Jump to content

27 Αυγούστου - 2 φεγγάρια στον Ουρανό...


Recommended Posts

Παιδιά θα δούμε τότε τι θα γίνει.... απο τώρα μόνο απόψεις μπορούμε να έχουμε και υποθέσεις να κάνουμε..

 

Όχι kailor! ΕΙΝΑΙ 100% Σίγουρο πως ο Αρης δε προλαβαίνει μέχρι τον Αύγουστο να φτάσει τόσο κοντά στη Γη ώστε να έχει το μέγεθος της Σελήνης στον ουρανό!

 

Σε περιπτώσεις που ο Αρης ειναι πολύ κοντά στη Γη τότε αυτός φαίνεται σαν ένα μικρο αστεράκι στον ουρανό με πολύ έντονο κόκκινο φως! :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι απο μένα!

 

Λοιπόν, δεν ξέρω πως θα σας φανεί αυτό που θα διαβάσετε αλλά θέλω να ακούσω την αποψή σας...Όταν άρχιζα να διαβάζω το topic του Kailor στ' αλήθεια ανατρίχιασα.Δεν είχα ξανακούσει ποτέ για το φαινόμενο αυτό...απλά το είχα δει στο ονειρό μου.Πρίν ενα χρόνο τέτοια περίοδο ακριβώς και το θυμάμαι έντονα και σαν όνειρο και σαν αίσθηση που μου προκάλεσε.Προσπαθούσα να κοιτάξω έξω από ένα μικρό παραθυράκι τουαλέτας οπου βρισκόμουν (μη με ρωτήσετε τι έκανα στην τουαλετα...) και κοιτώντας απο τη μια μεριά βλέπω τη σελήνη,αλλά κοιτάζοντας απ την άλλη να τη πάλι...Και στο ονειρό μου είχα την αίσθηση του "δεν γίνεται , είναι απίστευτο..βλέπω 2 φεγγάρια μαζι(πανσέληνοι)!".Μου είχε κάνει εντύπωση το όνειρο γενικά, ήταν δυνατό όνειρο, το είπα κ σε φίλους μου θυμάμαι...Ε και το να το διαβάζω τώρα σαν ένα φαινόμενο με πιθανότητα εμφάνισης (έστω κ αν δεν γίνει ποτέ), μου κίνησε την μεταφυσική μου περιέργια...Προσπαθούσα τότε να δώσω κάποια ερμηνεία,σαν όνειρο, τί να σήμαιναν τα 2 φεγγάρια...Πιστεύω πολύ στα όνειρα και στη δύναμή τους...Μπορεί κάποιος να δώσει κάποια εξήγηση στη σχέση του ονείρου με το τοπικ?Αν........

 

 

 

ΝΟΤΕ΄...Πάντως αυτό που είδα στο όνειρό μου ήταν απερίγραπτα υπέροχο!Έστω και υποσυνείδητα το έζησα πάντως (χιχιχι).Μακάρι να γινόταν με κάποιο τρόπο και στον ξύπνιο...

 

 

 

Υ.Γ...Ελπίζω να μην ερμηνευθεί η παρέμβασή μου ως :offtopic:

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ...Ελπίζω να μην ερμηνευθεί η παρέμβασή μου ως

Link to comment
Share on other sites

Μην διαβάζετε και πιστεύετε ότι αναπαράγει ο καθένας στο Internet! Νομίζω έχουμε ξανασυζητήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν ένα ή δυο χρόνια!

Και πριν ένα και πριν δύο χρόνια!

το τόπικ που έγινε πέρσι για το ίδιο ακριβώς θέμα:

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=3772

...και το τόπικ που έγινε πρόπερσι για το ίδιο ακριβώς θέμα:

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2869

 

Αυτή η φάρσα κυκλοφορεί από το 2003! :headb:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά πέρσι είδα μια κοκκινη κουκίδα δίπλα στο φεγγάρι,χμ!! Να δούμε φέτος τι θα δούμε!!....

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις ότι αναβόσβηνε κιόλας και κινούταν?!... :018bleh:

:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Αυτό και αν γίνεται μόνο μια φορά στην ζωή μας. ΔΥΟ ΦΕΓΓΑΡΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ! Την 27η Αυγούστου 2009, 30 λεπτά μετά τα μεσάνυκτα, κοιτάξτε στον ουρανό. Ο πλανήτης Αρης θα είναι πολύ λαμπερός μέσα στον ουρανό. Θα είναι το ίδιο μεγάλος όπως και το φεγγάρι παρόλο που ο πλανήτης Αρης θα είναι 34,65 εκατομμύρια μίλια μακριά από την Γή. Προσπαθήστε λοιπόν

 

 

επόμενη φορά που θα γίνει αυτό θα είναι το 2287 , επομένως μην το χάσετε.. θα είναι πρωτόγνωρο και θα σας μείνει....

 

 

 

 

αυτο δεν το λενε για καθε χρονο ???

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί άνθρωποι είναι απληροφόρητοι! Διαδίδουν πληροφορίες χωρίς να τις εξετάσουν και τις πιστεύουν ταυτόχρονα.

 

Έχουν γίνει πολλά παρόμοια τέτοια σε chain mail. Για μερικούς είναι διασκέδαση όταν βλέπουν πως μια λανθασμένη πληροφορία κάνει το γύρω του κόσμου και πολλοί τη πιστεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτο το "φαινόμενο":

 

Επειδή τυγχάνει αν ασχολούμαι με την αστρονομία εδώ και 8 χρόνια και να έχω πλήρη ενημέρωση των όσων συμβαίνουν έχω να πω τα εξής. Δεν πρόκριτε να δούμε τον πλανήτη Άρη τόσο κοντά, ούτε καν σαν το 1/6 του φεγγαριού αν κάτι δεν αλλάξει τροχιά στον Άρη ή σε εμάς. Ο Άρης στις 27 Αυγούστου θα ανατείλει στις 26:00. Δηλαδή στις 2:00 28 Αυγούστου 2009 και θα εξαφανιστεί (λόγο του Ήλιου) στις 6:30. Η φωτεινότητά του μόνο μπορεί να δείχνει πιο μεγάλο (βλ. πλανήτης Δίας που αν και πολύ μακριά είναι το μεγαλύτερο και φωτεινότερο σώμα στον νυχτερινό ουρανό εκτός του φεγγαριού). Το φαινόμενο μέγεθός του (δηλ. το πόσο μεγάλος θα φαίνεται) θα είναι 1.11 ενώ του Δία -2.40 και τις Σελήνης -11.2. Άρα θα φαίνεται σαν ένα απλό αστεράκι (πχ. το Α του Σκορπιού το Antares).

Link to comment
Share on other sites

Και μην το ξεχάσω. Η απόστασή του θα είναι 193.000.000.000 μέτρα, ίσο με το 1,3 της απόστασης Ήλιου-Γης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...