Jump to content

Πως βλέπει ο χριστιανισμός τις άλλες θρησκείες


dimulator
 Share

Recommended Posts

Ο μοναδικός χριστιανός που υπήρξε ποτέ πέθανε πάνω στον σταυρό

Φαντάζομαι αυτό ακούγεται "πανέξυπνο" σε κάποιους (μου θυμίζει το άλλο άσχετο το "το αιγαίο ανήκει στα ψάρια του").

Από κάθε άποψη είναι λάθος.

πχ

- Ο Ιησούς δεν ήταν χριστιανός

- Οι μαθητές του δεν άρχισαν να αποκαλούνται χριστιανοί παρά καμιά 20αριά χρόνια αργότερα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λογικα αυτα που θα πω παρακατω θα φανει να αντιφασκουν μεταξυ τους αλλα δεν εχω σκοπο (οσο μπορω τουλαχιστον) να εκφρασω την προσωπικη μου αποψη και τα πιστευω μου σε αυτο το post, αλλα απλα να παραθεσω καποιες αποψεις... :teehee:

 

Καταρχας λογικο ειναι ο καθενας οταν επιλεγει μια θρησκεια να την θεωρει "καλυτερη" απο τις αλλες... αλλιως δεν θα την επελεγε αλλωστε...

 

Μετα οταν λες οι χριστιανοι λενε/ισχυριζονται/πιστευουν ειναι σαν να εχεις μιλησει με ολους τους χριστιανους... Δεν θα διαλεγα κατι τοσο γενικο... οσο για το τι μπορει να λεει καποιο ευαγγελιο καποιο αλλου ιδους χριστιανικο κειμενο η καποιος παπας ειναι αλλο θεμα...

 

Οι μισοι απο τους παπαδες που ξερω εγω τουλαχιστον εγιναν παπαδες για την "κονομα" λιγο τους ενδιαφερει ο χριστιανισμος η οποιαδηποτε αλλη θρησκεια... Το μονο που τουσ ενδιαφερει ειναι ο κοσμος να πηγενει στισ χριστιανικες εκκλησσιες για να γεμιζει το παγκαρι της εκκλησιας τους και οχι καποιου αλλου ναου... Οποτε το βλεπω λογικο (οχι ΣΩΣΤΟ) να προσπαθουν να πεισουν τους πολιτες οτι η μοναδικη σωστη θρησκεια ειναι η χριστιανικη...

 

Οσο για τα ευαγγελια ακομα και αν απο οτι θυμαμαι δεν εχει αναφερθει καποιος σε αυτα δεν ειναι περιεργο που με 12 αποστολους, πειτε 11 αν θελεται να βγαλετε εκτος τον Ιουδα η εκλησσια αποδεχεται μονο 4 τα οποια και χρεισημοποιει...? Μονο 4 ευαγγελια γραυτηκαν...? Οχι απο οσο ξερω εγω... Αλλα επειδη Ισωσ λιγο να ξεφευγω θα επανελθω...

 

Οι μοναχοι (για τους οποιους εχω καλυτερη αποψη σε σχεση με τους ιερεις) οποιασδηποτε θρησκειας πιστευω οτι ειναι αυτοι που πραγματικα εκφραζουν καλυτερα την οποιαδηποτε θρησκεια εχουν επιλεξει (αναφερω τους μοναχους οχι γιατι ειναι οι μονοι αλλα γιατι ειναι σε χωρους τους οποιους η εκαστοτε θρησκεια θεωρει "δικους της" [δεν το λεω σωστα αλλα ειναι αργα και δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα])... :sweat:

 

Και καπου εδω δεν θα αντεξω αλλο και θα πω αυτο που προσωπικα πιστευω... Ξεχαστε λοιπον αυτο που ειπα στην αρχη...

Ο καθε θρησκευτικος αρχοντας σκοπο εχει να αυξησει την δυναμη του και ο μονος τροπος να το καταφερει ειναι να αυξησει τους ακολουθους τους... Γι'αυτο και λεγεται αρχοντας εξαλλου... Γι'αυτο και ο Παππας εχει το αλαθητο... Γι'αυτο και ολες οι θρησκειες βρησκονται σε κοντρα αν και ισχυριζονται παρεμφερεις ιδεολογειες...

