Jump to content

Ο Βούδας είπε... Το Ζεν είπε... Εμείς τι λέμε;


Recommended Posts

Με γύρισες χρόνια πίσω...

 

Κατάτη γνώμη μου δεν είναι εφικτό από την πλειοψηφία να κάνει τις σκέψεις πράξεις αλλιώς στον κόσμο μας θα επικρατούσε χάος. Από την άλλη οι σκέψεις μας μας επηρεάζουν και μας αλλάζουν την ψυχοσύνθεση πόσο μάλλον οι αρνητικές, άσχημες σκέψεις. Όσο πιο αρνητικά σκεπτόμαστε τόσο πιο αρνητικοί γινόμαστε και έτσι ασκούμε αρνητική επιρροή και στο περιβάλλον μας.

 

Στον εαυτό μου έχω παρατηρήσει μια αλλαγή τελευταία, δηλαδή όταν κάτι άσχημο μου έρχεται στο μυαλό κάνω μια μικρη ψυχανάλυση για να εντοπίσω τη ρίζα του κακού, κατανοώ το πρόβλημα και αισθάνομαι καλύτερα. Είναι στα χέρια όλων μας να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε και με συνεχή προσπάθεια μπορούμε ακόμη και τις αρνητικές σκέψεις να τις χρησιμοποιήσουμε για τη βελτίωσή μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον..ευχαριστώ dimulator :)

 

Κατάτη γνώμη μου δεν είναι εφικτό από την πλειοψηφία να κάνει τις σκέψεις πράξεις αλλιώς στον κόσμο μας θα επικρατούσε χάος.

 

Κι όμως..η εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανονα..η κυρίαρχη σκέψη

της πλειοψηφίας..είναι οτι είμαστε αυτό που λέει η λογική που μας

μάθανε οτι είμαστε..και η λογική αυτή λέει οτι οι σκέψεις δεν

πραγματοποιούνται..οτι είμαστε φυσιολογικοί και πρέπει να δρούμε

με τα πρέπει..όταν υπάρχει αυτό ως υπόβαθρο τότε λογικό δεν

είναι να μπλοκάρονται όλα?

 

Από την άλλη οι σκέψεις μας μας επηρεάζουν και μας αλλάζουν την ψυχοσύνθεση πόσο μάλλον οι αρνητικές, άσχημες σκέψεις. Όσο πιο αρνητικά σκεπτόμαστε τόσο πιο αρνητικοί γινόμαστε και έτσι ασκούμε αρνητική επιρροή και στο περιβάλλον μας.

 

Νομίζω οτι κάπως έτσι πάει..αρκεί να θέλεις πραγματικά το περιεχόμενο

της σκέψης σου και να μην το κάνεις από πείσμα..πχ αν λες από μέσα

σου..θέλω την γυναίκα του αδερφού μου..αλλά μήπως δεν είναι σωστό?

αμαρτία δεν είναι?μήπως..μήπως σφαχτούμε με τον αδερφό..την θέλω

όμως..λογικό είναι να μπλοκάρεσαι..πρώτα βρίσκεις ακριβώς τι θέλεις..

μετά επικεντρώνεσαι σε αυτό(αυτή είναι η συνειδητή διαδικασία,όμως

και ασυνείδητα το ίδιο πράγμα γίνεται..ίσως χρειάζεται περισσότερο

χρόνο όμως..)και μετά και εσύ..και η αύρα σου..και οι γύρω σου..και

αυτοί που επηρρεάζεις..και ό,τι εκπέμπεις..επηρρεάζεται από αυτή την

σκέψη..όσο πιο καθαρά το βλέπεις..όσο πιο πολύ το πιστεύεις και όσο

πιο έντονα το νιώθεις..τόσο πιο δυνατό είναι αυτό που εκπέμπεις..έτσι..

κάποια στιγμή φτάνει να αλλάζει τον υλικό κόσμο γύρω σου..άλλες φορές

με αυτό που λέμε συμπτώσεις..άλλες φορές με αυτό που λέμε τύχη..άλλες

φορές εντελώς έμμεσα και άλλες φορές εντελώς άμεσα..το πως το κάνει

όμως δεν νομίζω οτι έχει και τόση σημασία..έτσι και αλλιώς δεν είμαστε

σε θέση να γνωρίζουμε πως και τι και να είμαστε απολύτως σίγουροι για αυτό

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

εντάξει το ένα θέμα είναι ότι οι σκέψεις μας πραγματώνονται με έμμεσους ή άμεσους τρόπους...

