Jump to content

Μεγάλοι Έλληνες


Speedy
 Share

Recommended Posts

Αχ βρε Ελλάδα? όλο γκρίνια και από δράση τίποτα. ΑΜΑΝ πια αυτή η γκρίνια μας?!

 

Η εκπομπή είχε πολλά προβλήματα. ΝΑΙ, θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη, αλλά τουλάχιστον ήταν ΚΑΤΙ. Στην Ελλάδα του σήμερα που οι Έλληνες δεν ξέρουμε ούτε τα βασικά από ιστορία (πόσο μάλλον από το έργο των ξεχωριστών Ελλήνων της ιστορίας), έγινε μια -έστω και κάπως ατσούμπαλη- προσπάθεια να ξεστραβωθούμε και να γνωρίσουμε τις προσωπικότητες που σημάδεψαν την ιστορία μας ως λαό.

?Αλλά εμείς αμέσως να «πυροβολήσουμε» την προσπάθεια. Προτιμούμε την άγνοια. Προτιμούμε να μην γίνεται τίποτα. Γκρινιάζουμε ζητώντας αλλαγές και προσπάθειες για αλλαγές, μα όταν κάποιος φουκαράς κάνει αυτή τη προσπάθεια? μαύρο φίδι που τον έφαγε (και βάρδα μην πέσει στα νύχια του Johnny! Θα εύχεται να μην είχε καν σκεφτεί το οτιδήποτε!). Θα περάσει από τόσο «ψιλό κοσκίνισμα» που θ? αρχίσει ν? αναρωτιέται μήπως τελικά κακώς είχε την «απαράδεκτη, ανήθικη και χυδαία» ιδέα να προσπαθήσει να κάνει κάτι! Γιατί μέχρι και κρυπτο-αντι-Έλληνα είμαστε ικανοί να τον βγάλουμε (έλεος ρε συ Aqua Marine με το σχόλιό σου για το μεγαλύτερο «Α»!).

 

Γι? αυτό δεν τολμά κανείς ποτέ τίποτα.

 

Είμαστε λοιπόν άξιοι της μοίρας μας και καλά να πάθουμε. Πάω στοίχημα πως εάν ζούσε σήμερα ο Σωκράτης, πάλι κώνειο θα του δίναμε. Και τον Πυθαγόρα θα ξανακαίγαμε. Και τον Εμπεδοκλή θα ξαναχλευάζαμε. Και τον Αριστοτέλη θα ξανακατακρίναμε. Και τον Κολοκοτρώνη θα ξαναφυλακίζαμε. Και τον Καποδίστρια θα ξαναδολοφονούσαμε. Και η λίστα αυτών που εξορίσαμε, σκοτώσαμε, φυλακίσαμε, χλευάσαμε, απορρίψαμε, είναι πολύ μεγάλη. Όλοι τους επειδή είχαν το «θράσος» (σα δε ντρέπονται) να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο. Αλλά εμείς, που παραμένουμε στα ίδια χάλια εδώ και χιλιετίες «τρώγοντας» τα παιδιά μας, μας αρέσει πάρα πολύ για να αλλάξουμε. Άλλωστε? με τι θα γκρινιάζουμε μετά;

 

Ντροπή μας? αυτό έχω μόνο να πω.

 

 

 

Δεν ξέρω πόσο "συνωμοσιολογικό" μπορεί να ακούγεται, αλλά από τη στιγμή που άνθρωποι σαν τον Νίκο Δήμου (κι όποιος θέλει ας διαβάσει το έργο του Η δυστυχία του να είσαι έλληνας και η απολογία ενός ανθέλληνα) θεωρούνται εκ των λαμπροτέρων πνευματικών τέκνων του τόπου (ο άνθρωπος βγήκε σε ξένη εκπομπή και είπε ότι οι Έλληνες είναι όλοι τρελοί και χρειάζονται ομαδική ψυχοθεραπεία), τότε, ναι, εδώ, σ' αυτήν την χώρα, τον Κολοκοτρώνη θα τον ξαναβάζαμε φυλακή. Α, και επειδή θίχτηκε και το θέμα ότι ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Κολοκοτρώνης σφάξανε, άρα τι δουλειά έχουν στις τρεις πρώτες θέσεις, τότε (κατ' αναλογία) να ρίξουμε το ανάθεμα στους έλληνες πολιτικούς (Καραμανλής και Παπανδρέου) που κάθε τρεις και λίγο πάνε και καταθέτουν στέφανα στο μνημείο του Κεμάλ, γιατί μην μου πει κανείς ότι αυτός δεν έσφαξε. Και μην μου πείτε πως έσφαξε τους ιμπεριαλιστές Έλληνες, γιατί και ο Τούρκος κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας δυνάστης ήταν. Ή τι να πούμε για τον Γιάννη Μπουτάρη, που πρότεινε κεντρική λεωφόρος της Θεσσαλονίκης να μετονομαστεί σε λεωφόρος Κεμάλ Αττατούρκ.

