Jump to content

Xρόνος


 Share

Recommended Posts

Ξέρουμε επειδή έχουμε αποκτήσει εμπειρία. Αν είχαμε γεννηθεί χωρίς να γνωρίζουμε ότι περνά ο χρόνος, τότε δε θα καταλαβαίναμε.

 

Νομίζω ότι θα αντιλαμβανόμασταν έτσι κι αλλιώς το χρόνο από τα αποτελέσματά του πάνω μας. Δε βλέπουμε το χρόνο να περνάει. Βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας να αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η διαφορα κρινεται στην λεπτομερεια, στο τι θα κανεις , πως θα το εκμεταλλευτεις ...

Δεν υπαρχει χρονος . Ο χρονος σε εγκλωβιζει, σε περιοριζει & δεν μπορεις να δεις καθαρα .. Χρησιμοποιεις την ισχυρη αναμνηση, ωστε να καταρριψεις τον χρονο ... Σημαδακια τοποθετεις δλδ, ωστε να πας πισω μπρος & να ζαναζησεις , ή να ζησεις αλλες επιλογες .

Στο συνολο, ολα εχουν γινει . Εμεις σταματαμε σε αυτον τον χρονο, εμεις τον δημιουργησαμε, ωστε να δουμε ποιο καθαρα την πορεια της συνεχειας . Μονο που το ξεχασαμε & αφεθηκαμε . Το παραξεχασαμε ομως

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα αντιλαμβανόμασταν έτσι κι αλλιώς το χρόνο από τα αποτελέσματά του πάνω μας. Δε βλέπουμε το χρόνο να περνάει. Βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας να αλλάζουν.

 

χε χε αυτό μου θυμίζει τον Σωκράτη που θέλοντας να τους δείξει το τι είναι Θεός (Αφροδίτη-Κάλλος) τους έλεγε "δείξε μου την ομορφια" και όλοι του δείχναν όμορφα αντικείμενα.

 

Έτσι και αν πούμε σε κάποιον δείξε μου τον χρόνο όλοι θα δείξουν τις αλλαγές του και κανείς τον χρόνο.

Για αυτό και γω λέω ότι ο Χ(Κ)ρόνος είναι Θεός.

Link to comment
Share on other sites

χρονος ειναι μια ψευδαισθηση, δημιουργημα του ανθρωπου κατασκευασμενο για να διευκολυνει την ζωη του. Οτιδηποτε αλλο αγεται στην σφαιρα της φιλοσοφιας, και σκοπος και στοχος της φιλοσοφιας ειναι να κανει τον ανθρωπο να μπορει να επικοινωνει με τον εαυτο του και οχι με αοριστες και γενικες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρόνος, ε;

 

Για μένα, ο χρόνος υπήρχε εξαρχής... Απλώς εμείς οι ίδιοι του δώσαμε μορφή... Καταλαβαίνουμε τον χρόνο που περνάει βλέποντας τον ήλιο, τα άστρα, τις εποχές... Έτσι ήταν και τα παλιά τα χρόνια, απλώς δεν τον μετρούσαν όπως τον μετράμε εμείς τώρα... Αλλά πάντα υπήρχε η αίσθηση της αλλαγής του χρόνου, με διάφορες εκφάνσεις αυτού... Και φυσικά παρατηρώντας τριγύρω... Ο χρόνος είναι μία ιδέα... Δεν έχει υλική υπόσταση, οπότε στην ουσία, δεν φαίνεται... Έτσι είναι πολύ λογικό να παρατηρείς άλλα πράγματα για να μπορέσεις να εξηγήσεις την πάροδο του χρόνου...

 

Από εκεί και πέρα, ο χρόνος, σαν ιδέα είναι σχετικός όπως είπαν πολλοί... Αλλά είναι και κάτι που τρέχει... Τίποτα δεν μένει στάσιμο, ακόμη και ο πιο μικρός κόκκος άμμου... Όλα μεταβάλλονται με τον καιρό... Απλώς ο καθένας επιλέγει κατά πόσο θα ασπαστεί την έννοια του χρόνου και κατά πόσο θα τον επηρεάσει... Για παράδειγμα, δεν μπορώ να πω ότι ο χρόνος είναι σχετικός αν θα με πάρει ο υπεύθυνός μου και με ρωτήσει γιατί δεν είμαι στην ώρα μου... :)

 

Αλλά και για μένα, ο χρόνος είναι σχετικός όταν μιλάμε για το εσωτερικό κομμάτι...