 

το άλλο όμως που δεν λένε συνήθως είναι οι επιπτώσεις από κάθε επιλογή πραγμάτωσης...

 

για παράδειγμα λες "θέλεις την γυναίκα του αδερφού σου"

 

- ποια η επίπτωση του να αφεθείς και να ενδώσεις σε μια τέτοια σκέψη;

- ποια η επίπτωση και το αποτέλεσμα να αντισταθείς και να απορρίψεις μια τέτοια σκέψη;

 

συνήθως οι σκέψεις ακολουθούν ένα μοτίβο επιλογής, το πιο απλό μοτίβο είναι το ερώτημα του καλού/κακού.

μετά όμως από το ερώτημα έρχεται η επιλογή

και μετά την επιλογή το αποτέλεσμα.

 

οι πιο πολλοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται μόνο το δίλημμα της επιλογής και την διαδικασία της απόφασης.

 

οι πιο ψαγμένοι έχουν αντιληφθεί και το επόμενο στάδιο του αποτελέσματος.

 

οι τελευταίοι που θέλουν να πάρουν μια ορθή απόφαση χωρίς οι επιπτώσεις να στραφούν εναντίων τους κάνουν ένα κολπάκι.. αυτό της προσομοίωσης...

 

τι είναι το κόλπο της προσομοίωσης;

 

κάνεις έναν οραματισμό σκέψης και προσομοιώνεις το θέμα που σε απασχολεί.

 

κάνεις μια λίστα με τα ενδεχόμενα και μετά λαμβάνεις από την λίστα κάθε μία περίπτωση και την τρέχεις μέσα σου να δεις το αποτέλεσμα.

 

αφού κάνεις την προσομοίωση βλέπεις σε κάθε περίπτωση τι έχει γίνει. Έτσι τελικά αποφασίζεις τι απόφαση θα πάρεις...

 

παράδειγμα:

 

θέμα: "επιθυμώ την γυναίκα του αδερφού μου"

 

ενδεχόμενα: ενδίδω, δεν ενδίδω

 

προσομοίωση 1: ενδίδω, αυτή μου κάθεται και χωρίζει από τον αδερφό μου και την παντρεύομαι εγώ, εγώ όμως μαλώνω με τον αδερφό μου.

προσομοίωση 2: δεν ενδίδω, δεν μαθαίνει κανείς τίποτα, τα έχω καλά και με αυτήν και με τον αδερφό μου, αλλά πρέπει να διαχειριστώ εσωτερικά το ψυχλογικό βάρος του ανεκπλήρωτου έρωτα.

 

απόφαση: π.χ. δεν ενδίδω

 

απολογισμός: σκληραγωγούμαι στα ερωτικά, διαμορφώνω ισχυρό χαρακτήρα, είμαι ηθικός, μαθαίνω τις ανθρώπινες σχέσεις ...

 

κτλ....

 

--------------

 

βέβαια κανείς δεν κάθεται να κάνει τέτοια ανάλυση, οι πιο πολλοί παίρνουν αποφάσεις επειδή παρασύρονται από τις ορμές και τα συναισθήματα τους και μετά λένε "μα τι μου φταίει;" η απάντηση είναι απλή, "το κεφάλι σου, σου φταίει".

 

Το κόλπο της προσομοίωσης πιάνει σχεδόν πάντα αν ξέρει κάποιος να το χειριστεί και έτσι όσο το χρησιμοποιεί μπορεί να ξέρει τι θα επακολουθήσει στο μέλλον από τις πράξεις του.

 

είναι το προστάδιο μιας μακροχρόνιας άσκησης ελέγχου αργότερα του ίδιου του κάρμα..

Link to comment
Share on other sites

 

Οι σκέψεις μας είναι δικές μας?από που έρχονται οι σκέψεις

μας?είμαστε οι σκέψεις μας?Όταν σου επιτίθεται ένα πνεύμα θολώνεις..χάνεις

την λογική..δεν μπορείς να σκεφτείς..αν σκεφτείς σκέψεις άκυρες ξεπηδάνε..

