Jump to content

Γραψτε το ρητο σας!


Recommended Posts

"quod me nutrit, me destruit" = αυτό που με θρέφει,αυτό με καταστρέφει

"omnia mutartur noset, mutamur inillis" =όλα αλλάζουν, μόνο οι άνθρωποι δεν αλλάζουν

Link to comment
Share on other sites

And if I quit now they win

 

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί life moto μου εάν και λίγο επιθετικό.Δεν είναι δικό μου είναι παρμένο απο μια ταινία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ζητάς απο Τον Θεό...ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ.

 

Είναι μια φράση που μου την είχε πεί κάποτε η γιαγια μου όταν ήμουν μικρότερη...τότε δεν την είχα καταλάβει αλλά με το πέρασμα των χρόνων και κάθε φορά που γινόταν κάτι που μου φαινόταν πως δεν θα το αντέξω...κάθε φορά το ξεπερνούσα...και καθε φορά το επόμενο ήταν πιο δύσκολο...οπότε συνειδητοποίησα την σύναμη του ανθρώπου και πως όντως καλό θα είναι να μην του τύχουν στη ζωή όσα μπορεί πραματικά να ξεπεράσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ζώντας σε παραμύθια και θρησκείες ...

 

Περνώντας μέσα από θρύλους , πολιτείες και λαούς ...

 

άκουσα για κείνο το γιοφύρι ... που στο πλάτος του δεν είναι πιο μεγάλο από την κόψη ενός

ξυραφιού.

 

Μονό από εκείνο το γιοφύρι λένε πως θα μπορούσες να περάσεις στο φως ...

 

Μόνο ΑΝ ... Ο ίδιος είσαι Φως.

Link to comment
Share on other sites

:3_7_3v[1]: :3_7_3v[1]: .....κάποτε ήμουν λυπημένος,γιατί..............δεν είχα παπούτσια να φορέσω.........,

 

ώσπου..............είδα κάποιον.....χωρίς πόδια............

Link to comment
Share on other sites

Τα greeklish απαγορεύονται. Παρακαλώ μόνο ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Η Σιωπη ειναι Χρυσος, γι'αυτο και δεν μου αρεσει...

Ακομα και το ομορφοτερο λουλουδι τρεφεται απο την λασπη...

Μπορει τα λουλουδια να αγαπανε τις μελωδιες των πουλιων,

ομως τη νυχτα στρεφουν το κεφαλι τους προς τα σαλιγκαρια...

Η Τιμη τιμη δεν εχει...

DarkLady & thalia & Eklekte ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η τυφλή άγνοια μας παρασύρει σε λάθος δρόμους.

Ω άθλιοι θνητοί ανοιξτε τα ματια σας.

Λεονάρτο ντα βίντσι

 

 

Γιατί πολυ απλά με εκφράζει απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest spirited_away

To πεπρωμένο κάθε ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του...

 

Ηράκλειτος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πραγματικα εχω πολλα ρητα που να θυμηθω που αντιπροσωπευουν με αντιπροσωπευουν,το αγαπημενο μου ειναι μια φραση του μεντορα μου

 

Για να παραμεινει ο ανθρωπος στο σκοταδι,στην μη σκεψη και στην πορεια προς τον θανατο η κοινωνια φτανει και μονο να βγαζει γιατρους...

 

Τωρα γιατι...?

Αν δεν ξερεις η δεν καταφερες να φροντιζεις την υγεια σου και να την θεωρεις δεδωμενη,γιατι ετσι θα επρεπε να ειναι στην πραγματικοτητα,δεν θα μπορεις ποτε να εξελιχθεις.Και σαν ειδος με τοση βοηθεια που δεχομαστε απο τους γιατρους παντα θα εχουμε την ετοιμη λυση και ποτε δεν θα προβληματιστουμε για κατι που θα επρεπε πρωτα να δυσκολευτουμε,επειτα να σκεφτουμε πως απο μονοι μας και στην συνεχεια να το αντιμετωπισουμε μονοι μας.Δασκαλους χρειαζομαστε και καθοδηγητες οχι ετοιμες λυσιες.

 

Οσο παιρνουμε ετοιμες απαντησεις στα προβληματα μας τοσο σταματαμε να σκεφτομαστε ελευθερα...

 

Εκει που υπαρχει ΛΟΓΟΣ μεταξυ ανθρωπων γεννεται συμπερασμα,εκει ειναι και ο ΘΕΟΣ

 

post-1776-1187056754.gif

Link to comment
Share on other sites

η φράση του Gandalf ....

 

"το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σκεφτείς πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλύτερα τον χρόνο που σου έχει δοθεί".

 

Νομίζω οτι περιέχει αρκετά πράγματα μέσα , όπου αφορούν την ζωή μας σε αυτό τον πλανήτη και σε αυτό το χρονικό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όταν ένας άνθρωπος καταφέρει να αντέξει με αξιοπρέπεια το γκρέμισμα των μεγαλύτερων ανθρώπινων αξιών τού τότε η ψυχή του αρχίζει να βλέπει τον θεό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας γράψω κι εγώ κάποια που χρησιμοποιώ συχνά:

- Μονός καβγάς δε γίνεται!

- Η αγάπη θέλει τόλμη κι αφοσίωση

- Η αλήθεια σου και η αλήθεια μου μάλλον είναι ψέμα για τον ... τάδε ή τον ψεύτη! Εξαρτάται.

- "Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις" (Λυσίας αν δε με απατά η μνήμη μου! κι ελπίζω να μην έκανα λάθη :019blush:)

- Δεν είπα ψέματα, απλά δεν είπα όλη την αλήθεια-

- Εμ τ΄ ελαίας τ΄ εξ, εμ το βου τ΄ απές (ποντιακόν) που θα πει: Και της ελιάς το έξω και του αυγού το μέσα :smilewink:

- Φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ, γατί όποιος νύχτα περπατεί ξέρετε τι ... πατεί!

- Τρικυμία εν κρανίω

Κ.λ.π., κ.λ.π, κ.λ.π!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...