Jump to content

Εγώ θα σώσω τον κόσμο...;


Recommended Posts

...Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ

Καληνύχτα...

Φυσικά και δε θα αλλάξει αν νομίζουμε ότι είναι ο κόσμος που πρέπει να αλλάξει.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτό που λέει ο Ούτις.

 

Συχνά αναφερόμαστε στον κόσμο, στην κοινωνία, στον μέσο έλληνα, στη μάζα κλπ κλπ. Ξεχνάμε όμως ότι αυτά δεν είναι μια ξεχωριστή οντότητα που τη βλέπουμε από μακριά.

 

Εμείς απαρτίζουμε τον κόσμο, όπως ακριβώς πολλά ψίχουλα απαρτίζουν μια πίτα.

 

 

Είμαστε άνθρωποι και, όλοι μας, χωρίς καμία εξαίρεση, έχουμε άπειρες δυνατότητες για τη ζωή μας.

 

 

Τα καλά νέα είναι ότι εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τη ζωή μας. Για την ποιότητά της, για την ευτυχία ή τη δυστυχία μας, για τα όνειρα και τους στόχους μας.

 

Τα κακά νέα τώρα, είναι ότι εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τη ζωή μας. Για την ποιότητά της, για την ευτυχία ή τη δυστυχία μας, για τα όνειρα και τους στόχους μας.

 

 

Αν λοιπόν θεωρείτε ότι η πίτα που ονομάζεται κόσμος είναι βρώμικη και άνοστη, δεν έχετε παρά να αλλάξετε εσάς. Γιατί αυτό, είναι κάτι που μπορεί ο καθένας να το κάνει.

 

Και το αποτέλεσμα; Καθαρά και εύγευστα κομμάτια πίτας. Και τι συμβαίνει όταν μια ομάδα ανθρώπων έχει μια Α νοοτροπία; Σημαίνει ότι οι διπλανοί μας, οι γύρω μας, οι άνθρωποι της επιρροής μας, επηρεάζονται από αυτήν. Το αν επηρεάζονται θετικά ή αρνητικά, αυτό έχει να κάνει με εμάς.

 

 

Φυσικά δεν λέω ότι οι ομαδικές προσπάθειες δεν έχουν νόημα ή είναι λάθος. Σίγουρα είναι σημαντικές. Όμως είναι κατά πολύ δευτερεύουσες. Γιατί οι περισσότεροι που διαμαρτύρονται για κάτι, συνήθως αν ήταν στη θέση του κατηγορούμενου θα έπρατταν με τον ίδιο ή ακόμη και χειρότερο τρόπο.

 

Για σκεφτείτε όμως οι διαμαρτυρίες να γίνονται από ανθρώπους που είναι η αλλαγή που θέλουν να δουν..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης..

 

"Όλοι σκέφτονται να αλλάξουν τον κόσμο και κανείς τον εαυτό του" ~Leon Tolstoi

Link to comment
Share on other sites

"Όλοι σκέφτονται να αλλάξουν τον κόσμο και κανείς τον εαυτό του" ~Leon Tolstoi

Πολύ σωστά! Διότι όλοι μας πιστεύουμε ότι δεν έχουμε ανάγκη από αλλαγή. Οι άλλοι είναι "ζαβοί", όχι εμείς. Ποτέ δεν φταίμε εμείς και για τίποτα...

...Συμπέρασμα: όλοι πάσχουμε από μια, μοναδική, δύσκολη και κληρονομική ασθένεια: την εγωμανία...

 

...Τα καλά νέα όμως είναι ότι η ασθένεια αυτή είναι ιάσιμη!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά! Διότι όλοι μας πιστεύουμε ότι δεν έχουμε ανάγκη από αλλαγή. Οι άλλοι είναι "ζαβοί", όχι εμείς. Ποτέ δεν φταίμε εμείς και για τίποτα...

...Συμπέρασμα: όλοι πάσχουμε από μια, μοναδική, δύσκολη και κληρονομική ασθένεια: την εγωμανία...

 

...Τα καλά νέα όμως είναι ότι η ασθένεια αυτή είναι ιάσιμη!

 

Συχνά είναι και συγκάληψη. Δηλαδή εγώ πάσχω από εγωμανία, αλλά δε θέλω να το παραδεχτώ και πόσο μάλλον να μπω στον κόπο να το αλλάξω, οπότε τα ρίχνω όλα στο ότι κανείς δεν προσπαθεί να αλλάξει τον κόσμο-δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου-όλοι σκέφτονται τον εαυτό τους, και έτσι μένω δικαιολογημένα άπραγος.

