Jump to content

Ο Βούδας είπε... Το Ζεν είπε... Εμείς τι λέμε;


Recommended Posts

Ο Βούδας είπε ότι: «αυτό που σκεφτόμαστε, αυτό τελικά θα γίνουμε», διότι: «είμαστε ότι σκεφτόμαστε». Είπε επίσης ότι: «όλα όσα είμαστε προέρχονται από τις σκέψεις μας και με τις σκέψεις μας διαμορφώνουμε τον κόσμο».

 

Στην φιλοσοφία του Ζεν (αμιγώς Πανθεϊστική φιλοσοφία που «γεννήθηκε» μέσα από τον Βουδισμό), υποστηρίζεται ότι ολόκληρος ο κόσμος που βιώνουμε, ουσιαστικά «υπάρχει» μέσα στο μυαλό μας. Είναι δηλαδή δημιούργημα του νου.

 

Φυσικά, είναι απόλυτα φανερό ότι αυτό που είπε ο Βούδας και η θέση του Ζεν συμφωνούν και -κατά κάποιο τρόπο- αλληλοσυμπληρώνονται.

 

Ας αναλογιστούμε λίγο τι σημαίνει αυτό:

Εάν το πάρουμε κυριολεκτικά, τότε κάθε φορά που κάνουμε μια κακή ή επιθετική σκέψη (και σίγουρα δεν είναι λίγες αυτές οι φορές), «κινδυνεύουμε» να «γίνουμε» αυτή η σκέψη κάποια στιγμή, δηλαδή να την πραγματοποιήσουμε/εκδηλώσουμε/πράξουμε.

Για παράδειγμα: εάν σκεφτείτε ότι θέλετε να δείρετε το αφεντικό σας (προσωπικά, αυτό το σκέφτομαι σχεδόν καθημερινά :019blush: ), ίσως κάποια στιγμή τελικά να το κάνετε (προσωπικά, δεν το βλέπω? δεν με παίρνει λόγω σημαντικής διαφοράς στη σωματική μας διάπλαση :crying: ).

Πράγματι, αυτό δεν είναι κάτι το απίθανο?

 

Τι γίνεται όμως με τις? όχι και τόσο εύκολα (έως αδύνατον) εφικτές σκέψεις; (π.χ. «τι ωραία που θα ήταν να είχα δικά μου φτερά?»).

 

Τι γίνεται επίσης με τις διάφορες βίαιες σκέψεις, παράγωγα στιγμιαίου θυμού, που σίγουρα όλοι έχουμε κάνει κατά καιρούς αλλά επ? ουδενί δεν θα πράτταμε ποτέ;

 

Τα σχόλιά σας?;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα όσα μας γράφεις Νεφέλη....

Πράγματι έτσι είναι η σκέψη μας έχει μεγάλη δύναμη. Ακόμα Νεφέλη και αν δεν μπορείς να πλακώσεις το αφεντικό σου στο ξύλο, η δύναμη της σκέψης σου θα κινήσει έτσι το σύμπαν ώστε το αφεντικό σου να πάθει ότι του "αξίζει" σύμφωνα με τα όσα πιστεύεις...

Μην ξεχνάμε όμως και τον Νόμο του κάρμα, ότι κακό ή καλό βγάζουμε προς τον έξω κόσμο αυτό θα μας έρθει πίσω. Δεν χρειάζεται να είναι πράξη μπορεί να είναι και σκέψη...

Δεν θυμάμαι σε ποιο βιβλίο διάβασα που έλεγε πως ένας δάσκαλος πήρε τον μαθητή του και τον πήγε σε μια σπηλιά, εκεί του έδειξε σε μια μεριά της σπηλιάς 2 βράχους.

Ο μαθητής απλώς έβλεπε 2 βράχους ο ένας πάνω απο τον άλλο και δεν καταλάβαινε, αλλά όταν πλησίασε λίγο είδε πως από τον πάνω βράχο έπεφτε μια σταγόνα και διαπερνούσε τον κάτω!

Ο μαθητής έμεινε έκπληκτος, πλησίασε τον μεγάλο βράχο και είδε μια μικρή τρύπα!

