Jump to content

Το κλειδί του Σολωμόντα


dimulator
 Share

Recommended Posts

Μετα την γνωστή κόντρα του Alien Vs Predator,Λαζόπουλου vS Ντενίση έρχεται απο τα βάθη της αβύσσου μια νέα κόντρα που θα σας κάνει να ξεχάσετε αυτά που ξέρετε.Avaptisto productions presents Dimulator Vs Clavicula Solomonis...Σύντομα σε ένα κινηματογράφο δίπλα σας... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί του Σολωμόντα τι έργο είναι, για να το εντάξω λίγο στο μυαλό μου χρονικά...

 

 

Δλδ, 1) Ποιός το έγραψε; 2) Πότε το έγραψε;

 

Γιατί από ότι φαίνεται ο Σολωμόντας δεν το έγραψε.

Κατά πάσα πιθανότητα επειδή όλο το κείμενο μοιάζει σα σπονδυλωτό μυθιστόρημα, δηλαδή αποτελούμενο από συρραφές άλλοτε συνυφασμένες μεταξύ τους κι άλλοτε πρωτόφαντες, ασπάζομαι την ίδια θεωρία που αποδέχομαι και για το ομηρικά έπη. Δηλαδή πολλοί συγγραφείς, πολλές εποχές. Ένα έργο που συνεχώς εξελισσόταν μέχρι μια μορφή που η συντηρητική τάξη αποφάσισε ότι είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την γνωστή κόντρα του Alien Vs Predator,Λαζόπουλου vS Ντενίση έρχεται απο τα βάθη της αβύσσου μια νέα κόντρα που θα σας κάνει να ξεχάσετε αυτά που ξέρετε.Avaptisto productions presents Dimulator Vs Clavicula Solomonis...Σύντομα σε ένα κινηματογράφο δίπλα σας... :whistling:

 

lol ε καλά δεν είπαμε και έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Ε, φυσικά. Η δική σας κόντρα είναι πιο πολύ έτσι:

 

dim.jpg

 

 

Dimulator: " I pity the fool who believes in the key of Solomon"

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έτυχε πρόσφατα να ρίξω μια μάτια στην τριλογία της σολομωνικής, πρώτον σίγουρα το μικρό κλειδί (γοητεία ) δεν είναι τους Σολομώντα διότι είναι αντίθετο με τα 2 προηγούμενα που εκείνα χρησιμοποιών πνεύματα αγγέλλον ενώ αυτό κάποιους δυνατούς δαίμονες . sweat.gif

 

Την σολομωνική έχει ένας λίγο φίλος μου εβραίος που ασχολιέται με αποκρυφισμό .

τώρα και εγώ συμφωνώ πώς είναι γενικά έργο κάποιου ψευδό Σολομώντα γραμμένο γύρο στο 12 αιώνα . whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Για τα γραφόμενα στο αρχικό ποστ, έχω να πω ότι οι εβραίοι είναι από τον Αβραάμ και μετά κατά όλων των εθνών και όλη η "παλαιά διαθήκη" είναι ένα κωδικοποιημένο σχέδιο για World Domination από τους Εβραίους, Για να μη τα πολυλογώ ρίξτε μια ματιά στο greatlie.com και θα καταλάβετε. Να διευκρινίσω όμως ότι δε συμφωνώ με όλα όσα υπάρχουν εκεί.

 

Αυτό σαν αρχική τοποθέτηση και θα επανέλθω στο θέμα αργότερα....

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

@ panas o trismegistos:

 

Σύμφωνα με την παράδοση ο Σολομώντας χρησιμοποίησε μια σειρά από δαίμονες στην κατασκευή του Ναού, τους οποίους έλεγχε με το δαχτυλίδι του. Εκεί πατούν τα περισσότερα σολομωνικά γριμόρια.

