Jump to content

What to read??


moonchild
 Share

Recommended Posts

Ευτυχως η δυστυχως το forum ειναι αρκετα μεγαλο, σε σημειο εμας τους καινουριους να μας δυσκολευει να βρουμε κατι που ψαχνουμε, και

να μην ξερουμε αν αυτο που θα ρωτησουμε εχει ξαναερωτηθει μια, δυο η και εκατο φορες.θελω να πιστευω ομως οτι η ορεξη σας να μας βοηθησετε

ειναι μεγαλυτερη απο τη βαρεμαρα του να απαντατε ξανα κ ξανα στις ιδιες ερωτησεις.

Και περναω λοιπον στο ζητουμενο.ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ???????????????????????????????

Στο εμποριο υπαρχουν εκατονταδες βιβλια που αναφερονται στη μαγεια. Φιλοσοφικα η και πρακτικα. Το προβλημα ειναι οτι καποιος σαν κι εμενα, που

δεν εχει ξαναδιαβασει τετοιου θεματος βιβλιο, δεν ξερει τι να επιλεξει. Ειμαι σιγουρος οτι τα βιβλια που θα με κανουν να σχηματισω λαθος εντυπωση ειναι περισσοτερα απο τα αξιολογα.

Εχω δει τις προτασεις στο site αλλα δεν μπορω να πω οτι με κατατοπισαν ιδιαιτερα.Θελω 1-2 βιβλια που να μου κανουν κατι σαν εισαγωγη στο χωρο.Να μην χρησιμοποιουν

ορολογια για ηδη γνωστες του αντικειμενου και σαφως να μην με οδηγησουν σε εσφαλμενα συμπερασματα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 

Υ.Γ. Μια μικρη,απειροελαχιστη αναλυση του εκαστοτε προτεινωμενου βιβλιου θα με βοηθουσε παρα πολυ...

Edited by moonchild
Link to comment
Share on other sites

μου ειχε πει καποιος πιο παλια, οτι αν θελω να μαθω για την μαγεια το πρωτο που πρεπει να κανω ειναι να ξεχασω οτι εχω ακουσει και οτι εχω διαβασει σε βιβλια και περιοδικα, οπως επισης να μεινω μακρια απο οτιδηποτε κυκλοφορει στην αγορα σε βιβλιο σχετικα με το θεμα.και ολα αυτα γιατι η μαγεια εχει να κανει με την δυναμη του μυαλου και οχι με κερια, παλια βιβλια συμβολα και φυλαχτα.

 

συμφωνα λοιπον με το παραπανω(που προσωπικα πιστευω οτι ειναι σωστο ) ενα ωραιο βιβλιο που μπορεις να διαβασεις, ασχετο με ξωρκια και ετσι, ειναι το Ημερολογιο ενος μαγου, του Παολο Κουελο

Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορείς να κάνεις μια λίστα με ερωτήσεις και απορίες και σιγά σιγά να αρχίσεις να ψάχνεις απαντήσεις.

 

 

π.χ. αν θέλεις να ασχοληθείς με πνεύματα ψυχές κτλ πρέπει να δεις τι απόψεις υπάρχουν από την αρχαιότητα μέχρι τώρα, τι λέει κάθε θρησκεία (ή τουλάχιστον κάποιες βασικές για εσένα) να δεις πως είναι δομημένος ο πνευματικός κόσμος, να μάθεις πως γίνεται μια επίκλιση μια προσευχή μια απόλυση κτλ

 

αν θες να μάθεις μαντική πρέπει να εντρυφήσεις στον αποσυμβολισμό συμβόλων, καρτών ταρώ, ρούνων να αναπτυξεις διαίσθηση να μάθεις μαντικα συστήματα, πως γίνεται μια μαντεψιά κτλ

 

αν θες να κάνεις πνευματική εργασία όπως διαλογισμός, πρέπει να πάρεις κανα βιβλίο να δεις την θεωρία του, τι είναι, τι προσφέρει, στάσεις, ασκήσεις κτλ

 

γενικά κάτσε και γράψε μια λίστα με θέλω, απορίες και ενδιαφέροντα και ξεκίνα την αναζήτηση πληροφοριών σε βιβλία, φόρουμ, σελίδες, τσατ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο.

