Jump to content

Μερικές ερωτήσεις απο νέο μελος..


Costis
 Share

Recommended Posts

Καταρχήν καλως σας ήρθα :clapping:

 

Πάντα κ εγώ είχα ένα θεματάκι με το παραφυσικό και θα ηθελα να ρωτήσω.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΜΑΓΕΙΑ?

Κ αν ναι, δεν είναι εντελώς αντίθετη με τον χριστιανισμό???

 

 

Επισης, υπάρχει κάποιο μελος που ,πως να το πω.. να μπορει να ΚΑΝΕΙ κατι "μαγικο" ? Το ξέρω

οτι ακούγεται κουλό , αλλα είναι ο πιο πιστικός τρόπος νομίζω.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορείς να κάνεις με την

μαγεία γι αυτό ρωτάω.. :smilewink:

 

Αυτά για αρχή. :biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καταρχήν καλως σας ήρθα :clapping:

 

Πάντα κ εγώ είχα ένα θεματάκι με το παραφυσικό και θα ηθελα να ρωτήσω.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΜΑΓΕΙΑ?

Κ αν ναι, δεν είναι εντελώς αντίθετη με τον χριστιανισμό???

 

 

Επισης, υπάρχει κάποιο μελος που ,πως να το πω.. να μπορει να ΚΑΝΕΙ κατι "μαγικο" ? Το ξέρω

οτι ακούγεται κουλό , αλλα είναι ο πιο πιστικός τρόπος νομίζω.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορείς να κάνεις με την

μαγεία γι αυτό ρωτάω.. :smilewink:

 

Αυτά για αρχή. :biggrin2:

 

Καλως μας ηρθες κωστη.

Λοιπον..

Ναι η μαγεια υπαρχει και οχι δεν ειναι αντιθετη με καμια θρησκεια. Ναι, τα περισσοτερα μελη εδω περα μπορουμε να κανουμε αρκετα "μαγικα". Να σου παραθεσω μερικα πραγματα που μπορω να κανω εγω:

~αστρικη προβολη

~χρηση, κατευθυνση ενεργειας

~θεραπεια πληγων μεσω ενεργειας

~"διαβασμα" αυρας

~"διαβασμα" σκεψεων

~"διαβασμα" συναισθηματων

~επικοινωνια με πνευματα

~αλλαγη του καιρου πχ: να κανω να βρεξει

πιστευω πως αυτα τα λιγα φτανουν για να σου δειξω οτι υπαρχει η μαγεια.

Η μαγεια ειναι παντου, η μαγεια ειναι ενεργεια, η μαγεια εισαι εσυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη μπορώ απλά να μήν απαντήσω σε καμία ερώτηση σου..... :shedevil: :shedevil:

Αλλά θα σου κάνω εγώ μία ερώτηση.

Τι περιμένεις να βρείς εδω μέσα????

Μήν προσπαθείς να πιστείς για κάτι που δεν βλέπεις. Πίστεψε και θα το δείς μόνος σου σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Μήν προσπαθείς να πιστείς για κάτι που δεν βλέπεις. Πίστεψε και θα το δείς μόνος σου σε εσένα.

 

Αν το πιστέψω θα το δώ? Πως γίνεται αυτό?

 

 

 

Κ επίσης, έχω διαβάσει ότι είναι εναντίον του Χριστιανισμού κάθε μορφή μαγείας.. Ειτε για

καλό είτε για κακό..

 

Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν ούτε να κρίνω απλά θέλω να ακούσω

την αποψη των ατόμων που ασχολούνται χωρίς εντάσεις..

 

Επίσης όλο ακούω να λένε ότι με την πίστη γίνονται όλα και τα σχετικά αλλά ΠΟΤΕ

μου δεν έχω δει να γίνεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πιστέψω θα το δώ? Πως γίνεται αυτό?

 

 

 

Κ επίσης, έχω διαβάσει ότι είναι εναντίον του Χριστιανισμού κάθε μορφή μαγείας.. Ειτε για

καλό είτε για κακό..

 

Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν ούτε να κρίνω απλά θέλω να ακούσω

την αποψη των ατόμων που ασχολούνται χωρίς εντάσεις..