Πείτε μου κάποιος αν και οι απέναντι θα έκαναν για μας κάτι αντίστοιχο. Πλατεία της Άγκυρας να μετονομαστεί σε πλατεία Κολοκοτρώνη. Αν θα τολμούσε κάποιο επιφανές πρόσωπο, και υποψήφιος νομάρχης, όπως ήταν τότε ο Μπουτάρης, να το προτείνει. Θα τον πετροβολούσαν μέχρι και τα σαλιγκάρια.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι όντως ντροπή μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φίλτατη Νεφέλη, το ότι απογοητεύεσαι σημαίνει ότι έχεις προσδοκίες, τουλάχιστο για τους άλλους. Μη ξεχνάς όμως ότι δε σου φταίνε οι άλλοι όταν τοποθετείς τον πήχη εκεί που θέλεις εσύ γι' αυτούς. Δεν τους ρώτησες, δεν τους γνωρίζεις, δεν ξέρεις τίποτα -στην πραγματικότητα- για τους άλλους. Ήήή.. καλύτερα τους γνωρίζεις έτσι όπως προσδοκάς.

Προσωπικά όταν γράφω για την επικαιρότητα το κάνω για την προσωπική μου διασκέδαση και όχι γιατί περιμένω κάτι. Επίσης για να θίξω μερικά σημεία τα οποία μπορούν να περνούν απαρατήρητα ή και τραβηγμένα κατά την δική σου εκτίμηση -αν κατάλαβα καλά.

Πίστεψέ με όμως, ένα περίεργο σχήμα που θα σκάσει ξαφνικά μέσα σε μια εκπομπή, μια περίεργη χροιά της φωνής, ένας ηχο-ρυθμός κ.λ.π, μπορούν να είναι πολύ πιο σημαντικά από το ίδιο το θέμα της εκπομπής. Άν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, στο μέλλον - και κατά την δική μου πάντα ταπεινή άποψη- πρόκειται να σου διαφεύγουν τα καλύτερα και μάλιστα μπροστά στα μάτια σου.

 

Σε παραπέμπω στη σειρά DUNE και τον Frank Herbert για πολλούς λόγους. Άν τα έχεις διαβάσει, θα με εννοήσεις-πιθανώς όμως και όχι. Άν ήξερες πως θ' απαντήσω στο τελευταίο σου post μάλλον θα καταλάβεις πάντως. Έχεις το προνόμιο του γυναικείου "δαιμόνιου" -όπως και κάθε γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεστε:

α) Οι Έλληνες καταδικάζουν τους ευεργέτες τους και όσους κάνουν καλό στο τόπο.

β) Ο Καραμανλής δεν καταδικάστηκε για ότι έκανε.

γ) Συνεπώς ο Καραμανλής δεν έκανε τίποτα καλό στο τόπο!

 

-χαχαχααχα-

 

Άρων άρων σταύρωσον αυτόν, που μου βγάλατε το Σωκράτη 5ο!

Ο Χριστός έκανε τα ίδια που έκανε ο Σωκράτης και βγήκε ολόκληρη θρησκεία στο όνομά του. Κανονικά θα έπρεπε να είχαμε Σωκρατισμό και αντί για σταυρό να είχαμε σύμβολο το δισκοπότηρο.

