Jump to content

ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ


 Share

Recommended Posts

Όπως ειπα και παραπανω:

"Προσωπικα δε μπορω να δεχτω τον Θεο προσωποποιημενο, απο την αλλη ομως δεχομαι οτι ειμαι ενωμενος με τη ψυχη μου, και αυτη ενωμενη με τις ψυχες των γυρω μου, με τη σειρα τους επικοινωνουν με τη πνευματικη διασταση του περιβαλλοντος και αυτο οφειλει την υπαρξη του στην μυστικιστικη διασταση του Φωτως που δεν εχω ιδεα απο που πηγαζει...

Αυτο με "αναγκαζει" στο να θεωρω το φως και την ενεργεια του ως ΤΟ ΥΨΙΣΤΟ επιπεδο και καθε στιγμη να συνειδητοποιω τη θεση μου μεσα στον Ολον, οπου τελικα μονο σεβασμό μπορω να νιωσω και να εκπεμψω. Για εμενα αυτο φτανει στην ολη ιστορία του Θεου."

Θεός οπότε για εμένα ειναι η περιγραφή αυτή με μια λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπα και παραπανω:

"Προσωπικα δε μπορω να δεχτω τον Θεο προσωποποιημενο

 

Και ποιος ειπε να τον προσωποποίησεις?

Μαλλον υπαρχει καποια σύγχυση εδώ?

Για περιγραφη μιλαμε, αλλο περιγραφω και άλλο προσωποποιω.

 

Όταν για παραδειγμα πεις ότι «για μενα ο Θεος είναι μια Οντοτητα ή ένα Πνευμα το οποιο αγαπαει τους καλους τους δικαιους κλπ» συγκεντρωνει δηλαδη καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικά και ιδιοτητες τοτε ναι χτιζεις ένα προσωπο.

 

Αν όμως πεις π.χ. ότι "Θεος είναι ένα δίκτυο απειρων δυνατοτητων/πιθανοτητων μεσα στο οποιο όλα είναι συνδεδεμένα μεταξυ τους", ή πεις οτι "Θεος είναι Ο,ΤΙ γνωριζουμε και Ο,ΤΙ δεν γνωριζουμε" (δλδ τα παντα?) τοτε περιγραφεις (τροπος του λέγειν τελος παντων...) χωρις να προσωποποιεις, χωρις να δινεις ένα συγκεκριμενο προσωπο.

 

Σε κατι τετοιο λοιπον αναφερομαι..

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τι είναι Θεός για μένα... θα παραθέσω τα λόγια μου από μια άλλη δημοσίευση μου

 

Θεωρώ :

τον εαυτό μου ως αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης

Οτι η φύση συνδέεται πλήρως αμφίδρομα με την Γή

Η Γή είναι μέρος του Σύμπαντος

Το Σύμπαν ένας ολόκληρος ζωντανός οργανισμός

Ζωντανός οργανισμός = Ζωή

Ζωή για μένα είναι το Θείο / Θέος όπως γουστάρετε πείτε το

 

θεός για μένα είναι όλο αυτό το σύνολο το οποίο δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος, καθώς και οι αλληλεπιδράσεις του.

Το καθένα από αυτά από μόνο του, δεν είναι Θεός, οι ενέργειες που κινούνται μεταξύ τους όμως είναι οι διάφορες όψεις του θεού.

 

Στην καθημερινότητα μου αντιλαμβάνομαι τις διάφορες όψεις του Θείου, μέσα από τις έννοιες των διάφορων συναισθημάτων που βιώνω. Αγάπη, Έρωτας, Οργή, Μίσος , Φιλία κλπ

Μέσα από τις έννοιες/ χαρακτήρα των παγανιστικών θεοτήτων.

Που όλα αυτά δεν θα υπήρχαν, αν δεν υπήρχε ζωή.

Η ζωή δεν τελειώνει ποτέ, απλά αλλάζει μορφές.

 

Είναι λίγο πολύπλοκο όλο αυτό αλλά ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ.

 

Μου φαίνεται πως η άποψη μου έρχεται κοντά με την άποψη του Sucore

Link to comment
Share on other sites

Με Συγχωρεις rasputin μαλλον μου εχει μεινει τραυμα απο τη παιδικη μ ηλικια μεσα στην εκκλησια που στο τρουλο ειχε μια φατσα να κοιταει προς τα κατω..

 

οποτε ακουω ή διαβάζω Ο ΘΕΟΣ αυτη η εικονα μ ερχεται.

κατα τα αλλα περιεγραψα πως νιωθω για τα θεία, και τι ειναι για εμενα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...