Jump to content

Γραψτε το ρητο σας!


Recommended Posts

1-Ποτε μη μαιτανιονεις (εκανες οτι εκανες επειδη εισαι αυτος/η που εισαι)

 

2-Impossible is nothing (ξερω ξερω, εμπορικοποιημενο συνθημα της Nike, παραυτα το πιστευω φανατικα)

 

3- Μην επιθημεις να αλαξεις τον εαυτο σου...ουτε καν να τον βελτιωσεις......απλως ψαξε να τον βρεις

 

4- Αν οι κανονες υπηρχαν για να τους ακολουθισεις τοτε δεν θα υπηρχαν τιμωριες... (να βγαλουμε κ τον αναρχικο απο μεσα μας)

 

5- Οταν φτασεις στο σημειο οπου δεν αντεχεις αλο.....απλα γελα με τη σκεψη και συνεχεισε...

Link to comment
Share on other sites

"To να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο. Το να συγχωρείς όμως δεν είναι σωστή επιλογή."

 

Το ότι είναι λάθος επιλογή να συγχωρούμε το πιστεύω γιατί σε αυτό το ρήμα εμπεριέχονται και συνυπάρχουν αρμονικά οι έννοιες των ρημάτων επιτρέπω και ξεχνάω. Κανείς σώφρονας δε θα μπορούσε να επιτρέψει σε οποιονδήποτε να κάνει κάτι άσχημο σε οποιονδήποτε, πόσο μάλλον να το ξαχάσει κιόλας. Αυτό γιατί όταν συγχωρεί κάποιον, του επιτρέπει να συνεχίσει την ίδια τακτική που πριν συγχώρεσε, ένα συγγνώμη δεν αλλάζει τίποτα απολύτως. Επίσης, βασική αρχή της κοινωνίας, την οποία οι άνθρωποι επέλεξαν να ζουν, είναι η δικαιοσύνη. Η οποία είναι μια απλή συμφωνία που επιτρέπει τα μέλη της να συμβιώνουν μεταξύ τους (η δικαιοσύνη βέβαια είναι διαφορετική κατα καιρούς και κατά τόπους). Πιο συγκεκριμένα, η δικαιοσύνη είναι ένα πλαίσιο τυπικών και άτυπων κανόνων που ρυθμίζουν ή αναγκάζουν σε συμμόρφοση την ατομική ή ομαδική συμπεριφορά των ανθρώπων. Άρα λοιπόν η συγχώρεση είναι εως και άδικη σε πολλές περιπτώσεις, αφού επιτρέπεται η ανάρμοστη συμπεριφορά, η οποία, σύμφωνα με αυτά που υποστηρίζονται για την δικαιοσύνη, είναι θεμέλιο την κοινωνίας στην οποία ζούμε, και η ανάρμοστη συμπεριφορά μόνο αρνητικές επιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει. Άρα με το να συγχωρούμε προσβάλουμε εμείς οι ίδιοι την κοινωνία την οποία προσπαθούμε να βελτιώσουμε για τις επώμενες γενιές.

Δεν υποστηρίζω όμως ότι το να συγχωρούμε είναι άσχημο, αλλά ότι είναι λάθος επιλογή. Όποιος έχει ανάρμοστη συμπεριφορά δε θα στέλνεται για εκτέλεση, αλλά βέβαια ούτε θα συγχωρείται. Δεν θα τιμωρείται αυτός που έχει ανάρμοστη συμπεριφορά γιατί κανείς δε γεννιέται τέλειος, γι αυτό υπάρχει η γλώσσα άλλωστε, για να μεταφέρει τις εμπειρίες των προηγούμενουν γενεών στις επόμενες, αλλά και επειδή η τιμωρία έχει αντιπαιδαγωγική - απαξιωτική δράση άρα αποτελεί και κακό παράδειγμα. Δεν θα συγχωρείται λόγω αυτών που υποστηρίχθηκαν παραπάνω. Πρέπει οι πολίτες της κοινωνίας να εφαρμόσουν θεσμούς οι οποίοι να μπορούν να λειτουργήσουν σωστά όταν κάποιος παρεκτρέπεται. Οι πολίτες θα φροντίζουν αυτό το άτομο να το συνετίσουν ώστε να μην παρεκτραπεί ξανά, κι αν ξαναγίνει να είναι έστω από αφέλεια και όχι από ιδιοτέλεια. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί αν αναπτυχθεί η κατάλληλη νοοτροπία στους πολίτες, η οποία θα ορίζει ότι όλοι έχουμε συλλογική ευθύνη για τυχόν ατυχίες στην συμπεριφορά και τη νοοτροπία των μελλοντικών γενεών. Επίσης, όλοι οι πολίτες θα πρέπει γνωρίζουν το κατά δύναμη πως να αντιδρούν σε παρόμοιες καταστάσεις ώστε να μπορεί να λειτουργήσει η δικαιοσύνη σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Αυτό απαιτεί υψηλό πνευματικό επίπεδο και τέλεια παιδεία και εκατοντάδες έτη για να ολοκληρωθεί, αν πάρουμε ως αφετηρία τη σημερινή πραγματικότητα. Όμως αν όλα αυτά εφαρμοστούν κάποτε, που όσο ουτοπικό κι αν ακούγεται παραμένει εφικτό διότι έχει αποδείξει η ανθρώπινη ιστορία ότι τεράστιες αλλαγές μπορούν να συμβούν σε μηδενικό χρόνο (βλ Γαλλική επανάσταση), η συγχώρεση θα είναι ένα ρήμα υπό εξαφάνιση διότι θα καταλάβουμε ότι δεν είναι αναγκαία και δεν βοηθάει όσο κι αν κατευθύνει τους ανθρώπους στην αγάπη και την αλληλεγγύη. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με άλλα μέσα, πολύ πιο σωστά από άποψη αποτελεσματικότητας και πολύ περισσότερο βασισμένα στη λογική.