 

chalice17821md.gif

 

 

(Και μη μου πει κανείς οτι ο Σωκράτης δεν έκανε θαύματα σα το Χριστό, γιατί θα διαγράψω το λογαριασμό του.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο "συνωμοσιολογικό" μπορεί να ακούγεται, αλλά από τη στιγμή που άνθρωποι σαν τον Νίκο Δήμου (κι όποιος θέλει ας διαβάσει το έργο του Η δυστυχία του να είσαι έλληνας και η απολογία ενός ανθέλληνα) θεωρούνται εκ των λαμπροτέρων πνευματικών τέκνων του τόπου (ο άνθρωπος βγήκε σε ξένη εκπομπή και είπε ότι οι Έλληνες είναι όλοι τρελοί και χρειάζονται ομαδική ψυχοθεραπεία), τότε, ναι, εδώ, σ' αυτήν την χώρα, τον Κολοκοτρώνη θα τον ξαναβάζαμε φυλακή. Α, και επειδή θίχτηκε και το θέμα ότι ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Κολοκοτρώνης σφάξανε, άρα τι δουλειά έχουν στις τρεις πρώτες θέσεις, τότε (κατ' αναλογία) να ρίξουμε το ανάθεμα στους έλληνες πολιτικούς (Καραμανλής και Παπανδρέου) που κάθε τρεις και λίγο πάνε και καταθέτουν στέφανα στο μνημείο του Κεμάλ, γιατί μην μου πει κανείς ότι αυτός δεν έσφαξε. Και μην μου πείτε πως έσφαξε τους ιμπεριαλιστές Έλληνες, γιατί και ο Τούρκος κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας δυνάστης ήταν. Ή τι να πούμε για τον Γιάννη Μπουτάρη, που πρότεινε κεντρική λεωφόρος της Θεσσαλονίκης να μετονομαστεί σε λεωφόρος Κεμάλ Αττατούρκ.

Πείτε μου κάποιος αν και οι απέναντι θα έκαναν για μας κάτι αντίστοιχο. Πλατεία της Άγκυρας να μετονομαστεί σε πλατεία Κολοκοτρώνη. Αν θα τολμούσε κάποιο επιφανές πρόσωπο, και υποψήφιος νομάρχης, όπως ήταν τότε ο Μπουτάρης, να το προτείνει. Θα τον πετροβολούσαν μέχρι και τα σαλιγκάρια.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι όντως ντροπή μας.

 

 

Το σχετικό βιντεάκι για το Νίκο Δήμου βρίσκεται ΕΔΩ

και τιτλοφορείται:

Nicos Dimou on Greek nationalism - 1994

Link to comment
Share on other sites

Α, και επειδή θίχτηκε και το θέμα ότι ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Κολοκοτρώνης σφάξανε, άρα τι δουλειά έχουν στις τρεις πρώτες θέσεις, τότε (κατ' αναλογία) να ρίξουμε το ανάθεμα στους έλληνες πολιτικούς (Καραμανλής και Παπανδρέου) που κάθε τρεις και λίγο πάνε και καταθέτουν στέφανα στο μνημείο του Κεμάλ, γιατί μην μου πει κανείς ότι αυτός δεν έσφαξε.

Μα και φυσικά θα ρίξουμε ανάθεμα στους πολιτικούς που αναφέρεις! Δε κατάλαβα από που και ως που συμπέρανες ότι αυτοί δικαιολογούνται;

Ή μήπως για το Μπουτάρη που αναφέρεις παρακάτω; Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχουν αυτοί οι προδότες της Ελλάδος με το Κολοκοτρώνη και τον Μέγα Αλέξανδρο? Κ Α Μ Ι Α!

 

Δεν είπα πουθενά ότι δεν αξίζουν να είναι στη 10αδα αυτοί οι δύο, αλλά όχι στις 3 πρώτες θέσεις όταν στη δεκάδα υπάρχουν ο Σωκράτης, Παπανικολάου, Αριστοτέλης ίσως ακόμα και ο Περικλής και ο Καποδίστριας. Άνθρωποι που αφιέρωσαν και θυσίασαν κυριολεκτικά ολόκληρη τη ζωή τους για το τόπο χωρίς να χυθεί μια σταγόνα αίμα.

 

Συμπληρώνω για ακόμα μια φορά λέγοντας πως όσο μεγάλο κι αν ήταν το έργο κάποιου, όταν υπάρχει αίμα ανθρώπου μέσα, είτε Έλληνα είτε ξένου, αναγκαστικά θα πρέπει να το σκεφτούμε πολλές φορές παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή σημείωση, απευθυνόμενος στη Νεφέλη...

Έχω αρχίσει να αμφιβάλω στο κατά πόσο το "μη χείρον - βέλτιστον" μπορεί να αποδώσει ως λογική.

Το να αποδέχεσαι ημίμετρα ή ημιτελείς καταστάσεις με το σκεπτικό ότι "κάτι είναι κι αυτό", ενδεχομένως να αποτελεί "επικίνδυνη έκπτωση".

