Jump to content

ΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ?


 Share

Recommended Posts

τα λέμε τα λέμε τα ξαναλέμε και τα ματαξαναλέμε...

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ..???

 

Οι περισσότεροι από μας: Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α.

Απλά η θλίψη περισσεύει...

 

Βαρέθηκα να τα συζητώ -για κάτι που ΔΕΝ λέει να αλλάξει!!! :(

 

συμφωνω με ingy. στην θεωρια θελουμε σκοτωμα και μπλα μπλα. αλλα ειναι ευκολο να μιλαμε για αυτο

Link to comment
Share on other sites

O Κιθαιρώνας ήταν η κατοικία των Ερινυών.

Ελπίζω να κάνουν καλά τη δουλειά τους.

 

Θα μπορουσες να μας πεις περισσοτερα??!!!! Σε παρακαλω?!

 

Και οσο για το θεμα περι του πλανητη μας..πιστευω πως ζηταει βοηθεια και οχι πως θα μας εκδικηθει. Μια μητερα δεν μπορει να παρει ποτε εκδικηση τα παιδια της και να τα σκοτωσει(εκτος και αν ειναι phyco) Αυτο το σκεφτηκα με πολλα παραδειγματα οπως το παρακατω ..αν καποιος υπηρξε κακος χρηστης της μαγειας επιβαρυνει το καρμα του με αποτελεσμα στην επομενη ζωη του να εχει μια τιμωρια μειωση δυναμεων κ.τ.λ. Ομως ακομα τον αγαπαει και του δινει ευκαιρια να καλυτερεψει την ζωη του. Ετσι πιστευω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το σίγουρο είναι πως είτε έτσι ή αλλιώς η γή θα επιβιώσει όπως κάνει τόοοσο δισεκατομύρια χρόνια.Έχει μεγαλώσει και έχει καταστρέψει πολιτισμούς ξανά και ξανα.Οι ευκαιρίες δίνονται στους κατοίκους αυτού του πλανήτη νομίζω αλλά μάλλον ψάχνουμε να βρούμε εκείνους που θα τις εκμεταλλευτούν στο έπακρο και προς όφελος όλων. :yes:

Link to comment
Share on other sites

Lunatriplenature όπως τα λες... Κακό στους εαυτούς μας κάνουμε και όταν το πάρουμε χαμπάρι (γιατί είναι σίγουρο πως δεν έχουμε αντιληφθεί καθόλου πόσο σκατά τα έχουμε κάνει) θα είναι πάαααρα πολύ αργά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πολλές συζητήσεις για το θέμα του πλανήτη, πολλές από αυτές κατέληξαν σε αδιέξοδο φυσικά. Αλλά να μην ξεχνάμε ότι οι κλιματικές αλλαγές δεν είναι κάτι άγνωστο στον κόσμο μας. Και σίγουρα υπάρχει κάποια επίδραση του ανθρώπου, αλλά πρέπει να έχουμε πάντοτε στο νου μας ότι αργά ή γρήγορα το ανθρώπινο γένος αλλά και όλοι οι υπόλοιποι οργανισμοί του πλανήτη θα πρέπει να προσαρμοστούν ή να χαθούν σε μια επερχόμενη αλλαγή. Και οι αλλαγές των κλιματικών συνθηκών έως τώρα δεν είναι αργές και ήρεμες, αλλά μάλλον βίαιες και απότομες.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι η λύση είναι να κάνουμε ότι μας καπνίσει. Αλλά αν σταματούσαμε τις καταστροφολογίες και αποφασίζαμε να απολαύσουμε με ηρεμία και σύνεση τη ζωή μας, πιστεύω τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους.

