Jump to content

μεταμορφώσεις


dark_angel
 Share

Recommended Posts

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. το άκουσα κάπου, και μου φάνηκε πολύ παράξενο. είναι δυνατόν ένας άνθρωπος, ο οποίος κατέχει πολύ καλά την τέχνη της μαγείας, ν' αλλάξει τελείως την εμφάνισή του? άκουσα ότι κάποιος (ο οποίος μάλιστα είναι και βαμπίρ), μεταμορφώθηκε τελείως, ώστε κανείς να μην τον αναγνωρίζει.. :blink::unsure:

μπορεί κάτι τέτοιο να ευσταθεί? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσε.

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι μεγάλο μέρος της Τέχνης αποτελεί ουσιαστικά "παιχνίδι" με διάφορες συχνότητες, η όψη προσώπων ή και αντικειμένων δεν ξεφεύγουν από τον κανόνα.

Κάθε μορφή έχει μια δική της συχνότητα με την οποία γίνεται αντιληπτή από τους ζωντανούς οργανισμούς, συνεπώς ΑΝ ένας ζωντανός οργανισμός (ένας άνθρωπος, ένα ζώο κτλ) μπορούσε να μεταβάλλει κατά κάποιο τρόπο τη συχνότητά του, θα μπορούσε να αλλάξει τη μορφή του, να "μεταμορφωθεί" σε οτιδήποτε θελήσει, από ένα περιστέρι μέχρι ένα ψυγείο...

 

Είναι ενδιαφέρουσα υπόθεση, αν και όχι και τόσο πραγματική, με την έννοια ότι δεν υπάρχουν παραδείγματα παρά μόνο στη σφαίρα της φανταστικής λογοτεχνίας (που ακόμα κι εκεί μερικές φορές θεωρείται τραβηγμένο :P ).

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Κιεγώ της ίδιας άποψης είμαι.

 

Κι όμως, μεγάλα κεφάλια του Σατανισμού ή του Βαμπιρισμού όπως ο LaVey ή ο Michel W. Ford έχουν γράψει κατά καιρούς διάφορα ξόρκια και τελετουργικά μεταμόρφωσης. Τωρα κατά πόσο αυτά είναι αληθινά ή "μπαρούφες", δεν γνωρίζω.

 

Η μόνη τεχνική "μεταμόρφωσης" (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) που μπορώ εγώ τουλάχιστον να δεχτώ μέχρι στιγμής, είναι η Αταβιστικη Νοσταλγία του Spare, μετ ητν έννοια ότι ψυχολογικά "μεταμορφώνεσαι" πχ σε λύκο. Πέρα από αυτό όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα !

 

Μπορούν οι παραπάνω posters να αναλύσουν λίγο περισσότερο τα γραφόμενά τους (για τις συχνότητες των μορφών από Johnny, και περί Αταβιστικης Νοσταλγίας του Spare από irenicus) ;

 

... ή όποιος άλλος έχει όρεξη και θέλει, ας γίνει λίγο πιο επεξηγηματικός ;

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγήσω λίγο στα γρήγορα (γιατί αλλιώς θα ήθελε ολόκληρο βιβλίο) την Αταβιστική Νοσταλγία:

Είναι άλλη μια από τις πτυχές του "χαοτικού" συστήματος του Spare που βασίζεται στην ψυχολογία του Ασυνειδήτου.

 

Η βάση της Αταβιστικής Νοσταλγίας είναι, όσο και αν ακουστεί περίεργο σε μερικούς, η Δαρβινική Εξέλιξη. Όταν λέμε εξέλιξη βέβαια δεν εννοούμε αυτό που παρερμήνευαν και συνεχίζουν να παρερμηνεύει ο πολύς κόσμος, κυρίως λόγω της προπαγάνδας των φανατικών θρήσκων. Ο Δαρβίνος ποτέ δεν πρότεινε πως "ο άνθρωπος προέρχεται από τις μαϊμούδες" όπως λένε χαρακτηριστικά. Οι δυο πιο βασικές αρχές της εξέλιξης είναι η Φυσική Επιλογή και η Κοινή Καταγωγή. Το δεύτερο (δηλαδή η παραδοχή ότι όλοι οι σύγχρονοι οργανισμοί κατάγονται από έναν κοινό πρόγονο και φέρουν κοινά χαρακτηριστικά) είναι η βάση της Αταβιστικής Νοσταλγίας. Αποδεχόμενος την θεωρία της εξέλιξης, ο Spare θεώρησε πως στο ανθρώπινο γονιδίωμα περιέχονται πληροφορίες από όλα τα προηγούμενα στάδια της εξέλιξης. Ετσι πχ θεωρητικά, ένας άνθρωπος διαθέτει κρυμμένη μέση του την γενετική πληροφορία του λύκου, του αίλουρου κλπ. Μέσω της τεχνικής του Spare λοιπόν, ο μάγος μπορεί να "μεταμορφώσει" τον ψυχισμό του σε αυτόν ενός ζώου (σαν να έχει καταληφθεί από το πνέυμα του ζώου, όπως θα έλεγε και ένας Ινδιάνος Σαμάνος).