Ακόμα κι αν αποδεχτεί όμως κανείς αυτή τη λογική, είναι ακόμα πιο επικίνδυνο να δεχτεί άκριτα το ημίμετρο, επειδή "κάτι είναι κι αυτό". Λοιπόν όχι, δεν είναι αρκετό!

Από τη στιγμή που ακόμα και σ' αυτό το τόπικ, μια μικρή μερίδα της κοινωνίας (εμείς) αμφισβητεί αυτή την προσπάθεια σε όλη την ολότητά της με ωραίο τρόπο και σεβαστά επιχειρήματα, σημαίνει (επαγωγικά) ότι σαν κοινωνία μπορούμε να κάνουμε περισσότερα!

Ο συμβιβασμός με το οποιοδήποτε ημίμετρο λοιπόν δεν έχει κανένα νόημα, εφόσον μπορούμε και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατη Νεφέλη, το ότι απογοητεύεσαι σημαίνει ότι έχεις προσδοκίες, τουλάχιστο για τους άλλους. Μη ξεχνάς όμως ότι δε σου φταίνε οι άλλοι όταν τοποθετείς τον πήχη εκεί που θέλεις εσύ γι' αυτούς. Δεν τους ρώτησες, δεν τους γνωρίζεις, δεν ξέρεις τίποτα -στην πραγματικότητα- για τους άλλους. Ήήή.. καλύτερα τους γνωρίζεις έτσι όπως προσδοκάς.

OK? μήπως θέλεις να ζητήσω συγνώμη που σας θεωρώ πολύ (μα πολύ!) καλύτερους απ? ότι νομίζετε ότι είστε?; Γιατί αυτό κάνεις μ? αυτό που είπες: μου ζητάς να σταματήσω να σας πιστεύω για καλύτερους και να σας υποβιβάσω στη σκέψη μου? Αυτό θες;

 

~*~*~

 

Ο συμβιβασμός με το οποιοδήποτε ημίμετρο λοιπόν δεν έχει κανένα νόημα, εφόσον μπορούμε και καλύτερα.

Τζόνυ, έλεος? αυτό έχω μόνο να πω! Εσύ παιδί μου θέλεις όλα να γίνουν με τη πρώτη προσπάθεια τέλεια! Πότε επιτέλους θα καταλάβεις ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ξεκινούν με ατέλειες και «ατσούμπαλα»; Πότε επιτέλους θα καταλάβεις ότι ΔΕΝ γίνεται να φτάσουμε με την πρώτη προσπάθεια στο επιθυμητό αποτέλεσμα; Πως στα κομμάτια σου έχει κολλήσει αυτή η εντύπωση στο μυαλό και πότε θα συνειδητοποιήσεις ότι για να ξέρεις μέχρι που φτάνει αυτό το «καλύτερα», πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις από ΚΑΠΟΥ;! ...Αναρωτιέμαι: εσύ τα πάντα τα έκανες και τα κάνεις τέλεια με την πρώτη σου προσπάθεια;...

Δεν είναι συμβιβασμός να επικροτήσεις την πρώτη προσπάθεια. Είναι βοήθεια και ενθάρρυνση για να υπάρξει και δεύτερη και τρίτη προσπάθεια, κάθε φορά καλύτερη από τη προηγούμενη, μέχρι επιτέλους να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Υ.Γ. ~ Να χαρείς ότι αγαπάς, σε ικετεύω ΜΗΝ σκεφτείς ποτέ να γίνεις παιδαγωγός, γιατί θα τα χαντακώσεις τα καημένα τα παιδάκια που δεν θα τα καταφέρνουν καλά με την πρώτη προσπάθεια τους στο οτιδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ~ Να χαρείς ότι αγαπάς, σε ικετεύω ΜΗΝ σκεφτείς ποτέ να γίνεις παιδαγωγός, γιατί θα τα χαντακώσεις τα καημένα τα παιδάκια που δεν θα τα καταφέρνουν καλά με την πρώτη προσπάθεια τους στο οτιδήποτε!

 

χαχαχααα

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιείς τί λες Νεφέλη?

