Jump to content

απορεια


SoulGR
 Share

Recommended Posts

ναι ειναι εφικτο... αν και απο οτι ξερω δεν ειναι οτι πιο απλο... τωρα για το πως μπορεις να το πετυχεις δεν εχω να σου πω κατι ουσιαστικο... πρεπει οπωσδηποτε να δημιουργησεις εναν ''συνδεσμο'' με το συγκεκριμενo ατομο.... :S:S:S

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει πως οταν κοιμομαστε μεταφερομαστε σε αλλο επιπεδο καπως σαν αστρικη προβολη αλλα ασυνειδητα και πως μπορεις να κανεις τα παντα....απο προσωπικες εμπειριες μπορω να ελεγχω τα ονειρα μου...το θεμα ειναι ομως αν μπορεις να συναντηθεις με αλλο ατομο σε αυτο το επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο Σουλ, όταν κοιμόμαστε αλλάζουμε συνείδηση από αυτήν της καθημερινότητας όταν είμαστε ξύπνιοι.

 

Το δύσκολο είναι κατά πόσο ελέγχουμε αυτήν ή κατά πόσο λειτουργούμε παθητικά δηλαδή να βλέπουμε όνειρο σαν να είμαστε θεατές σε θεατρικό έργο.

 

Στην πραγματικότητα είναι συνδυασμός π.χ. μέσα στο όνειρο παίρνουμε αποφάσεις (τουλάχιστον μιλάω για τον εαυτό μου) αλλά συμβαίνουν και πράματα που δεν ελέγχουμε π.χ. που θα ξεκινήσει το όνειρο.

 

Άρα υπάρχουν πράματα που μπορούμε να ελέξουμε και άλλα που απλά τα ακολοθούμε μέσα στο όνειρο.

 

Τώρα για να πετύχει κάποιος με την θέληση του να ελέγχει 100% την ονειρική συνειδητότητα δεν ξέρω να υπάρχει αλλά δεν αποκλείεται κιόλας αφού κι εμείς το κάνουμε σε μικρό ποσοστό.

 

Άρα θα έλεγα ναι γίνεται αλλά δύσκολα.

 

 

Τώρα για το πώς μπορείς να συναντηθείς με άλλο άτομο θα έλεγα ότι ίσως λειτουργεί καθαρά όπως και στα πνεύματα δηλαδή "καλλώντας" αυτόν που θέλεις.

 

Εμένα σε όνειρο μου έτυχε να με καλέσουν σε μέρος και η εμπειρία ήταν σαν να εξαφανίζομαι από το ονειρικό μερος που ήμουν και να εμφανίζομαι στο τόπο της κλήσης ακριβώς όπως τον διακτινισμό του Σταρ Τρεκ! Ένιωθα μέχρι και ότι ανασυντίθεμαι το σώμα μου που έβλεπα στο όνειρο.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως δεν μπορεις να ελεγξεις το τι θα δεις ομως μπορεις να ελεγξεις την εκβαση του ονειρου....οταν λες πως σε καλεσαν φιλε ντιμουλατορ πως ακριβως σε καλεσαν?και το ατομο που σε καλεσε εβλεπε το ιδιο ονειρο με σενα?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορεια....υπαρχει τροπος να μπεις στον ονειροκοσμο ενος αλλου ατομου?

Όταν είμασταν μικροί, εγώ και ο αδερφός μου, είχαμε πλάσει ένα τέτοιο δικό μας κόσμο.

Το Φωτάκι, όπως το λέγαμε, ήταν το λαμπάκι του φωτιστικού της βάπτισης του αδερφού μου...

Κάθε φορά που το επιθυμούσαμε συνεννοούμασταν πριν πέσουμε για ύπνο, να ταξιδέψουμε εκεί.

Ήταν ένα μέρος ίδιο με το καθίστικο του σπιτίου μας μόνο που τα κυρίαρχα χρώματα ήταν το λευκό και ιδιαίτερα το γκρι.

Στη θέση της μπαλκονόπορτας υπήρχε μια πύλη(αν και αυτό δεν το θυμάμαι έγω :wacko: ) και στον καναπε καθόταν μια γυναίκα

με μακρία μαύρα μαλλιά, γρίζα ρούχα και ένα μωρό στην αγκαλιά τυλιγμένο σε γκρίζο(;) σεντόνι.

Όλο το σκηνικό ήταν υποσυνείδητα δημιουργημένο, αλλά το ίδιο στα όνειρα και των δυό μας...

Έτσι πηγαίναμε εκεί όποτε θέλαμε και ό,τι συνέβαινε το διηγούμασταν το πρωί ο ένας στον άλλο.

Ό,τι όμως κάναμε ήταν ακριβώς το ίδιο (στο όνειρο του ενός και του άλλου)...

Μεγαλώνοντας όταν του ζητούσα να πάμε μου έλεγε πως μεγαλώσαμε και δεν μπορουμε. Αν και εγώ εξακολούθω να διαφωνώ! :)

 

Νομίζω ότι η πίστη σου σ' αυτή την περίπτωση είναι το σπουδαιότερο εφόδιο.

