Jump to content

Βοήθεια για κάτι;


Avis
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας για ένα θέμα που μ' εχει απασχολήσει τον τελευταίο καιρό.

Θα μπώ απευθείας στο θέμα:

 

Πρίν κάποια χρόνια μία θεία μου είδε στον ύπνο της έναν ιδιαίτερα γοητευτικό άνδρα,

ο οποίος υποτίθεται πως ήταν ο "σατανάς", "διάβολος", "εξ' απο 'δω" (όπως θέλετε πείτε το)...

Την περίοδο εκείνη είχε γεννήθει η μικρότερη ανιψιά της, στην οποια έχει τεράστια αδυναμία.

Εκείνος λοιπόν ο "άνδρας" τη ρώτησε:

"Το αγαπάς πολύ αυτό το παιδί;". Εκείνη του απάντησε πως ναί και αυτός της είπε:

"Αυτό το παιδί δεν θα το χαρείς γιατί όταν θα πάει έξι χρονών θα το κάψω και θα καεί απο φωτιά στο σπίτι."

Έκείνη του αποκρίθηκε:"Όχι δεν σε πιστέυω, λές ψέματα, δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα."

Και έτσι της είπε:"Θα σου αποδείξω τι μπορώ να κάνω οταν το παιδι πάει τριών χρονών."

Τό όνειρο τελείωσε εκεί...

Τελικά το κοριστάκι όταν έγινε τριών χρονών κάηκε με βραστό νερό σε όλο του το σώμα,

ενώ το μπρίκι ήταν στα μέσα μάτια της κουζίνας και δεν το πείραζε κανείς πόσο μάλλον η μικρή που δεν το έφτανε κάν.

Η μητέρα της είπε ότι το μπρίκι έμοιαζε να έπεσε απο μόνο του...

Δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά η ημερομηνία που έγινε το συμβάν ήταν 6/6/2006.

Τώρα πιά είναι έξι χρονών και έγω με τις ξαδέρφες μου ανησύχουμε αρκετά και ψάχνουμε τρόπο να την προστατέψουμε

σε περίπτωση που συμβεί ό,τιδήποτε...

Είχαμε σκεφτεί πως ίσως η ημερομηνία σημαίνει κάτι και θα μπορούσε να πάθει αυτό που θα περιμέναμε στις 9/9/2009,

επειδή η ημερομηνία είναι ανάλογη...

Αν και έχουμε σκεφτεί τι περίπου μπορούμε να κάνουμε θα θέλαμε και κάποια άλλη πιο έμπειρη γνώμη.. :unsure:

Έχετε καμία ιδέα;

Edited by Avis
Link to comment
Share on other sites

διαβολος υπαρχει οταν πιστευουμε πως υπαρχει.... αυτη ειναι η γνωμη μου. το ατυχημα με το μπρικι μαλλον απλως συμπτωση μου φανηκε. στην θεση σας δεν θα ανησυχουσα. αν φοβαστε τοσο πολυ ταξτε το σε καποιον αγιο

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε μην το προκαλεσετε και εσεις κατι τετοιο απο την εννοια σας και μονο... να δημιουργησετε καποιου ειδος σκεπτομορφη ενω δεν ηταν να συμβει τιποτα εξαρχης...

Link to comment
Share on other sites

διαβολος υπαρχει οταν πιστευουμε πως υπαρχει.... αυτη ειναι η γνωμη μου. το ατυχημα με το μπρικι μαλλον απλως συμπτωση μου φανηκε. στην θεση σας δεν θα ανησυχουσα. αν φοβαστε τοσο πολυ ταξτε το σε καποιον αγιο

 

 

'Η διαβαστε του καποια ευχη/ξορκι την ημερα των γενεθλιων του (μολις κλεισει τα 6)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Avis

 

Πρώτα απ΄όλα ηρεμήστε διότι ήδη έχετε δημιουργήσει μια μορφή που οδηγεί τα πράγματα στην κατεύθυνση που δεν επιθυμείτε. Δεύτερον εάν ξέρετε σίγουρα τι κάνετε προχωρήστε, εάν όμως απλώς βρίσκεστε σε μια σύγχυση λόγω του φόβου και θέλετε να επιχειρήσετε ότι να΄ναι να μην κάνετε τίποτα. Αρκεί η ευχή να είναι το παιδί ευλογημένο και να ζητήσετε βοήθεια/προστασία από τους δασκάλους (εάν πιστεύετε σε αυτά).