Δηλαδή θέλεις πραγματικά να με πείσεις ότι ο ΣΚΑΪ και η Εθνική Τράπεζα αποφάσισαν να μας αφυπνίσουν σαν λαό και να μας μορφώσουν διά της τηλεοράσεως? Ότι θα μας γνωρίσουν την ιστορία μας (αυτή που όσο περισσότερο θα 'πρεπε να θυμόμαστε, τόσο περισσότερο την ξεχνάμε) και τους μεγάλους έλληνες (=Καραμανλής, μέγας αλέξανδρος κτλ)?? Και ότι είναι η πρώτη προσπάθεια που γίνεται και στην πορεία θα προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι προς αυτή την κατεύθυνση?

Πες μου ότι θα αυξήσουν και τις διαφημίσεις στο ενδιάμεσο για να τονώσουν και την ελληνική οικονομία, να βάλω τα κλάμματα από τη συγκίνηση!

Η μισή Ελλάδα βογκά από τα δάνεια και τις υπερχρεωμένες πιστωτικές για να κάνει πάρτυ η εθνική (και η κάθε "εθνική") τράπεζα, κι αυτή με τη σειρά της αντί να ρίξει τα επιτόκια, ρίχνει λεφτά στην τόνωση του εθνικού μας συναισθήματος (ή να πω της εθνικής μας ματαιοδοξίας), ένα συναίσθημα που έχει τραφεί με πολλά λεφτά και πολύ αίμα στις πλάτες μας.

Και το χειρότερο δεν είναι αυτό... το χειρότερο είναι ότι ο κόσμος (όπως εσύ) υποστηρίζει ειλικρινά αυτή την κίνηση, με αρκετή αφέλεια και "ρομαντισμό", πιστεύοντας πως επιτέλους η τηλεόραση δείχνει κάτι ειλικρινές, αξιόλογο και αμερόληπτο.

Πάω στοίχημα ότι αν οι έλληνες γνώριζαν καλά την ιστορία τους, δεν θα τολμούσε καμία εκπομπή και κανένα κανάλι να βγάλει τέτοια σόου στον αέρα, θα τους έπαιρναν με τις ντομάτες. Αντ' αυτού, αυτή τη στιγμή έχουμε αφήσει τα βιβλία να σαπίζουν στη βιβλιοθήκη και περιμένουμε από το ΣΚΑΙ να μάθουμε την ιστορία μας. Νομίζω ότι θα πω κι εγώ "έλεος" σ' αυτό το σημείο.

 

Να χαρείς, μη δουλέψεις ποτέ στην τηλεόραση, θα είσαι δαχτυλοδεικτούμενη σε ένα κλίμα χλευασμού και αποδοκιμασίας με αυτές τις ιδέες. Είναι πολύ σωστές και ρομαντικές, γι' αυτό ακριβώς όμως θα φας δούλεμα (όπως και όποιος άλλος είναι τόσο αθώος ώστε να πιστεύει ότι η τηλεόραση ενδιαφέρεται ειλικρινά για την επι-μόρφωση του κόσμου).

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να αμφιβάλω στο κατά πόσο το "μη χείρον - βέλτιστον" μπορεί να αποδώσει ως λογική.

Το να αποδέχεσαι ημίμετρα ή ημιτελείς καταστάσεις με το σκεπτικό ότι "κάτι είναι κι αυτό", ενδεχομένως να αποτελεί "επικίνδυνη έκπτωση".

 

Απορω γιατι αμφιβαλλεις.Ο Κωστακης ηρθε με την λογικη του λιγοτερου κακου,οπως ετοιμαζεται να ερθει τωρα και ο Γιωργακης.

Προτιμας να φας περιτωμματα(να μην το πω αλλιως) παρα να πεινασεις.

 

Τεσπα.Δεν θελω να γινω περισσοτερο εριστικος και ισως ισοπεδωτικος,Ωραια η συζητηση που εχει αναπτυχθει.

Σιγουρα εχουν υπαρξει πολλοι Ελληνες επωνυμοι και ανωνυμοι που εχουν συμβαλει παρα πολλα τοσο στον ελληνικο οσο και στον παγκοσμιο πολιτισμο.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πιστεύω οτι δεν υπάρχει τρόπος συγκρισης των δυναμικοτήτων τους...άλλες εποχές,άλλα μέτρα και άλλα σταθμά..

 

Τώρα εαν το αποτέλεσμα είναι δίκαιο δεν ξέρω, τουλάχιστον εμένα δεν με εκφράζει.Άτομα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν (βλ.Παπαδόπουλος)

 

είχαν μια καλη σειρά...έλεος! Από αυτο και μονο βλέπουμε οτι δεν βάλανε ατομα που έχουν προσφέρει αλλα απλα προσωπικότητες!

