Jump to content

Ένας παλιός εφιαλτης επιστρέφει...


Lainus
 Share

Recommended Posts

Πριν από πολλά χρόνια έβλεπα ένα όνειρο σχετικό με μία εκκλησία της περιοχής μας , που βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμο όχι πολύ μακριά από το πατρικό μου...

 

Αυτό το όνειρο , το ξαναείδα τις προάλλες και σας το περιγράφω.

 

Αρχικά είμαι μεσα στην εκκλησία, όχι εγώ είναι πιο πολύ σα να παρακολουθώ πλάνο . Σιγά σιγά , μέσα από τουνελ που χρησιμοποιούνταν όταν η εκκλησία ήταν κρυφό σχολειό , βρίσκομαι σε δαιδαλώδεις φρικιαστικούς goth διαδρόμους, με τρομαχτικά αγάλματα, σκιές και στάχτη με κόκκαλα. Εξακολουθώ να μην είμαι υλικός, παρά να βλέπω πλάνα. Αλλά η οπτική μου γωνία , δείχνει ότι ο εικονολήπτης τρέχει σαν τρελός, σκοντάφτει και ίσως και φωνάζει.

Το δαιδαλ΄ώδες σκηνικό όλο και σκοτεινιάζει και ο φόβος μεγαλώνει.

 

 

Εκεί ξυπνάω κλαίγοντας..

Όταν το πρωτοείδα, ήμουν πεπεισμένος πως ήταν αληθινό το μέρος, τόσο ζωντανό είναι το όνειρο....

 

Δε το έβαλα στη μαντεία το θέμα γιατί δεν πρέπει απαραίτητα να σημαινει κάτι..

Περιμένω εξηγήσεις, ;όχι τύπου μεγάλη πόρτα θα διαβείς :)

Link to comment
Share on other sites

δυο τα τινα.ή που ειναι πραγματικο γεγονος,γι αυτο και το βλεπεις σαν "αυλος"-εγω οτι εχω "ονειρευτει" ετσι,εχει αποδειχθει πραγματικοτητα.-αρα πρεπει να ψαξεις την ιστορια της εκκλησιας,γιατι ισως καποιος κατι θελει να σου πει και να σε οδηγησει καπου.π.χ κατι που καποιος εχει κρυψει εκει,ή ισως καποια ψυχη κατι θελει να σου πει.θε λει πολυ ψαξιμο.και να γραψεις ή να ζωγραφισεις τις εικονες που εχεις δει,γιατι καποτε ισως τις συναντησεις καπου (βιβλιοή καποιος ηλικιωμενος σου τις περγραψει,αν κατι υπηρχε εκει πριν χτιστει η εκκλησια.

οσο για το αλλο τινο,ισως απλα περνας δυσκολη περιοδο στην ζωη σου με προβληματα που δεν μπορεις να αντιμετωπισεις και σε πνιγουν.ισως απλα ειναι εσωτερικο αγχος που ξεσπαει και σου προκαλει εφιαλτη

τι απο τα δυο ειναι,εσυ θα κρινεις....

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να ζωγραφίσω κάτι σαν αυτό...

 

Ακόμα και το πάτωμα ήταν πετρώδες, η και ανάγλυφο... Είναι πραγματικά ανατριχιαστικό ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε Lainus...

 

Έχω να ρωτήσω τα εξής:

Γνωρίζεις αν σε κυνηγάει(εσένα ή το πρόσωπο που "ακολουθείς") κάποιος/κάτι συγκεκριμένο ή απλά φοβάσε;

Έχεις ξαναμπεί στο τούνελ της εκκλησίας και εκτός ονείρου;

Πρίν πόσα χρόνια (περίπου) χτίστηκε η εκκλησία;

 

Θα σου πρότεινα να επιστέψεις εκεί συνειδήτα για να μάθεις περισσότερα,

όπως το γιατί τρέχεις, που βρίσκεσαι και γιατί, ποιός είναι εκείνος που σε "καθοδηγεί"...

Δεν είναι εύκολο αλλά κάνε μια προσπάθεια και τ' ότι είναι επαναλαμβανόμενο σημαίνει κάτι.

 

Απο τη άλλη βέβαια, ίσως είναι κάτι ψυχολογικό...