Σίγουρα θέλει αρκετη προσπάθεια, αλλά αν το θες πολύ δεν θα σταματήσεις να προσπαθείς...

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως δεν μπορεις να ελεγξεις το τι θα δεις ομως μπορεις να ελεγξεις την εκβαση του ονειρου....οταν λες πως σε καλεσαν φιλε ντιμουλατορ πως ακριβως σε καλεσαν?και το ατομο που σε καλεσε εβλεπε το ιδιο ονειρο με σενα?

 

πώς με κάλεσαν...

 

ήμουν στο όνειρο μου σε ένα τόπο ξαφνικά ακούω κάτι σαν φωνή που δεν θυμάμαι τι έλεγε αλλά αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να με έλκει μια δύναμη η οποία με εξαφάνησε και με εμφάνησε σε άλλο τόπο με ανθρωπους οι οποίοι κάναν μια τελετή από ότι κατάλαβα είχε σχέση με πνευματικά κάτι και κάτι από αυτούς με τράβηξε σαν δύναμη κοντά τους.

 

Αυτά σε όνειρο τις επόμενες μέρες έγινε κάτι που το επιβεβαίωσε ότι όντως είχε γίνει σε υλικό επίπεδο κάτι και εγώ βρέθηκα εκεί και το είδα σαν όνειρο. (Δεν θα πω τι έγινε είναι προσωπικό).

 

Το ζήτημα όμως είναι η λεπρομέρεια του καλέσματος που βίωσα και αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

πώς με κάλεσαν...

 

ήμουν στο όνειρο μου σε ένα τόπο ξαφνικά ακούω κάτι σαν φωνή που δεν θυμάμαι τι έλεγε αλλά αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να με έλκει μια δύναμη η οποία με εξαφάνησε και με εμφάνησε σε άλλο τόπο με ανθρωπους οι οποίοι κάναν μια τελετή από ότι κατάλαβα είχε σχέση με πνευματικά κάτι και κάτι από αυτούς με τράβηξε σαν δύναμη κοντά τους.

 

Αυτά σε όνειρο τις επόμενες μέρες έγινε κάτι που το επιβεβαίωσε ότι όντως είχε γίνει σε υλικό επίπεδο κάτι και εγώ βρέθηκα εκεί και το είδα σαν όνειρο. (Δεν θα πω τι έγινε είναι προσωπικό).

 

Το ζήτημα όμως είναι η λεπρομέρεια του καλέσματος που βίωσα και αναφέρω.

Το να βρέθηκες συνειδησιακά εκεί το αποκλείεις; Θέλω να πω... με ταρακούνησες λίγο... ο άνθρωπος που σε κάλεσε δεν σε κάλεσε μέσω ονείρου αλλά τελετής. Και αυτό που έσυ διαπίστωσες αργότερα, δεν ήταν κάτι σαν σημάδι (που θα μπορούσε να θεωρηθεί και σύμπτωση), αλλά κάτι που σύμφωνα με την λογική του υλικού πεδίου... δεν στέκει διαφορετικά(πχ σου έδωσε αυτός ο άνθρωπος ένα φυλαχτό που φορούσες όταν κοιμήθηκες αλλά όταν ξύπνησες δεν το φορούσες).

Link to comment
Share on other sites

Το να βρέθηκες συνειδησιακά εκεί το αποκλείεις; Θέλω να πω... με ταρακούνησες λίγο... ο άνθρωπος που σε κάλεσε δεν σε κάλεσε μέσω ονείρου αλλά τελετής. Και αυτό που έσυ διαπίστωσες αργότερα, δεν ήταν κάτι σαν σημάδι (που θα μπορούσε να θεωρηθεί και σύμπτωση), αλλά κάτι που σύμφωνα με την λογική του υλικού πεδίου... δεν στέκει διαφορετικά(πχ σου έδωσε αυτός ο άνθρωπος ένα φυλαχτό που φορούσες όταν κοιμήθηκες αλλά όταν ξύπνησες δεν το φορούσες).

 

δεν ξέρω τι ενοείς συνειδησιακά. Το όνειρο είναι μια κατάσταση συνείδησης.

όχι δεν ήταν σημάδι είδα την τελετή σε υλικό επίπεδο να γίνεται κανονικά μετά από λίγες μέρες, αλλά δεν θέλω να πω λεπτομέρειες.

Μια άλλη ερμηνεία είναι να ήταν όνειρο προφητικό αλλά και πάλι το στοιχείο του καλέσματος υπάρχει όπως και να είναι.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι σύνθετη εμπειρία και προφητικό ήταν γιατί το γεγονός έγινε μετά από λίγες μέρες και κάλεσμα μέσα από όνειρο ήταν (συγκεκριμένα εγώ κοιμώμουν και το άλλο μέρος έκανε την τελετή). Αν και στα πνευματικά επίπεδα ο χρόνος από ένα σημείο και μετά είναι ανύπαρκτος οπότε νομίζω στα όνειρα αυτό που βλέπουμε μπορεί να είναι ή πίσω στο χρόνο ή στον παρόν ή στο μέλλον. Σε μενα το συγκεκριμένο ήταν στο κοντινό ελεγχόμενο μέλλον και μπόρεσα και το επιβεβαίωσα αλλιώς δεν θα ήξερα τι ήταν και θα έλεγα απλά ένα όνειρο που ως σηνήθως το σκηνικό αλλάζει στα όνειρα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

θα μπορουσε αυτη σου η εμπειρια να ηταν καποιο ειδος αστρικης προβολης??αραγε στο αστρικο επιπεδο να καμπυλωνεται ο χωροχρονος??