 

Φιλε κααι εγώ εχω ενα προβλημα με την πιστη και μαλιστα εχω ανοιξει και ενα θεμα με αυτο...και εγω ειμααι καινουριος και καποια πραγματα ενω θελω να τα πιστέψω...δεν μπορω

Καλο ειναι να ψάχνεις για αποψεις αλλα μπορεις και εσυ να ριξεις μια ματια στη σελιδα "μας": www.artofwise.gr

Πολλά μπορει να σου φανουν περιεργα...άλλα ακατορθωτα...δεν σε κατηγορει κανεις για αυτο. Εγώ ξεκινησα για να ανακαλυψω μια αλλη πλευρα του εαυτου μου...λιγοτερο υλικη και περισσότερο πνευματικη (χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να αρχισεις να διαβασεις λογοτεχνια και ποιηση :smilewink: ).Κανουμε και μια πλακιτσα για να ελαφρυνει το κλιμα :rolleyes7:

 

Το θέμα ειναι πως αντιλαμβανεσαι εσυ τον ορο μαγεια...ρωτα τον εαυτο σου για αυτα πουαγματικα θελεις να αναζητησεις και μετα μπορείς να κανεις οποια ερώτηση θέλησεις...περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για αρχή τι θα μου προτείνατε να κάνω? (που να μην είναι σατανικό και αντιχριστιανικο)

 

να θυσιασεις παρθενες και γριουλες (αστειζω). για αρχη διαβασε κανα βιβλιο που σου φαινεται ενδιαφερων επι του θεματος. η σελιδα εχει πολυ καλες προτασεις οπως και καποια θεματα στο φορουμ :biggrin2: :biggrin2: :biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

Μπες στη σελιδα "Η τέχνη των σοφών" και ξεκινα να μαθαίνεις για τη μαγεία...τα καλά που σου προσφερει και τους κινδυνους που επιφυλασσει...ειναι αρκετα πληρης και θα σε διδαξει πώς να χρησιμοποιεις τη μαγεία σωστα! Μην περιμενεις καποιο αποτελεσμα απο την αρχη...πρεπει να εξασκηθεις αν πρωτα εχεις παρει την αποφαση να ασχοληθεις με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για αρχή τι θα μου προτείνατε να κάνω? (που να μην είναι σατανικό και αντιχριστιανικο)

 

μπορείς να αρχίσεις να αναπτύσεις την τηλεπαθητική σου ικανότητα. Αν μπορείς να "μιλάς" τηλεπαθητικά μπορείς να έχεις με κάθε πνευματικη οντότηταεπικοινωνία.

 

Για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξεχωρίσεις για αρχή ποιες σκέψεις είναι δικιές σου και ποιες σου "έρχονται" ... είναι λιγο δύσκολο για αρχή αλλά με λίγη συγκέντρωση θα τα καταφερεις.

 

Εντοπίζοντας τις ξένες σκέψεις από τις δικιές σου μπορείς για αρχή να "αρχίσεις" σαν δεύτερο βήμα να ανοίγεις διάλογο με "αυτό" που σου στέλνει αυτές τις σκέψεις κάνοντας του κάποια ερώτηση και περιμένοντας να δεις τι σκέψη θα σου "έρθει" από αυτήν σου την ενέργεια.

 

Το να μπορείς να επικοινωνείς με το "αόρατο" θα σου ανοίξει τον δρόμο για επικοινωνία με πνεύματα και ψυχές ανθρώπων.

 

Η επικοινωνία με ψυχές ανθρώπων έχει όλα τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων όπως χαρά, θυμό, οργή, λύπη, ενθουσιασμό κτλ μόνο που η επικοινωνία μπορεί να γίνει με σκέψεις ή και με συναισθήματα (το δεύτερο είναι λίγο περίεργο αλλά αν σου συμβεί μην τρομάξεις).

 

Η επικοινωνία με το Θειο είναι κάπως ιδιαίτερη θα την καταλάβεις όταν γίνει. Το πιο συχνό είναι η επικοινωνία με το προστατήριο πνεύμα μας που τον ονομάζουμε φύλακα άγγελο.

 

Υπόψιν η επικοινωνία με σκέψεις ή συναισθήματα μπορεί να ποικιλει σε ένταση π.χ. αν νιώσεις έντονη μα πολύ έντονη λύπη ή θυμό δεν είναι κανένας "διάβολος" αλλά κάποιος άνθρωπος. Το ότι είναι έντονο παίζει ανάλογα την δικιά σου πνευματική κατάσταση και του πομπού. Δηλαδή μπορεί εγώ ή κάποιος να σου στήλει π.χ. κάτι θετικό και επειδή εσύ είσαι άμαθος στην ενέργεια να το δεις θεϊκό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είχες επικοινωνία με κάτι θεϊκό. Αντίστοιχα και στα αρνητικά. Αν νιώσεις έντονα κάτι αρνητικό μην νομίσεις ότι είναι ο "διάβολος" απλά είναι κάτι ανθρώπινο αλλά εσύ είσαι ακόμη σε κατάσταση να μην αντέχεις την ενέργεια.

Σιγά σιγά όμως θα προπονηθείς....

