Jump to content

20λόγος απο προσωπικές ασυναρτησίες...


 Share

Recommended Posts

  • Το κακό και το καλό έχουν πολλές παραπλανητικές μορφές ,αλλά στα μάτια του γνώστη , όλες είναι ίδιες και δεν ξεχωρίζουν παρά μόνο μεταξύ των εννοιών τους (καλό-κακό).
  • Το να πιστεύεις σε κάτι χωρίς να το δείχνεις όμως με τις πράξεις , είναι μια ψευδαίσθηση του μυαλού.
  • Η μεγαλύτερη ανάγκη του ανθρώπου είναι να νιώθει ότι τον χρειάζονται.
  • Το να φοβάσαι και να σέβεσαι αυτό τον φόβο είναι κάτι που σε κρατάει ζωντανό. Το να δειλιάζεις στην θέα του όμως και να υποχωρείς μπροστά του, σου αφαιρεί την αίσθηση του ζείν.
  • Η ηρεμία είναι προσόν του ικανού ρήτορα και σοφού ανθρώπου. Επικεντρώσου σε αυτό που θες να πείς και μην αφήσεις την προσοχή σου να αποσπαστεί από οτιδήποτε.
  • Μην παρασύρεσαι από τα συναισθήματα σου , είναι ο χειρότερος σύμβουλος του μυαλού.
  • Κάθε τέλος είναι μια καινούρια αρχή στον αέναο κύκλο της ζωής.
  • Αντιμετώπισε τον φόβο σου με όλο σου το είναι και να είσαι σίγουρος ότι αυτός ο φόβος θα κατατροπωθεί..
  • Το μυαλό και η καρδιά είναι δύο πράγματα τελείως διαφορετικά που πρέπει να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία για να υπάρξει σωστή ροή στην ζωή μας.
  • Αυτό που δεν βλέπουμε, υπάρχει πάντα στην άκρη του οπτικού μας πεδίου , μεταξύ του φωτός και του σκοταδιού.
  • Ο μεγαλύτερος φόβος , είναι οι ίδιες οι αδυναμίες μας.
  • Η γνώση είναι σαν ένα ακατέργαστο διαμάντι. Αλλά ο συνδυασμός της με την εμπειρία χρόνων την κάνει να γυαλίζει.
  • Το μυαλό είναι σαν ένας τροχός που πρέπει να κινείται συνεχώς για να μην σκουριάζει.
  • Το χαμόγελο και η αντιμετώπιση των φόβων μας , μας κάνει ακατανίκητους.
  • όλοι ήρθαμε μόνοι και θα φύγουμε μόνοι . Για αυτό πρέπει να είμαστε μαζί με άλλους ανθρώπους , όσο πιο πολύ μπορούμε.
  • Η διπλωματία είναι ο μοναδικός τρόπος να πείς ψέματα , χωρίς να το κάνεις στην πραγματικότητα.
  • Το μέλλον και η σοφία κάθε ανθρώπου βρίσκεται στον καθρέφτη του.
  • Μην επιζητείς για κάθε σου πράξη και λέξη την επιδοκιμασία άλλων. Το μόνο που θα εισπράξεις είναι την κολακεία τους.
  • Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου (γνώθις αυτόν) δεν είναι απλά μια φράση ή η εικόνα μας στον καθρέφτη. Είναι κάτι που δείχνει ένα συνεχή αγώνα ζωής καθώς ο εαυτός μας εξελίσσεται και πάνω που τον μαθαίνουμε , πάντα θα βρούμε κάτι καινούριο που δεν γνωρίζαμε.
  • Η κάθε πρόταση φράση παραπάνω δεν είναι σοφία , ούτε εξυπνάδα, ούτε μάθημα ζωής. Είναι αυτό που θέλει να πιστεύει ο καθένας , διαβάζοντας τα παραπάνω και τα παρακάτω , εφαρμόζοντας σε δικό του σύστημα αξιών και την ζωή του.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...μα γιατί να γελάσουμε...; Είναι μερικές αλήθειες αυτά που λες..