Η καθε θρησκεια κατα την αποψη μου ξεκινησε για να εξυψωσει τον ανθρωπο απο σοφους ανθρωπους της εποχης οι οποιοι προσπαθησαν να το δωσουν αυτο στον καθενα απο μας να το καταλαβει, με τον δικο του τροπο ο καθενας...

Και μετα κατελειξαν να διαστρεβλονοντε απο τον εκαστοτε θρησκευτικο αρχοντα διψασμενο για εξουσια και κοινωνικη αναγνωριση και καταξιωση... (χωρις να ισχυει παντα αυτο...)

 

Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισεται με αυτα που εγραψα... Ισως καποιοι να συμφωνισεται και να τα υποστηριξετε με επιπλεον επιχειρηματα... Οτι απ'τα δυο και να ισχυει απαντηστε μου... Βγαλ'τε με λαθος... Δωστε μου την ευκαιρια να αποκτησω και νεα επιχειρηματα για να στηριζω τις αποψεις μου... :)

 

Υ.Γ. Βασικα ειμαι σιγουρος οτι θα το κανετε... Αλλιως δεν θα ημουν εδω... ^_^

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχας λογικο ειναι ο καθενας οταν επιλεγει μια θρησκεια να την θεωρει "καλυτερη" απο τις αλλες... αλλιως δεν θα την επελεγε αλλωστε...

οκ αλλά ουσιαστικά επιλέγουμε τη θρησκεία ή έχει καταντήσει πλέον ένα είδος παράδοσης που περνάει απο γενιά σε γενιά?Ποιες άλλες επιλογές έχουμε (ή μας δίνονται) στο θέμα της θρησκείας,ούτως ώστε να μπορούμε να κατασταλλάξουμε.

 

 

Μετα οταν λες οι χριστιανοι λενε/ισχυριζονται/πιστευουν ειναι σαν να εχεις μιλησει με ολους τους χριστιανους... Δεν θα διαλεγα κατι τοσο γενικο... οσο για το τι μπορει να λεει καποιο ευαγγελιο καποιο αλλου ιδους χριστιανικο κειμενο η καποιος παπας ειναι αλλο θεμα...

Όταν πρόκειται για ένα γενικό θέμα μόνο να γενικολογήσεις μπορείς!Βάσει των εμπειριών και όσα έχεις ακούσει μπορείς ωστόσο να διαμορφώσεις μια άλφα άποψη για το τι "παίζει".

Οι μισοι απο τους παπαδες που ξερω εγω τουλαχιστον εγιναν παπαδες για την "κονομα" λιγο τους ενδιαφερει ο χριστιανισμος η οποιαδηποτε αλλη θρησκεια... Το μονο που τουσ ενδιαφερει ειναι ο κοσμος να πηγενει στισ χριστιανικες εκκλησσιες για να γεμιζει το παγκαρι της εκκλησιας τους και οχι καποιου αλλου ναου... Οποτε το βλεπω λογικο (οχι ΣΩΣΤΟ) να προσπαθουν να πεισουν τους πολιτες οτι η μοναδικη σωστη θρησκεια ειναι η χριστιανικη...

Να πχ εδώ γενικολογείς:lol:

 

Και καπου εδω δεν θα αντεξω αλλο και θα πω αυτο που προσωπικα πιστευω... Ξεχαστε λοιπον αυτο που ειπα στην αρχη...

Ο καθε θρησκευτικος αρχοντας σκοπο εχει να αυξησει την δυναμη του και ο μονος τροπος να το καταφερει ειναι να αυξησει τους ακολουθους τους... Γι'αυτο και λεγεται αρχοντας εξαλλου... Γι'αυτο και ο Παππας εχει το αλαθητο... Γι'αυτο και ολες οι θρησκειες βρησκονται σε κοντρα αν και ισχυριζονται παρεμφερεις ιδεολογειες...