 

Τέλος παίζει και η επικοινωνία με "σημεία" όπως κρότους, θορύβους, μαγνιτισμός του βλέματος και της προσοχής σε κάτι που μεταδίδει το μήνυμα κτλ... Αυτό είναι λίγο προχωρημένο και δεν θα επεκταθώ αλλά έχε το υπόψν σου.

 

Πίστεψε με είναι πολύ σημαντική ικανότητα!

 

Αν πάλι δεν θέλεις πρακτική πιο φρόνμο είναι να διαβάσεις θεωρία. Προσπάθησε να καταγράψεις όλες τις πνευματικές σου ερωτήσεις και ψάξε απάντηση στην φιλοσοφία για αρχή.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ο χριστιανισμός όλα αυτα επειδή έχουν να κάνουν με το μυαλό του ανθρώπου (πιο καλά πνευμα) και επειδή μπορεί να γίνουν επικίνδυνα ή να πάθει κάποιος βλάβη τα αποριπτει. Στον χριστιανισμό το κύριο μέλημα είναι η λατρεία του θεού και όχι η ανάπτυξη ικανοτήτων.

 

Είναι εντελώς διαφορετικά πνευματικά συστηματα αλλά αν τα μελετήσεις θα δεις ότι επικλήσεις, ύμνους, δεήσεις, εισχωρήσεις πνεύματος στην ύλη (αγιασμός) κτλ έχουν και τα δύο. Απλά η μαγεία ασχολείται και με άλλα που ο χριστιανισμος δεν ασχολείται.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο "Το Πλήρες Βιβλίο Μαγείας", θα σου λύσει αρκετές απορίες πάνω στον Χριστιανισμό και την Τέχνη. Αν δεν θες να το αγοράσεις, επειδή κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ, μπορείς να το βρεις σε PDF (ηλεκτρονική μορφή) στο διαδίκτυο. Εκτός από το ότι θα σου λύσει απορίες πάνω στην σχέση Χριστιανισμού και Τέχνης, είναι ένα βιβλίο που μιλάει για το τι είναι Μαγεία, πώς χρησημοποιείτε, ποια είναι η ιστορία της και για ποικίλα θέματα πάνω στο αντικείμενο μέσα σε 400 σελίδες.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

Edited by Shinigami
Link to comment
Share on other sites

Η Μαγεία δεν είναι απόλυτα σατανισμός. Βέβαια αν αυτό που επιθημείς είναι χόκους πόκους τότε εκεί θα καταλίξεις.

Άν δεν πιστεύεις στην Μαγεία δεν θα σου χτηπίσει την πόρτα.

Γι αυτό και η εκκλησία λέει να μην πιστεύεις και άν την πάθεις έλα σε εμάς.

υπάρχει και προσευχή για τον αγίο κυπριανό που ήταν Μάγος.

Link to comment
Share on other sites

Η Μαγεία δεν είναι απόλυτα σατανισμός. Βέβαια αν αυτό που επιθημείς είναι χόκους πόκους τότε εκεί θα καταλίξεις.

Άν δεν πιστεύεις στην Μαγεία δεν θα σου χτηπίσει την πόρτα.

Γι αυτό και η εκκλησία λέει να μην πιστεύεις και άν την πάθεις έλα σε εμάς.

υπάρχει και προσευχή για τον αγίο κυπριανό που ήταν Μάγος.

 

μωρε καλα ολα αυτα ας πουμε υπηρχαν προηγουμενα με χριστιανισμο και τα λοιπα αλλα εγω πιστευω πως το προβλημα δημιουργηθηκε απο την εκκλησια οχι την θρησκεια. την προπαγανδα ας την κανουμε στους ανθρωπους που διεστρεβλωνουν γιατι ειδαλλως γινομαστε αυτο που θελουμε να αποφυγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο "Το Πλήρες Βιβλίο Μαγείας", θα σου λύσει αρκετές απορίες πάνω στον Χριστιανισμό και την Τέχνη. Αν δεν θες να το αγοράσεις, επειδή κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ, μπορείς να το βρεις σε PDF (ηλεκτρονική μορφή) στο διαδίκτυο. Εκτός από το ότι θα σου λύσει απορίες πάνω στην σχέση Χριστιανισμού και Τέχνης, είναι ένα βιβλίο που μιλάει για το τι είναι Μαγεία, πώς χρησημοποιείτε, ποια είναι η ιστορία της και για ποικίλα θέματα πάνω στο αντικείμενο μέσα σε 400 σελίδες.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

 

 

Aπο που μπορώ να το βρώ?

 

 

Επίσης, υπάρχουν μέλη που να είναι χριστιανοί σε αυτό το φορουμ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...