διακρίνεις ομοιότητες με τις στιγμιαίες εκρήξεις λόγω θυμού?τι θα συνέβαινε

αν οι σκέψεις μας δεν ήταν δικές μας?αν έρχονταν από εξωτερικές πηγές ή

έστω από το συλλογικό ασυνείδητο?έτσι δεν είσαι εσύ οι σκέψεις σου..απλά

επηρρεάζεσαι από αυτές..άρα η καλύτερη αντιμετώπιση..είναι ή να τις αγνοείς

ή να τους επιτίθεσαι τόσο άγρια και τόσο ανελέητα ώστε να σταματήσεις να

σκέφτεσαι...(δεν στο προτείνω..παλούκι είναι...και θες μήνες να συνηθίσεις..

και χρόνια να το καταφέρεις..άρα..τις αγνοείς..και δρας σύμφωνα με τα όνειρα

σου..το καλό σου..και την ηρεμία σου..απλά δεν ακούς τις σκέψεις σου αλλά

την διαίσθηση σου :))[/color]

 

 

 

 

έτσι είναι και με το θέμα που συζητάτε... έτσι και κατέχεις την ικανότητα να πραγματώνεις τις σκέψεις σου θα δέχεσαι σκέψεις που θα θέλουν να γίνουν πραγματικότητα και θα θέλουν να σε χρησιμοποιήσουν και άλλες να τις χρησιμοποιήσεις...

 

Αυτόν τον συνδυασμό πάλι , δεν τον είχα σκεφτεί. Δηλαδή να σου επιτεθεί κάποια οντότητα για να καταφέρει μέσα από τις σκέψεις σου να υλοποιήσει κάποια πράγματα ;; γίνεται αυτό ; Απορώ , γιατί δεν πιστεύω πως το Σύμπαν είναι τυφλό ή κάνει τα στραβά μάτια. Γνωρίζει αν η σκέψη είναι δική σου ή κάποιας οντότητας που στην έβαλε στο κεφάλι χωρίς εσύ να το αντιλαμβάνεσαι. Δηλαδή αυτό με την επίθεση.Αυτό είναι που με παραξενεύει.

Γιατί εντάξει , οι σκέψεις δεν είναι δικές μας . Αν το πάρουμε από την άποψη πως επηρεαζόμαστε από εκατομμύρια πληροφορίες που λαμβάνουμε καθημερινά, από πρότυπα, από την κοινωνία που ζούμε , την οικογένεια ,τους φίλους..κλπ, τότε δεν είναι δικές μας αλλά δημιουργήματα όλων των προηγούμενων.

Επίσης πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτή την ικανότητα.(της πραγμάτωσης της σκέψης) Απλά άλλοι ασχολούνται και άλλοι όχι.

Και τείνω να πιστέψω πως , μόνο οι σκέψεις που έχουν κάποια αξία και όφελος για σένα , να φτάσεις κάπου δηλαδή , υλοποιούνται.Οι υπόλοιπες , δεν ξέρω.

Και κάτι τελευταίο που μου έχει τύχει . Έχω καταλάβει πως υλοποιούνται , και οι συμφωνίες, όταν αυτές αφορούν κάτι θετικό για σένα. Πως το εννοώ. Π.χ. "Θα κόψω το τσιγάρο(θετικό για σένα) και θέλω να γίνει ...αυτό(όχι αρνητικό για κάποιον άλλο , αλλά ούτε για σένα). Μόλις τηρηθεί η συμφωνία από μεριάς σου ,τηρείται και από μεριάς του Σύμπαντος.(εγώ βέβαια απευθυνόμουν σε Αγγέλους,αλλά δεν θέλω να προσηλυτίσω κανέναν,γι'αυτό αναφέρω γενικά Σύμπαν) . 3 φορές μου έχει τύχει .Το τσιγάρο δεν το έχω κόψει βέβαια , γιατί για μια τέτοια συμφωνία θα ζητήσω κάτι μεγάλο. :lol::lol:

Edited by MagiCross
Link to comment
Share on other sites

ο κόσμος της σκέψης είναι πραγματικά φανταστικός....

 

ναι γίνεται κάποιος να σου εμφυτεύσει σκέψεις που δεν είναι δικιές σου και να τις ακολουθήσεις και μάλιστα πιστεύοντας 100% ότι είναι δικιά σου επιθυμία !!!

 

αυτό είναι το παιχνίδι των λογισμών που κάνουν οι Χριστιανοί μοναχοί με τους λεγόμενους Δαίμονες.

 

μια άλλη περίπτωση είναι οι συγκοινωνούντες νόες μέσω της τηλεπάθειας. Εκεί κάποιος τηλεπαθητικός ακούει ή λαμβάνει τις σκέψεις άλλων όντων.

