Jump to content

Ελληνική & Χριστιανική Θρησκεία


Recommended Posts

Διότι πραγματικώς αυτό είναι το μίασμα της σαρκός μας και ο Τάρταρος, γεμάτος, καθώς ο Τάρταρος του Άδου, από κάτι τρομερά ποτάμια και αέρα και πυρ ανακατωμένα μαζί και από νεκρούς. Διότι κανείς ζωντανός οργανισμός δεν τρέφεται από τίποτε ζωντανόν, αλλά σκοτώνοντες τα έμψυχα και καταστρέφοντες τα φυτά, που έχουν και αυτά ζωήν αφού τρέφονται και αυξάνουν, αμαρτάνομεν

~Πλούταρχου ΤΩΝ ΕΠΤΑ ΣΟΦΩΝ ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ~

 

3639[/snapback]

 

Πού μιλάει για τιμωρία;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ θα πρότεινα να ξεκαθαρίσουμε πρώτα :

 

1) Εάν οι Ιουδαίοι πιστεύουν σε καθαρτήριο ...

(Προσέγγιση Διαθήκης : Θεϊστικά αρχαιότεροι και ευλογημένα ισχυροί έως σήμερα)

 

2) Πόσο μπορεί ο νεο-θεϊσμός, να υφίσταται ως καταλληλότερη θρησκεία για τους Ιουδαίους ...

 

3) Ποιός ο λόγος να αιωρείται μία νέα θρησκεία (η αίρεση της ορθοδοξίας) μεταξύ 2 αρχαίων πολιτισμών (αρχαϊκό & ιουδαϊκό), ως Ορθή ...

 

...... προκειμένου να μην περνάνε ως επίσημες οι εκατοντάδες υπο-αιρέσεις του νεο-θεϊσμού, που μόνο σκοπό έχουν να ελίσσονται ποικιλοτρόπως ......

 

 

 

 

ΔΙΣΕΚΚΡΙΤΟN ΗΝ ΔΙΑΨΑΘΑΛΛON ΕΣΣΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, όρτσα... γιατί πολλή φόρα έχει πάρει το θρεντ...

 

Πρόκειται να κάνουμε αντιπαράθεση χριστιανικού δόγματος και ελληνικής θρησκείας; Αν ναι, έχουμε πολύ δρόμο πρώτα στους ορισμούς.

 

Διότι όταν λέμε χριστιανισμός, εννοούμε το ίδιο πράγμα; Όταν λέμε ελληνική θρησκεία, έχουμε υπόψη μας για τι μιλάμε; Για να μην μοιάζουμεστον Προκρούστη, είτε φέρνοντας το χριστιανισμό στα μέτρα μας είτε καταλήγοντας με περισσή ευκολία στο συμπέρασμα "α, κι αυτοί τα ίδια έλεγαν".

 

Η αρχική διαφωνία μας λοιπόν ήταν στο αν υπάρχει στην Ελληνική Θρησκεία δίπολο "Παράδεισος - Κόλαση" και υποστήριξα πως δεν υπάρχει. Κι η Νεφέλη, ως ζαβολιάρα που είναι, παρέλειψε τη θέση μου, οπότε την ξαναγράφω:

 

Πρώτον, η περιγραφή που έχουμε για τα Τάρταρα, προέρχεται από τον Ησίοδο. Διαβασέ την, αν θες, και πες μου σε ποιο σημείο ο λέει Ησίοδος πως εκεί πάνε οι άδικοι θνητοί. Εντελώς αντίθετα, αυτό που λέει, είναι πως εκεί θα καταλήξουν οι θεοί που αθέτησαν τον όρκο τους. Τα Τάρταρα είναι χώρος τιμωρίας των θεών, όχι των ανθρώπων. (Το οποίο βεβαίως δείχνει ξεκάθαρα πως τα Τάρταρα δεν είναι "χώρος").

 

Δεύτερον, στα Ηλύσια Πεδία πηγαίνανε οι μυημένοι. Αυτό σηκώνει μεγάλη ανάλυση, εν ολίγοις, άποψή μου είναι πως περιγράφει την κατάσταση στην οποία εξελίσσεται η ψυχή του ενάρετου. Ακόμα κι αυτό όμως γίνεται χωρίς τη μεσολάβηση θείας κρίσης.

 

Όσο για το Μίνωα, τον Αιακό και το Ραδάμανθυ, θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση πως η "κρίση" γίνεται από θνητούς κι όχι από θεούς. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΑΤΗ διαφορά. Η οποία σηματοδοτεί και το ότι τελικά.... δεν κρίνουν.

 

Ας διορθώσω λίγο στην πρώτη παράγραφο, πως είναι μία κύρια περιγραφή που έχουμε για τον Τάρταρο.

 

Περιμένω τις αντιρρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι η Νεφέλη, ως ζαβολιάρα που είναι, παρέλειψε τη θέση μου

 

ΚΑΛΑ ΝΤΕ, ΣΥΓΝΩΜΗ!! ΜΗ ΒΑΡΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ!! :blblbl:

 

Όσο για το Μίνωα, τον Αιακό και το Ραδάμανθυ, θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση πως η "κρίση" γίνεται από θνητούς κι όχι από θεούς. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΑΤΗ διαφορά. Η οποία σηματοδοτεί και το ότι τελικά.... δεν κρίνουν.

