Jump to content

Βορβαδισμός της Σελήνης


Recommended Posts

θα πω μια ιδέα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή.

 

τα πυρηνικά απόβλητα μπορούν να τα στέλνουν στον ήλιο όπου θα καταστρέφονται κιόλας... γιατί να λερώσουμε την Σελήνη κρίμα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

θα πω μια ιδέα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή.

 

τα πυρηνικά απόβλητα μπορούν να τα στέλνουν στον ήλιο όπου θα καταστρέφονται κιόλας... γιατί να λερώσουμε την Σελήνη κρίμα δεν είναι?

 

Είναι εφικτό και πολύ εύκολο να γίνει αλλά το κόστος του πυραύλου είναι μεγάλο... Θα 'πρεπε αυτό να έκαναν κανονικά...

Αποκλείεται να τα στείλουν στη σελήνη για τον ίδιο λόγο. Αφού τα πετάνε στην Αφρική γιατί να μπουν σε έξοδα? Ασ' τους μαύρους να πεθαίνουν... Αυτή είναι η evil λογική όπως συνηθίζω να λέω...

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ στο Σκάι που έλεγε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η σελήνη για την ύπαρξη ζωής στη γη. Η έλξη που ασκεί η σελήνη στη γη έλεγε πως είναι καθοριστική για τη μοίρα του πλανήτη μας. Αν δεν υπήρχε η σελήνη, η γη θα κινούνταν ανεξέλεγκτη στο σύμπαν, και τα καιρικά φαινόμενα που θα επικρατούσαν στον πλανήτη μας θα έκαναν τη ζωή αδύνατη σε αυτόν. Επίσης έλεγε πως κάθε χρόνο η σελήνη απομακρύνεται κάποια εκατοστά από τη γη, οπότε κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον η γη θα πάψει να υπάρχει με τη σημερινή μορφή της. Αλλά για αυτό κάνουμε υπεράνθρωπες προσπάθειες χρόνια τώρα, οπότε η καταστροφή θα έρθει πολύ πιό γρήγορα... Τι αξιοθαύμαστα ανθρωπάκια που είμαστε μα την αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

θα πω μια ιδέα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή.

 

τα πυρηνικά απόβλητα μπορούν να τα στέλνουν στον ήλιο όπου θα καταστρέφονται κιόλας... γιατί να λερώσουμε την Σελήνη κρίμα δεν είναι?

1. Είναι βαριά

2. Οι πύραυλοι δεν είναι 100% ασφαλείς

 

Συμπέρασμα: αν δεν υπάρχει σύστημα που να αποκλείει τον κίνδυνο να επιστέψουν τα απόβλητα στο κεφάλι εκείνων που τα στέλνουν, ούτε στη Σελήνη θα τα στείλουν, ούτε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλουν έχουν βρει λύσεις... δεν χρειάζεται πύραυλος και καύσιμα...

 

παλιά είχα δει ένα ντοκυμαντέρ για ηλιακά "πανιά" σε διαστημόπλοια.

 

η απλή ιδέα είναι, "βάζεις τα απόβλητα στο διαστημόπλοιο, βάζεις ένα ηλιακό πανί που τροφοδοτεί επ αόριστο με ενέργεια προώθησης το όχημα, βάζεις πορεία για τον ήλιο"

 

και το αφήνεις να πάει.

 

Δεν μας ενδιαφέρει σε πόσα χρόνια θα πάει. Δεν βιαζόμαστε. Το σίγουρο είναι ότι θα πάει, όμως και τα επικίνδυνα υλικά θα καταστραφούν ασφαλώς χωρίς να πάθει κανείς τίποτα, ούτε ο ήλιος ούτε εμείς.

 

Απλή ιδέα θεωρητικά. Πρακτικά τώρα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλουν έχουν βρει λύσεις... δεν χρειάζεται πύραυλος και καύσιμα...

 

παλιά είχα δει ένα ντοκυμαντέρ για ηλιακά "πανιά" σε διαστημόπλοια....

...δεν ξέρω.

Μάλλον :nuke:

Τα πανιά που λες λειτουργούν μόνο όταν κάτι είναι έξω από την ατμόσφαιρα άρα πύραυλος χρειάζεται να το στείλει εκεί πάνω.

