Jump to content

Υποταγή & Ελευθερία


Recommended Posts

...... fluffbunny. Αν δεν μεταφραστει σαν κουνελακι, πως να μεταφραστει ? ......

Αν δε μάθουμε να δίνουμε σημασία και στην πα-ρα-μι-κρή λέξη, δεν θα γνωρίσουμε ...

 

Και απαντώ : Χνουδωτό Κουνελάκι.

 

Μη ρωτήσετε γιατί χνουδωτό και όχι αξύριστο - ή τέτοια ...

Δεν ασχολούμαι τόσο, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει προέλευση λέξεων στις μαγικές διαλέκτους. Αφορά μόνο τυφλή υποταγή.

 

Και η υποταγή είναι γνώρισμα των νεο-θεϊστών ...

Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Όμως ίδια δύναμη και φυσικά ... η ίδια τακτική.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

=====================================================

 

Νεράιδα ήταν εξαιρετικά δομημένη η περιγραφή σου. Πολύ χαίρομαι.

 

Για το ομολογουμένως μαγευτικό παράδειγμα του Αρθούρου με τα πνευματικά βυζιά, (εκείνο που ακουλουθούσε σε άλλο μήνυμα), επιφυλάσσομαι για λόγους ιδεολογίας και εθίμων της εποχής. Πρέπει πάντα να λαμβάνονται υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Νεκραρχε να σε συμπληρωσω:

Η υποταγη ειναι γνωρισμα των παντων!!!

Ο πρωτος και βασικοτερος κανονας σε οποιοδηποτε παιχνιδι ή συστημα ειναι η υποταγη και μαλιστα ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ κανονας που ως δια μαγειας δεν γραφεται πουθενα!!!

 

Ειναι το χαπι που χρυσωνεται απο ολους με τον πορφυρο μανδυα της "Ελευθεριας" και των "Επιλογων" (μεσα ομως απο το μενου του Ωρισμενου Κλειστου Συστηματος )

 

Ετσι λοιπον τα "χνουδωτα κουνελακια" μπορουν να παιζουν ελευθερα αρκει να μην

πηδηξουν τον φραχτη......

Link to comment
Share on other sites

Νεκραρχε να σε συμπληρωσω:

Η υποταγη ειναι γνωρισμα των παντων!!!

2988[/snapback]

 

:question: Κι εγώ που έχω δηλώσει υποταγή στον Απολλωνούκο; :cat1: να μετανοήσωωωωωωω;;;;;; :hm:

Link to comment
Share on other sites

:question: Κι εγώ που έχω δηλώσει υποταγή στον Απολλωνούκο;  :cat1: να μετανοήσωωωωωωω;;;;;;  :hm:

 

 

Εσυ γρηγορα σπιτι ,κατσαρολα , νοικοκυριο και να ξεσκατισεις τα παιδια!!!

Ολο παραπονιεσαι δεν φτανει που σε εχω ελευθερη να κανεις οτι θελεις στο σπιτικο μας.....

Link to comment
Share on other sites

[Εσυ γρηγορα σπιτι ,κατσαρολα , νοικοκυριο και να ξεσκατισεις τα παιδια!!!

 

 

κατσαρόλα = server

νοικοκυριό = programming

παιδιά = μου έφτιαξε δύο νέα προγραμματάκια .... μούρλιαααααααααααααα!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νεκραρχε να σε συμπληρωσω :

Η υποταγη ειναι γνωρισμα των παντων !! ...... ...... ...... ...... ...... ...... Ετσι λοιπον τα "χνουδωτα κουνελακια" μπορουν να παιζουν ελευθερα, αρκει να μην πηδηξουν τον φραχτη......

Κοίταξε : Αν πούμε ότι η υποταγή είναι γνώρισμα των πάντων, η Δημοκρατία το ίδιο, η Αλήθεια επίσης, καθώς και πόσα άλλα ...... θα ξεφύγουμε.

 

Ας μπούμε πιό μέσα στο θέμα, παρατηρώντας :

1) Τί είδους υποταγή εφαρμόζεται ;

2) Τί διαφορά έχει στην εφαρμοσμένη υποταγή - με άλλες ;

3) Μήπως είναι εξευτελιστική ;

4) Μήπως σε φτάνει σε σημείο να πιστεύεις γλωσσοδέτες ;

5) Πόσο σημαντική είναι γλώσσα - και πόσο σημαντικό να την απαρνιέσαι ;

6) Μήπως θες ένα παράδειγμα με άγνωστες λέξεις σε άλλες δυνάμεις ;

(να σε στείλω να πεις @#$$@#@#@ στα Κατεχόμενα ; )

 

Ύστερα από τα παραπάνω, σου ζητώ όπως, ας μην τα τσουβαλιάζουμε όλα επειδή και αυτό είναι υποταγή ...... όπως και τόσα άλλα (όπως λές) ......

