Jump to content

Πιστη....


Filosofos
 Share

Recommended Posts

Εχει κλονιστει ποτε η πιστη σας στην Μαγεια? Εχουν υπαρξει φορες που εχετε πει... ''αι στα κομματια... τα παραταω ολα... δεν υπαρχει τιποτα''.

αν ναι, τι σας επανεφερε πισω?

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

"Δεν υπάρχει τίποτε" όχι δεν το έχω πει. "Δε μπορώ να τα καταφέρω" ναι το έχω πει αρκετούτσικες φορές. Αυτό που με επανέφερε είναι το πείσμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας φιλοι μου... !

Δεν πρεπει να ασχολεις τις πληροφοριες ολες μαζι & να συγχεονται . Ξεκινας με το μηδαμινο στοιχειο, & ξεκινας για να κατακτησεις το επομενο . Μαθαινεις να ισσοροπεις με το στοιχειο αυτο που ξεκινας στην ζωη σου ... Το στοιχειο της αναμονης δεν πρεπει να σε ενοχλει καθολου, ουτε να σε αποσπαει !Πρεπει να μαθεις να το ελενχεις στο συνολο & οχι στο ενα ακρο του γιατι θα καταρρευσει, & θα λες ...τι δεν πηγε καλα ? Καπως ετσι κλονειζεται η πιστη στην εκεινη στιγμη ..

Εγω απλα δεν του δινω σημασια, & οτι ειναι θα γινει, & οτι ειναι να μην γινει δεν θα γινει ... Δεν το αφηνω στον αερα, το στηριζω απο πολυ βαθεια, την πιστη, απο τοτε που γεννηθηκα γιατι καταλαθος προβλεψα το μελλον .

& επειδη εχουν περασει κοντα 2 μιση δεκαετιες , αμφιβαλω μερικες φορες, αλλα κανω λαθος που το σκεφτομαι & μονο ..

Link to comment
Share on other sites

Όταν ασχολείσαι με τη Τέχνη,πόσο μάλλον όταν δεν έχεις εμπειρίες και σιγά σιγά ανοίγεις το μονοπάτι προς τη γνώση,αρχίζεις να βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά.Αποκτάς μια άλλη αντίληψη και παρατηρείς ενέργειες(καλές κακές και ουδέτερες) που παλιότερα αγνοούσες.Λογικό είναι αρχικά να φρικάρεις όταν γίνεσαι μάρτυρας περίεργων φαινομένων τα οποία δν γνωρίζεις πως να τα αντιμετωπίσεις και τη στάση να κρατήσεις απέναντί τους.Έτσι και εγω όταν διαπίστωσα την εισβολή κακόβουλων πνευμάτων στο σπίτι μου,που μάλιστα ήρθαν και ακάλεστα(αρμένικη βίζιτα) φρίκαρα και λέω παύω να ασχολούμαι.Αλλα είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρεις.Είναι καθαρά δική σου επιλογή και δεν νομίζω πως υφίστανται πισωγυρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ασχολείσαι με τη Τέχνη,πόσο μάλλον όταν δεν έχεις εμπειρίες και σιγά σιγά ανοίγεις το μονοπάτι προς τη γνώση,αρχίζεις να βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά.Αποκτάς μια άλλη αντίληψη και παρατηρείς ενέργειες(καλές κακές και ουδέτερες) που παλιότερα αγνοούσες.Λογικό είναι αρχικά να φρικάρεις όταν γίνεσαι μάρτυρας περίεργων φαινομένων τα οποία δν γνωρίζεις πως να τα αντιμετωπίσεις και τη στάση να κρατήσεις απέναντί τους.Έτσι και εγω όταν διαπίστωσα την εισβολή κακόβουλων πνευμάτων στο σπίτι μου,που μάλιστα ήρθαν και ακάλεστα(αρμένικη βίζιτα) φρίκαρα και λέω παύω να ασχολούμαι.Αλλα είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρεις.Είναι καθαρά δική σου επιλογή και δεν νομίζω πως υφίστανται πισωγυρίσματα.

 

 

Αυτα που αναφερεις ως ενδειξεις τα εχω εδω και πολυ καιρο... Δεν ειμαι και τοσο νεος στην Τεχνη...

