Jump to content

Εγώ θα σώσω τον κόσμο...;


Recommended Posts

Σίγουρα το να μην μιλάει ποτέ κανείς για τίποτα δεν είναι λύση αλλά απλά να μας το λένε δεν είναι αρκετό.. θέλει και μια ατομική προσπάθεια από τον καθένα

Αν ο άνθρωπος ήταν τέλειος ο κόσμος ενδεχωμένως να ήταν πολύ καλύτερος ή πολύ βαρετός ίσως να μην υπήρχε καν νόημα στην ύπαρξη μας γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν ενάντια σε κάποια χαρακτηριστικά της φύσης του ανθρώπου όπως το να αναζητεί και το να εξελίσσεται, αδυνατώ να φανταστώ πως θα ήταν αλλά σίγουρα δεν θα μιλούσαμε τώρα για αυτό το θέμα!

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να πω ότι το προτείνω αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα αν υπήρχε μια ατομική προσπάθεια για τον καθένα, για να μην μένουμε μόνο στα λόγια. Συν αθηνά και χείρα κίνει.

 

θα ευχόμουν σαν παιδί και εγώ να υπήρχε μια καλύτερη παιδεία και να ήταν περισσότερος κόσμος σε θέση να σκεφτεί από μόνος του.. να έχει συνείδηση.. όχι σαν να είναι μια "μόδα" που περνάει αυτόν τον καιρό γιατί μου φαίνεται έτσι είναι αφού το μόνο που κάνει για αυτήν την αλλαγή είναι να μένει στο να μιλάει μόνο για αυτήν με άλλους ή να λέει "μπράβο παιδιά καλά τα λέτε" δεν υπάρχει πρωτοβουλία οι ευχές δεν κάνουν τίποτα...

 

Μα φυσικά και θέλει ατομική προσπάθεια από τον καθένα...

 

Απλώς, το να υπάρχει ενημέρωση, το να δίνουν τροφή για σκέψη κάποιοι άνθρωποι, θα βοηθήσει στο να ωθήσουν και άλλους ανθρώπους στο να λειτουργήσουν ενεργά για να αλλάξουν... Ή θα καλλιεργήσουν το μυαλό μερικών ανθρώπων.......

 

Δυστυχώς, καλός ή κακώς, μερικοί άνθρωποι μπορεί να μην έχουν τις κατάλληλες γνώσεις, την κατάλληλη παιδεία ή το κατάλληλο υπόβαθρο ώστε να το καταφέρουν από μόνοι τους, οπότε, η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως... Αν δεν ειπωθούν ξανά και ξανά κάποια πράγματα, μερικοί άνθρωποι ίσως και να μην τα ακούσουν ποτέ...

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω, δεν είναι εμφανές αν κάνουν ή όχι αυτοί καθ'αυτοί που μιλάνε και αναπαράγουν συνεχώς τα ίδια πράγματα... Αλλά αν κάτι δεν το πίστευαν και οι ίδιοι, γμώμη μου;, δεν θα μπορούσαν να το μεταδώσουν και στους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να παρει ευχη είμαστε 2000 ατομα εδω μέσα... Αν δεν μπορούμε να κάνουμε μια αρχη εμεις... παει χαθήκαμε.

 

 

 

Βασικά είμαστε 20 ενεργά και γύρω στους 300 guests...

Νομίζω πάντως..οτι και μόνο το οτι κάθε μέρα ή κάθε

κάποιες μέρες πληκτρολογούμε το λινκ του artofwise

και του κάθε artofwise και διαβάζουμε τα ποστ που

γίνονται,ή λαμβάνουμε μέρος σε δραστηριότητες,ή

μαθαίνουμε να σκεφτόμαστε με ένα διαφορετικό τρόπο

ή βελτιώνοντας τον δικό μας ήδη κάνουμε μια αρχή...

Όχι οτι λόγος να επαναπαυτούμε βέβαια..

 

Δυστυχώς, καλός ή κακώς, μερικοί άνθρωποι μπορεί να μην έχουν τις κατάλληλες γνώσεις, την κατάλληλη παιδεία ή το κατάλληλο υπόβαθρο ώστε να το καταφέρουν από μόνοι τους, οπότε, η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως... Αν δεν ειπωθούν ξανά και ξανά κάποια πράγματα, μερικοί άνθρωποι ίσως και να μην τα ακούσουν ποτέ...

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω, δεν είναι εμφανές αν κάνουν ή όχι αυτοί καθ'αυτοί που μιλάνε και αναπαράγουν συνεχώς τα ίδια πράγματα... Αλλά αν κάτι δεν το πίστευαν και οι ίδιοι, γμώμη μου;, δεν θα μπορούσαν να το μεταδώσουν και στους άλλους...

 

Με βρίσκεις σύμφωνο

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...