 

Η διαφορά είναι πράγματι σημαντική, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι οι Θεοί δεν παραλείπουν ποτέ να κρίνουν τους ανθρώπους εν ζωή!! Και να τιμωρούν και να επαινούν αντίστοιχα...

...Άρα, μάλλον στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε...

 

 

 

Νέκραρχε, εάν μου εξηγήσεις γιατί θεωρρείς τον Χριστιανισμό και τον Ιουδαϊσμό το ίδιο πράμα, θα μπορέσουμε να συζητήσουμε...

Γιατί έτσι άκρη δεν βγαίνει!! (εγώ τουλάχιστον δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω...)

 

 

 

Κερατο,οταν λες 'ελληνικη θρησκεια' εννοεις τους 12 θεους? Αν ναι δωσε εναν ορισμο γιατι δεν ειμαστε και..παντογνωστες

 

Πολύ εύστοχη η παρατήρηση!!

Κέρατο, θα αναλάβεις νέο thread γι αυτό? (για να μη γίνουνε μπάχαλο εδώ τα θέματα και χάσουμε την... ήδη χαμένη μπάλα! )

Link to comment
Share on other sites

Νέκραρχε, εάν μου εξηγήσεις γιατί θεωρείς τον Χριστιανισμό και τον Ιουδαϊσμό το ίδιο πράμα, θα μπορέσουμε να συζητήσουμε...

Γιατί έτσι άκρη δεν βγαίνει!! (εγώ τουλάχιστον δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω...)

Περίμενε τότε, διότι ενώ κάνω (και από άλλο προηγούμενο θέμα) σαφέστατο διαχωρισμό, εσύ το θεωρείς σύζευξη ...

 

Το μεγαλύτερο μέρος από τα 3 ερωτήματά μου, αποσκοπεί :

 

Να διαχωρίσεις σαφέστατα και κατηγορηματικά :

 

Α) Ότι η Πατρώα Παλαιά Διαθήκη των Ιουδαίων διδάσκεται σωστότερα, μόνο από τους ίδιους.

 

Β) Ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν έχει κανένα, μα κανένα σκοπό, να μετεξελιχθεί σε Καινή Διαθήκη ...... σε Νέα Διαθήκη δηλαδή ...

 

 

 

 

ΔΙΣΕΚΚΡΙΤΟN ΣΥΝΑΙΩΡΗΜΑ ΗΝ, ΔΙΑΨΑΘΑΛΛON ΕΣΣΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι πράγματι σημαντική, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι οι Θεοί δεν παραλείπουν ποτέ να κρίνουν τους ανθρώπους εν ζωή!! Και να τιμωρούν και να επαινούν αντίστοιχα...

...Άρα, μάλλον στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε...

3696[/snapback]

 

Άρα μάλλον βιάζεσαι πάρα πολύ να καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα. Δεν παραλείπουν ποτέ να κρίνουν; Δώσε παράδειγμα να σχολιάσω.

 

Κερατο,οταν λες 'ελληνικη θρησκεια' εννοεις τους 12 θεους? Αν ναι δωσε εναν ορισμο γιατι δεν ειμαστε και..παντογνωστες

 

Πολύ εύστοχη η παρατήρηση!!

Κέρατο, θα αναλάβεις νέο thread γι αυτό? (για να μη γίνουνε μπάχαλο εδώ τα θέματα και χάσουμε την... ήδη χαμένη μπάλα! )

3696[/snapback]

 

Όχι, για ποιο λόγο; Το θεωρώ αυτονόητο. Η θρησκεία που γέννησε τούτος ο τόπος είναι συγκεκριμένη και υπάρχει από τότε που υπάρχουν έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον βιάζεσαι πάρα πολύ να καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα. Δεν παραλείπουν ποτέ να κρίνουν; Δώσε παράδειγμα να σχολιάσω.

 

Παραδείγματα;; Με δουλεύεις;;; :shocked:

Δεν μας χωράει το φόρουμ να παραθέσω ολόκληρη την μυθολογία!!! :wacko:

(μπορώ όμως να παραθέσω κάποια αρχαία γνωμικά αν θες... είναι πιο σύντομο κι εύκολο)

Εδώ, μάλλον εγώ πρέπει να σου πω "δώσε μου ένα παράδειγμα όπου δεν ανακατεύτηκαν οι Θεοί στην ζωή των ανθρώπων"!!!

 

 

Όχι, για ποιο λόγο; Το θεωρώ αυτονόητο. Η θρησκεία που γέννησε τούτος ο τόπος είναι συγκεκριμένη και υπάρχει από τότε που υπάρχουν έλληνες.

 

...Κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας φίλε και ο τρόπος που μας τα μαθαίνουν στο σχολείο είναι άστα και βράστα! Νομίζω ότι μια απλή περιληπτική παράθεση είναι πολύ χρήσιμη!!

