Jump to content

Μεγάλοι Έλληνες


Speedy
 Share

Recommended Posts

ένατος ο Πλάτωνας??? Ο Πυθαγόρας πουθενά...??? <_<

 

Λοιπόν, τόσο την "εκπομπή" και τη "ψηφοφορία" ΔΕΝ ΤΗ ΠΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Κατ'εμέ, η όλη διαδικασία άκυρη και άκρως υποκειμενική....

 

Ας πάνε να στήσουν όσες προτομές του Καραμανλή θέλουν στις -πανάσχημες- πλατείες του Ελλαδιστάν: όσοι σώφρονες, να τις γκρεμίσουν...!!! :angry:

 

...και εγώ βέβαια, άξιος της μοίρας μου είμαι και ΠΟΛΥ καλά να πάθω!!! :):lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι που τουλάχιστον δεν έχεις δυο μέτρα και δύο σταθμά για να κρίνεις τα πράγματα, όπως δυστυχώς έχουν πολλοί που έχω κουβεντιάσει. Αλλά πρέπει νομίζω να λάβουμε υπόψη ότι αν δεν ήταν και κάτι Κολοκοτρώνηδες, να χύσουν αίμα, θα υπήρχε σήμερα Ελλάδα; Ίσως οφείλουμε να εξετάζουμε τα κίνητρα λίγο περισσότερο.

 

Έχεις δίκιο πάνω σε αυτό. Αυτό ίσως θα έκανα κι εγώ στη θέση του, ως γνήσιος Έλληνας, αλλά δεν είναι μονόδρομος η ένοπλη αντίσταση για την απελευθέρωση κάποιου λαού. Ο Γκάντι "θεμελίωσε" το κράτος Ινδία που όλοι γνωρίζουμε τώρα χωρίς να πάρει κανένα ντουφέκι. Ο λόγος του ήταν περί μη βίαιης αντιστάσεως και τελικά έχουμε σαν αποτέλεσμα το γνωστό κράτος της Ινδίας που γνωρίζουμε τώρα μετά από πολλά χρόνια κατοχής από τους Άγγλους. (Παρόλα αυτά αίμα χύθηκε και εκεί...)

 

Συνεπώς μη τα βλέπουμε όλα τα πράγματα ως μονόδρομο. Δε λέω πως ίσως στη δική μας περίπτωση να μη μπορούσαμε να είχαμε αντίστοιχα αποτελέσματα με αυτά που είχαν στην Ινδία αλλά πάντως υπάρχει και άλλο μονοπάτι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Επειδή όμως για κάποιους λόγους (που δεν είναι επί του παρόντος) έχουμε "εγκατεστημένο" εδώ και αιώνες ένα περίεργο μηχανισμό που λογίζεται σαν σφάλμα και το οποίο δουλεύει μαζί με το συλλογικό ασυνείδητο, δεν έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε όχι καλές ή κακές εκτιμήσεις, αλλά εύστοχες. Και συνήθως -με ελάχιστες εξαιρέσεις- βαράμε στο γάμο το καραγκιόζη.

 

Eιναι η κατασταση που το "θαρρος" θελει να γελασει..

 

Ο.Κ θέλουμε όμως τώρα να "πάρουμε" τον έλεγχό μας πίσω! Αυτόν που μας αξίζει! Με ποια φόντα όμως; Με τι ενέργεια, τι δυνάμεις;

 

Αγαπητε για ποιον ελεγχο μιλας? Ο ελεγχος προυποθετει ευθυνες.Ποιος εχει χρονο? Καλυτερα να μας φταει η Θρησκεια ,το Κρατος,η οικογενεια.

Ποιον θα κατηγορησω μετα?

 

Φίλοι και φίλες, ο νέος κόσμος που ίσως προκύψει κάποτε θα έχει να μαθαίνει από μας πως ζητούσαμε πολλά ενώ στην τελική δεν τ' αξίζαμε. Ήταν λοιπόν αναπόφευκτο να κλειδώθουμε σε πορεία με πτωματοφάγους, απελπισμένους, ματαιόδοξους και στην τελική παρανοϊκούς. Μια πορεία χωρίς εκπλήξεις και γι' αυτή την κάμψη του κοσμικού κύκλου.