Canislupus εαν σε αφησω μονο σου σε ενα βουνο με ενα κομματι ξυλο και ενα σουγια το πιο πιθανο ειναι να μην μαθεις ποτε να παιζεις φλαουτο.Εαν παλι καταφερεις

να φτιαξεις το φλαουτο ΚΑΙ να μαθεις να παιζεις θα σου παρει τοσα χρονια που απο τα γεραματα δεν θα μπορεις να βγαλεις αρκετο αερα απο τα πνευμονια σου.Σαφως και εχει μεγαλυτερη αξια να τα καταφερεις μονος σου αλλα... μηπως ο χρονος που θα χασεις ειναι πολυτιμοτερος?? Απο προσωπικη πειρα θα σου πω οτι οσο κι αν προσπαθησα να μαθω να κανω διαλογισμο (και οχι εντελως μονος μου αλλα με βιβλια που με καθοδηγουσαν) απετυχα.Το καλυτερο που ειχα καταφερει ηταν να με παρει ο υπνος. Οταν ομως με καθοδηγισαν το πετυχα με την πρωτη

προσπαθεια.Μου "ζητας" να ανοιξω το δικο μου μονοπατι ενω ακομα δεν ξερω να μπουσουλισω και τα ματια μου ειναι κλειστα... Συγνωμη εαν εχασα το νοημα αυτου που ηθελες να πεις.

Ετσι οπως το καταλαβα εγω, αυτη ειναι η αποψη μου. Οπως και να εχει παντως σε ευχαριστω πολυ. Η ανταλλαγη αποψεων θεωρω οτι ειναι πιο επικοδομιτικη απο οποιαδηποτε αλλο.

Dimulator εχεις απολυτο δικιο αλλα αυτο που ψαχνω τωρα ειναι καποιες γενικοτερες γνωσεις. Γνωσεις που θα με βοηθησουν να κατασταλλαξω στο τι με ενδιαφερει και μου ταιριαζει

περισσοτερο.Καταλαβαινεις οτι οταν δεν εχεις γνωσεις ολα σου φαινονται γοητευτικα.Αυτο που μου τραβηξε πολυ ομως το ενδιαφερον στην απαντηση σου ηταν το περι "Chat".

Εχεις να μου προτεινεις καποιο chat με οσο το δυνατον λιγοτερους "καταφαντασιαν μαγους" ?? Νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω! Εσενα θα σε διπλοευχαριστησω οταν θα μου πεις και για τα chat smile.gif

 

Υ.Γ. Ακομα θελω προτασεις για τα πρωτα μου βιβλια

Edited by moonchild
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 1000% σιγουρος οτι ξερει περισσοτερα απο μενα. Ουδεποτε αμφισβητησα κατι τετοιο. Εαν πιστευα οτι ξερω περισσοτερα δεν θα ζηταγα βοηθεια απο σενα και τους υπολοιπους εδω.

Εσυ πιστευεις οτι χωρις να διαβασω και χωρις να καθοδηγηθω απο καποιον θα μπορουσα να κανω τι?? Δεν σου φαινεται λογικη η αποψη μου?

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειμαι απο τα ατομα που πιστευουν οτι οι ερωτησεις ειναι στο μυαλο και οι απαντησεις στην ψυχη. Αν ειμαστε πλασμενοι κατ' εικονα και ομοιωση δεν υπαρχει τιποτα που δεν βρισκεται μεσα μας και αν οχι μεσα μας στην φυση. Ενα βιβλιο θα σου μαθει τις νοτες (στο παραδειγμα που εθεσες ) θα σου μαμει για την ιστορια της φλογερας, της μουσικης δεν μπορει ομως να σε μαθει να φυσας.

 

Δεν νομιζω οτι κανεις ειναι ασχετος με τιποτα, το μονο που χρειαζεται να κανουμε ειναι να παρατηρουμε καλυτερα και να σκεφτομαστε πιο καθαρα. Η βοηθεια ενος βιβιλιου θα σταματησει εκει που αρχιζει η αναγκη για την πραξη. Τι γινεται ομως αν η θεωρια που εχεις διαβασει ειναι λανθασμενη; σβηνεις τα παντα και ξανα απο την αρχη. Αυτο δεν νομιζεις οτι ειναι χασιμο χρονου ?

 

τελος παντων, ο καθε ενας βλεπει τα πραγματα οπως νομιζει οτι ειναι καλυτερο για τον ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι τον εχουμε πλασει κατ'εικονα και κατ'ομοιωση οπως και στο οτι τα παντα ειναι μεσα μας. Ξερω να φυσαω αλλα αν δεν βρεθει καποιος να μου δωσει μια φλογερα δεν θα μαθω ποτε σε τι μου ειναι χρησιμο. Οι μεγαλυτεροι φιλοσοφοι ειχαν δασκαλους που τους εβαλαν τις βασεις. Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αφου η φιλοσοφια μπορει να διδαχτει, εκτος απο τον ερωτα (οχι το σεξ) ολα τα αλλα μπορουν να διδαχτουν. Το ποσο καλα θα τα κανει ο καθενας και μεχρι που θα φτασει εχει κατα κυριο λογο να κανει με αυτο που εχει μεσα του. Αλλα οι βασεις δεν μπορουν να δημιουργηθουν απο το τιποτα. Πρεπει απο καπου να αρχισεις. Καποιος να σου δωσει την φλογερα.Μετα απο σενα εξαρταται αν θα μαθεις εναν σκοπο η 50 και το ποσο καλα θα τους μαθεις...