 

Η μεγαλύτερη ανάγκη του ανθρώπου είναι να νιώθει ότι τον χρειάζονται.

... και ο μεγαλύτερος φόβος είναι να νιώσει ότι δεν τον χρειάζονται...

 

 

Το να πιστεύεις σε κάτι χωρίς να το δείχνεις όμως με τις πράξεις , είναι μια ψευδαίσθηση του μυαλού.

..αυτό γιατί όμως;

Link to comment
Share on other sites

# Μην παρασύρεσαι από τα συναισθήματα σου , είναι ο χειρότερος σύμβουλος του μυαλού.

 

:whistling:

 

 

Αφιερωμένο καταρχήν σε όσους δεν γελούν:

 

# Το χαμόγελο και η αντιμετώπιση των φόβων μας , μας κάνει ακατανίκητους. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το να πιστεύεις σε κάτι χωρίς να το δείχνεις όμως με τις πράξεις , είναι μια ψευδαίσθηση του μυαλού.

 

Διότι , Sabrina, η αληθινή πίστη σε κάτι σημαντικό δεν μπορεί να κρυφτεί καθώς σε οδηγεί σε πράξεις που σχετίζονται με αυτήν. Διαφορετικά δεν είναι κάτι παραπάνω απο μια αυταπάτη , μια ψευδαίσθηση του μυαλού. Η αληθινή πίστη δεν μπορεί να κρυφτεί.. το συμφέρον ίσως. Που συνήθως το συνδέουμε με την πίστη..

 

Αλλά είναι ενα θέμα που θα πρέπει να το αναλύσουμε αν θέλεις κάπου αλλού αφού απο μόνο του χωράει τεράστια συζήτηση.

 

Δεν αναφέρεις κάτι που είναι για γέλια!Ίσα ίσα που έχουν βάση σαν διαπιστώσεις...Απο προσωπική εμπειρία??
Ναι .. αλλά και μερικά είναι απο ρητά πολύ σοφών ανθρώπων του παρελθόντος με λιγες παρερμηνείες.. όπως τα συναισθήματα είναι ο χειρότερος σύμβουλος που είναι παραφρασμένο απο τον SunZtu (Το οργισμένο μυαλό είναι ο χειρότερος στρατηγός). Κάποια άλλα είναι δικά μου. Όλα όμως βρήκαν κάποια στιγμή το σημείο τους στην δική μου πορεία και ζωή.
Link to comment
Share on other sites

θελω και γω να πω τις δικες μου

 

> που να πηγε αραγε το παιδι εκεινο που οταν ακουγε ουρανιο τοξο, ζωγραφισε ενα τοξο να δειχνει τον ουρανο ?

 

> Οταν καποιοι δεν καταλαβαινουν την σιωπη μου πως περιμενουν να καταλαβουν τα λογια μου ?

 

>οτι και να λενε οι αλλοι για μενα βιαια δεν θα ειναι τα νερα ενος ποταμου αλλα οι οχθες που τα περιοριζουν.

 

>πρεπει να ανησηχω οταν οι αλλοι με επαινουν ?

 

>τελικα οι πιο δικοι μου ανθρωποι ειναι οι ποιητες που αγαπησα.

 

> θα συνεχισω να πιστευω οτι στην ακρη καθε ουρανιο τοξου υπαρχει χρυσαφη , και πειτε με οτι σας κανει κεφι.

 

> Εχω βαλει στοχο το φεγγαρι. Ακομα και αν αποτυχω θα βρεθω αναμεσα στα αστερια.

 

>τελικα απο οτι εχω καταλαβει η σιγη και η μοναχικοτητα ειναι η καλυτεροι φιλοι της ψυχης.

 

>Οταν τα ονειρα δεν χωρανε στα ματια μας, πεφτουν και γινονται δακρυα

 

> Η ευθραστοτιτα του κρυσταλου δεν ειναι αδυναμια.