Αν αφήνεις το νερό να τρέχει ενώ σαπουνίζεις τα πιάτα, γιατί να το κλείσεις αφού τόσοι άλλοι δε θα το κλείσουν ποτε;:ermm:

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή ξεκινά από τον εαυτό του καθενός, όταν ο εαυτός γίνεται ισορροπημένος, ο άμεσος κόσμος γύρω του επηρεάζεται, όταν και αυτός ισορροπήσει αυτό μπορεί να εξαπλωθεί σε χώρες και τελικά σε ολόκληρο τον κόσμο, όμως για γίνει η πλειονότητα των ατόμων πρέπει να επιθυμεί και να επιδιώκει την βελτίωση και την ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήνεις το νερό να τρέχει ενώ σαπουνίζεις τα πιάτα, γιατί να το κλείσεις αφού τόσοι άλλοι δε θα το κλείσουν ποτε;:ermm:

Αυτή η νοοτροπία με κάνει έξω φρενών! Όποτε ακούω κάτι τέτοια του τύπου: "εδώ τόσοι και τόσοι κάνουν 'αυτό', εγώ σε πείραξα;!"... αφηνιάζω! Ναι ρε φίλε, ΕΣΥ με πείραξες! ΕΣΥ που είσαι μονάχα η σταγόνα στον ωκεανό! Γιατί όλες μαζί οι %&$^#ες οι σταγόνες κάνουν τον %@!ο τον ωκεανό! Πότε επιτέλους θα το πάρουμε χαμπάρι ότι ο ωκεανός είναι φτιαγμένος από σταγόνες;! Πότε;!

 

(Saginie, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν κάνω επίθεση σε εσένα προσωπικά. Πρώτ' απ' όλους σε μένα κάνω επίθεση γιατί κι εγώ μια %&$# σταγόνα είμαι... Γι' αυτό άλλωστε αφηνιάζω όταν τ' ακούω αυτά: διότι κοιτάω στον καθρέφτη...)

 

Η αλλαγή ξεκινά από τον εαυτό του καθενός, όταν ο εαυτός γίνεται ισορροπημένος, ο άμεσος κόσμος γύρω του επηρεάζεται, όταν και αυτός ισορροπήσει αυτό μπορεί να εξαπλωθεί σε χώρες και τελικά σε ολόκληρο τον κόσμο, όμως για γίνει η πλειονότητα των ατόμων πρέπει να επιθυμεί και να επιδιώκει την βελτίωση και την ισορροπία.

Δεν ξέρω εάν είδατε την εκπομπή "ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ" την προηγούμενη Τετάρτη, το βράδυ μετά τα επισόδεια στην Αθήνα και τον θάνατο των τριών ανθρώπων. Όσοι δεν την είδατε, προτείνω να την αναζητήσετε online και να την δείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν είδατε την εκπομπή "ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ" την προηγούμενη Τετάρτη, το βράδυ μετά τα επισόδεια στην Αθήνα και τον θάνατο των τριών ανθρώπων. Όσοι δεν την είδατε, προτείνω να την αναζητήσετε online και να την δείτε.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=5CHGSmDN7XQ

 

αυτήν λες φαντάζομαι... τέλος πάντων και τα άλλα κομμάτια θα τα βρείτε εκεί αλλά δεν διακρίνετε η σειρά τους στους τίτλους.

 

πάντως αλίμονο αν ο κόσμος πρέπει να βλέπει το κάθε ράδιο αρβύλα για να του πει τη είναι σωστό και τη λάθος... (δεν το λέω συγκεκριμένα για εδώ)

Link to comment
Share on other sites

πάντως αλίμονο αν ο κόσμος πρέπει να βλέπει το κάθε ράδιο αρβύλα για να του πει τη είναι σωστό και τη λάθος... (δεν το λέω συγκεκριμένα για εδώ)

Κι όμως... Πρέπει να μας τα λένε και να μας τα ξαναλένε και να μας τα ματαξαναλένε... εις τους αιώνες των αιώνων...!

Κάτσε και σκέψου μονάχα πόσες χιλιάδες άνθρωποι ανά τον κόσμο (ναι, είναι χιλιάδες, για να μην πω εκατομμύρια!) και τους αιώνες, ανώνυμοι και επώνυμοι, μας λένε ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια μπας και τα χωρέσουμε στο χοντροκέφαλό μας, αλλά εμείς δεν... Μονάχα εκείνη την στιγμή λέμε "σωστά, σωστά, έτσι είναι!" και δέκα λεπτά αργότερα "τι έχεις Γιάννη - τι είχα πάντα"...