Η καθε θρησκεια κατα την αποψη μου ξεκινησε για να εξυψωσει τον ανθρωπο απο σοφους ανθρωπους της εποχης οι οποιοι προσπαθησαν να το δωσουν αυτο στον καθενα απο μας να το καταλαβει, με τον δικο του τροπο ο καθενας...

Και μετα κατελειξαν να διαστρεβλονοντε απο τον εκαστοτε θρησκευτικο αρχοντα διψασμενο για εξουσια και κοινωνικη αναγνωριση και καταξιωση... (χωρις να ισχυει παντα αυτο...)

 

Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισεται με αυτα που εγραψα... Ισως καποιοι να συμφωνισεται και να τα υποστηριξετε με επιπλεον επιχειρηματα... Οτι απ'τα δυο και να ισχυει απαντηστε μου... Βγαλ'τε με λαθος... Δωστε μου την ευκαιρια να αποκτησω και νεα επιχειρηματα για να στηριζω τις αποψεις μου... :)

 

Υ.Γ. Βασικα ειμαι σιγουρος οτι θα το κανετε... Αλλιως δεν θα ημουν εδω... ^_^

Ελάχιστες απο τις αξίες που πρέσβευαν οι θρησκείες παρέμειναν αναλοίωτες στο βάθος του χρόνου.Όλες διαστρεβλώθηκαν κατάπως σύμφερε.Θες απο χέρι των αξιαγάπητων μοναχών που κατέγραψαν μόνο τα θρησκευτικά βιβλία που πέρασαν τη λογοκρισία (τα άλλα μάλλον ε΄ναι στα αζήτητα),θές απο τους εκάστοτε πολιτικούς ηγέτες,η θρησκεία άλλαξε σύμφωνα με τα συμφέροντα της εποχής.Και

όποιος έχει γνώση μπορεί να αναφέρει-οι ιστορικές μου γνώσεις είναι φανερό πως είναι πολύ φτωχές.

Όμως το θέμα του πόστ είχε κυρίως να κάνει σχέση με τη δαιμονοποίηση των κατάλοιπων παγανιστικών-ειδωλολατρικών παραδόσεων και όχι την επέκταση την οποία κάναμε...=)

Link to comment
Share on other sites

Άρα ακόμη και ο χριστιανός ο φανατικός ξέρει την αλήθεια... γιατί όμως επιμένει τόσο πολύ στην επίθεση του στις άλλες θρησκείες;

 

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω;;;

 

Επιμένει διότι η σταθερότητα και δυναμική της ταυτότητάς του ως οντότητα εξαρτάται και από τον κλονισμό όλων των υπόλοιπων θεάσεων. Όλες οι πνευματικές μέθοδοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν, και χρησιμοποιούνται, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, η διαφορά βρίσκεται στην διαχείριση των ατόμων. Όσοι βρίσκονται στην αρχή κλονίζουν τις θεάσεις όσοι έχουν προχωρήσει ενδυναμώνουν την δική τους.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτό ακούγεται "πανέξυπνο" σε κάποιους (μου θυμίζει το άλλο άσχετο το "το αιγαίο ανήκει στα ψάρια του").

Από κάθε άποψη είναι λάθος.

πχ

- Ο Ιησούς δεν ήταν χριστιανός

- Οι μαθητές του δεν άρχισαν να αποκαλούνται χριστιανοί παρά καμιά 20αριά χρόνια αργότερα

 

 

........................................................................... ο χριστιανισμος δεν ειναι μια ταμπελιτσα. σκεψου τη ειναι ο χριστιανισμος τη λεει και τη εκανε ο ιησους και τη ολος ο υπολοιπος ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

........................................................................... ο χριστιανισμος δεν ειναι μια ταμπελιτσα. σκεψου τη ειναι ο χριστιανισμος τη λεει και τη εκανε ο ιησους και τη ολος ο υπολοιπος ο κοσμος.

