Jump to content

Patron God-Matron Goddess?


SkySpirit
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έψαχνα διάφορα στο google και βρήκα σε ξένα φόρουμ να μιλάνε για <<patron gods-matron goddesses>>.Συγκεκρημένα για το ποιός είναι <<ο δικός/η δική σας>>.Τί ακριβώς εννοούν και το πώς μπορώ να βρώ και εγώ τους δικούς μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έψαχνα διάφορα στο google και βρήκα σε ξένα φόρουμ να μιλάνε για <<patron gods-matron goddesses>>.Συγκεκρημένα για το ποιός είναι <<ο δικός/η δική σας>>.Τί ακριβώς εννοούν και το πώς μπορώ να βρώ και εγώ τους δικούς μου?

 

τι είναι αυτό, σαν να λέμε, φύλακας άγγελος, προσωπικός φύλακας, θεός καθοδηγητής;

έχεις κάποια διεύθυνση στο διαδύκτιο να ενημερωθώ λίγο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι έννοιες "Ανώτερος Εαυτός", "Άγιος Φύλακας Άγγελος", "Πνεύμα Οδηγός", "Προστάτης Θεός", "Παρατηρητής (Watcher)" κλπ είναι το ίδιο, με διαφορετικά ονόματα, ανάλογα με την παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντήσαν σε άλλο φόρουμ.Είναι ο προσωπικός προστάτης θεός σου.

Κάνε ένα googling και θα το βρείς σε πολλά φόρουμ.

 

Για την ακρίβεια, ο θεός με τον οποίο νοιώθεις πιο οικεία. Η απόδοση «προστάτης θεός» είναι παραπλανητική, μια και αφήνει την εντύπωση πως κοτζάμ θεός ασχολείται μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εννοειτε οτι ειναι ξερω γω ας πουμε, ποιος θεος μας αρεσει ποιο πολυ ? δλδ πως μπορεις να νοιωσεις πιο ανετα ?εμενα ο θορ μαρεσει παντως :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό. Ένας χονδρικός κανόνας που έχω βρει είναι πως τους θεούς τους βλέπεις με το βλέμμα του θεού στον οποίο «υπάγεσαι».

 

Να πω το δικό μου παράδειγμα: λατρεύω την Αθηνά, την Άρτεμη και τον Ερμή. Τον Απόλλωνα τον έβλεπα πάντα με μισό μάτι. Ε, ποιος θεός αγαπάει περισσότερο την Αθηνά, την Άρτεμη και τον Ερμή; Την απάντηση δεν τη φανταζόμουν. Αλλά μου φανερώθηκε σε τελείως ανύποπτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...