Jump to content

τρυπα στο ηλιακο?


Recommended Posts

Για μια ακομα φορα θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια σας...

Εδω και λιγο καιρο στο Bliss καφε στην Αθηνα ενω βρισκομουν με εναν πολυ πολυ καλο φιλο συναντησα μια γυναικα φιλη του φιλου και ειδημων στην κρυσταλο-φιλοσοφια μαλιστα μολις ειχε τελειωσει ενα σεμιναριο που παραδιδε στον πανω οροφο. Ο φιλος μου μας συστησε και αυτη εφυγε. Τιποτα το περιεργο.

Σημερα δυο μηνες μετα ενιωθα παραξενα και τον πηρα τηλεφωνο μου ειπε οτι τοτε αυτη ειχε δει μια τρυπα στο ηλιακο μου και του το ανεφερε και ισως αυτο να φταει...

Αυτος λεει οτι ισως φταει και η πανσεληνος που ερχεται...

Μου λετε τι σημαινει "τρυπα στο ηλιακο"? Αυτος λεει "αυτο που δειχνω προς τα εξω".

Μηπως εχει να κανει με το συναισθημα? Ενταξει να καθαρισω τα τσακρα με τους γνωστους τροπους. Αν οντως συμβαινει αυτο που ειπε η γυναικα πως μπορεσε να το δει? και τι χρειαζεται να προσεξει κανεις σε κατι τετοιο? :blink1:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί το ηλιακό πλέγμα (το τρίτο τσάκρα). Σχετίζεται με το στοιχείο της φωτιάς και υπονοεί πιθανών την κάθαρση. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις ένα διαλογισμό σε αυτό το τσάκρα και συγκεκριμένα στην αυτοκάθαρση .

Νομίζω πως αυτό είναι το τσάκρα που σχετίζεται με τα συναισθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει τρύπα στο ηλιακό πλέγμα! Αλλά τι τρύπα; Μαύρη τρύπα;

 

Κοίτα τώρα που είναι καλοκαίρι να κάνεις κάνα μπάνιο στη θάλασσα και όλα θα γίνουν σα καινούργια! Works 100%

Link to comment
Share on other sites

..Eπίσης ένας πολύ σωστός τρόπος...!

:clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

.

Μου λετε τι σημαινει "τρυπα στο ηλιακο"? Αυτος λεει "αυτο που δειχνω προς τα εξω".

Μηπως εχει να κανει με το συναισθημα? Ενταξει να καθαρισω τα τσακρα με τους γνωστους τροπους. Αν οντως συμβαινει αυτο που ειπε η γυναικα πως μπορεσε να το δει? και τι χρειαζεται να προσεξει κανεις σε κατι τετοιο? :blink1:

 

Κατ'αρχας ειναι αδεξια η εκφραση "τρυπα" στο ηλιακο και δεν εννοω εσενα αλλα αυτον που την διατυπωσε.

Δευτερον υπαρχουν χαρισματικοι ανθρωποι που βλεπουν αυρες αλλα ειναι ελαχιστοι.

Και τριτον και να ειδε "τρυπα" στο ηλιακο δεν επρεπε να το πει ετσι στεγνα.Προφανως ειναι επιδειξιομανης και οχι θεραπευτρια.

 

Ο πονος στο ηλιακο πλεγμα απορεει απο συσωρευση αγχους και αρνητικων συναισθηματων(εχεις δικιο).Ειναι ενας πολυ ιδιαιτερος και χαρακτηριστικος πονος.

Το καλυτερο ειναι να καταφερεις να κλαψεις πιεζοντας την περιοχη ελαφρα ωστε να αποφορτιστεις.

Η συμβουλη του Speedy για το μπανιο στην θαλασσα ειναι επισης σωστη,αλλα καλυτερα ειναι να εχεις αποφορτιστει λιγακι πρωτα.

Κατ' τα αλλα μην ανησυχεις.Ειναι απολυτα υγιες να σε ποναει το ηλιακο πλεγμα.Σημαινει πως εισαι ευαισηθητη και "ζωντανη".

Να αρχισεις να ανησυχεις οταν συμβαινουν καταστασεις που σε ενοχλουν και σταματησεις να νιωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλη του Speedy για το μπανιο στην θαλασσα ειναι επισης σωστη,αλλα καλυτερα ειναι να εχεις αποφορτιστει λιγακι πρωτα.