ένας εξασκημένος τηλεπαθητικός ξεχωρίζει τις σκέψεις του σε δικιές του και ξένες.

 

Το πιο παράδοξο είναι ότι λόγω της επικοινωνίας σαν ένας νους κάποιος μπορεί να βιώνει τις στεναχώριες, τις λύπες, τις αμαρτίες των άλλων !!!

 

Κάτι τέτοιο προφανώς θα είχε και ο Ιησούς που λένε πως έπαιρνε τις αμαρτίες των άλλων... μια δικιά μου εξήγηση είναι ότι επικοινωνούσε τηλεπαθητικά με άλλα μυαλά ανθρώπων και χωρίς να το θέλει ή να το κάνει επίτηδες γνώριζε τις σκέψεις τους, τις αμαρτίες τους, τους πόνους κτλ...

 

και όχι μόνο τις γνώριζε αλλά και τις ένιωθε λόγω συναισθηματικής τηλεπάθειας, δλδ είχε εμπάθεια!

 

Έτσι λόγω του πόνου που προφανώς ένιωθε προσευχόταν για τους άλλους σαν να οι σκέψεις αυτές να ήταν δικιές του σαν να είχε δλδ αμαρτήσει αυτός.

 

Κάπως έτσι καταλαβαίνω αυτό που λένε "ήρθε για τις αμαρτίες μας, παίρνει πάνω του τις αμαρτίες μας" κτλ...

 

όπως και να έχει όταν κάποιος επικοινωνεί με άλλους τηλεπαθητικά μπορεί και να λάβει και να εκπέμψει σκέψη.

 

Αυτό το κάνουν δε και όσα όντα είναι αγαθά δλδ η κουνταλίνη τους ρέει από κάτω προς τα πάνω και όσα όντα είναι διαβολικά δλδ η κουνταλίνη τους ρέει από πάνω προς τα κάτω...

 

για αυτό το τραγούδι είπα βάλτε όπου dreams, thoughts.

 

άλλες σκέψεις θέλουν να μας χρησιμοποιήσουν και άλλες να τις χρησιμοποιήσουμε και όλα αυτά χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι... αυτός είναι ένας αόρατος πόλεμος...σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

δείτε τα lyrics Sweet Dreams - Eurythmics, και όπου dreams βάλτε thoughts και θα καταλάβετε...

 

 

Με γύρισες χρόνια πίσω...

 

Κατάτη γνώμη μου δεν είναι εφικτό από την πλειοψηφία να κάνει τις σκέψεις πράξεις αλλιώς στον κόσμο μας θα επικρατούσε χάος. Από την άλλη οι σκέψεις μας μας επηρεάζουν και μας αλλάζουν την ψυχοσύνθεση πόσο μάλλον οι αρνητικές, άσχημες σκέψεις. Όσο πιο αρνητικά σκεπτόμαστε τόσο πιο αρνητικοί γινόμαστε και έτσι ασκούμε αρνητική επιρροή και στο περιβάλλον μας.

 

Στον εαυτό μου έχω παρατηρήσει μια αλλαγή τελευταία, δηλαδή όταν κάτι άσχημο μου έρχεται στο μυαλό κάνω μια μικρη ψυχανάλυση για να εντοπίσω τη ρίζα του κακού, κατανοώ το πρόβλημα και αισθάνομαι καλύτερα. Είναι στα χέρια όλων μας να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε και με συνεχή προσπάθεια μπορούμε ακόμη και τις αρνητικές σκέψεις να τις χρησιμοποιήσουμε για τη βελτίωσή μας.

 

Sweet Dreams are made of this

Who am I to disagree?

I travel the Land and the Seven Seas

Everybody is looking for something

 

Some of them want to use you

Some of then want to get used by you

Some of them want to abuse you

Some of them want to be abused

 

Ένα από τα αγαπημένα μου.... Εξαιρετικά αφιερωμένο στη Dalia που μάλλον της αρέσει αυτό το τραγούδι και στον dimulator που μου το θύμισε.... thumbsup.gifyes.gifwhistling.gif

 

Εμένα μου έχει συμβεί αυτό που σκεφτόμουν, μετά μάλλον το αντίθετο από αυτά που σκεφτόμουν αλλά τώρα αυτό αρχίζει να αλλάζει πάλι σιγά - σιγά... Θα 'λεγα υπάρχουν θετικές και αρνητικές περίοδοι στη ζωή μας...

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=rJE_Sc1Wags

 

smile.gif

 

 

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...