Link to comment
Share on other sites

από αστρικές προβολές δεν ξέρω πάρα πολλά, αλλά αν σε αστρική προβολή μπορείς να δεις το μέλλον τότε ναι είχε στοιχεία αστρικής προβολής διότι εγώ στο όνειρο αυτό πετούσα και έβλεπα την τελετή από ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Μικρότερος είχα και εγώ κάποιες τέτοιες εμπειρίες.

Στο πιο ενδιαφέρον έβλεπα ότι πηγαίνω για ψώνια, είδα μετά ότι ήμουν μπλε και είχα πορτοκαλί μαλλιά ή κάτι τέτοιο....

κατάλαβα από αυτό ότι ονειρεύομαι....

Οπότε μετά προσπάθησα να εκμεταλλευτώ την κατάσταση και να πετάξω αλλά δυστυχώς μετά από μερικές προσπάθειες ξύπνησα.

Δυστυχώς ήμουν μικρός και δεν θυμάμαι καθόλου εάν οι συνθήκες του ονείρου ταιριάζουν με αυτές που ίσχυαν τότε.

Ποια είναι η δική σας άποψη.....???

Τι πιστεύετε ότι είδα????

Δυσκολεύομαι να πιστεύσω πως το συγκεκριμένο είναι αστρική προβολή γιατί αρχικά κράταγα και ψώνια...

μπορεί να είναι κάτι ενδιάμεσο...??

Ή είναι απλά φυσιολογικά παιχνιδάκια του μυαλού...???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Μικρότερος είχα και εγώ κάποιες τέτοιες εμπειρίες.

Στο πιο ενδιαφέρον έβλεπα ότι πηγαίνω για ψώνια, είδα μετά ότι ήμουν μπλε και είχα πορτοκαλί μαλλιά ή κάτι τέτοιο....

κατάλαβα από αυτό ότι ονειρεύομαι....

Οπότε μετά προσπάθησα να εκμεταλλευτώ την κατάσταση και να πετάξω αλλά δυστυχώς μετά από μερικές προσπάθειες ξύπνησα.

Δυστυχώς ήμουν μικρός και δεν θυμάμαι καθόλου εάν οι συνθήκες του ονείρου ταιριάζουν με αυτές που ίσχυαν τότε.

Ποια είναι η δική σας άποψη.....???

Τι πιστεύετε ότι είδα????

Δυσκολεύομαι να πιστεύσω πως το συγκεκριμένο είναι αστρική προβολή γιατί αρχικά κράταγα και ψώνια...

μπορεί να είναι κάτι ενδιάμεσο...??

Ή είναι απλά φυσιολογικά παιχνιδάκια του μυαλού...???

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμασταν μικροί, εγώ και ο αδερφός μου, είχαμε πλάσει ένα τέτοιο δικό μας κόσμο.

Το Φωτάκι, όπως το λέγαμε, ήταν το λαμπάκι του φωτιστικού της βάπτισης του αδερφού μου...

Κάθε φορά που το επιθυμούσαμε συνεννοούμασταν πριν πέσουμε για ύπνο, να ταξιδέψουμε εκεί.

Ήταν ένα μέρος ίδιο με το καθίστικο του σπιτίου μας μόνο που τα κυρίαρχα χρώματα ήταν το λευκό και ιδιαίτερα το γκρι.

Στη θέση της μπαλκονόπορτας υπήρχε μια πύλη(αν και αυτό δεν το θυμάμαι έγω :wacko: ) και στον καναπε καθόταν μια γυναίκα

με μακρία μαύρα μαλλιά, γρίζα ρούχα και ένα μωρό στην αγκαλιά τυλιγμένο σε γκρίζο(;) σεντόνι.

Όλο το σκηνικό ήταν υποσυνείδητα δημιουργημένο, αλλά το ίδιο στα όνειρα και των δυό μας...

Έτσι πηγαίναμε εκεί όποτε θέλαμε και ό,τι συνέβαινε το διηγούμασταν το πρωί ο ένας στον άλλο.

Ό,τι όμως κάναμε ήταν ακριβώς το ίδιο (στο όνειρο του ενός και του άλλου)...

Μεγαλώνοντας όταν του ζητούσα να πάμε μου έλεγε πως μεγαλώσαμε και δεν μπορουμε. Αν και εγώ εξακολούθω να διαφωνώ! :)

 

Νομίζω ότι η πίστη σου σ' αυτή την περίπτωση είναι το σπουδαιότερο εφόδιο.

Σίγουρα θέλει αρκετη προσπάθεια, αλλά αν το θες πολύ δεν θα σταματήσεις να προσπαθείς...

 

πολύ όμορφο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...