Ναι να αποφορτιστεί! Μη μας πνιγεί κιόλας από την πίκρα και τη στεναχώρια στη θάλασσα! :clapping:

 

χαχαααχα! :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν εχω τιποτα... Τωρα το Σαββατοκυριακο θα μπω και στη θαλασσα και ολα καλα.

Speedy εισαι απιστευτος...

Ξεχασα να σας πω και κατι αλλο που το εχω συνδιασει με το θεμα, εκεινη την μερα ο φιλος μου μου εκανε δωρο εναν κρυσταλο απο χαλαζια και μου ειπε να τον φοραω συνεχεια στο λαιμο κοντα στο ηλιακο πλεγμα. Ετσι και εκανα εως χθες. Το μονο που με προβληματησε απο την ωρα που τον πηρα ειναι οτι ηταν λαξεμενος πρισματικα και τρυπημενος στη μεση για να μπορει να κρεμαστει. Εχω μια ιδιαιτερη σχεση με τους κρυσταλους και τους προτιμω στη φυσικη τους μορφη χωρις ιδιαιτερες παρεμβασεις ομως επειδη ηταν ενα δωρο απο εναν αγαπημενο φιλο αποφασισα να τον ακουσω. Εκεινη την στιγμη λοιπον ηταν που ειδα αυτη την γυναικα...

Πολυ πιθανον να ειδε αυτη την τρυπα που ειχε ο κρυσταλος και οχι κατι σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Speedy εισαι απιστευτος...

 

Έτσι λέγω κι εγώ...Κάαααατιιιι τρέχει με το παιδί! Κάαααατιιιι τρέχειειειει.... :whistling: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο ηλιακού πλέγματος = συναισθήματα?? :blink:

Και το κέντρο καρδιάς με τί σχετίζεται τότε βρε παιδιά?

Όσο για την "τρύπα", αυτή μπορεί να αποδοθεί λεκτικά με πολλούς τρόπους, ωστόσο η ουσία παραμένει η ίδια... δυσλειτουργία. Και όταν δυσλειτουργεί το συγκεκριμένο κέντρο έχουμε προβλήματα όπως κυκλοθυμία, κάποιες φορές επιθετικότητα κ.α... κυρίως όμως έλλειψη αυτοπεποίθησης.

Οπότε nounou η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να αναπτύξεις την αυτοπεποίθησή σου, να πιστέψεις στον εαυτό σου και να στηρίξεις τις όποιες επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να αποφορτιστεί! Μη μας πνιγεί κιόλας από την πίκρα και τη στεναχώρια στη θάλασσα! :clapping:

 

χαχαααχα! :clapping: :clapping:

 

Του 'σκισες τα βαρδουλα...!! :headb:

 

Κέντρο ηλιακού πλέγματος = συναισθήματα?? :blink:

Και το κέντρο καρδιάς με τί σχετίζεται τότε βρε παιδιά?

 

Επειδη βιαζεσαι...

 

Το ηλιακό πλέγμα βρίσκεται μεταξύ 12ου θωρακικού και 1ου οσφυϊκού σπονδύλου. Σχετίζεται με το αστρικό επίπεδο (είναι η Πόρτα γι? αυτό το επίπεδο) αναπτύχθηκε κατά την διάρκεια της Ατλάντιας Φυλής. Οι περισσότεροι άνθρωποι εστιάζονται ακόμα στο αστρικό επίπεδο. Η ανάπτυξη του αστρικού- συγκινησιακού σώματος στο παιδί γίνεται μεταξύ 7 έως 14 ετών. Το ηλιακό πλέγμα συγκεντρώνει όλες τις ενέργειες των κυρίων και δευτερευόντων CHAKRAS κάτω από το διάφραγμα.

Αυτό το κέντρο ενέργειας εκφράζει τα συναισθήματα και τις επιθυμίες μας από τις πλέον χονδροειδείς μέχρι τις πλέον εκλεπτυσμένες. Στο μέσο άνθρωπο συνδέεται στενά με το ιερό κέντρο και οι περισσότερες επιθυμίες θα επικεντρωθούν σε ορέξεις. Περισσότερο εξευγενισμένες σε άτομα με ανεπτυγμένο νου είναι οι επιθυμίες για αναγνώριση, κύρος, έναν πνευματικό δάσκαλο ή μια εμπειρία.