 

Φιλε Αqua Marine

Kατανοοω την καλλιτεχνικη σου προσεγγιση..

Το προβλημα δεν ειναι οτι ζηταμε πολλα,το προβλημα ειναι πως τα αυτονοητα και βασικα(ανθρωπινη ζωη,αξιοπρεπεια,ελευθερια) θεωρουνται πολλα.

Προσωπικα δεν βλεπω "πτωματοφαγους".Αυτοι που σου ρουφαν το αιμα ενω εισαι ζωντανος ειναι δολοφονοι.Μακαρι να ταν πτωματοφαγοι.

Ξερεις κατι? Θα μπορουσαμε να μιλαμε ατελειωτες ωρες και ειδικα πισω απο μια ip ακομα καλυτερα.

Απο Δευτερα ομως??

Απο Δευτερα παλι στην φαπα.

Ολα τα χρονια παρατηρω τους συναδελφους μου στα κοινα(δουλεια,σχολειο,παν/μιο).Εχει καταντηση γραφικο που ολο κατι εχουν να πουν να παραπονεθουν για τις συνθηκες στις οποιες εργαζονται,για την στερηση της ελευθεριας,την αμοιβη τους.Μοιαζουν με τα σκυλια που μολις γυριζεις την πλατη σου γαβγιζουν σαν τρελα και μολις γυρισεις και τους ριξεις μια ματια κρυβονται κατω απο τα σκελια.

Δεν μιλαω για "επανασταση" η' οργανωση του στυλ "η κορη μου η σοσσιαλιστρια" που προτρεπουν καποοι.

Μιλαω για το δικαιωμα σου να προφυλλασεις και να διεκδικεις για τον εαυτο σου την αξιοπρεπεια σου.

 

** Το επιτυχές πέρασμα της μεγάλης αβύσσου.

 

Αυτο αστω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επαναλαμβάνομαι με διαφορετικά λόγια ενώ στην ουσία λέω το ίδιο πράγμα κάθε φορά. Ο δικός μου επιλεγμένος ρόλος (που τελειώνει πια) συμπυκνώνεται στο μήνυμα ότι ο κόσμος μας είναι ένας από αυτούς που μας αξίζουν. Η (έκ)πτώσή του είναι μέσα στο πρόγραμμα το οποίο όλοι μας σιγοντάρουμε.

Δεν είναι κάτι καινούργιο, απλά επιχειρηματολογώ πάνω σ' αυτό επειδή υπάρχουν αρκετές φωνές που απαιτούν ένα καλύτερο κόσμο ενώ δεν αντιλαμβάνονται ότι στην πραγματικότητα δεν αναζητούν παρά προσωπική δύναμη, που ωσάν πέσει στα χέρια των αυτών "διαμαρτυρούντων & επαναστατών", λειτουργεί καταδυναστευτικά τόσο για τους ίδιους όσο και για τους άλλους. Και εδώ έγκειται το θέμα των σοφών δικλείδων προστασίας που προϋποθέτει η πάλη για τη δύναμη. Όσο και να ξενίζει κάποιους λοιπόν, αυτό είναι το ζητούμενο αλλά είμαστε αρκετά εγωϊστές για να το παραδεχθούμε.

Και αυτό γιατί δίκαιος κόσμος ποτέ δεν υπήρξε παρά μόνο στη σφαίρα της ελπίδας (την οποία προώθησαν αναρίθμητοι επιτήδειοι για τους γνωστούς λόγους) η οποία όμως προϋπέθετε ένα μη ανθρώπινο ον. Ένα όν το οποίο δεν θα έχει σχέση με πολέμους, ανισότητες κ.λ.π. Δηλ. ένα ασώματο ον - με την έννοια ότι μέσα στο σώμα μας κάθε στιγμή μαίνεται ένα βιοχημικός πόλεμος με εισβολείς, στρατιώτες, υφιστάμενους (που υπακούν στο ρόλο για τον οποίο γεννήθηκαν) και μπόλικο θάνατο για να στηριχθεί η ζωή.

