Jump to content

Γραψτε το ρητο σας!


Recommended Posts

Αν και είναι πολλά...

 

εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι

 

ή το

 

Ὥσπερ σάρμα εἰκῆ κεχυμένων ὁ κάλλιστος, φησὶν Ἡράκλειτος, ὁ κόσμος.

3691[/snapback]

 

 

:blink:

 

οκ, ξαναγράψ΄ τα τώρα χωρίς πολυτονικό!! (...δεν είμαι καθόλου καλή στην αποκρυπτογράφηση... :( )

Link to comment
Share on other sites

χμ..επειδη κλασικα πλεον ειμαστε εκτος θεματα..θα παρεμβω....

1η δοση....

οποιος ξερει....φτιαχνει.... οποιος δνε ξερει...διδασκει...

2η δοση....

αν δεν εχεις τπτ να κανεις, σε παρακαλω, μην το κανεις εδω....

Link to comment
Share on other sites

Τον Τιτανικο τον εφτιαξαν επαγγελματιες

Την κιβωτο ερασιτεχνες

 

Και ακομη ενα

 

Ακομη και ο Χριστος οταν γενιθηκε ηταν μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου 4-5 μάγους να προσεύχονται :

« ...... Έλα τσάρκα αλανιάρη σατανά

χώσε κι από δω την εύνοια, ντουγρούμπα λέμε,

τουμπέκιασε τους εχθρούς μας,

και στη γύρα σου επάνω, σενιάρισε το καθεστώς  ...... »

 

...... Επομένως ......Χάνεται η "μαγεία" ...

Είναι για τους "μάγους" τους πολλά βαρύ...  :rolleyes:  :smilewink:

3689[/snapback]

Τότε φαντάσου τους "Πολλών Βαρέων " μάγους, να το ψάλουν αυτό μέσω σύμπακτου σουξέ (CD) και να το χορεύουν ζεμπέκικο με μανδύα, ημίσκυφτοι και στριφογυριστοί, μαγικό κομπολόι ? συμβολικές χάντρες στο αριστερό, πεντάλφες γεμάτες γαρδένιες που κόπηκαν με σελήνη, ενώ ο ντισκ τζόκευ φοράει κουκούλα ...
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι πολλά...

 

εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι

 

« ΕΙΣ ΕΜΟΙ ΜΥΡΙΟΙ, ΕΑΝ ΑΡΙΣΤΟΣ ΗΙ »

ή το

 

Ὥσπερ σάρμα εἰκῆ κεχυμένων ὁ κάλλιστος, φησὶν Ἡράκλειτος, ὁ κόσμος.

 

« ΩΣΠΕΡ ΣΑΡΜΑ ΕΙΚΗ ΚΕΧΥΜΕΝΩΝ Ο ΚΑΛΛΙΣΤΟΣ, ΦΗΣΙΝ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ, Ο ΚΟΣΜΟΣ. »

 

Πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλά στό http://www.mikrosapoplous.gr/heracletus/heracletus8.html

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΚΡΩΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ...... :headb: :headb: :headb: :headb: :headb: :headb:

 

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ?????

 

.....ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΣΑΣ....ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΤΟ Η ΤΟ ΑΛΛΟ ΡΗΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ .....

ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΝΟΗΤΙΚΑ ANTIVIRUS" ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΣΤΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ,ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΝΕΚΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΞΕΡΟΥΝ....ΜΟΝΟ ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!! :headb: :headb: :headb:

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΔΑΣΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΠΟΜΕΝΕΣ(ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΣΑΡΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΡΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΗ,ΙΣΩΣ ΝΟΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΚΟΠΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ......

ΠΑΛΙ Η ΟΥΣΙΑ ΧΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑΤΟΣ.....ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ.....ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ......ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΕΙ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ....ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΙΛΑΝΕ.....

ΜΕΤΑΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ,ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ,ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.....(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΥΠΟΨΙΕΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ...ΤΥΠΟΥ "ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΜΕ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΛΑΛΩ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ" :headb: )

Η ΜΑΓΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΠΟΡΙΕΣ , Η ΜΑΓΚΙΑ ΚΥΡΙΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΤΙ ΣΚ@Τ@ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ.....

 

:015annoyed::015annoyed: :headb: :blink::blink::blink::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας που μισεί τις τις μαγικές φράσεις ... :gleam:

 

Μη σε πειράζει αυτό. Τα αρχαία σίγουρα εξηγούνται.

Αν μάλιστα είχες καλύτερο τρόπο θα είχες ήδη και τις πρώτες εξηγήσεις. :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

:blink: ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΕΚΡΑΡΧΕ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΝΟΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ.....

ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΟ (ΕΛΛΕΙΨΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑ=ΕΛΛΕΙΨΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ)ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟ....

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΑΓΕΝΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ..... :blblbl: )

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ

Όχι μόνο να προσεύχεσαι, αλλά και ταυτόχρονα να πράττεις = Μην περιμένεις από τη Θεά θαύμα.

 

ΠΡΟΚΑΤΕΛΠΙΖΕΙΝ ΕΣΤΙ ΑΝΙΔΡΩΤΙ

Όταν ελπίζεις πολύ νωρίτερα, είσαι νωθρός.

 

=====================================

 

 

ΟΜΟΙΟΣ ΟΜΟΙΩ ΑΕΙ ΠΕΛΑΖΕΙ

Ίδιος συναναστρέφεται με όμοιό του = (Δείξε μου το φίλο σου να σου πώ ποιός είσαι) Συναναστρεφόμαστε πάντα όμοιο με έμας.

 

ΟΜΟΙΟΣ ΟΜΟΙΩ ΑΕΙ ΕΙΚΑΖΕΙ

Νομίζει πως ο απέναντι είναι ο εαυτός του = Δεν προσπαθούμε να καταλαβαίνουμε τον άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να πιστεύεις ΣΤΟΥΣ ανθρώπους

αλλά μη πιστεύεις ΤΟΥΣ ανθρώπους.

 

Μετάφραση : Να πιστεύεις ότι οι άνθρωποι μπορούν να κάνουν τα πάντα, αλλά μη πιστεύεις πως θα το κάνουν-για πολλούς και διάφορυς λόγους

 

 

Αφιερωμένο σε αυτούς που μπορούν πολλά και κάνουν τελικά λίγα

Link to comment
Share on other sites

''Μια φαντασίωση μπορεί ν' αλλάξει χιλιάδες πραγματικότητες''

 

Είναι προς το παρόν το αγαπημένο μου ρητό, γιατί υπάρχουν χιλιάδες πραγματικότητες που με ενοχλούν και θα ήθελα ν' αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

.....ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΣΑΣ....ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΤΟ Η ΤΟ ΑΛΛΟ ΡΗΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ .....

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΣΤΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ,ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΝΕΚΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΞΕΡΟΥΝ....ΜΟΝΟ ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!

      ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΔΑΣΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΠΟΜΕΝΕΣ(ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΣΑΡΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΡΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΗ,ΙΣΩΣ ΝΟΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΚΟΠΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ......

 

Κατ' αρχάς αγαπητέ kirgashin sorry που άργησα να απαντήσω, γιατί κι εμένα πιάνουν τα σχόλιά σου. Δυστυχώς άργησα να δω το post σου.

 

Κατά δεύτερον πριν πεις όλα αυτά που λες θα έπρεπε να σκεφτείς ότι σε ένα forum δε γράφουμε με κεφαλαία, όπως κατ' επανάληψη κάνεις εσύ. Δεν κάθομαι να εξηγήσω τους λόγους, ας το κάνουν οι mods αυτό.

 

Κατά τρίτον όταν μιλάμε για αρχαία ρητά επιτρέπεται, αν όχι επιβάλλεται, να το μεταφέρεις στην αυθεντική τους μορφή.

ΟΚ να βάλουμε και τη μετάφραση. Αλλά κάποια πράγματα μπορείς να αφήσεις να υπονοηθούν, όχι να τα πεις κατευθείαν. Ειδικά αν πρόκεται για κάτι που το πιστεύεις πολύ. Είναι ένας από τους τρόπους να εκφραστείς κι αυτός.

Δεν είναι δα και δύσκολο να βρεις τη μετάφραση των αρχαίων ρητών. Το διαδίκτυο είναι γεμάτο από σελίδες αφιερωμένες π.χ. στον Ηράκλειτο (για να μιλήσω για τα ρητά που εγώ παρέθεσα). Αν έβαζες στο Google τα αποσπάσματα που έγραψα, θα έβλεπες αμέσως τη μετάφρασή τους. Εξάλλου ο Seirios μας έδωσε ήδη ένα link.

 

Τα υπόλοιπα σχόλιά σου, περί επίδειξης γνώσεων τα θεωρώ ότι είναι για τα σκουπίδια. Ένας χρήστης κάποιου forum χαρακτηρίζεται από το σύνολο της παρουσίας του κι όχι από ένα post, που επειδή δεν άρεσε σε σένα τον βγάζεις επιδειξία γνώσεων.

Υπάρχουν ξέρεις διάφοροι τρόποι να αντιδράσεις σε κάτι που δε σου αρέσει σε ένα forum. Ο δικός σου είναι προσβλητικός κατ' εμέ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...