Η δυσλειτουργία του ηλιακού πλέγματος οδηγεί πολύ συχνά σε ανωμαλίες του πεπτικού συστήματος. Αυτές περιλαμβάνουν έλκος στομάχου και εντέρων, πέτρες χοληδόχου κύστης, διάρροια και δυσκοιλιότητα, παγκρεατίτιδα και διαβήτη.

Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες αυτό?

Η έκφραση (συναισθημάτων, επιθυμιών κτλ) γίνεται από το τσάκρα του λαιμού, ενώ το κέντρο συναισθημάτων είναι το κέντρο καρδιάς. Το ηλιακό πλέγμα παίζει το ρόλο της στήριξης της καρδιάς (και όχι μόνο, με τη "δύναμη της θέλησης".

Τσέκαρε και το άρθρο για τα 7 τσάκρας στη σελίδα, 3ο τσάκρα "Μπορώ" και 4ο τσάκρα "Αγαπώ".

 

Δεν βιάζομαι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες αυτό?

 

Eχω και εγω τις πηγες μου. :smilewink:

Ερμηνειες περι τσακρας κυκλοφορουν πολλες και δεν ειναι οι ιδιες.

Το κεντρο λαιμου οπως ειπες ειναι η "εκφραση" των συναισθηματων αλλα αλλο η εκφραση και αλλο η πηγη.

Αν περασεις ποτε η αν εχεις περασει καμια "μαυρη" νυχτα θα διαπισθωσεις οτι ολο σου το φορτιο προερχεται απο το ηλιακο πλεγμα και οχι απο το κεντρο λαιμο η' της καρδιας.

 

Όσο για την "τρύπα", αυτή μπορεί να αποδοθεί λεκτικά με πολλούς τρόπους, ωστόσο η ουσία παραμένει η ίδια... δυσλειτουργία.

 

Καλο θα ειναι η υποψηφιοι "θεραπευτες" να προσεχουν τους λεκτικους τροπους ειδαλλως θελουν πρωτα δουλεια οι ιδιοι μεσο Θερα-θερα στα δικα τους κεντρα,και οχι μονο δεν θεραπευουν αλλα μαλλον κακο κανουν σε οσους επιχειρουν να θεραπευσουν.Σε αυτο ειμαι απολυτος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ξερω αν η βουτια στη θαλασσα σημερα πρωι πρωι βοηθησε λεω να επισκευτω και εναν βιοενεργο να με τσεκαρει... Αν ειναι δυνατον!!! Παντα πιστευα και ακομα πιστευω πως μπορω να κανονισω την ενεργεια μου μονη μου και να ενδυναμωσω τον εαυτο μου. Johnny δεν τιθεται θεμα αυτοπεποιθησης ισως κυκλοθυμιας και επιθετικοτητας αρκετες φορες, θα συμφωνισω αν και το δουλευω. :cheerful: Καθως επισης συμφωνω και με αυτα που ειπες Arzuna εχει να κανει με το συναισθημα.

Παντως τι γινεται αν οντως υπαρχει "τρυπα" σε καποιο τσακρα? Αυτο μπορει να επιτρεψει σε εξωτερικους αρνητικους "παραγοντες"να εισερθουν σε καποιο ατομο?

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ξερω αν η βουτια στη θαλασσα σημερα πρωι πρωι βοηθησε !!!

 

Βοηθάει! Βοηθάει!!

Απλά πρέπει να αφεθείς. Π.χ. όταν είσαι στο νερό, στη θάλασσα, προσπάθησε να επιπλέεις οριζοντιως -σαν "πτώμα" δηλ.- για κάμποση ώρα και κάνοντας τις πιο θετικές σκέψεις που μπορείς να κάνεις εκείνη τη στιγμή! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σε χαλαρώσει και αναζωογονήσει...

Και ναι: καθαρίζει τα τσάκρας σου.

Μόνο να παρακαλάς να μην έχεις δεχτεί καμια ισχυρή ψυχική επίθεση...Τότε αλλάζει το πράγμα...

