι
Το πρωταρχικό και σημαντικότερο ζητούμενο -για μένα τουλάχιστον- είναι να τά 'χεις εσύ καλά με τον εαυτό σου, ........Από ΄κει και πέρα, όλα τ΄ άλλα είναι απλές οδοντόπαστες... Οι διαφωνίες της μειοψηφίας ας υπάρχουν... Δικό τους το πρόβλημα!

(αλλιώς...όπως είπα και πιο πρίν... πάρε τα κορφοβούνια να μη σκας για τίποτα! )

3195[/snapback]

 

Σε μία σελίδα της Τέχνης των Σοφών, θα ένιωθα πιο άνετα αλλά και πιο ευτυχής, αν σε ένα τέτοιου είδους προβληματισμό που έθεσα, με ένα απόσπασμα ενός λόγιου και φιλοσόφου, αν αντί για λεξιλόγιο και φρασεολόγιο που αρμόζει σε talk-show (απλές οδοντόπαστες), πράγματι με συνετό λόγο αποδείκνυες τα λεγόμενά σου. Δυστυχώς, δεν νιώθω και πολύ σοφό, να απορρίπτονται... σοφοί φιλόσοφοι. Λίγη ταπεινότητα μπρος το έργο που άφησαν, δεν ανυψώνει εκείνους, αλλά εμένα την ίδια.

 

Σε αυτή σου όμως την θέση, έστω, όπως την διατυπώνεις, με την οδοντόκρεμα, ας σου αντιπαραθέσω τον εξής συλλογισμό, επίσης του Ρουσώ:

"Ατομικισμός: η μετακίνηση του βαρυτικού κέντρου της κοινωνίας στο άτομο που εφεξής βιώνει όλες τις δυσχέρειες της ελευθερίας. ....Στο εξής η μοίρα μου εξαρτάται μονάχα από μένα: δεν μπορώ να φορτώσω σε έναν εξωτερικό καταστολέα τις ελλείψεις ή τις αβλεψίες μου. Η αντίστροφη όψη της ηγεμονίας μου: αφού είμαι κύριος του εαυτού μου, είμαι επίσης και το εμπόδιό μου, ο μόνος υπόλογος για τις ατυχίες ή τις χαρές μου".

 

Ισως, αν το είχες διατυπώσει έτσι, να ένιωθα ότι εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος και με κοινή πορεία: την ανύψωση των πνευμάτων μας...

Ισως, γιατί σε γνώρισα, όταν κάποιος που διατύπωσε ότι θα στεκόταν απέναντι στον Πλάτωνα να τον αμφισβητήσει, μας είχε κάνει μία ομάδα... Ο Ρουσώ, γνώριζε την ελληνική γραμματεία και τα απόκρυφά της, όσο λίγοι σήμερα. Το όνομά του γράφτηκε για πάντα στην ιστορία για την γαλλική επανάσταση. Σε αυτά τα ονόματα, στεκόμαστε και αφουγκραζόμαστε καλή μου Νεφελίτσα, σαν να ακούμε τον καλό μας σοφό φίλο και Δάσκαλο.

 

Η Τέχνη, συμπεριλαμβάνει, και την Διαλεκτική και την Ρητορική. Ας τις ασκήσουμε για να της επιδείξουμε και τον ανάλογο Σεβασμό.

Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι η κρίση αυτή και το δικαστήριο που σε υποβάλλουν πολλές φορές γίνεται εν αγνοία σου...

Μ...μμμ? το σκέφτηκες ότι και αυτό συμβαίνει;...

3170[/snapback]

γιατι να με νοιαζει το δικαστηριο και τη κριση του?

 

 

"Ατομικισμός: η μετακίνηση του βαρυτικού κέντρου της κοινωνίας στο άτομο που εφεξής βιώνει όλες τις δυσχέρειες της ελευθερίας. ....Στο εξής η μοίρα μου εξαρτάται μονάχα από μένα: δεν μπορώ να φορτώσω σε έναν εξωτερικό καταστολέα τις ελλείψεις ή τις αβλεψίες μου. Η αντίστροφη όψη της ηγεμονίας μου: αφού είμαι κύριος του εαυτού μου, είμαι επίσης και το εμπόδιό μου, ο μόνος υπόλογος για τις ατυχίες ή τις χαρές μου".

 

Ισως, αν το είχες διατυπώσει έτσι, να ένιωθα ότι εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος και με κοινή πορεία: την ανύψωση των πνευμάτων μας..."

ετσι και μονο ετσι...!

Μονο ο Ρεσο τα λεει σωστα. Οποιεσδηποτε αλλες προσωπικες εκφρασεις ειναι καταδικασμενες αν δε φερουν το γνησιο υπογραφης του.

Στη τελικη... αυτον ξερουμε, αυτον εμπιστευομαστε.. χε χε...!

Link to comment
Share on other sites

Μονο ο Ρεσο τα λεει σωστα. Οποιεσδηποτε αλλες προσωπικες εκφρασεις ειναι καταδικασμενες αν δε φερουν το γνησιο υπογραφης του.

Στη τελικη...    αυτον ξερουμε, αυτον εμπιστευομαστε.. χε χε...!

3257[/snapback]

 

 

Ρουσώ... τα ρεσό είναι σκεύη που διατηρούν ζεστά τα φαγητά, και εξ αυτών έλαβαν την ίδια ονομασία και τα κεριά που χρησιμοποιήθηκαν αρχικά για αυτό το σκοπό...

 

Οχι καλέ μου φίλε, μπορείς να έχεις και άποψη και αντιρρήσεις. Αν φυσικά προηγουμένως, εμβαθύνεις και στην ιστορικότητα της εποχής, κάτω από ποιές συνθήκες έγραψε, ώστε να τον κατανοήσεις πλήρως και να μπορέσεις με την σκέψη σου να οδηγήσεις ένα συμπέρασμα για την σύγχρονη εποχή μας, για τον σύγχρονο άνθρωπο, εσένα. Αυτό προϋποθέτει μελέτη κι όχι ελαφρά τη καρδία ξεπέταγμα φρασεολογία. Ο,τι είπες, όντως μπορείς να τα μεταφέρεις με λόγο σύγχρονο και εποικοδομητικό, τονίζοντας έτσι την πορεία που διάλεξες: το δρόμο των σοφών.

Νάσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...