Φοβόμαστε ακόμα και τη σκιά μας. Φοβόμαστε να πεθάνουμε, αλλά φοβόμαστε και να ζήσουμε. Μεγαλώνουμε παλεύοντας με διάφορους φόβους. Πιστεύω ότι ο φόβος για διάφορα πράγματα μας έχει οδηγήσει σε αποτρόπαιες πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει αποτελεί η μαζική συνειδητοποιήση ,καθώς δρούμε καθημερινά αγνοώντας και αδιαφορώντας ενδεχομένως για τον αντίκτυπο των πράξεων μας στο περιβάλλον.Άπαξ και γίνει αυτό το βήμα επέρχεται και η αντίδραση-αφου συνειδητοποιηθεί η μέχρι τώρα δράση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει αποτελεί η μαζική συνειδητοποιήση ,καθώς δρούμε καθημερινά αγνοώντας και αδιαφορώντας ενδεχομένως για τον αντίκτυπο των πράξεων μας στο περιβάλλον.Άπαξ και γίνει αυτό το βήμα επέρχεται και η αντίδραση-αφου συνειδητοποιηθεί η μέχρι τώρα δράση.

 

Η συνειδητοποίηση δεν είναι προς το κακό που κάνουμε στο περιβάλλον. Το περιβάλλον είμαστε εμείς. Κάνουμε κακό στον εαυτό μας. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να συνειδητοποιήσεις ότι αυτοκαταστρέφεσαι;;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι δύσκολο γιατί βρισκόμαστε σε μια συνεχή άρνηση.Όπως οι άρρωστοι που επιμένουν πως είναι καλά.Τι πρέπει να

γίνει όμως για να καταλάβουμε πως νοσούμε???

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συνειδητοποιούμε κάποια πράγματα, αφού πάθουμε κάποιο ισχυρό σοκ. Αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως...αλλά απο ότι έχουμε δεί έχουν υπάρξει πλήγματα που κάποιος θα μπορούσε να τα ερμηνέψει ώς την εκδίκηση της μητέρας φύσης.Κι όμως η ίδια αντιμετώπιση...Αρχικά το σόκ ,γιατί είμαστε και άνθρωποι με αισθήματα μη χε..,και μετά

διαγράφονται αυτομάτως.

Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση είναι απλή και μπορεί να την κάνει ο κάθε ένας απο εμάς στον καθρέφτη μας...

 

Τι κάναμε σήμερα για το περιβάλλον μας;

 

- Γράφτηκα ώς εθελοντής διασώστης πυροσβέστης;

- Πήγα σε αναδάσωση;

- Έκλεισα τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού που δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτές;

- Χώρισα τα σκουπίδια σε βιολογικά/υλικά ανακυκλώσιμα και μή;

- Μείωσα την σπατάλη ενέργειας και νερού στο σπίτι μου;

- Πήρα το αυτοκίνητο για δουλειά ή το ποδήλατο, παπάκι, ΜΜΜ για να πάω;

- Τίποτα απο τα παραπάνω;

 

Αν κάνει κάποιος έστω και το 1/2 των παραπάνω σίγουρα έχει κάνει κάτι και δεν έχει μεινει στην θεωρία... Πιστέψτε με όμως , κανείς δεν τα κάνει όλα αυτά στην Ελλάδα και μόνο ενα 10-20% κάνει τα μισά. Απο εκεί και πέρα τσάμπα συζήτηση ανοίξαμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την μοιρα του ο καθε ενας μας την καθοριζει απο μονος του. Εαν εγω σημερα, καπνιζω σαν φουγαρο, πινω αλκοολ, μαυρα, κακη διατροφη, οταν στα 30 μου θα εχω προβληματα υγειας δεν θα φταινε τα αστρα ή δεν ξερω και γω τι αλλο, μα οι πραξεις μου.

 

Η ζωη ειναι σαν το ιστο μιας αραχνης, κανεις μια κινηση εδω και κουνιεται ολος ο ιστος, κανω μια πραξει σημερα, θα εχει επιπτωσεις, σε 1 /βδομαδα/μηνα/χρονο.

 

Οποτε η μοιρα μας, ετσι οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον , ειναι οι στοχοι που θα βαλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ζωη ειναι σαν το ιστο μιας αραχνης, κανεις μια κινηση εδω και κουνιεται ολος ο ιστος, κανω μια πραξει σημερα, θα εχει επιπτωσεις, σε 1 /βδομαδα/μηνα/χρονο.

 

Ωραία παρομοίωση :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...