 

Εδώ μιλάμε για ένα ηθικο-πνευματικό σύστημα, για το οποίο προφανώς εκτιμάς πως δεν έχεις λάβει δικαίωμα ποτέ, να το κατακρίνεις, εφαρμόζοντας ως μέτρο τη λογική της Εφαρμοσμενης Εξουσίας (νομίζεις όμως).

 

Και αυτό, κάθομαι να στο αναλύσω, επειδή έχεις σαφή θέση απέναντι στους νεο-θεϊστές. Εάν όμως έχω καταλάβει λάθος για εσένα, όπου η ενάντια στάση σου είναι όπως ένας αγώνας ποδοσφαίρου, όπου απλά υπάρχει μόνο η ομάδα σου (ως άιτιο και αφορμή απαξίας των άλλων ομάδων), τότε ας μην ασχοληθούμε με τη Μαύρη Μαγεία και ας πιπιλίσουμε την καραμέλα ότι οι Σατανιστές διαφέρουν στον τρόπο "Πίστης & Εφαρμογής" από τους Ομοαξονικά Αντίθετους αυτών ...

 

Να γυρίζουμε δηλαδή πίσω στην εποχή όπου οι Έλληνες ήταν Σατανιστές εξαιτίας του Πλάτωνα και να θεωρούμε τη Μαύρη Μαγεία ως αντίθετο του νεο-θεϊσμού σύστημα ;

 

Και ο πατέρας ζητά υποταγή από τα ατίθασα μικρά διαολάκια ξέρεις ...

Να σου πω λοιπόν, πώς θα αναγνωρίσουμε ένα Μάγο ή Μάγισσα ;

Η εμφάνιση αλλάζει. Ο νεο-θεϊσμός όχι ............

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νεκραρχε μην το ψαχνεις.

Η υποταγη ειναι μια.Απλα φορα διαφορετικα φουστανια αναλογα την περισταση.

 

Π.χ. Οταν εισαι μελος ενος δημοκρατικου κομματος , εισαι ελευθερος να κανεις οτι θες αρκει να μην παραβεις τους σιωπηλους κανονες υποταγης:

 

-Μπορεις να λες οτι θες αρκει να μην ερθεις σε αντιθεση με τις αρχες του κομματος

-Να συμφωνεις με τα εργα και τα λογια του αρχηγου

-Μπορεις ελευθερα να ψηφηζεις τον αρχηγο που σου αρεσει , αρκει να τον εχει προτεινει το κομμα

-Εισαι ελευθερος να συναναστρεφεσαι με οποιον σου αρεσει αρκει ναμην ειναι του αντιπαλου κομματος (θεωρεισαι κατασκοπος)

-Πρεπει να χρησιμοποιεις το λεξιλογιο του κομματος για να εισαι κατανοητος και αναγνωρισιμος απο τους υπολοιπους

-Αν σε πλησιασουν διαφοροι και σου πουν διαφορα να τα αναφερεις στα στελεχη για να λαβουν στοργικα τα μετρα τους

κ.α

 

Οπως καταλαβαινεις το παραδειγμα δεν αφορα μονο τα κομματα αλλα και σε οποιαδηποτε αλλη ομαδα που συντασεται απο καποιους με απωτερο σκοπο την εκμεταλευση του απλου μελους...

 

Αρα δεν εχω αδικο που προβαινω σε τσουβαλιασμα....

Link to comment
Share on other sites

Τί θα έλεγες τότε για τη φράση : Ο Πελάτης Έχει Πάντα Δίκιο ...

Υπάρχει κάτι πολύ ύποπτο ή έστω κοινωνικά απαράδεκτο στον επαγγελματισμό ;

Ειδικά σε επίπεδο Πωλήσεων ;

Ή μήπως με το να ξεφύγει η συζήτηση στην πλάνη του εμπορίου, αυτό επιβεβαιώνει κάτι ασυγχώρετα υποτελές ;

Δεν το περίμενες αυτό από εμπόρους και αν γινόταν θα έπρεπε να αλλάξει ο θεσμός προς κάτι το αγέρωχα ανεξάρτητο - ωρέ Απολλώνιε ;

=====================================================

Και ο πατέρας ζητά υποταγή από τα ατίθασα μικρά διαολάκια ξέρεις ...

