Jump to content

Οι αδερφές ψυχές


μπιανκα
 Share

Recommended Posts

Η μοίρα των αδελφών ψυχώνΣε αυτό το σημείο υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ των

ανθρώπων που ερευνούν το θέμα:Άλλοι λένε ότι ο χωρισμός είναι αναπόφευκτος,

μιας και αυτή καθ? αυτή η συνάντηση ήταν λάθος εξ? αρχής, διότι οι αδελφές ψυχές

δεν πρέπει να συναντηθούν! Υποστηρίζουν ότι δυστυχώς όλ? αυτά είναι μεν

πανέμορφα, αλλά καταδικασμένα. Δεν επιτρέπεται στις πραγματικές αδελφές ψυχές να

είναι μαζί για πολύ καιρό. Ο λόγος είναι απλούστατος: εάν παραμείνουν μαζί, θα

αποκοπούν από τον υπόλοιπο κόσμο και αυτό δεν θα τους επιτρέψει να προχωρήσουν

και να μάθουν όλα όσα πρέπει να μάθουν σε αυτήν την υλική τους υπόσταση. Μαζί,

είναι ολόκληροι και αυτόνομοι, δεν έχουν ανάγκη άλλης επικοινωνίας και

συναναστροφής με οτιδήποτε άλλο, γι αυτό και πρέπει να χωρίσουν. Ο χωρισμός

αυτός μπορεί να έρθει σε μικρό χρονικό διάστημα από την ημέρα συνάντησής τους ή

σε πολύ μεγάλο, μα όποτε κι αν συμβεί είναι πάντα επώδυνος, απότομος και όχι

τύπου «?απλά χαθήκαμε?». Απόσπασμα από τις αδερφές ψυχές της Νεφέλης

 

Γιατί είναι τόσο κακό δηλαδή αυτό? Το να ζήσεις την απόλυτη ολοκλήρωση με το άλλο σου μισό??? Για 8 χρόνια ήμουν με ένα παιδί που είμαι σίγουρη πως ήταν το άλλο μου ΄μισό και ξαφνικά και απότομα, χωρίς να το συνειδητοποιήσει καλά-καλά κανείς από τους δύο μας, χωρίσαμε και απλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να είμαστε ξανά μαζί, όχι γιατί δεν το θέλουμε, αλλά γιατί τα έφερε έστι η ζωή ώστε να είναι δεμένα τα χέρια και των δύο μας..Γιατί το σύμπαν να θέλει κάτι τέτοιό? Όσο και να θέλεις να εξελιχθείς πνευματικά μετά από αυτόν τον χωρισμό και να γνωρίσεις νέα άτομα και ενέργεις, απλά πάντα κάτι θα σου λέιπει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτό που αναρωτιέμαι εγώ είναι το πως γίνεται το άλλο κομμάτι της ψυχής σου να ενανθρωπίστηκε τόσο κοντά σου (ιδια πόλη/χώρα...)... Και γιατι; Αφού το ένα και αδιάσπαστο χωρίστηκε σε δύο μισά ανολοκλήρωτα πρέπει να βρεθεί η ολοκλήρωση μόνο από μέσα (καθώς και η ισοροπία) και οχι να γίνετε αναζήτηση του άλλου μισού... Κατι που μπορεί να μην βρούμε και ποτέ αυτό το άλλο κομμάτι μας, ασχετα με την αναζήτηση... Ο χωρισμός, αρχής εξαρχής, έγινε για κάποιον λόγο (αν υποθέσουμε οτι έγινε), άρα αυτό που πρέπει να ψάξουμε είναι ο λόγος αυτός. Γιατί αν μας χώρισε μια φορά, το σίγουρο είναι οτι θα μας ξαναχωρίσει.

 

*Νομιζω οτι κατι σχετικό ανέφερε ο Paulo Coelho σε ένα βιβλίο του...

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στο Ζαχιρ (τουλαχιστον πλησιαζει σε νοημα), ισως ο χωρισμος εγινε γιατι καποιος απο τους δυο ή και οι δυο δεν ησασταν ετοιμοι πραγματικα γι αυτην την σχεση μιας και καποια στιγμη θα στεκοσασταν εμποδιο και δεν θα τραβουσε ο ενας τον αλλον προς τον δρομο της φωτισης. Και τουλαχιστον αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε μια τετοια περιπτωση μπορεις να ξαναεισαι μαζι αλλα πρεπει να εχεις δουλεψει απιστευτα, το ιδιο και το ετερον ημυσι. Απλα πειρατε γευση του πως θα ηταν να ειστε καλα μαζι (αν και δεν ειχατε το πνευματικο κομματι θεωρω) οποτε με τον χωρισμο χτυπαει το καμπανακι της συνειδητοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...