 

Η επίκληση δαιμόνων (αν τελικά τα πνεύματα της Goetia είναι δαίμονες) δεν κάνει το Μικρό Κλειδί αντίθετο στα άλλα σολομωνικά γριμόρια. Αν προσέξεις θα δεις ότι στις επικλήσεις χρησιμοποιούνται τα ονόματα του θεού, όλα γίνονται στο όνομα του και στο όνομα των αγγέλων. Είναι η ένωση των αντιθέτων μάλλον... επίσης, προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι οι Βασιλείς της Goetia είναι 72, όσα δηλαδή και τα καμπαλιστικά ονόματα του Θεού.

Link to comment
Share on other sites

Ιρένικε πολύ καλή η σάτιρα με την φώτο.... αν και αυτήν την στιγμή έχω καιρό να ασχοληθώ με τις Σολομωνικές και το έχω ξεχάσει το θέμα να πω την αλήθεια...

 

.... νομίζω ότι ήμουν και λίγο υπερβολικός σε κάποια σημεία βέβαια προσωπικά με ελκύουν άλλα πνευματικά συστήματα αν και τώρα τελευταία μαθαίνω ότι όλα είναι χρήσιμα διότι κάθε ένα ασχολείται και με διαφορετικό πεδίο της υπάρξεως και έτσι στην ουσία ένας καλός πνευματικός καταλαβαίνει την σύνθεση όλων των περιγραφών από όλα τα συστήματα....

Link to comment
Share on other sites

Η παλαια διαθηκη ειναι γραμμενη απο Εβραιους που με εθνικιστικες αντιληψεις και σιγουρα πολυ μισος για εμας

.

 

Συμφωνώ . :thumbsup:

 

Η παλαια διαθηκη κατα την γνωμη μου δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο ενα βιβλιο γραμμενο απο εθνικιστες Εβραιους και οχι ενα εργο θεοπνευστο κλπ.

Μα και πάλι συμφωνώ !! :thumbsup:

 

Τα δυο Ιερά Βιβλία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Και αφήστε αυτά που λένε , πως το ένα συμπληρώνει το άλλο κλπ. Το ένα φέρει μήνυμα πολέμου και μίσους και το δεύτερο ειρήνης και αγάπης. (Γενικό μήνυμα μιλάω).Αν και για το δεύτερο και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου , ότι δεν έφτασε στα μάτια μας ολοκληρωμένο , αλλά κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των εξουσιαστών της Εκκλησίας(της τότε και της τώρα).

Σε ότι αφορά το Κλειδί του Σολομώντα , δεν ξέρω αν το έγραψε ο ίδιος , πάντως σχέση με μαγεία έχει ακουστεί από πολλούς ότι είχε.Όπως και τους ψαλμούς του πατέρα του, Βασιλέα Δαυίδ (που δεν τους έγραψε όλους εκείνος) , ίσως να ισχύει κάτι τέτοιο και με το βιβλίο του υιού του.

Edited by MagiCross
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ panas o trismegistos:

 

Σύμφωνα με την παράδοση ο Σολομώντας χρησιμοποίησε μια σειρά από δαίμονες στην κατασκευή του Ναού, τους οποίους έλεγχε με το δαχτυλίδι του. Εκεί πατούν τα περισσότερα σολομωνικά γριμόρια.

 

Η επίκληση δαιμόνων (αν τελικά τα πνεύματα της Goetia είναι δαίμονες) δεν κάνει το Μικρό Κλειδί αντίθετο στα άλλα σολομωνικά γριμόρια. Αν προσέξεις θα δεις ότι στις επικλήσεις χρησιμοποιούνται τα ονόματα του θεού, όλα γίνονται στο όνομα του και στο όνομα των αγγέλων. Είναι η ένωση των αντιθέτων μάλλον... επίσης, προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι οι Βασιλείς της Goetia είναι 72, όσα δηλαδή και τα καμπαλιστικά ονόματα του Θεού.

 

Βασικά έχεις δίκαιο εγώ απλός έριξα μόνο μια γρήγορη μάτια στο βιβλίο της σολομωνικής και επηρεάστηκα από τον εβραίο γνωστό μου που μου είπε αυτό με τους αγγέλους ίσως τώρα που το σκέπτομαι να το έκανε διότι τέτοια είναι τα πιστεύω του.

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...