Δηλαδη στην Αγγλια αν γινόταν κάτι παρόμοιο θα είχαν τον Jack τον αντεροβγάλτη μαζί με τον Σαιξπηρ???

 

Κρίμα.. το μονο καλο είναι τα βιβλία που βγήκαν με τις βιβλιογραφίες τους

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγνώμη ρε συ Τζόνυ, αλλά θα προτιμούσες να δίνανε -ΠΑΛΙ!- λεφτά βγάζοντας μια ακόμα κάκιστη σειρά εκπομπών, σαν τις δεκάδες που παίζουν ήδη, και είναι επιπέδου μεταξύ φτέρνας και αστραγάλου;!;! Θα ήσουνα ΟΚ με κάτι τέτοιο;! Είσαι ικανοποιημένος με τις ήδη υπάρχουσες ελληνικές σειρές, εκπομπές και talk-show και χαλάστηκες με τη συγκεκριμένη;!

Δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να πιστεύω ότι δεν επωφεληθήκαν οικονομικά από την σειρά. ΦΥΣΙΚΑ και βγάλανε λεφτά, τόσο από τις διαφημίσεις όσο και από τα βιβλία και τα δισκάκια που κυκλοφορούν! Τουλάχιστον όμως, βγάζουνε λεφτά με κάτι -έστω και λίγο- ποιοτικά καλύτερο απ? αυτά που ήδη υπάρχουν!

Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι όποιος προσπαθεί να συνδυάσει το τερπνό με τα του ωφελίμου, αξίζει να επικροτηθεί. Διότι ο εκάστοτε «ΣΚΑΪ» που κοίταξε να βγάλει λεφτά παρουσιάζοντας όμως κάτι καλύτερο, εάν δει ότι το πιο ποιοτικό πουλάει περισσότερο από το σκουπίδι, θα φροντίσει να βγάλει περισσότερη ποιότητα από σκουπίδια!! Δεν θέλει φιλοσοφία ρε Τζονάκο για να καταλάβεις το τόσο απλό!!

Link to comment
Share on other sites

Μα και φυσικά θα ρίξουμε ανάθεμα στους πολιτικούς που αναφέρεις! Δε κατάλαβα από που και ως που συμπέρανες ότι αυτοί δικαιολογούνται;

Ή μήπως για το Μπουτάρη που αναφέρεις παρακάτω; Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχουν αυτοί οι προδότες της Ελλάδος με το Κολοκοτρώνη και τον Μέγα Αλέξανδρο? Κ Α Μ Ι Α!

 

Δεν είπα πουθενά ότι δεν αξίζουν να είναι στη 10αδα αυτοί οι δύο, αλλά όχι στις 3 πρώτες θέσεις όταν στη δεκάδα υπάρχουν ο Σωκράτης, Παπανικολάου, Αριστοτέλης ίσως ακόμα και ο Περικλής και ο Καποδίστριας. Άνθρωποι που αφιέρωσαν και θυσίασαν κυριολεκτικά ολόκληρη τη ζωή τους για το τόπο χωρίς να χυθεί μια σταγόνα αίμα.

 

Συμπληρώνω για ακόμα μια φορά λέγοντας πως όσο μεγάλο κι αν ήταν το έργο κάποιου, όταν υπάρχει αίμα ανθρώπου μέσα, είτε Έλληνα είτε ξένου, αναγκαστικά θα πρέπει να το σκεφτούμε πολλές φορές παραπάνω.

 

 

Χαίρομαι που τουλάχιστον δεν έχεις δυο μέτρα και δύο σταθμά για να κρίνεις τα πράγματα, όπως δυστυχώς έχουν πολλοί που έχω κουβεντιάσει. Αλλά πρέπει νομίζω να λάβουμε υπόψη ότι αν δεν ήταν και κάτι Κολοκοτρώνηδες, να χύσουν αίμα, θα υπήρχε σήμερα Ελλάδα; Ίσως οφείλουμε να εξετάζουμε τα κίνητρα λίγο περισσότερο.