 

Η δική μου εκτίμηση- πρόταση (την έχω ξαναπεί και αυτή) με την οποία θα πρέπει ν' ασχολείται φίλε rasputin ένα υγιές και μη κατευθυνόμενο σκεπτικό είναι το πως να τεθούν το συντομότερο οι βάσεις για (μερική και στην συνέχεια ολική) κατά το δυνατό αυτονομία κοινοτήτων που θα θελήσουν ν' απομακρυνθούν από τον "πολιτισμό". Να επανδρωθούν εγκαταλειμμένα χωριά που θα μπουν σε διαφορετική τροχιά. Ένα εγχείρημα όμως που προϋποθέτει ο κάθε ένας που συμμετέχει να μπορεί να αφαιρεί τα άγκιστρα που τον δένουν με αυτόν τον κόσμο. Για την ακρίβεια χρειάζεται να βρίσκεται η συνείδησή του ήδη στο μέλλον, γιατί άν βρίσκεται αγκυλωμένη εδώ, τότε κινδυνεύει.

Το εγχείρημα αυτό είναι τόοσο δύσκολο όσο χρειάζεται για να πετύχει. Έιναι λίγο κλεμμένο αλλά αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι με την πάρτυ του έχει την ανάγκη από την τόλμη του "τρελού". Στην ουσία έχει ν' αντιμετωπίσει τον θάνατο (και τον φόβο που απορρέει) σαν μια πραγματική μύηση στη ζωή. Ένα θέμα που δεν πρόκειται να το αποφύγει ούτως ή άλλως ο καθένας στην τελική.

Απλά τίθεται θέμα αν θα πας ανίδεος και άοπλος στον πόλεμο ή πανέτοιμος. Γιατί πάλι πολλοί θα είναι αυτοί που θα θέλουν να υποτάξουν μερικούς μερικούς που λογίζονται και πράττουν για τους ίδιους χωρίς να δίνουν λογαριασμό.

 

Το αρχικό σενάριο που περιλάμβανε περισσότερο και επεκτεινόμενο κόσμο, ήταν αυτό της Γενικής Άρνησης Υπακοής & Ρόλου στα Δεκεμβριανά - άν θυμάστε - αλλά απέτυχε πολύ εύκολα επειδή δεν είχε δύναμη, απήχηση ακόμα και σε "ελευθεριάζοντα" κόσμο σαν κάτι πρόωρο και ακατόρθωτο. Μια κίνηση που φοβάται η εξουσία όπως ο διάολος το λιβάνι, γιατί οι ώρες της θα ήταν μετρημένες εξαιτίας αυτού, και όχι από τους αναρχικούς από τους οποίους ενδυναμώνεται. Ένα σοφό όμως παράλληλα μήνυμα ότι ο κόσμος για μια ακόμη φορά δεν θέλει ελευθερία άλλα βόλεμα. Το βόλεμα περιλαμβάνει λίγα ψίχουλα για τους φτωχούς και ψευδαίσθηση δύναμης για τους επαναστάτες που θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη.Έξυπνο, σωστά; Η Γενική Άρνηση Υπακοής & Ρόλου δεν θα ήταν επανάσταση αλλά κάτι βαθύτερα ανατρεπτικό.

 

Φίλε Artzuna, πράγματι από Δευτέρα φάπα!

Το θέμα όμως είναι αν προετοιμάζεις το έδαφος για ν' απαλλαγείς απ' αυτό ή αν σκοπεύεις ν' αφεθείς μια ζωή στην Δευτεριάτικη φάπα.