Φυσικά, και η θεωρία του Spare από βιολογικήςε πλευράς είναι μια υπεραπλοποίηση της θεωρίας της Εξέλιξης. όντως, όλοι οι οργανισμοί μοιραζόμαστε κοινή πληροφορία, σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό ο καθένας, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουμε "το πλήρες σετ" των γονιδίων ενός λύκου.

Ωστοσο η τεχνική του Αταβισμού εφαρμόζεται από πολλούς με επιτυχία, όχι όμως χάρη στη γενετική μνήμη, αλλά, όπως και σχεδόν με όλα τα επιτευγματα του Spare, χάρη στο χαος που λέγεται "ανθρωπινη ψυχή".

 

Μπορεί να αναρωτιέσαι τι σχέση έχουν τα παραπάνω με τη μεταμόρφωση. Το θέμα είναι πως τα περισσότερα "ξόρκια μεταμόρφωσης" (τουλάχιστον αυτά που υποτίθεται ότι λειτουργούν) βασίζονται στην Αταβιστική Νοσταλγία. όταν πχ ο Ford που προαναφέραμε σου προτείνει ένα ξόρκι λυκανθρωπίας (ναι , κάτι τέτοια γράφει) δεν εννοεί πως με αυτό θα γίνεις κυνοειδές στην εμφανιση, αλλά πως θα γίνεις λύκος ψυχολογικά (σαν την ψυχική ασθένεια της λυκανθρωπίας δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

εχω να αναφερω κατι σχετικο με το θεμα...

 

μια φορα καθως ερχοταν ο πατερας μου προς το μερος μου, πειραματιστηκα στο να γινω........στιγμιαια αορατος...

ο πατερας μου περασε ακριβως απο διπλα μου και εγω ψιλοσοκαριστηκα για να πω την αληθεια γιατι αντεδρασε σαν να μην με ειδε...

αργοτερα ανεφερα το γεγονος και μου ειπε, ''αποκλειεται''...

ακομα αναρωτιεμαι αν οντως εκανα κατι εγω ή απλως ηταν σε αφασια...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου φιλόσοφε :)

 

ακριβώς το ιδιο ειχε κανει ένας γνωστός μου πριν 2 χρόνια σε καμπινγκ στην αντίπαρο! ειναι μέχρι να το δεις....δεν ξέρω αν ειναι εύκολο ή δύσκολο πάντως σίγουρα γίνεται!

 

το είδα σαν 3ος που το έκανε σε έναν φίλο του..ανήκει σε κάποιο ΄ταγμα αυτος και δεν ξέρω τι μεθόδους ακολούθησε να το πετύχει πάντως έγινε...

αν βρεις πως το έκανες ρίξε μια ενημέρωση ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω να αναφερω κατι σχετικο με το θεμα...

 

μια φορα καθως ερχοταν ο πατερας μου προς το μερος μου, πειραματιστηκα στο να γινω........στιγμιαια αορατος...

ο πατερας μου περασε ακριβως απο διπλα μου και εγω ψιλοσοκαριστηκα για να πω την αληθεια γιατι αντεδρασε σαν να μην με ειδε...

αργοτερα ανεφερα το γεγονος και μου ειπε, ''αποκλειεται''...

ακομα αναρωτιεμαι αν οντως εκανα κατι εγω ή απλως ηταν σε αφασια...

 

 

Κάτσε... έγινες αόρατος κανονικά (δηλαδή του στυλ "Αόρατος Ανθρωπος" που έγραψε και ο Γουέλς) ή κατόρθωσες να περάσεις απαρατήρητος; Γιατί έχει διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε... έγινες αόρατος κανονικά (δηλαδή του στυλ "Αόρατος Ανθρωπος" που έγραψε και ο Γουέλς) ή κατόρθωσες να περάσεις απαρατήρητος; Γιατί έχει διαφορά...