Τα ραδιενεργά στοιχεία είναι στο τέλος του πίνακα των στοιχείων. Αυτό σημαίνει ότι και το έλαφρύτεροείναι βαρύτερο από το χρυσάφι (από την άλλη δεν πιάνουν πολύ χώρο για το ίδιο βάρος (μάζα, καλύτερα)). Χώρια η θωράκιση για να μην ψηθούν οι τεχνικοί που θα τα φορτώσουν.

Link to comment
Share on other sites

όπως το βλέπω εγώ το βαριά δεν λέει τίποτα... κάποια μάζα Χ μπορεί να φορτωθεί σε πύραυλο και μετά σε διαστημόπλοιο με ηλιακά πανιά...

 

αυτό είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει... δεν βλέπω το γιατί να μην γίνει? Θεωρητικά Τεχνικά γίνεται, αν συζητάμε μόνο το θέμα του βάρους...

 

... το ζήτημα όμως είναι πιο απλό και πιο κοντόφθαλμο...

 

α) Θα ξοδέψω 100 $ για να πετάξω τα σκουπίδια μου στην θάλασσα, ή σε μια έρημο στην απέναντι ήπειρο και εγώ είμαι ασφαλής.

 

β) Θα ξοδέψω 1.000.000 $ για τον ίδιο σκοπό αν τα πετάξω στον ήλιο...

 

... νομίζω η απόφαση έχει παρθεί.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

αμ το άλλο που το πας?

 

ξέρεις πόσο κοστίζουν οι γαζώτριες για τα ηλιακά πανιά? και τι θα κάνουμε? θα φτιάχνουμε πανιά και θα τα πετάμε στο ήλιο?

 

αυτή την δουλειά θα κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λυπηρό δεν σύμφωνο καθόλου με αυτό . sad.gif

 

 

άκουσα πρόσφατα μια θεωρία ότι θέλουν να κάνουν τρύπεςστην σελήνη για να αποθηκεύουν εκεί πυρηνικά απόβλητα και έτσι να δώσουν ώθηση οι αμερικανοί στο να χρησιμοποιείτε περισσότεροη πυρηνική ενεργεία παγκοσμίως .

 

 

ετσι ωστε αν ξαναγινει κανενα ατυχημα οπως του τσερνομπιλ να μην γινει στη γη.... να γινει στην σεληνη... που τους βρηκαμε ρε????? δεν αρχιζουμε να τους διωχνουμε σιγα σιγα λεω εγω.... παιδια δεν ξερω για εσας εμενα η συνειδηση μου μου λεει παντως οτι προβλεποντε μεγαλες καταστροφες στα επομενα 2-5 χρονια...

Edited by steliosV
Link to comment
Share on other sites

αμ το άλλο που το πας?

 

ξέρεις πόσο κοστίζουν οι γαζώτριες για τα ηλιακά πανιά? και τι θα κάνουμε? θα φτιάχνουμε πανιά και θα τα πετάμε στο ήλιο?

 

αυτή την δουλειά θα κάνουμε?

 

ε τοτε αν ειναι ας μην τα στελνουμε στον ηλιο ετσι ωστε να μην χρειαζοντε τα πανια.. ασ τα αδειαζουμε στο κενο, διαστημικα αποβλητα...... και σε καποιον ηλιο θα καταληξουν..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να τα αδειάσουμε στο "κενό". Δεν ξέρουμε πού θα καταλήξουν. Πίσω εδώ, και θα πέσουν σαν τους μετεωρίτες, με τη δεξαμενή να διαλύτεται, και τα αποβλητα να βρεχονται πάνω στον πλανήτη; Πάνω σε κάποιο δορυφόρο; Σε κάποιο άλλο πλανήτη; Κι αν χτυπηθούν από αστρεοειδή και γίνει κάτι; Θα έχουμε μια νέα πηγή ακτινοβολίας στο ηλιακό σύστημα; Δεν μας φτάνει η ηλιακή, η υπεριώδης και η κοσμική ακτινοβολία που τρώει ο πλανήτης μας κάθε ώρα; Να του ρίξουμε κι άλλη;

Link to comment
Share on other sites

πιστευω θα φυγουν απο το ηλιακο μας συστημα εαν τα ριξουμε στο κενο.... η καλυτερη λυση ειναι η φωτια βεβαια.. μεσα σε κανενα ενεργο ηφαιστιο.... και μικρο το κοστος και αποτελεσματικο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...