Τότε ο δάσκαλος του είπε πως η σκέψη μας είναι σαν την σταγόνα, όταν επιμένουμε σε μια σκέψη ξανά και ξανά μπορεί φαινομενικά να βλέπουμε πως δεν γίνεται τίποτα, αλλά στο τέλος θα συμβεί αυτό που θέλουμε. Όπως και η σταγόνα μετά από χρόνια τρύπησε εκείνον τον μεγάλο βράχο, έτσι και η σκέψη μας μπορεί να κάνει τα πάντα...

Επίσης και στο βιβλίο και ταινία το "The secret" το ίδιο πράγμα λέει περί σκέψεις...

 

Πρακτική μαγεία τίποτα άλλο.... ο κόσμος γύρω μας είναι καθρέφτης του εαυτού μας. Γύρω μας βλέπουμε όλα όσα είναι μέσα μας... Ζήλια, ψέμα, φθόνο, κακία, αλλά επειδή όλα αυτά μάλλον πληγώνουν και δεν κάνουν κανέναν ευτυχισμένο είναι καλύτερα να μάθουμε να σκεφτόμαστε και να νιώθουμε αγάπη, συμπόνια, ειλικρίνεια, και γενικά θετικές ποιότητες...

 

Και βέβαια για να κάνουμε την αλλάγη στις σκέψεις μας χρειάζεται να έχουμε συνείδηση...

 

Φιλικά

Φλογερή

Link to comment
Share on other sites

Ο Βούδας είπε ότι: «αυτό που σκεφτόμαστε, αυτό τελικά θα γίνουμε», διότι: «είμαστε ότι σκεφτόμαστε». Είπε επίσης ότι: «όλα όσα είμαστε προέρχονται από τις σκέψεις μας και με τις σκέψεις μας διαμορφώνουμε τον κόσμο»...Τα σχόλιά σας?;
Πότε, πού και ποιός λέει ότι είπε ο Βούδας τέτοια πράγματα;
Link to comment
Share on other sites

Πότε, πού και ποιός λέει ότι είπε ο Βούδας τέτοια πράγματα;

 

 

έλα μου ντε...Ούτε εγώ θυμάμαι κάτι σχετικό (που έχω διαβάσει κιόλας...)

 

Πάντως, η σκέψη σχετίζεται με το ΚΑΚΟ ΜΑΤΙ...

Η σκέψη σχετίζεται με τις "θεοσοφικές" ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ...

Η σκέψη σχετίζεται με την ΑΥΡΑ γύρω μας (θετική ή αρνητική)...

Η σκέψη σχετίζεται με το ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΕΔΙΟ (παρά το εντόνως αμφισβητούμενο του πράγματος)....

Η σκέψη σχετίζεται και με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΡΟΠΟ που αντιμετωπίζουμε την καθημερινοτητά μας...

 

Γενικώς, η σκέψη ΔΕΝ είναι (μας είναι) αδιάφορη. Αδιάφορος είναι αυτός/τη που δεν δίνει σημασία στις σκέψεις του/της... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πότε, πού και ποιός λέει ότι είπε ο Βούδας τέτοια πράγματα;

Από βιβλίο για τον Βούδα και τον Βουδισμό, αλλά δεν θυμάμαι πιο... Πάει καιρός που τα είχα σημειώσει στα "αγαπημένα quotes" μου.

Είναι βέβαια πιθανό να έχουν λεχθεί από μαθητές του Βούδα και όχι από τον ίδιο, αλλά να έχουν αποδοθεί σ' αυτόν (όπως συνηθίζεται μερικές φορές). Αλλά, ειλικρινά δεν θυμάμαι αυτή τη "λεπτομέρεια".

Link to comment
Share on other sites

Από βιβλίο για τον Βούδα και τον Βουδισμό, αλλά δεν θυμάμαι πιο... Πάει καιρός που τα είχα σημειώσει στα "αγαπημένα quotes" μου.

Είναι βέβαια πιθανό να έχουν λεχθεί από μαθητές του Βούδα και όχι από τον ίδιο, αλλά να έχουν αποδοθεί σ' αυτόν (όπως συνηθίζεται μερικές φορές). Αλλά, ειλικρινά δεν θυμάμαι αυτή τη "λεπτομέρεια".