Απλα λεω... οταν ερχονται στιγμες που αντιλαμβανεσαι οτι αυτα που παλια σε προστατευαν... (οι φυλακες σου κτλπ), τωρα σε εχουν εγκαταλειψει... απελπιζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Νιώθεις ή ξέρεις οτι οι προσωπικοί σου φύλακες σε έχουν εγκαταλείψει?

 

 

ναι... κατα καποιο τροπο το νιωθω..... τον τελευταιο καιρο δεν εχω οση δυναμη ειχα στο παρελθον... δεν αντιπετωπιζω τις καταστασεις με τον τροπο που τις αντιπετωπιζα παλια...

Link to comment
Share on other sites

ναι... κατα καποιο τροπο το νιωθω..... τον τελευταιο καιρο δεν εχω οση δυναμη ειχα στο παρελθον... δεν αντιπετωπιζω τις καταστασεις με τον τροπο που τις αντιπετωπιζα παλια...

Ίσως το πρόβλημα να έγκειται κάπου αλλού.Είναι ο ψυχολογικός παράγοντας.Ας μην βιάζεσαι να κατηγορήσεις τους άμοιρους τους φύλακες για εγκατάλειψη συζυγικής στέγης πριν κατασταλλάξεις στο τι φταίει.Αν και φαντάζομαι οτι θα έχεις σκεφτεί όλες τις πιθανές αιτίες.Μάλλον πρέπει να κάνεις μια εσωτερική αναζήτηση και να βρείς τι το προκαλλεί αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πρόβλημα να έγκειται κάπου αλλού.Είναι ο ψυχολογικός παράγοντας.Ας μην βιάζεσαι να κατηγορήσεις τους άμοιρους τους φύλακες για εγκατάλειψη συζυγικής στέγης πριν κατασταλλάξεις στο τι φταίει.Αν και φαντάζομαι οτι θα έχεις σκεφτεί όλες τις πιθανές αιτίες.Μάλλον πρέπει να κάνεις μια εσωτερική αναζήτηση και να βρείς τι το προκαλλεί αυτό...

 

 

Τι να πω... Ισως και να εχεις δικιο...

Link to comment
Share on other sites

Filosofos3

Όντως υπάρχουν στιγμές βρίσκεσαι σε μια σύγχυση ή ακόμα και απογοητεύεσαι, αλλά μάλλον λες κάτι διαφορετικό. Όταν ένας άνθρωπος δουλεύει λόγω του ότι βηματίζει και δεν κάνει άλματα δεν μπορεί να αντιληφθεί άμεσα την πρόοδό του, οπότε είναι λογικό μόλις σηκώσει το κεφάλι και κοιτάξει πίσω για να ελέγξει τι έκανε και μήπως χρειάζεται ένας επαναπροσδιορισμός της πορείας, να βρεθεί σε μια κατάσταση περίεργη και να αισθάνεται ευάλωτος.

 

Η άποψή μου είναι πως ευθύνεται η αλλαγή της στάσης σου ως προς το θέμα της διαχείρισης εμπειριών. Μόλις οικειοποιηθείς λίγο την παρούσα κατάσταση θα δεις ότι θα αλλάξει και η διάθεσή σου. :)

 

Tsubaki

Στον κύκλο πιθανοτήτων των οντοτήτων δεν υφίσταται επίσκεψη χωρίς πρόσκληση. Αυτό δεν είναι θέμα προς συζήτηση είναι δόγμα διότι εάν δεν ήταν δεν θα βρισκόμασταν εδώ να συζητάμε θα ήμασταν στα ψυχιατρεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη μου εμπειρια ειχα τον ιδιο προβληματισμο, αν με εχουν εγκαταλειψει. Ομως με ακρετη προσωπικη εσωτερικη αναζητηση που μου πηρε αρκετο καιρο καταλαβα πως ηταν εκει απλα εγω ειχα βαλτωσει εξελικτικα με αποτελεσμα διαφορες αρνητικες συμπεριφορες στον χαρακτηρα μου κλπ. Οταν τα καταλαβα και τα αλλαξα τοτε αμεσως ηταν παλι διπλα μου και μαλιστα καλυτερα απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...