Jump to content

Η μαμα ξερει...


Recommended Posts

  • 5 months later...

Η μαμά πρέπει κάποια στιγμή να απομυθοποιείται και να τη βλέπουμε όπως ακριβώς είναι. Ένας άνθρωπος όπως όλοι, αλλά με ξεχωριστή σημασία για μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά πρέπει κάποια στιγμή να απομυθοποιείται και να τη βλέπουμε όπως ακριβώς είναι. Ένας άνθρωπος όπως όλοι, αλλά με ξεχωριστή σημασία για μας.

Δε καταλαβα, αν διαβασες τα προηγουμενα σχολια, τι θες να πεις;

Αν δεν τα διαβασες καντο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό κι ακόμα δεν το έχω καταλάβει........!!!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου έρχονται αυτές λέξεις στο μυαλό... Κυβέρνηση, Εκκλησία...

 

Ποτέ δεν τα λένε όλα... Σαν μαμά, ίσως μας θεωρούν παιδιά... Μας αφήνουν στην άγνοια πολλές φορές...

 

Και μένα κατευθείαν αυτά μου ήρθαν.

Κυρίως όμως η εκκλησία-θρησκεία, γιατί ως συνειρμός με τη μητέρα μου ταιριάζει περισσότερο,μητέρα-εκκλησία κάτι το Ιερόν για πολλούς.

Και οι δύο δίδουν λύσεις που θεωρούν ως σωστές και μας τις επιβάλλουν.

Εμείς σαν παιδιά ανυπομονούμε να βρούμε τις απαντήσεις,πράγμα το οποίο τους συμφέρει για να μας περάσει αυτά που θέλει.

Με στόχο τον έλεγχο μας,εφόσον πνευματικά θα είμαστε υπό την κατεύθυνση που μας ωθεί.

Επιδοκιμασία όταν υπακούμε στα λεγομενα-οδηγίες της ακόμα κι αν στην πραγματκότητα δεν είναι σωστα.

Αυτό σε πάει πίσω είναι αρνητικό για σένα και τους οριζοντές σου γιατί εισαι φυλακισμένος σε ένα μωτίβο.

 

 

Αυτά σαν αναλυση των στοιχείων σου Σουκουρε.

 

Κράτησα δύο εκτός και τα βάζω τώρα:

 

Πολλά επίπεδα-πολλές μορφές γι αυτό οι κάθε λογής εξουσίες που παίρνουν την αίγλη της ιερότητας ώστε να κρατούν ακομη και τον πιο ατίθασο κάτω από έλεγχο.

Επομένως η μάνα είναι κάτι το γενικόν,ισως και μια θεωρία παραδεχτή,ακόμη και ο Χιτλερ που αναφέρθηκε μου ήρθε ως συνειρμός.

 

Για την μη ανεκτικότητα των δικαιολογιών-παραδοχή με επιχειρήματα, μμμ, ο νόμος;

 

Δε ξέρω προσπάθησα ειμαι πολύ περίεργη για τη λύση, θα ήθελα και άλλα στοιχεία και φυσικά αν βαδίζω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το πήγαινε σε φροϋδικό σύμπλεγμα και μετά το γύρισε στο πολιτικό μετά θα το πάει και σε οικολογία (mother nature) φαντάζομαι... λοολ! LolLolLolLol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...