Jump to content

Ειναι πιστη ή κατι αλλο?


 Share

Recommended Posts

Γειά σας! Εχω ενα προβλημα: πολλές φορές νιώθω οτι δεν πιστευω πραγματικα στην τέχνη. Πιάνω τον εαυτο μου καθως κανω διαλογισμο να ρωτάει "Γιατι τα κανω ολα αυτα?" Προσπαθώ να καταλαβω αν αυτο που νιώθω ειναι πιστη ή θέληση για πιστη...

Είναι ερκετα θεωρητικο αλλα μπορεί να βαλει και αλλους στη διαδικασια...

Αν μπορει καποιος ας με βοηθήσει

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μέσα που χρησιμοποιείς έρχονται σε απόλυτη συμφωνία με το στόχο ή τους στόχους που έχεις θέσει, τότε δεν θα υπάρχουν αυτές οι στιγμές αμφισβήτησης.

Αν πάλι χρησιμοποιείς αυτά τα μέσα χωρίς να έχεις θέσει κάποιο στόχο, τότε αυτές οι στιγμές που περιγράφεις σε καλούν να θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

η πιστη είναι ατραπός του Ηλίου και της θεουργιας βλέπε σχετικά στο βιβλίο του Πρόκλου "Περί της κατά Πλάτωνα θεολογίας", βιβλίο ένα προς το τέλος.

 

Η πίστη είναι μια πολύ ισχυρή δύναμη. Για να γίνει κάτι πρώτα πρέπει να αποδεχτείς ότι μπορεί να γίνει... αυτό είναι πίστη, μπορεί να μην γίνει από σένα αλλά από σένα ξεκινά η πνευματική διαδικασία πραγμάτωσης του. Πιστεύοντας σε κάτι όλος ο πνευματικός μηχανισμός μπαίνει σε λειτουργία για την επιτευξη του στοχου. Αυτή είναι και η αρχή της θεουργίας. Τους Θεούς δεν τους βλέπουμε, δεν τους οσφριζόμαστε, ούτε τους αγγίζουμε.

 

Αλλά η επαφή με το αόρατο είναι νοητική και η σύνδεση μαζί του είναι με την πίστη.... Θυμάσαι το τέλος της ταινίας Μέρλιν... πώς εξόντωσαν την Μαμπ? Της γυρίσαν την πλάτη και της είπαν δεν σε πιστεύουμε πια..άρα δεν υπάρχεις. Και εξαφανίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μέσα που χρησιμοποιείς έρχονται σε απόλυτη συμφωνία με το στόχο ή τους στόχους που έχεις θέσει, τότε δεν θα υπάρχουν αυτές οι στιγμές αμφισβήτησης.

Αν πάλι χρησιμοποιείς αυτά τα μέσα χωρίς να έχεις θέσει κάποιο στόχο, τότε αυτές οι στιγμές που περιγράφεις σε καλούν να θέσεις.

 

Δικιο εχεις σε αυτο αλλα εγω εχω θεσει στοχο να φτασω σε ενα ανώτερο πνευματικο επίπεδο. Αποδέχομαι την ύπαρξη της τέχνης αλλα μάλλον δεν εχω εμπιστοσύνη στον εαυτο μου για κατι τοσο ψηλό.

Δεν μπορώ να το εξηγησω αλλιώς.... :unsure5:

Αν και είμαι νεος στον τομέα της αναπτυξης της πνευματικης δύναμης δεν μπορώ να πιστέψω σε καποιοα πραγματα...και αυτο γινεται ισως επειδη εχω ξεκινησει αυτο το μονοπατι ολομοναχος!

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις σε αυτο αλλα εγω εχω θεσει στοχο να φτασω σε ενα ανώτερο πνευματικο επίπεδο. Αποδέχομαι την ύπαρξη της τέχνης αλλα μάλλον δεν εχω εμπιστοσύνη στον εαυτο μου για κατι τοσο ψηλό.