Και για να ξηγηθούμε, δεν είναι κακό το να μην θέλεις να πάρεις τα βουνά. Δεν είναι απαραίτητο να είναι είναι όλοι γι' αυτό, δεν είναι φυσικό άλλωστε. Δεν είναι το αν θα συνεχίσεις ένα δρόμο ή θα αποπειραθείς έναν άλλο, το θέμα είναι να γνωρίζουμε κάθε στιγμή φυσικά ποιοι είμαστε, το που βρισκόμαστε, τι θέλουμε εμείς τι θέλουν οι άλλοι για να μπορούμε ν' αποφεύγουμε τις ψευδαιθήσεις της ματαιοδοξίας.

 

Και εδώ κλείνω τον δικό μου ρόλο, γιατί πολύ απλά δεν έχω τίποτε άλλο να πω - όχι γιατί έχω κάτι με κάποιον.

Ελπίζω να μην κούρασα τόσο πολύ, χεχε..

 

 

 

 

** "Το επιτυχές πέρασμα της μεγάλης αβύσσου.""

 

Αυτο αστω καλυτερα.

 

> Αντιθέτως αυτό είναι που δεν πρέπει ν' αφήσει κανείς. Καλπάστε!

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά μιας και είμαστε πορωμένοι ελληνάρες και βλέπουμε μόνο αυτά που μας συμφέρουν.

2. Όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος, ο ΜΑ διάλλεγε τον λόγο και για αυτό και κατάφερε να συγχωνεύσει τον πολιτισμό του με των άλλων (άλλο φύλλο ιδίας οικογένιας πάνω κάτω όμως ίσως όχι Ελλην αλλά ΠΟΛΥ μακριά των Σλάβων, αυτοί εμφανίστηκαν αρκετά αργότερα).

3. Ο Περικλής αφυδάτωνε την οικονομία ΚΑΘΕ πόλης - συμμάχου των Αθηνών μέχρι που έγινε το ΜΠΑΜ.

4. ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΖΕΙΝ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ.

5. Η σύγχρονη ιστορία του τόπου μας αυτούς ανέδειξε μιας και πραγματικά προσέφεραν ΑΝΕΛΠΙΣΤΑ πράγματα σε μια χώρα που τρεφόταν με ποντίκια και γάτες για περίπου 10 χρόνια...οι παρενέργειες είναι πάντα στο παιχνίδι αλλά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ.

 

Οι επιστήμονες μένουν στην αφάνια γιατί δυστυχώς εκμεταλλεύονται από άλλου είδους σπεσιαλίστες...Επίσης ο Πυθαγόρας παραείναι ΑΓΝΩΣΤΟΣ στο Κοινό αφού ο ίδιος το επέλλεξε, και σιγά που δε θα το πετύχενε.

 

Έπειτα η ψυφοφορία έγινε από τους πολίτες >> πάλι πίσω στο .1. δλδ

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια χρειάζεται να βρίσκεται η συνείδησή του ήδη στο μέλλον, γιατί άν βρίσκεται αγκυλωμένη εδώ, τότε κινδυνεύει.

Ο λαος ομως που ξεχναει την ιστορια του δεν εχει μελλον.

Συνεπως, μια εκπομπη που προσπαθει να υπενθυμησει στο λαο την ιστορια του, ουσιαστικα συμβαλλει στο καλυτερο μελλον του.

Και δεν βλεπω κατι κακο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1. Ήταν "Έλληνας" ο μέγας αλέξανδρος?

Τι εισαγωγικά είναι αυτά; :015annoyed: Αν βάζουμε και οι ίδιοι εισαγωγικά καήκαμε!!

 

Θα συμφωνήσω με τον Orion.

Eίναι άδικο να συγκρίνουμε ποιος από όλους ήταν "μεγαλύτερος", γιατί ο καθένας συνέβαλε στην ιστορία με τον δικό του τρόπο. Τί σχέση έχει ο Παπανικολάου με τον Κολοκοτρώνη; Και αν δεν υπήρχε ένας από αυτούς, τότε η ιστορία θα ήταν διαφορετική και οι μεταγενέστεροί του θα ενεργούσαν ίσως διαφορετικά.