Το "χριστιανισμός" είναι εξ ορισμού ταμπέλα. Και ιστορικά επίσης δόθηκε ως ταμπέλα ("χριστιανούς" αποκάλεσαν στην Αντιόχεια της Συρίας - μάλλον κοροϊδευτικά στην αρχή - τους μαθητές του Ιησού επειδή έλεγαν ότι ο Ιησούς αναστήθηκε και ότι ήταν ο Χριστός (ο Μεσσίας δηλ.). Αυτό σύντομα μεταβλήθηκε στο στυλ, "μας κοροϊδεύετε για χριστιανούς,ε, τιμή μας και καμάρι μας" και ο χλευασμός υιοθετήθηκε τελικά από τους χλευαζόμενους ως προσδιορισμός/ταμπέλα του νέου ρεύματος).

Οι "λαϊκές" αντιλήψεις τώρα επί του θέματος είναι συνήθως πολύ διαφορετικές από τη θεωρία (αλλά προσοχή είναι συνηθισμένο να αντιπαραβάλει κανείς πρακτικές από τον συγκεκριμένο χώρο - που ασφαλώς είναι συχνά μακριά από το ιδεώδες - με το ιδεώδες άλλων χώρων "ξεχνώντας" ότι και εκείνες έχουν μια πράξη πολύ απομακρυσμένη από τις ωραίες θεωρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλά ουσιαστικά επιλέγουμε τη θρησκεία ή έχει καταντήσει πλέον ένα είδος παράδοσης που περνάει απο γενιά σε γενιά?Ποιες άλλες επιλογές έχουμε (ή μας δίνονται) στο θέμα της θρησκείας,ούτως ώστε να μπορούμε να κατασταλλάξουμε.

 

Κοιτα ως προς αυτο θα συμφωνισω οτι πλεον ο χριστιανησμος εχει γινει παραδοση... Αλλα σκεψου γιατι συμβαινει... οι γονεις μας παντα μας κανουν σαν "τα μουτρα τους"... Αρχικα τουλαχιστον οπωτε λογικο ειναι να μας βαφτιζουν και χριστιανους εφοσον χριστιανοι ειναι... Η επιλογη ομως ειναι δικη μας για το αν θα συνεχισουμε να ειμαστε η οχι... Κοινωνικα αυτο ειναι το σωστο να κανουν... Να μην μας παραδωσουν στην κοινωνια ως κατι το διαφορετικο σε ηλικια που δεν μπορουμε να υπερασπιστουμε τον εαυτο μας... Γιατι ολοι ξερουμε πως λειτουργει η κοινωνια και ειδικα στην Ελλαδα...

 

Οσο για το αρχικο σου ερωτημα θα σου απαντησω αυτο ποθ σου ειπα και νωριτερα... Οι οποιαδηποτε ιδεολογια-θρησκεια προσπαθοντας να αποκτησει νεα μελοι και να εξασφαλησει αυτα που εχει, παρουσιαζει ολες της αντικρουομενες σε αυτην, ως λαθος... Γιατι αυτος ειναι το τροπος σκεψης που επικρατει σε ενα ανολοκληρωτη κοινωνια με ημιμαθεια οπως ειναι η δικη μας... (και μιλαω παγκοσμιος)

 

Και αν διαφονεις δωσε μου 1-2 παραδηγματα που να μην ισχυει αυτο...

 

Μην ζητας λοιπον απο τους ιερεις του σημερα που εχουν καταλειξει η πλειοψηφια τους τουλαχιστον να ειναι σε κατωτερο επιπεδο μορφωσης απο τον μεσο ορο... (Ναι γενικολογω) Λεω του σημερα γιατι καποτε ηταν αυτοι που διαχειριζονταν ολη την γνωση... Να συμπεριφερθουν διαφορετικα... Ειναι σαν να ζητας απο μωρο παιδι που δεν μπορει να περπατισει να παει να σου κανει ψωνια... Δεν το καταλαβαινεις...? Οι σοβαροι και μορφωμενοι ανθρωποι δεν θα υποτιμησουν ποτε σε τετοιο βαθμο μια αλλη ιδεολογια ακομα και αν την εχει ασπαστει ενα μονο ατομο...