Εννοώ, όταν κάποιος μας επιτίθεται δεν πρέπει να αντισταθούμε γιατί ενδεχομένως θα χύσουμε το αίμα του; Και δεν μιλάω μονάχα για τον Κολοκοτρώνη τώρα. Μη γίνουμε και "σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω...." :angel: :angel: :angel: :angel: :angel: :cheerful:

post-2307-1242984953.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω δυο πράγματα τα οποία δεν έχουν γίνει αντιληπτά, τόσο για τη Νεφέλη όσο και για άλλους, με συνέπεια να υπάρχουν ψευδαισθήσεις με ανακύκλωση.

 

Έχει αντιληφθεί κανείς ποιο είναι το λειτουργικό πλαίσιο στο οποίο κινείται το διαδίκτυο (δηλ. blogs, sites, fora κ.λ.π.);

Πιθανώς όλοι έχουμε καταλάβει ότι είναι αυτό της μετάδοσης της πληροφορίας και ..ΜΟΝΟ!

Κάθε φορά λοιπόν που αποπειράται να ξεκινήσει ή να κινητοποιήσει κάποιος τους άλλους με αυτό το μέσο, οι συντριπτικές πιθανότητες βαίνουν εναντίον του. Και αυτό γιατί απευθύνεται στο μυαλό, το ποίο μπορεί ν' ανταλλάσει πληροφορίες αλλά δεν μπορεί να κινητοποιεί σε δράση αν δεν υπάρχει ή δεν καταφέρει να βρει ενέργεια.

Η πληροφορία λοιπόν απευθύνεται στην εφυϊα και η δράση (απαιτούμενη ενέργεια που σχετίζεται κυρίως με την επιβίωση και αναπαραγωγή) απευθύνεται στο σώμα.

Όπως έχω ξαναναφέρει, διαφορετικό το project του μυαλού και διαφορετικό αυτό του σώματος. Το μυαλό λοιπόν παρλάρει -όπως εγώ- και το σώμα τρέχει το δικό του ακούσιο project ενώ ταυτόχρονα περιμένει την συνεργασία με το υγιές τμήμα του νου προκειμένου ν' αποδώσει καρπούς.

Επειδή όμως για κάποιους λόγους (που δεν είναι επί του παρόντος) έχουμε "εγκατεστημένο" εδώ και αιώνες ένα περίεργο μηχανισμό που λογίζεται σαν σφάλμα και το οποίο δουλεύει μαζί με το συλλογικό ασυνείδητο, δεν έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε όχι καλές ή κακές εκτιμήσεις, αλλά εύστοχες. Και συνήθως -με ελάχιστες εξαιρέσεις- βαράμε στο γάμο το καραγκιόζη.

Πάνω σ' αυτή τη βάση λοιπόν, το imternet δεν έχει ενέργεια με αποτέλεσμα δύναμη του να είναι μικρή και η όποια δυναμική του να εξαντλείται σ' αυτό το οποίο ξέρει πολύ καλά να κάνει, Την πάρλα!

Εδώ μια παρομοίωση μπορεί να βοηθήσει.

Το (υγιές.. νομίζουμε) μυαλό είμαστε εμείς, το δίκτυο είναι το στόμα μας και μεις φιλοδοξούμε ότι μπορούμε ν' αποκτήσουμε πρόσβαση σε χέρια, πόδια, μυοσκελετικό και ζωτικά όργανα, τον λειτουργικό φορέα δηλ. που υπακούει σε επιβίωση/αναπαραγωγή. Ένα project όμως του οποίου τον έλεγχο έχει αναλάβει άλλος. Και ποιος άλλος;;; Το ίδιο το σφάλμα με το οποίο ταυτιστήκαμε αμέτρητα χρόνια.

Και λέει κάποιος:

Ο.Κ θέλουμε όμως τώρα να "πάρουμε" τον έλεγχό μας πίσω! Αυτόν που μας αξίζει! Με ποια φόντα όμως; Με τι ενέργεια, τι δυνάμεις;

Εκτός αυτού, ποιον κόσμο; Άλλον θέλει ο ένας, άλλον ο άλλος και πολλοί μα πάρα πολλοί δεν θέλουν ν΄αλλάξουν και πολλά. Λίγα φράγκα παραπάνω και όλα διορθώνονται. Άλλοι μάλιστα τρίβουν τα χέρια τους από την διαφαινόμενη επάνοδο των πτωματοφάγων ή ναζί