 

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι για κάτι πέρα από τον χρόνο και τον χώρο όπως εμείς τα ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος είναι μία διάσταση στην οποία μπορούμε να κινηθούμε μπρος και πίσω όπως και σε όλες τις άλλες διαστάσεις. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε από την άποψη του εσωτερισμού, ο χρόνος είναι σχετικός... Μπορείς να κινηθείς στο παρελθόν, αυτό δεν σημαίνει και ότι μπορείς να το αλλάξεις... Αν κάποιος διαλογίζεται και βιώνει πράγματα του παρελθόντος, λογικό είναι την δεδομένη στιγμή να μπορεί να κινηθεί μπρος και πίσω στο χρόνο , ώντας έξω από τον χρόνο και τον χώρο όπως εμείς τα ξέρουμε... Από εκεί και πέρα, δεν σημαίνει ότι κυριολεκτικά και υλικά, κινείται μπρος και πίσω στο χρόνο...

 

Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μάθουμε από το πείραμα στο cern, ίσως και όχι. Θεωρίες υπάρχουν πολλές για το πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αλλά καμιά επιβεβαιωμένη. Πάντως έτσι όπως ορίζεται το διάνυσμα του χρόνου από τη σύγχρονη φυσική διαθέτει όλα τα χαρακτηριστικά εκείνα που μας επιτρέπουν να πούμε ότι κίνηση στο χρόνο γίνεται. Το πως φίλε μου dimulator νομίζω ότι μας διαφεύγει. :)) Υ.Γ. Μπορεί μία κίνηση στο χωρόχρονο να είχε σαν αποτέλεσμα τη διάλυση του σώματος μας σε μόρια, αλλά η κίνηση παραμένει κίνηση ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Υ.Γ.2 Από άποψη εσωτερισμού, η αναβίωση μνήμης από το παρελθόν, δε νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί κίνηση στο χρόνο. Αυτή είναι μία διαδικασία ανάσυρσης μνήμης από το υποσυνείδητο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος είναι τα πάντα για τον άνθρωπο σήμερα.

1) Ο χρόνος είναι χρήμα,

2) Αυτός που κάνει τα 100μ σε λιγότερα δευτερόλεπτα παίρνει το χρυσό,

3) Αυτός που πηγαίνει στην ώρα του στην δουλειά δεν τον απολύουν,

4) Στην μαγειρική ανάλογα με την φωτιά κρατάμε χρόνο για να ψηθεί καλά το φαγητό μας,

5) Δεν έχω χρόνο να ξανά αγαπήσω (Χατζηγιάννης)

 

Πολλά ακόμη και κάτι ακόμη που δεν ξέρω είναι στο τι θα μπορούσε να γίνει αυτό που είπε ο Αινστάιν.

Που λέει ότι εάν υπήρχε τρόπος να ταξιδέψουμε σε χρόνο του φωτός τότε θα ξεγελούσαμε τον χρόνο κάτι σαν χρονομηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα αντιλαμβανόμασταν έτσι κι αλλιώς το χρόνο από τα αποτελέσματά του πάνω μας. Δε βλέπουμε το χρόνο να περνάει. Βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας να αλλάζουν.

 

 

"Ο άνθρωπος είπε: Πόσο γρήγορα περνά ο Χρόνος.

Ο Χρονος είπε: Πόσο γρήγορα περνούν οι άνθρωποι"

 

Ανάλογα με την κοσμοθέασή μας, μπορούμε να πούμε πως:

 

Ο Χρόνος είναι μια διάσταση του χώρου

 

Ο Χρόνος είναι απλώς μια σύμβαση για να συνεννοούμαστε και να λειτουργεί εύρυθμα η κοινωνία

 

Προσωπικά, το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι πως ο Χρόνος δεν είναι γραμμικός, μάλλον σπειροειδής είναι.

Link to comment
Share on other sites

χμ... ποια η γραφική αναπαράσταση του χρόνου; Γραμμική ή σπειροειδής; και γιατί τό ένα και όχι το άλλο;

 

 

Δεν μιλώ για τη γραφική αναπαράσταση του Χρόνου. Αναφέρομαι στην υποκειμενική μου αίσθηση γι' αυτόν. Ως γυναίκα βιώνω το Χρόνο σε κύκλους που όμως δεν είναι απαράλλακτοι - είναι περισσότερο ελικοειδείς. Ακόμα όμως και τα ημερολόγια σε κύκλους βασίζονται.

Link to comment
Share on other sites

χμ... ποια η γραφική αναπαράσταση του χρόνου; Γραμμική ή σπειροειδής; και γιατί τό ένα και όχι το άλλο;

Σπειροειδής.

1. Γιατί έχει κυκλικότητα αλλά δεν "ξαναπερνά" απο το ίδιο σημείο.

2. Γιατί έχει γραμμικότητα αλλά "επαναλαμβάνονται" κυκλικά κάποιο πράγματα.

Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το ιδανικο σχημα γραφικης παραστασης του χρονου θα ηταν σε τρισδιαστατο μοντελο μια σπειρα. Επισης στον χρονο μπορουμε να κινηθουμε μπρος και πισω και στο πισω μπορουμε να στειλουμε ενεργεια για να βοηθησουμε τις συνεπειες του σημερα, οχι να το αλλαξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...