Δεν το είπα γι' αυτό. Η διατύπωση είναι πολύ "μοντέρνα" - απίθανο να το είπαν ακόμα και μαθητές. Ρώτησα γιατί θα ήθελα να βρω πως το είπαν. Γιατί η ιδέα δεν είναι μοντέρνα, μόνο η διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα γι' αυτό. Η διατύπωση είναι πολύ "μοντέρνα" - απίθανο να το είπαν ακόμα και μαθητές. Ρώτησα γιατί θα ήθελα να βρω πως το είπαν. Γιατί η ιδέα δεν είναι μοντέρνα, μόνο η διατύπωση.

Θα προσπαθήσω να βρω το βιβλίο. Ίσως πάντως η διατύπωση να ήταν και λόγω "ελεύθερης" μετάφρασης του βιβλίου στα ελληνικά; Δεν ξέρω. Θα προσπαθήσω να τα βρω.

Link to comment
Share on other sites

«αυτό που σκεφτόμαστε, αυτό τελικά θα γίνουμε», διότι: «είμαστε ότι σκεφτόμαστε». «όλα όσα είμαστε προέρχονται από τις σκέψεις μας και με τις σκέψεις μας διαμορφώνουμε τον κόσμο».

Oprah

 

:blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Ο Βούδας είπε ότι: «αυτό που σκεφτόμαστε, αυτό τελικά θα γίνουμε», διότι: «είμαστε ότι σκεφτόμαστε».

 

Διαφωνώ με τον Βούδα.

Αντίθετα κατα την γνώμη μου δεν είμαστε ότι, σκεφτόμαστε και ότιδήποτε μπορούμε να δοκιμάσουμε από συναισθήματά, εμπειρίες κ.ο.κ. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντε Κάρτ είπε στον άγγελο που ήρθε να τον παραλάβει όταν πέθανε "Σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Και ο άγγελος τον χτύπησε φιλικά στην πλάτη και του είπε: "Δεν υπάρχεις, αλλά μην το σκέφτεσαι"

(Αρκάς)

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντε Κάρτ είπε στον άγγελο που ήρθε να τον παραλάβει όταν πέθανε "Σκέφτομαι άρα υπάρχω"

Και ο άγγελος τον χτύπησε φιλικά στην πλάτη και του είπε: "Δεν υπάρχεις, αλλά μην το σκέφτεσαι"

(Αρκάς)

 

τα λεει ολα ο αρκας !!!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως όταν ένας άνθρωπος ζει κάνοντας καθημερινά αρνητικές σκέψεις, όταν ζηλεύει τους άλλους, σκέφτεται άσχημα πράγματα συνεχώς, παίρνει χαρά από τη δυστυχία του διπλανού του,τότε δημιουργεί τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να είναι δυστυχισμένος. Υπάρχουν άνθρωποι που κάθε φορά που τους βλέπεις σου χαλούν τη διάθεση με αυτά που λένε, γιατί δεν έχουν σχεδόν ποτέ κάτι καλό να πουν. Είναι σα να τους κυνηγάει η μιζέρια όπου και αν πάνε, μπαίνουν στο δωμάτιο και σκοτεινιάζει ο χώρος από αυτό που κουβαλάνε. Οι σκέψεις τους για τους άλλους, η αρνητική τους στάση γυρίζει πάνω τους και τους κάνει κακό. Εκπέμπουν κάτι αρνητικό.

 

Όπως υπάρχουν και άλλοι που έχουν τον καλό λόγο στα χείλη τους και δεν μιλάω για αυτούς που προσποιούνται. Αυτοί που σκέφτονται θετικά, που δεν κρίνουν συνέχεια τον διπλανό τους, αυτοί που ακούνε και δικαιολογούν τους άλλους, αυτοί τελος πάντων που μπορεί να θέλουν στιγμιαία να χτυπήσουν το αφεντικό, αλλά που κατά τα άλλα αισθάνονται καλά με τον εαυτό τους και τους περνάει γρήγορα η κακιούλα που σκέφτονται... Αυτοί εκπέμπουν θετική ενέργεια τους βλέπεις και σου φτιάχνουν τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Ναι , είναι λίγο περίεργο το όλο θέμα με την σκέψη. Μερικές φορές βλέπω πράγματα που γίνονται , όταν τα σκέπτομαι έντονα και επίμονα. Σε ανύποπτο χρόνο όμως.Άλλες πάλι φορές δεν γίνονται,ή ίσως να γίνονται αλλά να μην το αντιλαμβάνομαι(γιατί από το χρόνο που έχει περάσει ,ίσως και να έχω ξεχάσει τι σκεπτόμουν να γίνει ,αν δεν ήταν σημαντικό).

