Jump to content

Γραψτε το ρητο σας!


Recommended Posts

...ακουσε την καρδια σου, συνηδειτοποιησε την ελευθερια σου...
Τι ειναι λοιπον συνετο να κανεις? Να ζεις συμφωνα με οτι εχεις ενα δυνατο στομαχι? η να ζεις συμφωνα οτι δεν πρεπει να πιεζεις το εντερακι σου?

 

...Δεν το είχα υπ'όψη μου ότι η συνειδητοποίηση της ελευθερίας εξαρτάται άμεσα από το εάν πιέζεις το ευαίσθητο εντεράκι σου ή όχι... :blink:

 

 

Artzuna, αποφάσισε : ή για τα της ύλης θα μιλάμε ή για τα του πνεύματος και του συναισθήματος. Όρισέ μου τι από τα δύο θες, για να καταλάβω κι εγώ που κινείται το θέμα και να μην είμαστε "μ'άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε" :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, άρα για μένα θα ήταν καλό, χρήσιμο και επικοδομητικό, να τεμπελιάζω όλη μέρα τρώγωντας γλυκά, παίζοντας χαζοχαρούμενα παιχνιδάκια στο pc και βλέποντας ρομαντικές χαζοταινιούλες στο χαζοκούτι...

Νεφελη εισαι το αλλο μου μισο!! :063laugh::063laugh:

 

Παντως εν μερη θα συμφωνησω με τον Αrtzuna.

Καποια στιγμη πρεπει να βυθιστει κανεις στις αδυναμιες του για να δει ποσο χαμηλα μπορει να φτασει.

Βεβαια αλλο αυτο κ αλλο να το κανει κανεις κ τροπο ζωης. :P

Link to comment
Share on other sites

...Δεν το είχα υπ'όψη μου ότι η συνειδητοποίηση της ελευθερίας εξαρτάται άμεσα από το εάν πιέζεις το ευαίσθητο εντεράκι σου ή όχι... :blink:

 

 

Artzuna, αποφάσισε : ή για τα της ύλης θα μιλάμε ή για τα του πνεύματος και του συναισθήματος. Όρισέ μου τι από τα δύο θες, για να καταλάβω κι εγώ που κινείται το θέμα και να μην είμαστε "μ'άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε" :018bleh:

 

Tι να αποφασισω? Σου εξηγησα,οτι αδυναμιες δεν εννοω (εχω αδυναμια στις σοκολατες) εννοω αδυνατα σημεια.

Ζεις προστατευοντας τα αδυνατα σου σημεια για να πορευτεις με τα δυνατα σου.

Απο ποτε και γιατι διαχωριζεις τις συζητησεις περι υλης και της συζητησεις περι πνευματος?

Σε βολευει ε? :018bleh:

 

Y.Γ ...Και ασε τα σκονακια απο το διπλανο pc

Link to comment
Share on other sites

Tι να αποφασισω? Σου εξηγησα,οτι αδυναμιες δεν εννοω (εχω αδυναμια στις σοκολατες) εννοω αδυνατα σημεια.

Ζεις προστατευοντας τα αδυνατα σου σημεια για να πορευτεις με τα δυνατα σου.

ΠΑΛΙ άλλο εννοείς;! :blink:

 

?άντε να δούμε?

 

Οκ, έστω : εννοείς αδύνατα σημεία (αυτή τη στιγμή).

Και τι πάει να πει αυτό;

ΟΛΟΙ έχουμε αδύνατα σημεία. Το δικό μου -ας πούμε- είναι οι αστράγαλοι. Του αλλουνού είναι η μέση. Του αλλουνού είναι η φτέρνα? και πάει λέγοντας. ΠΩΣ κολλάνε όλ?αυτά με την ελευθερία, καλέ μου άνθρωπε;!

 

Artzuna καλό μου, έχεις μπλεχτεί άσχημα. Έχεις μπλέξει την ελευθερία με τη σύνεση. Και κάπου μέσα σ?αυτό το μπλέξιμο, όπου να ?ναι θα σκάσει μύτη και η ασυδοσία.

Και για να μην τη περιμένω να σκάσει μύτη από μόνη της, ας τη παρουσιάσω τώρα για να δεις και που κολλάει :

Απο ποτε και γιατι διαχωριζεις τις συζητησεις περι υλης και της συζητησεις περι πνευματος?

Από πάντα τις διαχώριζα. Αυτό είναι το χούι μου. Είναι δικαιολογημένο όμως. Διότι φίλε μου καλέ, όταν σου είπα : «Οκ, άρα για μένα θα ήταν καλό, χρήσιμο και εποικοδομητικό, να τεμπελιάζω όλη μέρα τρώγοντας γλυκά, παίζοντας χαζοχαρούμενα παιχνιδάκια στο pc και βλέποντας ρομαντικές χαζοταινιούλες στο χαζοκούτι», θα μπορούσες απλά να μου απαντήσεις : «άλλο η ελευθερία και άλλο η ασυδοσία» και να λήξει εκεί το θέμα, αντί να μου βάζεις και τη σύνεση στο πανηγύρι μαζί με εντεράκια και στομαχάκια, εξασφαλίζοντας το ότι θα τη χάσουμε τη μπάλα (την χάσαμε ήδη δηλαδή).

 

Σε βολευει ε? :018bleh:

ΚΑΘΟΛΟΥ!

Ίσα-ίσα μάλιστα : μου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άβολο!