 

 

 

Γενικώς αυτό το ζήτημα πιστεύω ότι μπορεί να αναλυθεί σε άπειρες σελίδες..... αυτό που έγραψα, ελαφρώς τροποποιημένο, θα μπορούσε να είναι ένας πρόλογος... εγώ δεν μπορώ να γράψω τόσο μεγάλο δοκίμιο, διότι μου λείπουν πολλές απαραίτητες γνώσεις. Εκφράζω απλά μια ιδέα που είχα.

Edited by violinist
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το καλο π εκανες ξεχνιεται σ μια στιγμη.... το κακο που ΕΙΠΩΘΗΚΕ οτι εκανες μενει παντα στη μνημη ολων....

δεν μετανιωνω ποτε για κατι που εκανα, ακομα κι αν ηταν λαθος μου μεινε η εμπειρια

ο φοβος(ο χωρις λογο φοβος) ειναι προπομπος της αποτυχιας

οι ανθρωποι δεν φοβουνται το σκοταδι.... φοβουνται αυτο π κρυβεται στ σκοταδι

οι μονοι π αξιζουν τ δακρυα σ ειναι αυτοι π δν σ κανουν ν κλαις.....

 

 

το πρωτο ειν αφιερομενο σ καποιον π μ εδειξε ποσο ανοητη ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Ο φθόνος είναι το κουράγιο των δειλών.

Link to comment
Share on other sites

το καλο π εκανες ξεχνιεται σ μια στιγμη.... το κακο που ΕΙΠΩΘΗΚΕ οτι εκανες μενει παντα στη μνημη ολων....

δεν μετανιωνω ποτε για κατι που εκανα, ακομα κι αν ηταν λαθος μου μεινε η εμπειρια

ο φοβος(ο χωρις λογο φοβος) ειναι προπομπος της αποτυχιας

οι ανθρωποι δεν φοβουνται το σκοταδι.... φοβουνται αυτο π κρυβεται στ σκοταδι

οι μονοι π αξιζουν τ δακρυα σ ειναι αυτοι π δν σ κανουν ν κλαις.....

 

 

το πρωτο ειν αφιερομενο σ καποιον π μ εδειξε ποσο ανοητη ειμαι

 

 

Πολύ ωραίο, σορρυ που θα στη σπάσω, αλλά βάλε και κάνα φωνήεν! Χαλάς την εικόνα ενώ είναι τόσο όμορφο!

 

Και πάλι μπράβο! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος είδε το θάνατο μία φορά Άλλαξε.

Όποιος τον είδε δύο φορές έπαψε να τον Φοβάτε.

Όποιος τον αντίκρησε και τρίτη φορά τον Νίκησε

 

Γιατι σε κάνει να καταλάβεις ότι μπορείς να νικήσεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα μάθε τι είσαι..μετά κάνε οτι είναι να κάνεις"

 

(απο το βιβλίο Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΖΗΝ - Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΚΤΗΤΟΥ - ΕΚΔ. ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ποτε μην τους δειχνεις τα παντα[αυτα που μπορεις να κανεις]

μου το ειχε πει ο πατερας μου οταν ημουν μικρος και το ειπε ο Μουστακας στο el greco....πραγματικα οταν το ακουσα ανατριχιασα :)

Link to comment
Share on other sites

"Τα πάντα ρει "(Ηράκλειτος)

 

"Nothing Lasts forever, but the certainty of change" (Dickinson - ναι, το ίδιο με το πάνω είναι, απλά πιο ποιητικο)

 

"Do What Thou Wilt Shall Be The Whole of the Law" (Francois Rabelais & Aleister Crowley)

Link to comment
Share on other sites

An ye harm none,do what ye will Ουσιαστικά είναι ο νόμος της wicca αν και εγω το μεταφράζω μην κάνεις αυτό που δεν θές να σου κάνουν

Επίσης μια φράση που χρησιμοποιεί η κολλητή μου το Be a Doer δηλαδή δραστηριοποιήσου κάνε πράγματα και μην είσαι σάπιος

Και τέλος Το πιο βαθύ σκοτάδι είναι πριν την Αυγή εν'ολίγοις όταν όλα σου πάνε στραβάμην αρχίζεις τις βλασφήμιες,γιατί είναι παροδικό και τα καλύτερα έπονται...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...