 

Νομίζω ότι εννοεί ότι πέρασε απαρατήρητος και όχι ότι έγινε στην ουσία αόρατος...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εννοεί ότι πέρασε απαρατήρητος και όχι ότι έγινε στην ουσία αόρατος...

 

 

συμφωνώ με τον ζακ!

 

αυτο ακριβως εννοω και εγω.στην δικιάμου περίπτωση εγινε απαρατηρητος στον ''παρατηρητη'' φιλο του , ενώ σε μας ηταν ορατος!δηλαδη εμεις δεν καταλάβαμε διαφορα...δεν ήθελε να τον δει ο αλλος και απλά το πέτυχε χωρις να κανει τιποτα εμφανές...πολύ καλό και χρησιμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να είναι κάποιου είδους εγκεφαλικής δραστηριότητας που να αποσπά την προσοχή του άλλου προς ένα συγκεκριμένο άτομο; Σαν να τον απαπροσανατολίζει εκείνη την στιγμή;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να είναι κάποιου είδους εγκεφαλικής δραστηριότητας που να αποσπά την προσοχή του άλλου προς ένα συγκεκριμένο άτομο; Σαν να τον απαπροσανατολίζει εκείνη την στιγμή;;;

 

 

Την ίδια γνώμη έχω και εγώ.Μάλλον κάτι τετοιο πρέπει να γίνεται...είναι ανθρώπινο σίγουρα και όχι κατι εξωτερικο.Κάποιος τρόπος υπάρχει,

 

κάποια μέθοδος που χρησιμοποιέις συνειδητά και πετυχαίνει.

 

Θα το ψάξω αυτές τις μέρες που έχω πιο ελέυθερο χρόνο μπας και βρω τίποτα.Αν ΄μαθω κάτι περαιτέρω το βάζω εδώ για να μας λυθούν οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα τον Derren Brown

... (και το αντίστοιχο τόπικ)

 

Γενικά η υποβολή είναι ένα μέσο με το οποίο μπορεί να επιτευχθεί μια φαινομενική αορατότητα. Φυσικά εξαρτάται και από το πόσο δεκτικός είναι ο καθένας.

 

Πάντως εγώ επιμένω ότι είναι σχεδόν αποκλειστικά θέμα συχνοτήτων, μιας και το μόνο που "βλέπει" το ανθρώπινο μάτι είναι φωτόνια, χάρη στα οποία αντιλαμβάνεται διαστάσεις και χρώματα (επίσης, έχει και υποδοχείς που φιλτράρουν την ισχύ της εισερχόμενης ακτινοβολίας, δηλ. τη λαμπρότητα μιας φωτεινής πηγής). Βέβαια, μιλάμε για πρόσληψη άπειρων φωτονίων από το περιβάλλον κάθε στιγμή, που εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες όπως το χρώμα της επιφάνειας στην οποία ανακλάται το φως, την απόσταση που έχει η επιφάνεια από τον παρατηρητή κτλ... Όλα αυτά διαφοροποιούν τις συχνότητες - ακόμα και ένας άνθρωπος αποτελεί φορέα πάρα πολλών διαφορετικών συχνοτήτων, εφόσον είμαστε τρισδιάστατοι και "πολύχρωμοι".

 

Σε αυστηρά φυσικά πλαίσια λοιπόν, είναι τόσο μεγάλο το εύρος συχνοτήτων που πρέπει να αλλάξεις για να "μεταμορφωθείς" που τελικά είναι δύσκολο και μόνο να το σκέφτεσαι (ιδίως από τη στιγμή που, απ' ότι γνωρίζουμε τουλάχιστον, δεν είναι πειραματικά εφικτό). Σε μεταφυσικά πλαίσια όμως κατά τη γνώμη μου είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα υπόθεση. :)

 

Ωστόσο, σε πιο απλά αντικείμενα, γίνονται επιστημονικά πειράματα για την επίτευξη της αορατότητας (Δείτε, για παράδειγμα, αυτό το άρθρο). Το ενδιαφέρον των επιστημόνων τοποθετείται στη μελέτη της διάθλασης του φωτός πάνω σε αντικείμενα, καθώς και στην ανάπτυξη μετα-υλικών για τη "διαχείριση" αυτής της διάθλασης, με τρόπο που να καθιστά το αντικείμενο "αόρατο".

 

Όλοι θυμόμαστε τους "μαγικούς μανδύες" που κάνουν τον Φρόντο, τον Χάρυ Πόττερ κ.α. αόρατους.... Κάτι μου λέει ότι δεν θα ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας για πολύ ακόμα! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...