 

Επίσης και στο βιβλίο και ταινία το "The secret" το ίδιο πράγμα λέει περί σκέψεις...

Με αυτό το βιβλίο ασχολήθηκα λίγο κι εγώ. Πολύ μούφα όμως.Δεν το λέω γι'αυτά που γράφει , αλλά για το εμπόριο. Του άλλαξε τα φώτα η κυρία(δεν θυμάμαι πως την λένε). Όταν είχα πάει σε ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο στην Αθήνα , και είδα ένα μπλοκάκι , λέει , που εκεί γράφεις τις σκέψεις σου , 25 ευρώ αν θυμάμαι καλά.. :lol: , τι έγινε , λέω , ρε παιδιά ;; :down:

 

Το θέμα μου εμένα είναι , με αυτές τις στιγμιαίες σκέψεις , λόγω θυμού. Λόγω νεύρων. Και όπως ξέρουμε , όταν ο θυμός μπαίνει από τη μια πόρτα , η λογική βγαίνει από την άλλη. Θέλω να πω πως στιγμιαία , μπορεί να είναι και παράλογες σκέψεις που μετά από δευτερόλεπτα τις μετανιώνω. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει υλοποιηθεί καμία. :) Και εύχομαι να μην υλοποιηθεί και στο μέλλον. Και έχει περάσει αρκετός καιρός , οπότε τείνω να πιστεύω πως σκέψεις που δεν είναι συνειδητές , αλλά μόνο συναισθηματικές , δεν πιάνουν.

Edited by MagiCross
Link to comment
Share on other sites

Ναι , είναι λίγο περίεργο το όλο θέμα με την σκέψη. Μερικές φορές βλέπω πράγματα που γίνονται , όταν τα σκέπτομαι έντονα και επίμονα. Σε ανύποπτο χρόνο όμως.Άλλες πάλι φορές δεν γίνονται,ή ίσως να γίνονται αλλά να μην το αντιλαμβάνομαι(γιατί από το χρόνο που έχει περάσει ,ίσως και να έχω ξεχάσει τι σκεπτόμουν να γίνει ,αν δεν ήταν σημαντικό).

 

Ναι είναι όντως λίγο περίεργο..αλλά υποπτεύομαι οτι

φταίει η φύση μας...όσο πιο ασταθής τόσο και πιο περίεργα

και χρονικά μακρινά(ή επίσης περίεργα)και τα γεγονότα..

Παράδειγμα..αν κάποιος ήρεμος θετικός άνθρωπος..κάνει

μια θετική σκέψη..πχ..να είναι με κάποια..θα του πετύχει

πολύ πιο εύκολα από έναν αρνητικό κακομοίρη μαζοχιστή

άνθρωπο..ή..άλλο παράδειγμα..σύγκριση της δυναμης και

της σταθερότητας της σκέψης ενός μοναχού(θιβετιανού,

χριστιανού οτιδήποτε..μοναχού όνομα και πράγμα όμως)

και ενός στρεσσαρισμένου ανθρώπου που ζει στην πόλη..

 

 

Με αυτό το βιβλίο ασχολήθηκα λίγο κι εγώ. Πολύ μούφα όμως.Δεν το λέω γι'αυτά που γράφει , αλλά για το εμπόριο.

 

Εγώ πάλι διαφωνώ μαζί της και για τα δύο..διαφωνώ με

την "ελκτική θεωρία" και είμαι υπέρ της εκπομπής ενέργειας

την οποία και είχα υποθέσει από παλαιότερα..και έχω δοκιμάσει

και δουλεύει...και μπορει΄να αιτιολογήσει το 70% των φαινομένων

στον χώρο..επίσης διαφωνώ με την προσυλητιστική μέθοδο που

χρησιμοποιεί..αν δεν έβαζε οοοοολα αυτά τα παραδείγματα(τα οποία

δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι αληθινά ή όχι..και σε τι βαθμό)

τότε δεν νομίζω να μπορούσε ποτέ να υποστηρίξει την θεωρία του..

 

(Υ.Σ.θεωρώ οτι υπάρχει έλξη ενέργειας,φυσικά και υπάρχει..αλλά όχι

με την μορφή που το παρουσιάζει και όχι στον βαθμό και με την

σημασία που του δίνει.)