Το matrix έχει σοφία. Σου λέει, δεν μπορείς ν' απολαμβάνεις τ' αγαθά μου και να ζητάς τα ρέστα. Είσαι δισυπόστατος το ξέρω (σου λέει) αλλά η γκρίνια σου είναι τσιμπολόγημα για μένα, και θα σε φάω σαν ώριμο φρούτο που θα πέσεις από μόνος σου και θα είσαι και πιο γλυκός. Πάγαινε λοιπόν άν τολμάς πρώτα από την άλλη πλευρά** και μετά έλα να κουβεντιάσουμε επί ίσοις όροις, που μου θέλεις άλλο κόσμο. Δε βλέπεις τα χάλια σου;

 

Για να προσγειωθούμε λιγάκι, το κάθε τηλεοπτικό ή άλλο κανάλι που υιοθετεί οικολογικό μοντέλο προσέγγισης δε σημαίνει ντε και καλά ότι προάγει ένα καλύτερο κόσμο. Άν προσάψουμε εδώ τη φόρμουλα που περιέγραψα παραπάνω, τότε δεν θα δούμε παρά μια θεματολογία που να καλύπτει τη ζήτηση του κόσμου σε πράσινη προπαγάνδα. Ότι δηλ. χρειάζεται για να τρέφεται και ν' ασχολείται ο νους ο κατευθυνόμενος & ελεγχόμενος - ένας παραλληλισμός με το internet που ανέφερα.

 

Σε επίπεδο δράσης σιγοντάρουν και συμμετέχουν στο υπάρχων οικονομικό καθεστώς με παράλληλες κινήσεις εντυπωσιασμού και ενδυνάμωσης του προφίλ παρά με λειτουργικές δράσεις. Βάζουμε καλόψυχους οικογενειάρχες, νέους και παππούδες να φυτεύουν δεντράκια σε ασφαλής απόστασης μέρη, ενώ γνωρίζουν ότι δεν έχουν μέλλον μπροστά στις επερχόμενες οικοπεδοποιήσεις. Γνωρίζουν ότι δεν πρόκειται να ρισκάρουν επιτιθέμενοι στους μεγαλοεργολάβους που ζαχαρώνουν τον εναπομείναντα πράσινο πλούτο, γιατί αυτοί είναι το καθεστώς.

Εμείς θα είχαμε επιτεθεί στη μπολντόζα που ισοπέδωσε το πράσινο προκειμένου να χτίσουμε σπίτι; Να φυτέψουμε κάπου αλλού ίσως αλλά όχι εκεί που θα χτίσουμε.. Κάποια στιγμή ούτως ή άλλως εκεί που φυτέψαμε θα θέλει να χτίσει κάποιος και αυτός θα ψάχνει μετά μέρος για να φυτέψει & πάει λέγοντας..

 

Φίλοι και φίλες, ο νέος κόσμος που ίσως προκύψει κάποτε θα έχει να μαθαίνει από μας πως ζητούσαμε πολλά ενώ στην τελική δεν τ' αξίζαμε. Ήταν λοιπόν αναπόφευκτο να κλειδώθουμε σε πορεία με πτωματοφάγους, απελπισμένους, ματαιόδοξους και στην τελική παρανοϊκούς. Μια πορεία χωρίς εκπλήξεις και γι' αυτή την κάμψη του κοσμικού κύκλου.

 

 

** Το επιτυχές πέρασμα της μεγάλης αβύσσου.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

....

Για να προσγειωθούμε λιγάκι, το κάθε τηλεοπτικό ή άλλο κανάλι που υιοθετεί οικολογικό μοντέλο προσέγγισης δε σημαίνει ντε και καλά ότι προάγει ένα καλύτερο κόσμο. Άν προσάψουμε εδώ τη φόρμουλα που περιέγραψα παραπάνω, τότε δεν θα δούμε παρά μια θεματολογία που να καλύπτει τη ζήτηση του κόσμου σε πράσινη προπαγάνδα. Ότι δηλ. χρειάζεται για να τρέφεται και ν' ασχολείται ο νους ο κατευθυνόμενος & ελεγχόμενος

...

Νομιζω ότι το μηνυμα σου θα εστεκε και μονο μ?αυτή τη παραγραφο, τα υπολοιπα δεν μπορω να πω ότι τα καταλαβα..

 

Πανω στη τελευταια προταση λοιπον θα ηθελα να σε ρωτησω, με τι κατά τη γνωμη σου πρεπει να τρεφεται και ν?ασχολειται ενας μη "κατευθυνόμενος & ελεγχόμενος" νους και ποια σταση πρεπει να υιοθετεί απεναντι σ?αυτά τα θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...