Μπορεί να έχεις αφήσει κάτι πολυ σημαντίκο στη μέση εδώ και χρόνια ή να φοβάσε να αντιμετοπίσεις στοιχεία του εαυτού σου...

 

Όπως και να 'χει, το να ανακαλέσεις το όνειρο και να προσπαθήσεις να το ελέγξεις θα σε βοηθήσει πόλυ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μπούμε σε μεταφυσικές εξηγήσεις καλό είναι να πάμε στην λογική πρώτα.

 

Το όνειρο σου για μένα δείχνει οτι έχεις κάποιες επιλογές σε ενα θέμα που δεν σου αρέσει πάρα και πολύ και νιώθεις πιεσμένος απο όσο φαίνεται (τούνελ , διάδρομοι, εκφοβιστικό περιβάλλον). Αν κατορθώσεις και το βρείς και του επιβληθείς το πιθανότερο είναι οτι το όνειρο θα φύγει απο την οπτική και τα βράδια σου. Α... και για να κάνουμε και λίγο humor... μην τρώς βαριά το βράδυ γιατί πολλοί εφιάλτες είναι και απο αυτό το πράγμα.

 

Anor.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε Lainus...

 

Έχω να ρωτήσω τα εξής:

Γνωρίζεις αν σε κυνηγάει(εσένα ή το πρόσωπο που "ακολουθείς") κάποιος/κάτι συγκεκριμένο ή απλά φοβάσε;

Έχεις ξαναμπεί στο τούνελ της εκκλησίας και εκτός ονείρου;

Πρίν πόσα χρόνια (περίπου) χτίστηκε η εκκλησία;

 

Θα σου πρότεινα να επιστέψεις εκεί συνειδήτα για να μάθεις περισσότερα,

όπως το γιατί τρέχεις, που βρίσκεσαι και γιατί, ποιός είναι εκείνος που σε "καθοδηγεί"...

Δεν είναι εύκολο αλλά κάνε μια προσπάθεια και τ' ότι είναι επαναλαμβανόμενο σημαίνει κάτι.

 

Απο τη άλλη βέβαια, ίσως είναι κάτι ψυχολογικό...

Μπορεί να έχεις αφήσει κάτι πολυ σημαντίκο στη μέση εδώ και χρόνια ή να φοβάσε να αντιμετοπίσεις στοιχεία του εαυτού σου...

 

Όπως και να 'χει, το να ανακαλέσεις το όνειρο και να προσπαθήσεις να το ελέγξεις θα σε βοηθήσει πόλυ...

 

Κάτι με κυνγάει σίγουρα, αφού τρέχω και δε φτάνω. Τώρα τι και πως δεν μπορώ να είμαι σίγουρος... Η εκκλησία είναι παμπάλαια και χτισμένη πάνω σε αρχαίο μνημείο. Νομίζω ότι η πρώτη της κατασκευή ως χριστιανική Εκκλησία ήταν στην αρχή των Βυζαντινών χρόνων. Το τούνελ , στην πραγματικοττα , αν και δεν έχω μπει έχω ακούσει πως είναι απλώς μια μικρή σήραγγα που κάποτε οδηγούσε έξω από το χωριό. Πλέον λένε πως έκλεισε ο δρόμος.

 

 

@Anor: Kόβεται το φαγητό; :P

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για την εκκλησία, σε περίπτωση ανάμνησης, παρόλο που δεν το νομίζω...

 

Θα συμφωνήσω με τον Anor. Πρόφανώς είναι κάτι ψυχολογικό...

Προσπάθησε να το "ξεκλειδώσεις" απ' το υποσυνείδητο σου και αντιμετοπισέ το ή δέξου το...

Επικοινώνησε με τον εσώτερο εαυτό σου ώστε να ανακαλύψεις τι πραγματικά σε "κυνηγά", είτε είναι μια κατάσταση, είτε κάτι έξω απο σένα.

Edited by Avis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φιλε lainus αυτο με την εκκλησια γτ καπου νομιζω οτι τι εχω διαβασει??? στην αθηνα μενεις??? για δες στις : <<αναδρομες>> <<υπογειες διαδρομες στην αθηνα>> αν θυμαμαι καλα

Edited by mprizola
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...