 

Το θέμα μου εμένα είναι , με αυτές τις στιγμιαίες σκέψεις , λόγω θυμού. Λόγω νεύρων. Και όπως ξέρουμε , όταν ο θυμός μπαίνει από τη μια πόρτα , η λογική βγαίνει από την άλλη. Θέλω να πω πως στιγμιαία , μπορεί να είναι και παράλογες σκέψεις που μετά από δευτερόλεπτα τις μετανιώνω. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει υλοποιηθεί καμία. smile.gif Και εύχομαι να μην υλοποιηθεί και στο μέλλον. Και έχει περάσει αρκετός καιρός , οπότε τείνω να πιστεύω πως σκέψεις που δεν είναι συνειδητές , αλλά μόνο συναισθηματικές , δεν πιάνουν.

 

Οι συναισθηματικές αλλάζουν εσένα,και εσύ αλλάζεις τις συνειδητές..άρα

υλοιποιούνται..απλά όχι τόσο άμεσα..Θα σου πω μια θεωρία που ίσως

σε βοηθήσει λίγο..Οι σκέψεις μας είναι δικές μας?από που έρχονται οι σκέψεις

μας?είμαστε οι σκέψεις μας?Όταν σου επιτίθεται ένα πνεύμα θολώνεις..χάνεις

την λογική..δεν μπορείς να σκεφτείς..αν σκεφτείς σκέψεις άκυρες ξεπηδάνε..

διακρίνεις ομοιότητες με τις στιγμιαίες εκρήξεις λόγω θυμού?τι θα συνέβαινε

αν οι σκέψεις μας δεν ήταν δικές μας?αν έρχονταν από εξωτερικές πηγές ή

έστω από το συλλογικό ασυνείδητο?έτσι δεν είσαι εσύ οι σκέψεις σου..απλά

επηρρεάζεσαι από αυτές..άρα η καλύτερη αντιμετώπιση..είναι ή να τις αγνοείς

ή να τους επιτίθεσαι τόσο άγρια και τόσο ανελέητα ώστε να σταματήσεις να

σκέφτεσαι...(δεν στο προτείνω..παλούκι είναι...και θες μήνες να συνηθίσεις..

και χρόνια να το καταφέρεις..άρα..τις αγνοείς..και δρας σύμφωνα με τα όνειρα

σου..το καλό σου..και την ηρεμία σου..απλά δεν ακούς τις σκέψεις σου αλλά

την διαίσθηση σου :))

Link to comment
Share on other sites

 

sweet dreams... some of them wanna use you,

some of them wanna be used by you,

 

λέει το άσμα...

 

έτσι είναι και με το θέμα που συζητάτε... έτσι και κατέχεις την ικανότητα να πραγματώνεις τις σκέψεις σου θα δέχεσαι σκέψεις που θα θέλουν να γίνουν πραγματικότητα και θα θέλουν να σε χρησιμοποιήσουν και άλλες να τις χρησιμοποιήσεις...

 

και μέσα σε όλες αυτές τις σκέψεις θα είναι τόσο και ευχάριστες αλλά τόσο και φρικτές... οπότε μετά θα θελήσεις να έχεις και μια άλλη ικανότητα δύναμη, να ξεχωρίζεις το καλό από το κακό, να είσαι σοφός, και τέλος να είσαι δυνατός να αντιστέκεσαι σε ένα σωρό ακολασίες που θα θέλουν να γίνουν πραγματικότητα...

 

Επειδή όμως δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το στάδιο υπάρξεως, να λέμε "σκέφτομαι να γίνει φως, και την έκτη μέρα έγινε φως..." ο Θεός μας έχει προικίσει με μια άλλη πανέμορφη ικανότητα, "το λάθος"...

 

το λάθος υπάρχει μέσα μας όχι για να το κάνουμε, αλλά για να αποτελεί βαλβίδα ανακούφισης της ψυχολογικής πίεσης που θα είχαμε αν πράταμε φρικτά.

Έτσι σκεφτόμαστε λάθος, δεν πράτουμε και λέμε, "σκεφτηκα λάθος".

 

Και η πράξη δεν γίνεται και υπάρχει ισορροπία και μέσα μας και δεν έχουμε κάνει ζημιά σε άλλο ον ή στην φύση με την κάθε φρικτή σκέψη που θα ήθελε να γίνει πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...