 

Υ.Γ. Ελπιζω να σε καλυψα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ως προς αυτο θα συμφωνισω οτι πλεον ο χριστιανησμος εχει γινει παραδοση... Αλλα σκεψου γιατι συμβαινει... οι γονεις μας παντα μας κανουν σαν "τα μουτρα τους"... ..

Αυτό λέει η βιολογία. Το αποδίδει στον μυθικό παράγοντα DNA...

Άρα είναι φυσικό οι γονείς να θέλουν και τα παιδιά τους (που έτσι κι αλλιώς σαν τα μούτρα τους είναι) να ακολουθήσουν δρόμους και να υιοθετήσουν αξίες σαν τις δικές τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κάθε φορά που κάνω αυτή την συζήτηση με κάποιο χριστιανό είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξει στην φράση:

ναι, οι χριστιανοί έκαναν λάθη, γιατί όλες οι θρησκείες κάνουν εγκλήματα, αλλά ο χριστός...... μπλά μπλά μπλα.

 

Ο χριστός τι????? χα χα

αυτός δεν διατυμπανούσε ότι είναι η μόνη οδός και το φως και άλλα τέτοια περίεργα? και ότι όποιος

δεν περπατήσει μαζί του θα χαθεί στο σκοτάδι και στην κόλαση και άλλα τέτοια...??????

 

Αντίθετα οι αρχαίοι Έλληνες ήταν τόσο ανοιχτόμυαλοι που είχαν ναό στον άγνωστο θεό...

 

Πως γίνεται το μυαλό μας να στενεύει αντί να γίνεται το αντίθετο????

Link to comment
Share on other sites

απόψε πάντως θα...καταφρίξουν οι απανταχού "χριστιανοί"!

Γιατί;

Μα έλα μου ντε...

Τι έχει σήμερα μετά 11 στο ΑΛΤΕΡ;

Και με τι θέμα, μου λέτε; :whistling:

 

Και καλά, "εκπομπή" είναι αυτή; θα με ρωτήσετε (& δίκιο θα'χετε...)

Οι φαγωμάρες...αναπόφευκτες! :yucky:

 

ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ VS. ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ (ορθόδοξος και μη)... :pinch:

 

http://www.pyles.tv/News/arxaiotita-energiakoi-topoi-(1)/12_olympian_gods_pyles.aspx

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που κάνω αυτή την συζήτηση με κάποιο χριστιανό είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξει στην φράση:

ναι, οι χριστιανοί έκαναν λάθη, γιατί όλες οι θρησκείες κάνουν εγκλήματα, αλλά ο χριστός...... μπλά μπλά μπλα.

...

Και πραγματικά είναι κάπως έτσι (τα εγκλήματα τα κάνουν άνθρωποι, όχι "θρησκείες").
...Ο χριστός τι????? χα χα

αυτός δεν διατυμπανούσε ότι είναι η μόνη οδός και το φως και άλλα τέτοια περίεργα? και ότι όποιος

δεν περπατήσει μαζί του θα χαθεί στο σκοτάδι και στην κόλαση και άλλα τέτοια...??????

...

Σωστό κι αυτό, κάτι τέτοια έλεγε. Τα οποία βέβαια μόνο αν είναι ψέματα που παρουσιάζονται για αλήθειες είναι πρόβλημα...
...Αντίθετα οι αρχαίοι Έλληνες ήταν τόσο ανοιχτόμυαλοι που είχαν ναό στον άγνωστο θεό...
Μμμμ, εδώ μπερδεύονται τα πράγματα. Είναι όντως ανοιχτόμυαλο αν δεν ξέρεις να λες: "Δεν ξέρω" - εξ ου και το "εις τον άγνωστο θεό". Αν όμως ξέρεις είναι άραγε ανοιχτόμυαλο το να λες ότι δεν ξέρεις;

Ο Ιησούς και οι χριστιανοί έλεγαν: αφού ξέρουμε αν πούμε ότι δεν ξέρουμε θα είναι ψέμα.

Πως το ξέρουμε εμείς, αν ήξεραν ή όχι;

Εδώ είναι το δικό μας δίλημμα.