Δεν μπορώ να το εξηγησω αλλιώς.... :unsure5:

Αν και είμαι νεος στον τομέα της αναπτυξης της πνευματικης δύναμης δεν μπορώ να πιστέψω σε καποιοα πραγματα...και αυτο γινεται ισως επειδη εχω ξεκινησει αυτο το μονοπατι ολομοναχος!

 

ολομόναχος οπως και αρκετοί άλλοι....

θα πέσεις, θα σηκωθείς, θα απογοητευτείς, ισώς και να πεις οτί δεν είναι για μένα....

αλλά αν πραγματικά σε έλκει η τέχνη θα συνεχίσεις...

δεν την διαλεξες εσυ αλλά εκείνη...

"δεν μπορώ να πιστέψω σε καποια πραγματα" είπες....

αναζήτησέ τα και θα τα δεις, αλλά με τα μάτια της ψυχης σου. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

ολομόναχος οπως και αρκετοί άλλοι....

θα πέσεις, θα σηκωθείς, θα απογοητευτείς, ισώς και να πεις οτί δεν είναι για μένα....

αλλά αν πραγματικά σε έλκει η τέχνη θα συνεχίσεις...

δεν την διαλεξες εσυ αλλά εκείνη...

"δεν μπορώ να πιστέψω σε καποια πραγματα" είπες....

αναζήτησέ τα και θα τα δεις, αλλά με τα μάτια της ψυχης σου. :smilewink:

 

σε ευχαριστω πολυ andie για τα ενθαρρυντικα σου λογια...φυσικα και θα συνεχισω! ίσως ομως να χρειαζεται περισσότερο χρονο κατι που δυσκολα μπορώ να αφιερώσω ειδικα φετος...

 

Α!!!! επισης...θελω να βρώ να αγοράσω ενα Book of Shadows απλα για να γράφω εμπειριες...σημειώσεις κλπ...ξερει κανεις μηπως πού μπορώ να βρω ενα μαγαζί με τετοια ειδη? Σκεφτόμουν το μοναστηρακι αλλα δεν μπορώ να πηγαινω στα τυφλα...θέλω να βρώ κατι ωραια διακοσμημενο και αν φτιαξω μονος μου...μαλλον θα παει στα σκουπιδια...

Ευχαριστώ ολους για το ενδιαφερον τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Το "ανώτερο πνευματικό επίπεδο" είναι κάτι το γενικό, τόσο γιατί ο καθένας μπορεί να το εννοεί αλλιώς όσο και γιατί υπάρχουν πολλοί τρόποι να το προσεγγίσεις. Από 'κει και πέρα το θέμα είναι να "σπάσεις" αυτόν τον στόχο σε μικρότερους, επιμέρους στόχους ώστε να διευκολύνεις το δρόμο που έχεις να βαδίσεις.

 

Όσο για τα βιβλία σκιών, κάνε αν θες μια αναζήτηση στο φόρουμ, κατά καιρούς έχουν αναφερθεί ορισμένα αξιόλογα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Κάτι ψάχνεις. Νιώθεις ένα κενό που υποσυνείδητα θέλεις να καλύψεις.

 

Ουσιαστικά το κάνεις σαν προσευχή. Η προσευχή είναι καλό πράγμα σε κάνει πιο αισιόδοξο.

 

Σήκω από την καρέκλα και δώσε μάχη σε αυτό που σε απασχολεί. Μην φοβάσαι θα βρεις τον τρόπο.

Τίποτα δεν είναι εύκολο στη ζωή.

Δεν είναι τίποτα το μεταφυσικό αυτό που αισθάνεσαι αλλά ακόμη και αν είναι θα στραφεί εναντίον σου αν δεν το αφήσεις να εξελιχθεί από μόνο του αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εγώ δεν έχω εμπειριες απο πολλά μεταφυσικα και αυτο μπορει να ειναι ενας ακομα παραγοντας στις αμφιβολιες μου...

Θελω να ρωτησω και κατι...υπάρχει περιπτωσει καποιος να κατεχει περισσοτερες απο μια ψυχικες δυναμεις...η ακομα και ολες???

Οσο για το βιβλιο...σε ευχαριστώ johny...θα το ψαξω...

Τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...