 

Ποιο είναι το βαπτιστικό όνομα του παιδιού και ποιο είναι το δικό σου? Εννοείται εάν θέλεις τα λες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....εξάγνησε το χώρο με οποιο τροπο θελεις (μονος ή με ιερεα) και μην το σκεφτεστε ιδιαιτερα...παρόλα αυτα πάρτε μερικα μέτρα προστασιας μεσα στο σπιτι...τα βασικα οχι κατι το τρελο. Η αριθμολογια μπορεί να ειναι σωστη οπότε προσοχη εκεινη τη μέρα!

Βέβαια δεν αποκλείεται να εχετε δημιουργησει τη μορφη με τη σκεψη σας οπώς αναφερθηκε παραπανω...κατα τη γνώμη μου ομως Προσεχτε αυτη τη χρονια!

Περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

εγω μιας και πειστηκα απο τον φιλο dimulator θα προτεινα να γινει ένας καθαγιασμος ...βασικο και κυριο στοιχειο ασχετα με ποια κίνηση θα κάνετε μετα.

 

αν ο χώρος ειναι καθαρός ολα θα ειναι πιο εύκολα.μετα βγείτε στην επίθεση για την απομάκρυνση της σκεπτομορφης(αν ειναι) ή και διάλυση της.

 

δημιουργείται απο εσας και απο εσας μπορεί να ''τελειωσει'' αν το θελήσετε πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστεί λίγο πεζό, αλλά αν φοβάστε τόσο πολύ, μπορείτε να κάνετε μια εκδρομή στη θάλασσα! Σαντουιτσάκια, παιχνίδια, μπουφανάκι. Εγώ πάντως θα αγνοούσα το όνειρο και θα έκανα κανα πάρτυ! Θα πήγαινα καμια βόλτα..θα έβλεπα καμια τηλεόραση. Μη δίνετε τόση πολύ σημασία σε όνειρα. Πολλές φορές άλλα δείχνουν κι άλλα θέλουν να πουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Δανάη. Καλά και ωραία και τα τυπικά και οι ευχές και οι καθαγιασμοί, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις το κύριο συστατικό της επιτυχίας είναι η καλή διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. ^_^

Διαβάζοντας αυτά που γράψατε σκέφτηκα, αρχικά να το αφήσω/ουμε στη "μοίρα" του, όπως άλλωστε θα συνέβαινε αν δεν το γνωρίζαμε καν.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν θα επιχειρούσαμε κάποια ενέργεια σχετικά με τη προστασία ενός ατόμου,

αφού τα λάθη και οι επιπτώσεις τους μας διδάσκουν. Στη θέση όμως που βρισκόμαστε τώρα, ξέροντας δηλαδή

πως πιθανον να συμβεί κάτι συγκεκριμένο σε ένα τόσο οικείο πρόσωπο δημιουργείται την ανάγκη να το προστατέψουμε..

Έτσι σκεφτήκαμε να κάνουμε κάτι πολύ απλό όπως μια προσευχή ή μία ευχή για να πάνε όλα καλά...

 

Φίλε sevando, θα σύμφωνίσω απόλυτα μαζί σου στο ότι

διαβολος υπαρχει οταν πιστευουμε πως υπαρχει....

Βέβαια νομίζω ότι υπάρχει μια γενικότερη πίστη στην ίδεα πως στον κόσμο μας υπάρχουν θετικές και αρνητικές ενέργειες,

οι οποίες "κινούν τα νήματα" και πηγάζουν είτε απο εμάς τους ίδιους, είτε απο μια ανώτερη δύναμη, είτε απο τη γη, κλπ...

 

Όσο για το ατύχημα, ίσως και να ήταν σύμπτωση ίσως και όχι...

 

κοιταξτε μην το προκαλεσετε και εσεις κατι τετοιο απο την εννοια σας και μονο... να δημιουργησετε καποιου ειδος σκεπτομορφη ενω δεν ηταν να συμβει τιποτα εξαρχης...
...Βέβαια δεν αποκλείεται να εχετε δημιουργησει τη μορφη με τη σκεψη σας οπώς αναφερθηκε παραπανω...
...Πρώτα απ΄όλα ηρεμήστε διότι ήδη έχετε δημιουργήσει μια μορφή που οδηγεί τα πράγματα στην κατεύθυνση που δεν επιθυμείτε...
...μετα βγείτε στην επίθεση για την απομάκρυνση της σκεπτομορφης(αν ειναι) ή και διάλυση της...

