Jump to content

Πίσω απο τις λέξεις.....


Recommended Posts

Έψαξα στα θέματα το forum και δεν βρήκα κάτι ανάλογο (ή αν βρήκα και δεν το είδα να με συγχωρέσετε), οπότε ανοίγω ένα νέο topic και πετάω στο τραπέζι 4 λέξεις με σούπερ νόημα, οι οποίες και σχετίζονται μεταξύ τους και όχι (βάσει νοήματος εννοώ).

 

1. Σκέψη

2.Επιθυμία

3. Θέληση

4. Φαντασία

 

Η Σκέψη ίσως να είναι μηχανική, ίσως και όχι. πχ Σκέφτομαι να πιάσω το μολύβι και το πιάνω. Μπορεί καποιος να βλέπει μόνο την κίνηση του χεριού μου και όχι τη σκέψη αυτή καθεαυτή αλλά εγώ σκέφτηκα και συνέβη.

 

Η Επιθυμία (όπως και η ευχή) ίσως να βγαίνει απο μέσα μας, αλλά βασίζεται σε κάτι εξωτερικό που περιμένουμε να επιδράσει για να συμβεί αυτό που επιθυμούμε. πχ Άν το μολύβι ζύγιζε μισό τόνο ή αν πιστεύαμε εμείς οτι ζυγιζει τόσο, πιθανόν να λέγαμε "άχ να μπορούσα να το σηκώσω" και έτσι θα ευχόμασταν να συνέβαινε κάτι και να πραγματοποίούταν η επιθυμία μας.

 

Η Θέληση είναι η συγκέντρωση, η προσοχή. Είναι η κινητήρια δύναμη. πχ άν θέλαμε να σηκώσουμε το μολύβι που ζυγίζει μισό τόνο, θα λέγαμε "Θα σηκώσω αυτό το μολύβι" που σημαίνει οτι θα βάζαμε σε εφαρμογή δυνάμεις που θα μας έκαναν αρκετά δυνατούς ώστε να τα καταφέρουμε.

 

Η φαντασία είναι ένα μυστήριο τρένο. Που αρχίζει και που σταματά μερικές φορές είναι αρκετά δυσδιάκριττο. Είναι η ικανότητα να αντλούμε πληροφορίες απο το ασυνείδητο και να τις προβάλουμε στο συνειδητό νοερά? πχ εφόσον υπάρχει το θέμα του μολυβιού, φανταζόμαστε πωε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο το σηκώνουμε. Αυτό μπορεί ή και όχι να συμβάλει στο να το σηκώσουμε, γιατί η φαντασία υποθέτω πως αν συνοδεύεται απο τη θέληση πράττει, ενώ άν συνοδεέται απο την επιθυμία απλώς έυχεται και περιμένει. (Για αυτό το τελευταίο μου συμπέρασμα δεν είμαι και τόσο σίγουρη.)

 

Έχω μάλλον καταλήξει πως όλα εκτός απο την επιθυμία είναι δυνάμεις της ψυχής και της συνείδησης.

 

Τι πιστεύετε?

 

:063dizzy::063dizzy::063dizzy:

 

***Με συγχωρείτε άν το θέμα είναι δοσμένο κάπως κούκου, αλλά δεν μπορω να σκεφτώ άλλο τρόπο αυτή τη στιγμή, ελπίζω πως το κουβάρι θα ξετυλιχτεί με το διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λες η σκέψη είναι εκδήλωση της ψυχής. Πολλοί πιστεύουν ότι η σκέψη είναι μόνο εγκεφαλική λειτουργία. Εγώ διαφωνώ.

 

Η σκέψη είναι η κίνηση της ψυχής που είναι ανεξάρτητη από το υλαιο σώμα αλλά συνδέεται με αυτό μέσω του εγκεφάλου.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Η σκέψη είναι κατά 3/4 ψυχική διαδικασία και κατά 1/4 εγκεφαλική, για μένα τουλάχιστον (εκτός κι αν κάποια στιγμή αποδειχθεί πως η ψυχή βρίσκεται στον εγκεφαλο - χλωμό...)

 

Παντως, αρκετά ευρηματικός ο τίτλος. Αλλά με έχει κάνει να σκέφτομαι συνέχεια το σαχλοτράγουδο του Πασχάλη.

Και το χειρότερο είναι πως μετά από αυτό συνειρμικά μεταπηδώ στον Κούγια...

 

Οκ, είμαι κλινική περίπτωση! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η επιθυμία δεν ανήκει στις δυνάμεις τις ψυχής και της συνείδησης;

 

Ό,τι βρίσκεται κάτω απο το θόλο της ύπαρξης: σκέψη, επιθυμία, θέληση, φαντασία, συναίσθημα, αίσθημα*, γνώση...

είναι εκτός απο δυνάμεις και ικανότητες, στίγματα στον (κοσμικό) "χάρτη" που χαράκτηρίζει την "κίνηση" ενός συνόλου, σαν μια ξεχωριστή ζωή.

 

Όλες αυτές οι παρατηρήσεις ανήκουν στην σκέψη που προέρχεται απ' την ύλη. Υλική σκέψη; Υλική συνείδηση;

Σκέψεις που εκφραζονται ως συναισθήματα ανήκουν στη σκέψη της μή ύλης. Άϋλη σκέψη ή συνείδηση;

Δεν διακρίνω τη διαφορά...