=====================================================

Ϊσως να έχεις μπερδέψει λίγο τις έννοιες που η ελληνική γλώσσα μας έδωσε για να διαχωρίζουμε κάποιες καταστάσεις :

 

Εάν αντιμετωπίσεις το αποτέλεσμα της υποταγής των Γκρίζων Λύκων λοιπόν, μην μου πεις ότι θα είναι με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετωπίσεις το αποτέλεσμα της υποταγής κάποιων εμπόρων σε πελάτες - ή - της υποταγής κάποιων ζωηρών παιδιών σε πατεράδες ...

====================================================

Στο κάτω-κάτω :

Ο Τροπος (που αναφέρεις) χρησιμοποίησης ανθρώπων διαφέρει πρώτον από πλευράς στρατηγικής, δεύτερον από πλευράς πολιτικής, τρίτον από πλευράς τακτικής και τέταρτον από πλευράς α) ενεργητικών καταστάσεων και β) παθητικών

ως προς α) τους ίδιους, β) του άλλους, γ) τους ηγέτες τους δ) τους κατώτερους

 

Τώρα άμα γυρνάμε σαν τον Αη-Παπέτο και κοπανάμε συνεχώς μία λέξη, Αγάπη, Ελευθερία ή Αξιοπρέπεια, κάπου θα παραβλέψουμε όλο αυτό το φάσμα που μόλις περιέγραψα ...

====================================================

Διαφορετική διατύπωση :

Με το να πάμε κατευθείαν στην ουτοπία, έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο από ψυχοφθόρες αλήθειες - που όμως θέλουν και ανάλογη μεταχείριση.

 

Άσε με λοιπόν εμένα να επιδιώκω ανάλογη μεταχείριση, ενώ όταν κάνεις κι εσύ το ίδιο, πες πως είναι τυχαίο αποτέλεσμα, τυχαίων επιλογών ...

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως Νεκραρχε αλλο η υποταγη σε προδηλους κανονες και αλλο η υποταγη σε συγκεκαλυμενους με τον μανδυα της τιθασευμενης ελευθερης βουλησης...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νεκραρχε μην το ψαχνεις.

Η υποταγη ειναι μια.Απλα φορα διαφορετικα φουστανια αναλογα την περισταση.

 

Π.χ. Οταν εισαι μελος ενος δημοκρατικου  κομματος , εισαι ελευθερος να κανεις οτι θες αρκει να μην παραβεις τους σιωπηλους κανονες υποταγης:

 

-Μπορεις να λες οτι θες αρκει να μην ερθεις σε αντιθεση με τις αρχες του κομματος

-Να συμφωνεις με τα εργα και τα λογια του αρχηγου

-Μπορεις ελευθερα να ψηφηζεις τον αρχηγο που σου αρεσει , αρκει να τον εχει προτεινει το κομμα

-Εισαι ελευθερος να συναναστρεφεσαι με οποιον σου αρεσει αρκει ναμην ειναι του αντιπαλου κομματος (θεωρεισαι κατασκοπος)

-Πρεπει να χρησιμοποιεις το λεξιλογιο του κομματος για να εισαι κατανοητος και αναγνωρισιμος απο τους υπολοιπους

-Αν σε πλησιασουν διαφοροι και σου πουν διαφορα να τα αναφερεις στα στελεχη για να λαβουν στοργικα τα μετρα τους

κ.α

 

Οπως καταλαβαινεις το παραδειγμα δεν αφορα μονο τα κομματα αλλα και σε οποιαδηποτε αλλη ομαδα που συντασεται απο καποιους με απωτερο σκοπο την εκμεταλευση του απλου μελους...

 

Αρα δεν εχω αδικο που προβαινω σε τσουβαλιασμα....

3034[/snapback]

 

 

Και γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία για να λες ότι είσαι ελεύθερος; Το θέμα είναι να είσαι... όχι να το φαντάζεσαι. Εξάλλου, οι Ελληνες γεννήσαμε και άλλα καθεστώτα και συστήματα διοίκησης, που μάλλον μόνο αυτά εφαρμόζονται, επιχειρησιακά, πολιτικά, οικογενειακά: τυραννία (τύραννέ μου εσύ λίωσε μεεεεεεε), απολυταρχικά (μητριαρχία, πατριαρχία), μοναρχικά κ.λπ. e.t.c.....

Τι σόι χάπι φάγαμε με αυτή τη δημοκρατία και την κάναμε κουρέλι, δεν ξέρω! :wow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...