Ξέρεις γιατί;

Άντε βρε, να σου το πω κι αυτό : γιατί η ύλη δεν μπορεί να είναι ποτέ μα ποτέ ελεύθερη. Οπότε όταν μιλάμε για ελευθερία έτσι γενικώς, σίγουρα δε μιλάμε για την ελευθερία της ύλης. Όταν μάλιστα μιλάμε για συνειδητοποίηση ελευθερίας, τότε επιβεβαιώνουμε -για όποιον δε κατάλαβε με τη πρώτη- ότι δε μιλάμε για ελευθερία της ύλης. Αν θες να μιλήσεις για ελευθερία της ύλης, τότε θα πρέπει αναγκαστικά να διευκρινήσεις : ?ελευθερία λόγου? ή ?ελευθερία κινήσεων? για παράδειγμα (υπάρχουν κι άλλα).

Διότι η ύλη είναι ?by default? δέσμια της ίδιας της της φύσης, από την ίδια της τη φύση. ΟΤΙ και να κάνεις, ΟΣΟ και να χτυπιέσαι (όλοι μας δηλαδή, όχι μόνο εσύ), η ύλη σου ΠΑΝΤΑ θα εξαρτάται από κάτι. Ακόμα κι αν καταφέρεις να ζεις χωρίς να τρως, χωρίς να πίνεις, χωρίς να κοιμάσαι (όπως έχουν καταφέρει κάποιοι ασκητές), ο αέρας που αναπνέεις σου την έχει στημένη στη γωνία. Διότι ακόμα και ο αέρας που αναπνέεις είναι μια εξάρτηση για την ύλη σου. Χωρίς αυτόν, δε μπορεί να υπάρξει.

Κι όπου υπάρχει εξάρτηση, δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική ελευθερία.

 

Το κατάλαβες ή ν?αρχίσω τα «Λόλα να ένα μήλο»;

 

Y.Γ ...Και ασε τα σκονακια απο το διπλανο pc

Το σκονάκι το έχω για τα δύσκολα.

?Εσύ είσαι εύκολος? :018bleh:

 

Για την ακρίβεια, είσαι απίστευτα εύκολος! Κάθεσαι και μου απαντάς σε κάθε σαχλαμπούχλα που σου λέω, αντί να με βγάλεις εκτός με ένα σου μόνο μήνυμα, που θα μπορούσε να ήταν αυτό :

 

Ζησε την ζωη συμφωνα με τις αδυναμιες σου και οχι με τις δυνατοτητες σου ---> να προσέχεις την ύλη σου. Μην της αλλάζεις τα φώτα με βλακείες, γιατί θα σου κλατάρει.

ακουσε την καρδια σου ---> μην αδιαφορείς για τα συναισθήματά σου και γι?αυτά που σου λέει το ένστικτό σου.

συνηδειτοποιησε την ελευθερια σου ---> κατάλαβε ότι η ύλη μπορεί να γνωρίζει δεσμά, το πνεύμα σου όμως δεν γνωρίζει κανένα.

και γραψε ολα τα ρητα στα @@ σου ---> χαχαχα! Απόλυτα κατανοητό από μόνο του.

 

Κατάλαβες Νεφέλη?;

 

Κατάλαβα Artzuna? :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Nαι βασικα οραματιστικα μετα ολο αυτο το ρεσιταλ που εδωσες μια ....εξοδο κινδυνου

και τον ΚΕΝΤΕΡΗ :blblbl:

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:angelwrite: Γραψτε ο καθενας το ρητο που σας αντιπροσωπευει και αιτιολογηστε γιατι το επιλεξατε!!![/size] :angel:

 

Για πάντα,

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το απόσπασμα απο Erik Johan Stagnelius:

 

Η νύχτα είναι η μητέρα της ημέρας, το Χάος είναι ο γείτονας του θεού. :)

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

ΤΖΟΓΑΡΙΣΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ...

και κάτι παραπλήσιο: ΤΕΝΤΩΣΟΥ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ

 

Α και ένα ακόμη: ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ

 

ΜΙΧΑΗΛ

Link to comment
Share on other sites

Οι Αρετές χάνονται μεσα στο συμφέρον όπως τα ποτάμια μες στην θάλασσα!!!

 

 

Το διάλεξα γιατί μου θυμίζει την καθημερινότητα που για να πάρουν αυτό που θέλουν καταρρίπτουν τις αξίες!!

Και δυστύχως αυτοί που το κάνουν είναι πάρα πολλοί!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:angelwrite: Γραψτε ο καθενας το ρητο που σας αντιπροσωπευει και αιτιολογηστε γιατι το επιλεξατε!!! :angel:

 

 

 

 

 

Δεν παμε να γκρεμισουμε αυτους που μας γκρεμισαν , παμε να τους δειξουμε πως δεν πεσαμε.

 

 

Το διαλεξα γιατι θεωρω οτι ο καλυτερος τροπος για να εκδηκηθεις καποιον ειναι να του δειξεις οτι εισαι ατρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς ρητό αλλά με μεγάλο νόημα από ένα βιβλίο που διάβασα μερικά χρόνια πριν

.

 

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, δε μένει παρά να χαρίσω ζωή στο όνειρο...

 

Τα πάντα ρει...(κλασσικά)

 

Η ζωή είναι μια παρτίδα monopoly.Αν δε πληρώσεις δε θα εισπράξεις.

 

Απλώς γιατί με εκφράζουν ... (συμφωνώ με τα ρητά του erilar - καλωσήρθες !)

Edited by Lainus
Link to comment
Share on other sites

Δεν παμε να γκρεμισουμε αυτους που μας γκρεμισαν , παμε να τους δειξουμε πως δεν πεσαμε.

 

 

Το διαλεξα γιατι θεωρω οτι ο καλυτερος τροπος για να εκδηκηθεις καποιον ειναι να του δειξεις οτι εισαι ατρωτος.

 

 

πολυ ωραιο. ευγε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...