...Πως γίνεται το μυαλό μας να στενεύει αντί να γίνεται το αντίθετο????
Να μια καλή ερώτηση. Για παράδειγμα γιατί μιλάμε για ανοιχτό μυαλό κι έπειτα στενεύουμε μόνοι μας τις επιλογές μας; Γιατί η στάση των χριστιανών μπορεί να χαρακτηριστεί ως στενόμυαλη μόνο στην περίπτωση που δεν έχουν δίκο και σε μένα τουλάχιστον φαίνεται εξ ίσου στενόμυαλο το να αποκλείει κανείς ολοκληρωτικά το ότι τα περίεργα που έλεγε ο Ιησούς θα μπορούσε να ήταν αλήθεια. Η ζωή συχνά δεν είναι λιγότερο περίεργη...

 

Το ανοιχτό και το στενό είναι έννοιες σχετικές.

Εξαρτώνται από τα γεγονότα.

 

Έτσι αν θέλεις να κολυμπήσεις στη θάλασσα, δεν είναι "στενόμυαλο" το να σου πει κανείς "να ή θάλασσα είναι προς τα εκεί κάτω" (αν έτσι είναι)

Στενόμυαλο σε τέτοια περίπτωση είναι το να πεις "μπα, θα πάρω βουνά".

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

φίλε ingmar....

δεν πιστεύω ότι έχασα αυτό το θέμα... grrrrrr...

μακάρι να το είχα μάθει νωρίτερα...

το είδες??? ήταν καλό???

 

και φίλε outis

με την ίδια λογική και η επιθετικότητα των ισλαμιστών (τζιχαντ.....)

δικαιολογείται εφόσον πιστεύουν σε μία αλήθεια η οποία μπορεί και να ισχύει.

Ωστόσο αυτό δεν αποτελεί επαρκή δικαιολογία για τις πράξεις τους.

 

Νομίζω ότι όταν εξετάζουμε θρησκείες ένα βασικό κριτήριο είναι το πόσο

ελευθερία αφήνουν στο άτομο και ο βαθμός στον οποίο δαιμονοποιούν άλλες θρησκείες και

συνεπώς άλλους ανθρώπους και πολιτισμούς.

Νομίζω ότι εάν μπορούσες να δεις τον χριστιανισμό ως παρατηρητής και όχι ως πιστός θα καταλαβαινες τι εννοώ..

Ισως αυτό να ισχύει και για μένα αντίστροφα......

who knows????? :P

Link to comment
Share on other sites

φίλε ingmar....

δεν πιστεύω ότι έχασα αυτό το θέμα... grrrrrr...

μακάρι να το είχα μάθει νωρίτερα...

το είδες??? ήταν καλό???

 

και φίλε outis

με την ίδια λογική και η επιθετικότητα των ισλαμιστών (τζιχαντ.....)

δικαιολογείται εφόσον πιστεύουν σε μία αλήθεια η οποία μπορεί και να ισχύει.

Ωστόσο αυτό δεν αποτελεί επαρκή δικαιολογία για τις πράξεις τους.

...

Δεν μιλάμε για δικαιολογίες (άχρηστο πράγμα στην ιστορία), αλλά για συμπεράσματα και κατανόηση της ιστορίας. Δεν μπορείς όμως να συγκρίνεις τον Μωάμεθ με τον Ιησού. Ο Μωάμεθ δεν άφησε το σπαθί από το χέρι, ο Ιησούς δεν θέλησε να το πιάσει. Κι αν οπαδοί του το έπιασαν μετά - δε νομίζω ότι θα τους έλεγε μπράβο.

...Νομίζω ότι εάν μπορούσες να δεις τον χριστιανισμό ως παρατηρητής και όχι ως πιστός θα καταλαβαινες τι εννοώ..

Ισως αυτό να ισχύει και για μένα αντίστροφα......

who knows????? :P

Και ποιος λέει το πως το βλέπω; Φυσικά και ως παρατηρητής μιλώ. Το να παρατηρείς χωρίς να φτάνεις σε συμπεράσματα είναι όμως στείρο.