Edited by moonchild
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μου προτεινεις καποιο chat με οσο το δυνατον λιγοτερους "καταφαντασιαν μαγους" ?? Νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω! Εσενα θα σε διπλοευχαριστησω οταν θα μου πεις και για τα chat smile.gif

 

Υ.Γ. Ακομα θελω προτασεις για τα πρωτα μου βιβλια

 

εγώ κάνω τσατ μέσω yahoo mesenger γιατί το τσατ του φόρουμ ακόμη δεν δουλεύει... δεν ξέρω αν σε βολεύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα με βολευει. Γιατι οχι? σε καποιο συγκεκριμενο "room"? δεν εκανα ποτε chat και δεν πολυξερω. Βεβαια αν μπορω να βρω εσενα εκει, ειναι μια αρχη. Οταν σε κουρασω με τις

πολλες ερωτησεις βλεπουμε...

 

Υ.Γ. thanx twice

Link to comment
Share on other sites

Moonchild, Θα σου πω πώς ξεκίνησα εγώ διαβάζοντας... Στην αρχή με γοήτευαν οι αρχαίοι πολιτισμοί, π.χ. Ελληνικός, Αιγυπτιακός, λαοί της Μεσοποταμίας και πάει λέγοντας. Διαβάζοντας διάφορα βιβλία έπεφτα συχνά σε θέματα που είχαν σχέση με μαγεία, σύμβολα, θεότητες, τελετές. Έπειτα άρχισα να διαβάζω για τα διάφορα συστήματα μαγείας (επιτρέψτε μου να τα πω έτσι). Απλά πράγματα, τι περίπου έλεγε ο καθένα. Σε κάποια που με τράβηξαν εμβάθυνα όσο μπορούσα παραπάνω. Παράλληλα βρήκα και το αρχικό φόρουμ του Art of wise και διάβαζα διάφορα άρθρα. Ρωτούσα, συζητούσα κτλ. Τώρα με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα πράγματα με τη φύση κι έτσι ασχολούμαι με βιβλία που μιλούν για βότανα, χόρτα, λουλούδια, μανιτάρια κ.α. Επίσης, έχω επιστρέψει πιο συνειδητοποιημένη στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία κι έχω ξεκινήσει να διαβάζω πιο προσεκτικά τα αρχαία συγγράμματα. Να μια πορεία!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου είναι κάπως δύσκολο να σου προτείνει κάποιος βιβλία διότι δεν σε ξέρει οπότε το πιο πιθανό είναι να αστοχήσει.

 

Η τακτική που ακολουθούσα από χρόνια είναι η εξής

Πάω σε ένα βιβλιοπωλείο ξέροντας ότι έχω στην διάθεσή μου τουλάχιστον δυο ώρες να διαθέσω και απλώς ξεφυλλίζω βιβλία που μου τραβούν το ενδιαφέρον, διαβάζω λίγο, τα αφήνω, μετά από λίγο τα ξαναπιάνω και πάλι από την αρχή.

Το βιβλίο που είναι αντίστοιχο του επιπέδου σου και των γενικών αναγκών σου θα σου κάνει κλικ, είναι σαν κάλεσμα.

Εάν δεν σου κάνει κάτι μην αγοράσεις, θα πας άλλη φορά. Με τον καιρό δεν θα χρειάζεται να έχεις τόσες ώρες στην διάθεσή σου.

 

Το ξέρω ότι είναι κάπως περίεργο όλο αυτό και εγώ ως ορθολογίστρια δυσκολεύομαι να το πιστεύω, αλλά λειτουργεί πάντα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να διαφημίζω βιβλία και εκδότες, ωστόσο, θα σε παραπέμψω στο "7 βιβλία Μαγείας". Είναι το βιβλίο που βοήθησε εμένα να ξεκινήσω. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ολοκληρωμένο σύγγραμα, αλλά έχει το θετικό ότι παρουσιάζει με απλό τρόπο 7 βασικά συτήματα, ώστε να καταφέρεις να κατασταλάξεις κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...