Jump to content

Avatar 2009


dimulator
 Share

Recommended Posts

Έχει ήδη βγει το pc game...

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την ταινία και μου άρεσε, αλλά τη συστήνω με επιφύλαξη.

Το σενάριο δεν ήταν πρωτότυπο και αυτό με απογοήτευσε. Οι εικόνες και τα τοπία ήταν φαντασμαγορικά.

Δεν τη συστήνω όμως σε κάποιον που έχει διαβάσει τουλάχιστον 20 βιβλία επιστημονικής φαντασίας, έχει βαρεθεί το D&D και πλέον παίζει σε δικούς του κόσμους και έχει δει τουλάχιστον 10 ταινίες επ.φαντασίας.

Επίσης, πιστεύω ότι σε τηλεόραση ή υπολογιστή θα χάσει πάρα πολύ. Αν θέλετε να τη δείτε, άποψή μου, καλύτερα σε κινηματογράφο. Τουλάχιστον να ευχαριστηθείτε τα εφέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεία σας

 

Παιδία εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ταινία αυτή είναι ο τρόπος που παρουσιάζει την φύση και την σχέση που έχουν με αυτήν οι Na'Vi.. μου φάνηκε τόσο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ταινία αξίζει πραγματικά να τη δεις στον κινηματογράφο σε 3D. Είναι τρομερή εμπειρία!! Στο pc θα χάσει πάρα πολύ.

 

 

πολύ θα το ήθελα johnny αλλά:1ον μένω στον Βόλο και δεν υπάρχει από όσο ξέρω cinema με 3D. (μπορεί όμως να κάνω και λάθος γιατί έχω 4 χρόνια να πάω σινεμά)2ον μου την σπάει πολύ να μιλάνε στο σινεμά ή να σηκώνονται ή να κάνουν γενικά θόρυβοΕιδικά για το 2ο μόνο θα προτιμούσα να κάτσω να το δώ στο pc μου....

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την ταινία και μου άρεσε, αλλά τη συστήνω με επιφύλαξη.

Το σενάριο δεν ήταν πρωτότυπο και αυτό με απογοήτευσε. Οι εικόνες και τα τοπία ήταν φαντασμαγορικά.

Δεν τη συστήνω όμως σε κάποιον που έχει διαβάσει τουλάχιστον 20 βιβλία επιστημονικής φαντασίας, έχει βαρεθεί το D&D και πλέον παίζει σε δικούς του κόσμους και έχει δει τουλάχιστον 10 ταινίες επ.φαντασίας.

Επίσης, πιστεύω ότι σε τηλεόραση ή υπολογιστή θα χάσει πάρα πολύ. Αν θέλετε να τη δείτε, άποψή μου, καλύτερα σε κινηματογράφο. Τουλάχιστον να ευχαριστηθείτε τα εφέ.

Έχω διαβάσει περισσότερα από 20 scifi βιβλία, έχω δει περισσότερες από 10 scifi ταινίες και δεν έχω βαρεθεί το D&D (το pen&peper RPG εννοώ όχι σε computer).

Η ταινία μου άρεσε και θα την ξαναέβλεπα. Το 3D με εντυπωσίασε, σα να βλέπεις θέατρο - σκηνή με σκηνικά να αλλάζου ως δια... μαγείας.

Βέβαια χρειάζεται λίγο να ψάξει κανείς κάτω από την επιφάνεια.

Η πλοκή;

"Η Ποκαχόντα στον 25ο αιώνα (ή κάπου εκεί)" - με μικρές ή μεγάλες δόσεις Le Guin. Είχε όμως και "κάτι" βαθύτερο και μερικές καλές ιδέες - που θα εντοπίσω καλύτερα όταν την ξαναδώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμφωνώ στα περισσότερα με τον προλαλήσαντα. Αν και προσωπικά, τη βαθμολογώ με 6,5/10. Αντε, το πολύ 7.

 

Βασικά, όταν είχα δει εκείνο το επεισόδιο του South Park που παρομοίαζαν το Avatar με το "Χορεύοντας με τους Λύκους" αλλά με Στρουμφάκια, το είχα θεωρήσει υπερβολικό. Τώρα που το είδα, μπορώ να πω ότι συμφωνώ...

 

Όσο για την παρουσίαση της σχέσης του κόσμου με τους κατοίκους του... ούτε η πρώτη φορά είναι ούτε η τελευταία. Αν και μου άρεσε περισσότερο η υλοποίηση των Final Fantasy πάνω στο συγκεκριμένο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας γεια σας...

 

Ειναι το πρωτο post που κανω μετα απο πολυυυυ καιρο που ειχα να μπω...

 

θα συμφωνήσω με τον Outis ως προς τα περισσοτερα απο αυτα που ειπε... Το 3D πραγματικα σε καποιες σκηνες ηταν πραγματικα μαγευτικο...

Η υποθεση δεν ηταν τιποτα το πολυ ιδιετερο και την δευτερη φορα που την ειδα ηταν λιγο κουραστικη η πρωτη 1 ωρα...

Κατα κυριο λογο ομως σε αυτην την ταινια εμενα μου αρεσαν 3 πραγματα... 1ον η αντιληψη των ΝΑVΙ για την φυση... 2ον το κομματι της πτησης (γιατι θα ηθελα πολυ να ειμαι στην θεση του εκει :sweat: )... και 3ον κοντα στο τελος της ταινιας που ο τζεϊκ λεει στο ημερολογιο... "Εχω χασει πλεον τις μερες...Δεν ξερω ποια ειναι η πραγματικη ζωη και ποια οχι... Τους ζητατε να παρατησουν αυτα που εχουν... Γιατι; Για ενα μπλου τζιν...; Για μια μπυρα...;"

 

Και θα της εβαζα 9/10...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...