Jump to content

Εγώ θα σώσω τον κόσμο...;


Recommended Posts

«Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω το κόσμο. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω»

Νίκος Καζαντζάκης, από την "Ασκητική"

 

 

...Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

«Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω το κόσμο. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω»

Νίκος Καζαντζάκης, από την "Ασκητική"

 

 

...Συμφωνείτε;

 

"Για να μην θριαμβευσει το καλο το μονο που χριεαζεται ειναι να μην κανει κανενας καλος κατι". Εγω αυτο το πιστευω. εστω και ενας να κινηθει μετραει.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως. Αν ο καθένας μας κοιτάει την πάρτη του τότε τίποτα δεν αλλάζει και τίποτα δεν σώζεται. Το βλέπουμε καθε μέρα σ'αυτή τη χώρα που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

«Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω το κόσμο. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω»

Νίκος Καζαντζάκης, από την "Ασκητική"

...Συμφωνείτε;

 

Iσως η πιο "χριστιανικη" δηλωση του Καζαντζακη..και αρκετα ενοχικη.

Νομιζω πως στην θεση του "κοσμος" θα εβαζα "εαυτος" μιας και πεποιθηση μου ειναι πως σωνωντας τον εαυτο σου εχεις ηδη συμβαλει το να σωσεις τον κοσμο.

Για οσους δεν αρεσει η λεξη "εαυτος" μπορουν να βαλουν την λεξη "ψυχη" για να μπορεσουν να κατανοησουν καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Iσως η πιο "χριστιανικη" δηλωση του Καζαντζακη..και αρκετα ενοχικη.

Νομιζω πως στην θεση του "κοσμος" θα εβαζα "εαυτος" μιας και πεποιθηση μου ειναι πως σωνωντας τον εαυτο σου εχεις ηδη συμβαλει το να σωσεις τον κοσμο.

Για οσους δεν αρεσει η λεξη "εαυτος" μπορουν να βαλουν την λεξη "ψυχη" για να μπορεσουν να κατανοησουν καλυτερα..

Η ολιστική άποψη (και η κβαντομηχανική) τείνουν να δικαιώνουν μια τέτοια "ρήση".

Ενοχική; Πολύ φόβος υπάρχει με την ενοχή. Δεν είναι ο Χριστιανισμός "ενοχικός". Ο κόσμος είναι και εμείς είμαστε (και καμιά φορά το προβάλουμε και στη θρησκευτικότητά μας).

Από Χριστιανική άποψη υπάρχει λόγος (και ανάγκη) σωτηρίας από τον ενοχικό κόσμο (γι' αυτό την "λύση" την ονομάζει "καλά νέα"=ευαγγέλιο), αλλά δεν υπάρχει τρόπος για να "σώσει κανείς τον εαυτό του". Ο λόγος είναι απλός και λογικός: αν βουλιάζεις στο νερό, όσο και να τραβάς τα μαλλιά σου δεν θα κρατηθείς στην επιφάνεια. Χρειάζεται

1. κάποιος να σου πετάξει το... σχοινί

2. να το πιάσεις

3. να κρατηθείς από αυτό μέχρι να σε τραβήξουν έξω

Οπότε για τον Χριστιανισμό αυτός ο κάποιος είναι ο Ιησούς. "Σώζεις" τον εαυτό σου (και τον κόσμο;) με το να πιαστείς και να κρατηθείς από τον Ιησού. Δεν υπάρχει ενοχή σ' αυτό. Η ενοχή υπάρχει στον κόσμο (και σε σένα - λογικά - αν αρνηθείς να πιάσεις το σχοινί. Δεν σε ενοχοποιεί ο Ιησούς αν εσύ διαλέγεις να μην δώσεις σημασία στο σχοινί... κι εκεί εντοπίζεται "ενοχή" και βέβαια δεν φταίει κανένας άλλος)

Άραγε, βγαίνοντας τώρα έξω - λόγω του "ολιστικού" που προανέφερα - τραβάς μαζί σου και τον κόσμο; Ίσως σε κάποιο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ο Καζαντζάκης το προχωράει ακόμη πιο πέρα ή ίσως πιο βαθιά, όταν αναφέρεται και στην σωτηρία του ίδιου του Θεού. Η Ασκητική του φέρει και τον υπότιτλο ''Salvatores Dei'', που σημαίνει ''Σωτήρες Θεού''. Να μην περιμένουμε τον Θεό να μας σώσει, εμείς θα σώσουμε τον Θεό, λέει.

 

Τί σημαίνει αυτή η... βέβηλη πρόταση και πώς μπορεί ο άνθρωπος να σώσει τον... Θεό ;

 

Όπως και 'να χει, αυτή η άποψη του Καζαντζάκη αποτελεί μια αντιστροφή της συνηθισμένης παρακμιακής αντίληψης. Ο άνθρωπος μοιάζει να είναι απαθής και τελείως ανεύθυνος για τον κόσμο. Αυτός που, τόσο προσωποποιημένα, συνηθίζουμε να αποκαλούμε Θεό, είναι Αυτός που τα έφτιαξε όλα, τα διευθύνει όλα, και στο τέλος θα μας... δικαιώσει και όλους (γιατί, αφού είναι τόσο πολυέσπλαχνος, αποκλείεται να μας καταδικάσει). Εμείς δεν έχουμε λοιπόν παρά να βουλιάξουμε στους καναπέδες μας, με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένουμε τον Θεό να παίξει και να ολοκληρώσει το παιχνίδι του? Αλλά όχι, λέει ο Καζαντζάκης, αυτή η αντίληψη φταίει για πολλά από τα δεινά μας, στην πραγματικότητα εμείς έχουμε την ευθύνη, σήκω πάνω, πολέμα !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα γιατί μου ήρθε στο μυαλό μία μάλλον κωμικοτραγική εικόνα... δεν ξέρω:whistling:

 

Είναι, λέει, όλοι οι άνθρωποι μαζεμένοι στην αφετηρία ενός στίβου και περιμένουν το σημάδι εκκίνησης. Μόλις όμως ακούνε το "μπαμ", αρχίζει ο καθένας να τρέχει προς διαφορετική κατεύθυνση... Έτσι, αν ρωτήσεις τον καθένα τι πρέπει να κάνει με τον εαυτό του -αλλά και γενικότερα- για να σωθεί ο κόσμος, θα πάρεις μόνο διαφορετικές απαντήσεις. Βλέπουμε λοιπόν, αυτό το "εγώ, εγώ φταίω" να γιγαντώνεται σε βαθμό που το κάνει μη πραγματικό.

 

Συμφωνώ με την έννοια της ευθύνης που έχουμε αλλά δεν μπορώ να την δω ξέχωρα από τη νομοτέλεια που διέπει το σύμπαν και συνεπώς θεωρώ τον τρόπο διατύπωσης μάλλον αποτυχημένο. Βέβαια, για να είμαστε πιο δίκαιοι, αυτή είναι μία ξεκομμένη φράση από ένα βιβλίο και ως τέτοια κρίνεται.

 

Συνήθως δεν συμφωνώ με τις απλοϊκές γενικότητες ακόμη και αν αυτές προέρχονται από σοφούς ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με αυτό που λέει ότι εάν δεν σωθεί φταίω εγώ.....

 

Εγώ μπορεί ας πούμε να πάω και να π.χ. μαζέψω σκουπίδι στην επαρχία, αλλά τι να το κάνω όταν εγώ μαζεύω ένα άλλα 1000 πετάνε ταυτόχρονα στις γύρω περιοχές...

 

οπότε δεν φταίω εγώ....

 

π.χ. πετάω ένα σκουπίδι κάτω γιατί βαριέμαι να πάω να βρω σκουπιδοτενεκέ, εγώ θα φταίω εάν καταστραφεί όλος ο πλανήτης επειδή πέταξα όλο και όλο ένα σκουπίδι...

 

οπότε πάλι δεν φταιώ εγώ.....

 

 

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ!

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... βασικά εσύ θα φταις... Γιατί θα έχεις μπει στη λογική του ωχαδελφισμού (πρέπει ο ελληνικός λαός να το κάνει trademark αυτό).

 

Ποτέ η αλλαγή δεν ξεκίνησε κατευθείαν από το Σύνολο του ανθρώπινου δυναμικού. κάθε φορά ξεκινά από 1 - 2 άτομα. Μετά ακολουθούν οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με αυτό που λέει ότι εάν δεν σωθεί φταίω εγώ.....

 

Εγώ μπορεί ας πούμε να πάω και να π.χ. μαζέψω σκουπίδι στην επαρχία, αλλά τι να το κάνω όταν εγώ μαζεύω ένα άλλα 1000 πετάνε ταυτόχρονα στις γύρω περιοχές...

 

οπότε δεν φταίω εγώ....

 

π.χ. πετάω ένα σκουπίδι κάτω γιατί βαριέμαι να πάω να βρω σκουπιδοτενεκέ, εγώ θα φταίω εάν καταστραφεί όλος ο πλανήτης επειδή πέταξα όλο και όλο ένα σκουπίδι...

 

οπότε πάλι δεν φταιώ εγώ.....

 

 

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ!

 

Με την ίδια λογική, τόσοι παιδόφιλοι υπάρχουν στον κόσμο, γιατί να μη γίνω κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....

Για αλλη μια φορα... Για ποιον ακριβως λογο πρεπει να σωθει ο κοσμος? Και τι εννοουμε "κοσμο"? Την ανθρωποτητα? Την Γη στο συνολο της? Την γη χωρις ενα μεγαααλο υποσυνολο της μηπως??

Δεν πιστευω ουτε σε σωτηρες ουτε σε σωτηριες. Αν πιστευεις οτι πρεπει να σωθεις απο κατι αυτοματως εχεις καταδικασει μονος σου τον ευατο σου σε κατι.

Η λεξη "κλειδι" ειναι ο Στοχος. Επιλεγεις στοχους κ προσπαθεις να τους εκπληρωσεις. Αυτονοητο ειναι πως η δυσκολια της υποθεσης εγκειται στην επιλογη των στοχων.

 

Και αν ο κοσμος δεν σωθει παλι εγω θα φταιω... Μαλιστα...Να αυτα ειναι που δεν μου αρεσουν καθολου! Αντε τωρα να μπαινεις στην διαδικασια να διαφωνεις με τον Καζαντζακη.... :P

Προφανως ο Καζαντζακης εχει τοποθετησει τον ανθρωπο παρα πολυ ψηλα.Και σιγουρα δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για να γινουμε "Σωτηρες Θεων". Ισως τα λεγομενα του Καζαντζακη να εχουν πρακτικη εφαρμογη σε πολυ συγκεκριμενη στοφα ανθρωπων. Σπανια οσο και ο ιδιος ο Καζαντζακης.

 

Προσωπικα επιλεγω να μη φερω καμια απολυτως ευθυνη για τον κοσμο οπως κ ο κοσμος εχει επιλεξει να μη φερει καμια απολυτως ευθυνη για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επιλεγω να μη φερω καμια απολυτως ευθυνη για τον κοσμο οπως κ ο κοσμος εχει επιλεξει να μη φερει καμια απολυτως ευθυνη για μενα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...