 

Παντα πιστευα και ακομα πιστευω πως μπορω να κανονισω την ενεργεια μου μονη μου και να ενδυναμωσω τον εαυτο μου.

 

Μπορείς. Σωστά. Αρκεί να το επιθυμείς. Ίσως δυσκολευτείς -αλλά ακατόρθωτο ΔΕΝ είναι.

Μη ξεχνάς ποτέ κάτι: ΔΙΚΟ ΣΟΥ είναι το σώμα. Κανενός άλλου. Εσύ διαφεντεύεις την υγεία και την όποια κατάσταση του σωματός σου. Αν είναι να πάθει καλό, (π.χ. άσκηση, υγεινή διατροφή, κ.τ.λ.) θα οφείλεται σε δική σου ενέργεια. Αν είναι να πάθει κακό, (π.χ. κάπνισμα, αλκοολ, κατάχρηση καφέδων,κ.τ.λ.)πάλι θα οφείλεται σε δική σου ενέργεια. Εξαίρεση οι λεγόμενοι αστάθμητοι (έξωθεν) παράγοντες.

Η καλή κατάσταση των τσάκρας δεν εξαρτάται μονάχα από κοινωνικο-ψυχολογικούς παράγοντες, λοιπόν! Αν -οπως τόνισα παραπάνω- δεν οφείλονται σε ψυχικές επιθέσεις (π.χ. ψυχο-βαμπιρισμός)οι όποιες "τρύπες", η αποκατάσταση αυτών είναι κάτι που μπορείς να πράξεις και ΜΟΝΗ ΣΟΥ! :cheerful:

 

Παντως τι γινεται αν οντως υπαρχει "τρυπα" σε καποιο τσακρα? Αυτο μπορει να επιτρεψει σε εξωτερικους αρνητικους "παραγοντες"να εισερθουν σε καποιο ατομο?

 

Ασφαλώς (και την πάτησες έτσι και γίνει). Αυτοί που τη γλυτώνουν, είναι οι χρόοοονιααα εξασκημένοι στην λεγόμενη <<Ψυχική Αυτοάμυνα>>.

Εάν δεν είσαι κατάλληλα εκπαιδευμένη να τα αντιμετωπίσεις, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό του τομέα. Για συμβουλές αυτοάμυνας και αυτοκαθαρισμού των αρνητικών ενεργειών και της ψυχο-σωματικής εξάντλησης. Και εδώ είναι η παγίδα: ποιος/οια είναι η....ειδικός??? :015annoyed:

Γι αυτό φρόντιζε να'χεις θετική άποψη ζωής, μακριά από αρνητικά συναισθήματα (για εαυτό και για άλλους!!!Κυρίως για...άλλους) που δημιουργούν αθελά σου Αρνητικές σκεπτομορφές (το λιγότερο) ή και...ολόκληρες ψυχικές λεπτοφυείς οντότητες (το πιο επικίνδυνο!) που μπορούν να εισβάλλουν σε κάθε απροστάτευτο ψυχικώς άτομο...

 

Αλλά: ΔΕΝ είμαι ο ειδικός εδώ πέρα σ' αυτό. Όποτε όποιος μπορεί να βοηθήσει σ αυτό, ας τοποθετηθεί εδώ... :whistling:

 

-

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!! Ρε Ingy Εγω πιστευω πως εισαι αν οχι ειδικος αρκετα "σοφος" ωστε να εμπιστευομαι την γνωμη σου.

 

Οχι ποτε δεν ειδα τη ζωη με αρνητικο τροπο. Ειμαι οπαδος της θετικης σκεψης σε μεγιστο βαθμο.

Νοιωθω ευγνωμων και αρκετα τυχερη με οτι εχω λαβει εως τωρα και πιστευω οτι μπορω να αντιμετωπισω οποιαδηποτε επιθεση οποιασδηποτε μορφης.

 

Ο μονος εχθρος μερικες φορες ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος οταν μαλιστα φευγει απ'το συνειδητο παρον και μονο τοτε.

Οσο για την "τρυπα" πιστευω πλεον οτι ηταν απο τον κρυσταλο που ηρθε σε επαφη με το συγκεκριμενο σημειο. Και εδω θα ηθελα να ρωτησω κατι:

 

Υπαρχει περιπτωση ενας κρυσταλος να στραφει ενεργειακα εναντια σε μια οντοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...