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν λέω.. αλλά είναι άνθρωποι και αυτοί δεν είναι τέλειοι.. εκπομπή σε τηλεόραση κάνουν.. θέλω να πω αν τους ακούει τυφλά ο κόσμος και σε μια φάση πούνε μια χαζομάρα ή κάτι που δεν είναι σωστό τέλος πάντων, ο κόσμος θα το πάρει για σωστό... γιατί τέτοιες εκπομπές επηρεάζουν πολύ κόσμο. Σήμερα μπορεί να είναι σωστά.. αύριο όμως?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, Συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν λέω.. αλλά είναι άνθρωποι και αυτοί δεν είναι τέλειοι.. εκπομπή σε τηλεόραση κάνουν.. θέλω να πω αν τους ακούει τυφλά ο κόσμος και σε μια φάση πούνε μια χαζομάρα ή κάτι που δεν είναι σωστό τέλος πάντων, ο κόσμος θα το πάρει για σωστό... γιατί τέτοιες εκπομπές επηρεάζουν πολύ κόσμο. Σήμερα μπορεί να είναι σωστά.. αύριο όμως?

Οπότε, τι προτείνεις; Να μην μιλάει ποτέ κανείς και για τίποτα, αφού "άνθρωπος είναι, δεν είναι τέλειος"...;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπότε, τι προτείνεις; Να μην μιλάει ποτέ κανείς και για τίποτα, αφού "άνθρωπος είναι, δεν είναι τέλειος"...;

 

Σίγουρα το να μην μιλάει ποτέ κανείς για τίποτα δεν είναι λύση αλλά απλά να μας το λένε δεν είναι αρκετό.. θέλει και μια ατομική προσπάθεια από τον καθένα

Αν ο άνθρωπος ήταν τέλειος ο κόσμος ενδεχωμένως να ήταν πολύ καλύτερος ή πολύ βαρετός ίσως να μην υπήρχε καν νόημα στην ύπαρξη μας γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ενάντια σε κάποια χαρακτηριστικά της φύσης του ανθρώπου όπως το να αναζητεί και το να εξελίσσεται, αδυνατώ να φανταστώ πως θα ήταν αλλά σίγουρα δεν θα μιλούσαμε τώρα για αυτό το θέμα!

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να πω ότι το προτείνω αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα αν υπήρχε μια ατομική προσπάθεια για τον καθένα, για να μην μένουμε μόνο στα λόγια. Συν αθηνά και χείρα κίνει.

 

θα ευχόμουν σαν παιδί και εγώ να υπήρχε μια καλύτερη παιδεία και να ήταν περισσότερος κόσμος σε θέση να σκεφτεί από μόνος του.. να έχει συνείδηση.. όχι σαν να είναι μια "μόδα" που περνάει αυτόν τον καιρό γιατί μου φαίνεται έτσι είναι αφού το μόνο που κάνει για αυτήν την αλλαγή είναι να μένει στο να μιλάει μόνο για αυτήν με άλλους ή να λέει "μπράβο παιδιά καλά τα λέτε" δεν υπάρχει πρωτοβουλία οι ευχές δεν κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το οτι η αλλαγή αρχίζει απο μέσα μας... ομως καμία αλλαγή δεν άρχισε έτσι. Πάντα υπήρχε μια ομάδα ανθρώπων ή έστω ένας άνθρωπος που έπαιξαν/ε τον ρόλο του εμπνευστή. Πείτε μου πιο προβλημα υπάρχει που να είστε διατεθιμένοι να λύσετε, να σκευτείτε τρόπους επιλυσης... κι ας το κάνουμε. Ναι μεν η κάθε πετρούλα που πεφτει στην λίμνη προκαλεί κυματισμό, αλλά η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, γιατί ο κυμάτισμός είναι μικρος. Η μοναδα έχει την δυναμή να αλλάξει τον κόσμο, μόνο με την προϋπόθεση οτι θα αποτελέσει μέρος μιας μεγαλύτερης ομάδας που θα κάνει την διαφορα. Να παρει ευχη είμαστε 2000 ατομα εδω μέσα... Αν δεν μπορούμε να κάνουμε μια αρχη εμεις... παει χαθήκαμε.

 

αποψη μου πάντα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...