 

 

 

...Για το καθαρτήριο όμως δε μου είπες ακόμα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματα;; Με δουλεύεις;;;  :shocked:

Δεν μας χωράει το φόρουμ να παραθέσω ολόκληρη την μυθολογία!!!  :wacko:

3722[/snapback]

 

Όχι, καθόλου. Μου είναι πιο εύκολο να μιλήσουμε πάνω σε συγκεκριμένο παράδειγμα, να αναλύσουμε το είδος της "θεϊκής κρίσης". Μην περιμένεις να κάτσω να γράψω διατριβή για την Ελληνική Θρησκεία στο φόρουμ σου, και μάλιστα τζάμπα!

 

(μπορώ όμως να παραθέσω κάποια αρχαία γνωμικά αν θες... είναι πιο σύντομο κι εύκολο)

3722[/snapback]

 

Πριτς! Ένα γνωμικό μόνο του, χωρίς τα συμφραζόμενα είναι ανοιχτό σε πολλές ερμηνείες.

 

Εδώ, μάλλον εγώ πρέπει να σου πω "δώσε μου ένα παράδειγμα όπου δεν ανακατεύτηκαν οι Θεοί στην ζωή των ανθρώπων"!!!

3722[/snapback]

 

Είναι δυνατόν οι θεοί να μην είναι μέσα στη ζωή των ανθρώπων; Θεολογικώς (ελληνικώς θεολογικώς δηλαδή) αυτό είναι ατοπότατο!

 

...Κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας φίλε και ο τρόπος που μας τα μαθαίνουν στο σχολείο είναι άστα και βράστα! Νομίζω ότι μια απλή περιληπτική παράθεση είναι πολύ χρήσιμη!!

3722[/snapback]

 

Τι θες να πεις;

 

...Για το καθαρτήριο όμως δε μου είπες ακόμα... :whistling:

3722[/snapback]

 

Τι σχέση έχει το καθαρτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν οι θεοί να μην είναι μέσα στη ζωή των ανθρώπων; Θεολογικώς (ελληνικώς θεολογικώς δηλαδή) αυτό είναι ατοπότατο!
Άρα συμφωνείς!! Άρα τι μου ζητάς παραδείγματα?? Για να σου αποδείξω αυτό που ήδη δέχεσαι?? :018bleh:

 

...Κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας φίλε και ο τρόπος που μας τα μαθαίνουν στο σχολείο είναι άστα και βράστα! Νομίζω ότι μια απλή περιληπτική παράθεση είναι πολύ χρήσιμη!!

 

Τι θες να πεις;

 

 

Δεν είναι αρκετά ξεκάθαρο?? :blink:

 

...Για το καθαρτήριο όμως δε μου είπες ακόμα... :whistling:

 

Τι σχέση έχει το καθαρτήριο;

 

 

Έχει με την αρχή της συζήτησης... :blblbl: (κοίτα πάνω... πιο πάνω καλέ! στην αρχή πήγαινε!! ε, εκεί...)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, διόρθωσε το quoting σου.

 

Δεύτερον, πρόσεχε καλύτερα τι γράφω. Πως οι θεοί είναι αδύνατον να μην είναι μέσα στη ζωή των ανθρώπων. Δεν έχουμε πει ακόμα τίποτα περί θεϊκής κρίσης, τίποτα για τη φύση των θεών, τίποτα γενικότερα. Ειλικρινά απορώ πώς έβγαλες το συμπέρασμα πως συμφωνούμε.

 

Τρίτον, βαριέμαι να διαβάζω τη σκέψη σου. Γράψε τι έχεις στο μυαλό σου να κάτσουμε να το συζητήσουμε. Πού να μαντέψω ποιο κομμάτι έχεις στο νου σου από την απέραντη ελληνική μυθολογία;

 

Τέταρτον, δεν έχει πέμπτον.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Depon!

 

Τι λοιπόν;;

 

Κάτσε βρε πουλάκι μου να ξεμπερδέψω από τον αφεντικό εδώ που μου ζητά την Άρτα και τα Γιάννενα σε συκευασία δώρου, και θα σου απαντήσω και σένα!! :018bleh:

 

Πάντως έτσι για να έχεις να παίζεις για λίγο:

 

Δεν έχουμε πει ακόμα τίποτα περί θεϊκής κρίσης, τίποτα για τη φύση των θεών, τίποτα γενικότερα.

 

Καιρός λοιπόν να πούμε!! Και θα ήθελα να ξεκινήσουμε από την Θεϊκή κρίση: τι είναι αυτό κατά την γνώμη σου;

 

Πού να μαντέψω ποιο κομμάτι έχεις στο νου σου από την απέραντη ελληνική μυθολογία;

 

Δεν έχω κάτι συγκεκριμμένο στο μυαλό μου... Έχω ολόκληρη την μυθολογία!

Αλλά μιας και θέλεις να σταθούμε κάπου συγκεκριμμένα: θυμάσαι τι λέει η μυθολογία για τους νεκρούς;

 

...Μετά τον θάνατο, τι...?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...