Τα δικά μου απ'όλα αυτά είναι:

1. Αυτά που έγιναν υπο χριστιανική αιγίδα θα γινόταν έτσι κι αλλιώς - γιατί πάντα γινόταν κάτω από διάφορες συνθήκες.

2. Αν αφεθεί οποιαδήποτε θρησκεία θα κάνει τα ίδια (και όποτε αφέθηκε τα έκανε). Η μερσεντές φίλε μου. Αν φωνάζουν κάποιοι είναι γιατί θέλουν και αυτοί, με ράσο ή χιτώνα. Γι' αυτό αν βρίσκω φανατισμό σε εκείνους που τον καταδικάζουν, το λέω επίσης.

Link to comment
Share on other sites

η κλασική περίπτωση....

 

τους δίνεις χρυσό λέγοντας τους ότι με αυτό θα λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα.

Περνάει η εποχή σου και λες έκανα ένα καλό στην ανθρωπότητα.

 

Και μετά οι άνθρωποι αρχίζουν να μαλώνουν, να σκοτώνουν ο ένας τον άλλο, να κάνουν πόλεμους, οργανώσεις με σκοπό την αντιπαλότητα κτλ

 

το ίδιο έγινε και με τον Ιησού και κάθε άνθρωπο που πρόσφερε κάτι, διότι οι αποδέκτες άλλοι ήταν έτοιμοι να το δεχτούν και να το καταλάβουν ενώ ως συνήθως οι πιο πολλοί δεν ήταν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

........................................................................... ο χριστιανισμος δεν ειναι μια ταμπελιτσα. σκεψου τη ειναι ο χριστιανισμος τη λεει και τη εκανε ο ιησους και τη ολος ο υπολοιπος ο κοσμος.

 

Καπως συμφονω. Ιησους ως ανθρωπος δεν υπηρχε. Ειναι μια "απατη" των Ρωμαιων για να ελεγχει μαζα, Εκεινη την εποχη σ'ολο αυτοκρατορια γηνοταν μαραζμος (αλκοολισμος, αυτοκτονιες κλπ. Η Βορεια Ευρωπη παντα ζηλευε στα πλουτη κι τεχνη Βυζαντιου (Καθολικη θρυσκεια ). Βυζαντιο ηταν μοναδικο πολυ-πολητεισς, πολυ-κρατιδια με ελευθερο εμποριο κι ανταλλαγη γνωσεων.

 

Αλλο ενα ... Ιησους=Ιεχοβα=Σωτηρας. Η πηγη του προεχεται ως απο την γη των πυραμιδων (αρχεα Εγυπτος) που εγκαταστηθηκε στη γη των Παλεστηνεων (παλεστηνεοι τους ελεγαν hebrew) Canαan.

 

Αλλο, Ιησους ταυτιζεται συχνα Ιουδας.

 

Η γεννηση του = σημειο μηδεν αρχης χειμερινης σεζον οπου ο Ηλιος ακτηνες φωτηζουν ως "γεννηση". Κι Πασχα

 

Σχεδον τα ιδια ταυτιζονται κι σε αλλες θεοανθρωπες θρυσκιες.

 

Σχετικα με την σκεψη της Βουδδιστικης θρυσκειας. Αστρονομικα αμα γυρισουμε την γη την μερια της χειμερινης μηδεν σημειου κατω , τοτε η Γη θα εχει μια εικονα ως ΥινγΣελινηΥανγΗλιος=το ασπρο μερος ειναι καλοκαιρη κι αντιστοιχα. 4 σεζον, αλλα 24/28 σημεια. Αρχη του χρονου Φεβρουαριος (σελινιακος μηνας=Τυγρης. γενικα τα Σελινιακο ημερολογιο ειναι μπερδεμενο, γιατι εχου 2 σημεια Ηλιακου συστηματος. Περιλαμβανει το Ηλιο κι Σελινη, οπου οι μηνες δεν αντιστοιχουν σε διαρκεια.

 

Επισης, η φιλοσοφια σκεψης κι αναλυσης βασιζεται σε Γηινα=φυσικου παραγοντες στοιχειων.

 

 

(..αναλυση κι αποτελεσματα δικα σας..)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...