 

>Αν δεχτουμε οτι την ζωη τη κυβερνα η λογικη, τοτε η πιθανοτητα της ζωης καταστρεφεται

 

>οτι και να λενε οι επιστημονες, ή οι φιλοσοφοι ή οι ορθολογιστες εγω παντα θα επιμενω οτι το να βλεπεις ειναι αντιληψη ενω το να αισθανεσαι αληθεια.

 

> Και τελος να πω οτι ο Ιησους Χριστος δεν ηταν αγαπουλης αλλα αγωνιστης και επαναστατης. Πηγε και τα εβαλε με το συστημα και το ιερατιο ολοκληρο και οχι μονο αυτο αλλα τα εκανε και μπαχαλο στον ναο. Αν ολα αυτα τα εκανε σημερα θα τον ελεγαν αναρχικο, αλλα και αν ερχοταν σημερα οι πρωτοι που θα τον καταδικαζαν σε θανατο θα ηταν η εκκλησια και λοιποι...

Edited by canislupus
Link to comment
Share on other sites

η αληθινή πίστη σε κάτι σημαντικό δεν μπορεί να κρυφτεί καθώς σε οδηγεί σε πράξεις που σχετίζονται με αυτήν. Διαφορετικά δεν είναι κάτι παραπάνω απο μια αυταπάτη , μια ψευδαίσθηση του μυαλού. Η αληθινή πίστη δεν μπορεί να κρυφτεί.. το συμφέρον ίσως. Που συνήθως το συνδέουμε με την πίστη..

 

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.. είναι γεγονός, πιστεύω, ότι τη σήμερον ημέρα έχουν ισοπεδωθεί σχεδόν τα πάντα...! :dry:

Link to comment
Share on other sites

Μου τραβηξε την προσοχη αυτο

 

  • Η μεγαλύτερη ανάγκη του ανθρώπου είναι να νιώθει ότι τον χρειάζονται.

 

Ισως να ειναι ετσι.Ισως ειναι αναγκη να νιωθεις χρησιμος.

Απορια πρωτη.Αυτη η αναγκη ειναι εμφυτη η' επικτυτη?

Απορια δευτρερη.Μηπως αυτη η αναγκη αποτελει τελικα εμποδιο για την προσωπικη μας αναπτυξη? Δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μου τραβηξε την προσοχη αυτο

 

 

 

Ισως να ειναι ετσι.Ισως ειναι αναγκη να νιωθεις χρησιμος.

Απορια πρωτη.Αυτη η αναγκη ειναι εμφυτη η' επικτυτη?

Απορια δευτρερη.Μηπως αυτη η αναγκη αποτελει τελικα εμποδιο για την προσωπικη μας αναπτυξη? Δεν ειμαι σιγουρος.

 

 

 

Και τα 2 ισχύουν artzuna για μενα.Απο τη στιγμη που μεγαλώνεις λιγο και καταλαβαίνεις οτι ανήκεις σε μια κοινωνια..ειτε ειναι η ''κοινωνια'' της οικογένειας ειτε η ευρύτερη νιωθεις την ανάγκη αυτη.Ειναι και ενα σταδιο στην εξέλιξη μας και συνεχως αλλάζει στοχους και πρόσωπα καθώς μεγαλώνουμε.

 

Συμφωνω οτι σε κραταει πισω στην εξέλιξη σαν ατομο..αλλα με την ιδια λογικη θα μπορουσαμε να πουμε οτι και η αγάπη το ιδιο κανει.Μένεις πίσω και

 

χάνεις πράγματα και αλλου κερδιζεις.ΌΛΟΙ μας θέλουμε να αγαπηθουμε και να βρουμε αγάπη..ετσι και η ανάγκη να νιώθεις χρήσιμος σου παρέχει ψυχολογικη

 

ικανοποιηση και σου ισχυροποιει τον χαρακτηρα και βασίζεσαι σε καποιες ικανοτητές σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...