συμφωνώ απόλυτα!!

 

Το μόνο θετικό από το όλο εγχειρημα είναι τα βιβλία με τις βιογραφίες που εκδόθηκαν. Κατά τ'άλλα, ήταν σαν να ψηφίζουμε αν θα φύγει ο Tσάκας ή ο Πρόδρομος από το Σπίτι (έ ρε τι θυμάμαι... :lol:)

Πλάκα πλάκα κάποιοι ασχολήθηκαν λόγω της εκπομπής

 

Δεν ξέρω πόσο "συνωμοσιολογικό" μπορεί να ακούγεται, αλλά από τη στιγμή που άνθρωποι σαν τον Νίκο Δήμου (κι όποιος θέλει ας διαβάσει το έργο του Η δυστυχία του να είσαι έλληνας και η απολογία ενός ανθέλληνα) θεωρούνται εκ των λαμπροτέρων πνευματικών τέκνων του τόπου (ο άνθρωπος βγήκε σε ξένη εκπομπή και είπε ότι οι Έλληνες είναι όλοι τρελοί και χρειάζονται ομαδική ψυχοθεραπεία), τότε, ναι, εδώ, σ' αυτήν την χώρα, τον Κολοκοτρώνη θα τον ξαναβάζαμε φυλακή. Α, και επειδή θίχτηκε και το θέμα ότι ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Κολοκοτρώνης σφάξανε, άρα τι δουλειά έχουν στις τρεις πρώτες θέσεις, τότε (κατ' αναλογία) να ρίξουμε το ανάθεμα στους έλληνες πολιτικούς (Καραμανλής και Παπανδρέου) που κάθε τρεις και λίγο πάνε και καταθέτουν στέφανα στο μνημείο του Κεμάλ, γιατί μην μου πει κανείς ότι αυτός δεν έσφαξε. Και μην μου πείτε πως έσφαξε τους ιμπεριαλιστές Έλληνες, γιατί και ο Τούρκος κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας δυνάστης ήταν. Ή τι να πούμε για τον Γιάννη Μπουτάρη, που πρότεινε κεντρική λεωφόρος της Θεσσαλονίκης να μετονομαστεί σε λεωφόρος Κεμάλ Αττατούρκ.

Πείτε μου κάποιος αν και οι απέναντι θα έκαναν για μας κάτι αντίστοιχο. Πλατεία της Άγκυρας να μετονομαστεί σε πλατεία Κολοκοτρώνη. Αν θα τολμούσε κάποιο επιφανές πρόσωπο, και υποψήφιος νομάρχης, όπως ήταν τότε ο Μπουτάρης, να το προτείνει. Θα τον πετροβολούσαν μέχρι και τα σαλιγκάρια.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι όντως ντροπή μας.

Κάλα ο Νίκος Δ'ημου είναι από τους χειρότερους μισέλληνες και είναι γνωστο!!

Συγνώμη ο Καραμανλ'ης και ο Παπανδρέου καταθέτουν στεφάνια στον Κεμάλ; :headb:

Ααα!! Την κεντρικη μήπως θέλει να ονομάσουν και όλη την πόλη;; Ντροπή!!!

 

Και μη μου πει κανείς οτι ο Σωκράτης δεν έκανε θαύματα σα το Χριστό, γιατί θα διαγράψω το λογαριασμό του.)

Υπάρχει και σε βιβλίο εκθέσεων συσχετισμός τους δε θυμάμαι εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

...

Υπάρχει και σε βιβλίο εκθέσεων συσχετισμός τους δε θυμάμαι εκδόσεις.

Ομοιότητες υπάρχουν. Πάντως δεν ξέρω κάποιο θαύμα να αποδίδεται στο Σωκτάτη - μάλλον δεν...

Link to comment
Share on other sites

¨οχι ως προς τα θαύματα ως προς το έργο τους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...