 

Φίλοι μου, αυτή η περίπτωση είναι απο τις πρώτες που σκεφτήκαμε και εδώ πρέπει να τονίσω πως την περίοδο που έγινε το ατύχημα,

το όνειρο είχε εντελώς ξέχαστει (είχαν περάσει και περίπου δύο χρόνια)

και όπως χαρακτηριστικά είπε η ξαδέρφη μου:Πόση σημασία να δώσεις σε ένα όνειρο;

Πάντως γνωρίζω πως η θεία μου έχει δεί και παλιότερα όνειρα που επαληθεύτηκαν στη συνέχεια.

 

Τα ονόματά μας έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία για το όλο συμβάν;

 

Θα ακουστεί λίγο πεζό, αλλά αν φοβάστε τόσο πολύ, μπορείτε να κάνετε μια εκδρομή στη θάλασσα! Σαντουιτσάκια, παιχνίδια, μπουφανάκι. Εγώ πάντως θα αγνοούσα το όνειρο και θα έκανα κανα πάρτυ! Θα πήγαινα καμια βόλτα..θα έβλεπα καμια τηλεόραση. Μη δίνετε τόση πολύ σημασία σε όνειρα. Πολλές φορές άλλα δείχνουν κι άλλα θέλουν να πουν.

Αγαπήτη Δανάη,

θεωρώ την ιδέα σου πολύ χρήσιμη και φυσικά θα την εφαρμόσουμε (αν και ήδη το κάνουμε)... :)

 

Και αγαπητέ irenicus,

η καλή διάθεση πάντα υπάρχει, αφού όπως είπες είναι η βασίκη προύποθεση για να πετύχει η οποιαδήποτε "επιχείρηση",

είτε αυτή ειναι μαγική είτε όχι..

Edited by Avis
Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματά σας έχουν τόση σημασία για το όλο συμβάν όση ακριβώς σημασία δώσατε εσείς σε αυτό.

Όταν ζητάμε βοήθεια αλλά θέτουμε όρια* σε αυτήν σημαίνει ότι δεν έχουμε φτάσει σε άσχημη κατάσταση,

ναι μεν μας ανησυχεί αλλά όχι τόσο ώστε να δώσουμε όλες τις πληροφορίες που διαθέτουμε και σχετίζονται

με το συμβάν.

Άρα γιατί ζητάμε βοήθεια?

 

Με αυτό που έγραψα θέλω να πω ότι όσα μας συμβαίνουν μπορούν να μας βοηθήσουν στην περαιτέρω

κατανόηση του εαυτού μας, αρπάζουμε την ευκαιρία και δουλεύουμε.

Αυτή βεβαίως είναι απλώς η οπτική μου, κάποιος άλλος έχει μια άλλη. :)

 

*δεν εννοώ να φτάνουμε σε άκρα

Edited by pyramid
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε ένα παππά να "διαβάσει" το σπίτι , και προφυλαχτείτε μέσω της θρησκείας.

Θεία Κοινωνία, προσευχή , αγιασμός, όλα αυτά έχουν ιερή δύναμη ..

 

Αν και η περίπτωση να είναι απλά ένα όνειρο, πάντα παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, θα ήταν πολύ πιθανό να ήταν σκεπτομορφή αλλά όπως μας είπες είχε ξεχαστεί. Στο όνειρο, θα μπορούσε να ήταν είτε ο Σατανάς, είτε ένας Δαίμονας ή κάτι το κακό. Πάντως, το σενάριο του να ήταν ο Σατανάς είναι λίγο απίθανο.

 

..Πολλές φορές άλλα δείχνουν κι άλλα θέλουν να πουν.

 

Τις περισσότερες. Θα μπορούσε να ήταν σημάδι από κάποια οντότητα που ήθελε να σας προιδοποιήσει για το τι θα συμβεί, αν και είπες πως αρχικά είπε στα 6 και μετά στα 3.Πάντως, δεν ήταν ανάγκη να ήταν κακόβουλη οντότητα.

 

Όσο για το θέμα προστασίας, αν ήταν όντως κακόβουλη οντότητα, ένας τρόπος είναι η θρησκεία όπως και οι ιδέες που ακούστηκαν για τον καθαγιασμό του χώρου. Για την εκδοχή της προστασίας καλό θα ήταν να μιλήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα, για να έχεις μία έμπιστη άποψη.

 

Αυτά από μένα. :)

Edited by Shinigami
Link to comment
Share on other sites

Αποφασίσαμε τέλικα να το ξέχασουμε και νομίζω ότι τα καταφέραμε...

Δεν συνέβει τίποτα και η μέρα γένικως κύλισε ομαλά!

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας! :)^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...