Jump to content

Γιορτές των Μάγων/Μαγισσών


Zak
 Share

Recommended Posts

Γειά! Θα ήθελα αν γίνετε να μου πείτε τι γιορτές έχει ένας μάγος / μάγισσα και πότε είναι αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Εάν ενδιαφέρεσαι για την πιο παραδοσιακή Μαγεία που υπάρχει, οι γιορτές της άρχισαν από 31 Αυγούστου 2004 και θα διαρκέσουν μέχρι 28 Φεβρουαρίου 2005 :

 

ΚΑΘΟΣΟΝ :

« ...... Οι παλαιότερες μαρτυρίες περί μαγείας χρονολογούνται από τις εικονογραφίες των σπηλαίων της παλαιολιθικής εποχής, μερικές από τις οποίες υποβάλλουν την ιδέα ότι μαγικά τελετουργικά χρησιμοποιούνταν για την εξασφάλιση του κυνηγιού (αυτήν ονόμασαν "κυνηγετική μαγεία"). ...... »

 

Εάν όμως ενδιαφέρεσαι για μεταγενέστερες εορτές, πλην όμως κυριολεκτώντας πάντα,

τότε καλό είναι να διαβάσεις το «Τάδε Έφη Ζαρατούστρα», ώστε να κατανοήσεις το Περσικό Πνεύμα.

 

ΚΑΘΟΣΟΝ :

« ...... Η λέξη μάγος είναι ελληνική.

H απώτατη καταγωγή της, είναι όμως περσική και χρησιμοποιείτο αρχικά από τους Έλληνες,

για να δηλώσει τη θρησκεία, τους ιερείς και τις μυστικές τέχνες του ζωροαστρισμού ...... »

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ :

Λες "Εγώ" και είσαι περήφανος για αυτή τη λέξη.

Αλλά μεγαλύτερο απ? αυτό - παρόλο που δεν πιστεύεις σε αυτό -

είναι το σώμα σου και η μεγάλη του ευφυΐα,

που δεν λέει "Εγώ" αλλά πράττει "Εγώ".

 

« Τάδε Έφη Ζαρατούστρα »

Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Γειά! Θα ήθελα αν γίνετε να μου πείτε τι γιορτές έχει ένας μάγος / μάγισσα και πότε είναι αυτές;

 

Εξαρτάται από τα θρησκευτικά του πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...