 

*συναίσθημα και αίσθημα, για μένα έχουν διαφορετικη σημασία.

Συναίσθημα: Γεννιέσαι για να το βίωσεις, η υπαρξή σου στηρίζεται σ' αυτό. Αν το αρνηθείς αντιστρέφεται... Αγάπη-Μίσος

Αίσθημα: Επίπεδα αντίληψης της ύλης... Φόβος, οργή, έρωτας, συμπάθεια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μην παιδεύεστε ? καταρχήν δεν υπάρχει ψυχή στο σώμα μας. Δεν έχει αποδειχθεί ότι ο άνθρωπος έχει ψυχή. Είναι μία φιλοσοφία των θρησκειών ?

1. Η σκέψη ως διαδικασία είναι εγκεφαλική που με διάφορες αντιδράσεις νευρώνων χημικών και ηλεκτρικών σημάτων εκτελούνται εντολές π.χ. κινήσεις σώματος κτλ?

2. Επιθυμία;; Ο άνθρωπος είναι μια «μηχανή παραγωγής επιθυμιών» δεν θα σταματήσει να επιθυμεί οτιδήποτε. Για να κερδίσεις κάτι δεν φτάνει να το επιθυμείς θα πρέπει να χύσεις ιδρώτα, αίμα και γενικά να κοπιάσεις?

3. Η Θέληση είναι ένα βήμα παρακάτω της επιθυμίας. Όταν επιθυμώ κάτι π.χ. «να φάω παγωτό», από το να πω «θέλω ένα παγωτό» στο πρώτο μπορεί να βαριέμαι να πάω να πάρω ενώ στο δεύτερο αν δεν πάει κάποιος να μου το πάρει θα σηκωθώ εγώ ο ίδιος και θα πάω να το πάρω μόνος ότι και να γίνει.

Παρόλα αυτά αν θέλω να σηκώσω μισό τόνο καλύτερα πάρε γερανό ή κάτι τέτοιο άνθρωπος φυσιολογικός δεν μπορεί να το κάνει.

4. Φαντασία είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για συζήτηση που θεωρώ ότι οι άνθρωποι το έχουν αναπτυγμένο. Όταν την χειρίζεσαι με μέτρο είναι καλό να έχεις και να την χρησιμοποιείς σου δίνει χρώμα στην ζωή σου και κάνεις σκέψεις καλές οι κακές δημιουργείς έναν κόσμο δικό σου τον κάνεις ότι θέλεις χωρίς να βλάπτεις κανέναν την σβήνεις και την ξαναγράφεις όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε περιηγητή,

...Ούτε οτι δεν υπάρχει ψυχή όμως έχει αποδειχθεί...

Πως θα μπορούσε άλλωστε ?

Δεν είναι κάτι που μπορείς να το αντιληφθείς μέ τις φυσικές αισθήσεις πχ

δεν μπορεις να την πιάσεις...

δεν μπορείς να την ακουσείς όπως ακούς ραδιόφωνο...

δεν μπορείς να την δείς...

δεν μπορείς να την γευτείς ούτε και να την μυρίσεις..!

μόνο με τις εσώτερες αισθήσεις μπορείς να την αντιληφθείς, και φυσικά άν δεν έχει συμβεί αυτό σίγουρα θα πιστέψεις οτι δεν υπάρχει, και αυτό είναι φυσιολογικό.

Μόνο άν την αισθανθείς θα αντιληφθείς την ύπαρξή της...και τότε θα μπορείς και να την δείς και να την ακούσεις....

 

Φίλη Avis,

 

Πιστεύω πως η επιθυμία είναι εργαλείο της ψυχής...αλλά όχι και δύναμη, εννοώντας πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς κίνητρο για μια δράση (ή και όχι), αλλα αυτή καθεαυτή δεν μπορεί να δωσει αποτέλεσμα, παρά μόνο άν γίνει θέληση.

...άλλα αυτό είναι προσωπική μου άποψη φυσικά, λόγω βιωμάτων, γιατί εμένα η επιθυμία απο μόνη της δεν με οδήγησε ποτέ πουθενά, παρά μόνο όταν πέρασε στο "στάδιο" της θέλησης.

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάλλον καταλήξει πως όλα εκτός απο την επιθυμία είναι δυνάμεις της ψυχής και της συνείδησης.

 

Τι πιστεύετε?

 

Τα εχεις ολα τακτοποιημενα.

Η επιθυμια σου τα χαλαει λιγο.

Η ζωη μας η ιδια ειναι μια επιθυμια,η πρωταρχικη επιθυμια.Ηδη εχουμε ενδωσει σε αυτη..

Δεν χρειαζεται να καταδικαζουμε την επιθυμια.

Οταν ο Βουδας λεει οτι η αιτια του "πονου" ειναι η "επιθυμια" μιλαει σωστα..ισως ομως χρειαστουν ομως αρκετες ζωες μαθησης για να το αντιληφθεις και να υπερκερασεις την επιθυμια.

Καθε επιθυμια σε δοκιμαζει,δοκιμαζει το σωμα σου..σε τσιμπαει.,δοκιμαζει την θελήση σου..

δοκιμαζει την συνειδηση σου,τις επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο...!

:clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...