Jump to content

Αποβάλλουν μαθήτρια για το facebook της!!!!


irenicus777
 Share

Recommended Posts

πηγή:

http://www.pcmaster.gr/content/show/6861

 

Το Facebook στάθηκε αφορμή για να αποβληθεί μια 14χρονη μαθήτρια από το σχολείο της στη Χρυσοπηγή Χανίων, εξαιτίας ενός group που είχε φτιάξει με τίτλο «Κι εγώ μισώ τη διευθύντρια της Χρυσοπηγής». Το συμβούλιο των καθηγητών έλαβε την απόφαση η μαθήτρια να αποβληθεί οριστικά από το σχολείο και βέβαια το συμβάν έχει αναστατώσει την τοπική κοινωνία και τους συμμαθητές της κοπέλας.

 

Αν και η μαθήτρια ζήτησε συγγνώμη, η σκληρή απόφαση που πήραν οι καθηγητές της δείχνει ότι είτε δεν είναι καθόλου, μα καθόλου εξοικειωμένοι με τις νέες τεχνολογίες όπως όφειλαν (χιλιάδες τέτοια ?hate? groups υπάρχουν στο Facebook για κάθε καρυδιάς καρύδι, χωρίς να ασχολείται κανείς, μια και τα περισσότερα ανοίγουν για πλάκα), είτε υπήρχε κάποιο παρελθόν με τη μαθήτρια στο σχολείο και η συγκεκριμένη ενέργεια ήταν απλά η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.

 

Πάντως δεν είναι δυνατό να πιστέψει κανείς πως, εν έτει 2010, υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι, και μάλιστα καθηγητές, που δίνουν σημασία σε τέτοιου είδους «πλακίτσες». Η ίδια η διευθύντρια της Χρυσοπηγής, με δεδομένο πως δεκάδες μαθητές του σχολείου έγιναν μέλη του group, μάλλον θα έπρεπε να αναρωτηθεί πρωτίστως για ποιο λόγο υπάρχει το «μίσος» εναντίον της κι όχι να το θρέφει κι άλλο, ποινικοποιώντας ουσιαστικά ένα αστείο. Εκτός, επαναλαμβάνουμε, κι αν δεν ήταν το μόνο, αλλά αυτό προβλήθηκε ως αιτία προς τα έξω. Αν πάντως το facebook ήταν η μοναδική αιτία της αποβολής, κάποιος θα πρέπει να μιλήσει στους καθηγητές του σχολείου για το Facebook, το Internet, τα social networks, και... τα κουμπούρια που δεν πρέπει να βγάζουν από το ζωνάρι τους για ψύλλου πήδημα!

 

Α, και μια υποσημείωση: 100 συμμαθητές της κοπέλας είχαν γραφτεί στο group της. 23.000 και βάλε είναι τώρα γραμμένοι στο group που ζητά να ανακληθεί η αποβολή. Αν οι καθηγητές πήραν σοβαρά το πρώτο, τι θα γίνει αν τους δείξει κάποιος το δεύτερο; Θα πεθάνουν από το φόβο τους; Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει γινει θεμα εδω και πολλες μερες και απ'οτι εμαθα εγω η διευθηντρια θα παρει ποδι απο το σχολειο... Ή θα τηνδιώξουν τελειος απο το εκπαιδευτικο ή θα την στειλουν σε καμια καρφιτσα...

 

Ως σημερινος φοιτητης και αυριανος εκπαιδευτικος, ψηφιζω να φυγει τελειως... Δεν χρειαζονται τετοια μυαλα στα σχολεια...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το συμβούλιο των καθηγητών πήρε την απόφαση, την ευθύνη την έχουν όλοι όσοι έδωσαν θετική ψήφο στην αποβολή της μαθήτριας κι όχι μόνο η διευθύντρια. Η διευθύντρια δεν μπορεί να απολυθεί, ούτε μπορούν να της κάνουν κάτι, καθότι οι ενέργειές της ως φαίνεται είναι νόμιμες. Αυτό που θα γίνει λογικά είναι ότι θα γίνει μια συννενόηση με το αντίστοιχο γραφείο της εκπαίδευσης να τη μεταθέσουν σε άλλη περιοχή και σχολείο. Δε με ενδιαφέρουν ο χαρακτήρας της διευθύντριας ή οι πράξεις της μαθήτριας γιατί στην τελική "όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει". Αυτό όμως που έχω παρατηρήσει στα ελληνικά σχολεία είναι η άγνοια που έχουν οι εκπαιδευτικοί για τις νέες τεχνολογίες, η απροθυμία τους να μάθουν κάτι παραπάνω και ο ελάχιστος χρόνος που αφιερώνεται στην εξάσκηση της κριτικής σκέψης των μαθητών. Η άγνοια τούς οδηγήσε σε υπερβολικές ενέργειες!

Link to comment
Share on other sites

FACEBOOK?? ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ! ΔΙΩΞΤΕ ΤΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΡΗ-ΓΟ-ΡΑ!!!!!ΤΟ FB ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΟΛΟΥ! ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΣ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!

 

ΟΥΥΥΥ 666 ΟΥΥΥ 666!

 

Αν είναι δυνατόν! Το άκουσα στο ραδιόφωνο και έπαθα πλάκα! Τι άλλο θα ακούσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή σταμάτα να ακούς ραδιόφωνο και μετά σταμάτα να βλέπεις τηλεόραση (πλην X-Factor,next top top top top ,νόστιμο ξύδι για το φαγητό,και Love Bites).Εμένα με βόλεψε,true story...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έπραξε η καθηγήτρια, στο πλαίσιο της προετοιμασίας και της εκπαίδευσης των μαθητών για την αγορά εργασίας και την κοινωνική τους καταξίωση γενικότερα. Τους υποδεικνύει ότι κατά τ' άλλα το fb εξελίσσεται σε ένα δυνατό μέσον με επιρροή τόσο στη ζωή τους όσο και στην κοινωνία γενικότερα.

Γιατί όταν μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά, πώς θα μπορέσουν να δουλέψουν σε μια αξιοπρεπή εταιρία χωρίς να είναι και το προφίλ τους αξιοπρεπές στο fb? Πώς θα μάθουν να φυλάγονται από το αφεντικό τους? Αλλά και εκτός εργασίας, πώς θα μπορέσουν να πατήσουν τα πόδια τους στην κοινωνία αν δεν έχουν τουλάχιστον 1000 φίλους στο fb?

Πρέπει να αρχίσουν να μαθαίνουν την αλήθεια για το πόσο αποτελεσματικό είναι το fb ως εργαλείο κοινωνικής σύγκρισης και (κατ' επέκταση) ανωτερώτητας. Γιατί στην τελική, το θέμα είναι ποσοτικό! Ποιός θα τολμήσει να πει κάτι στη μαθήτρια τώρα που η ίδια απέκτησε 23.000 φίλους?! Εσείς πόσους φίλους έχετε στο fb και τολμάτε να έχετε άποψη για αυτή τη μαθήτρια?!

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών παιδιά αν και είμαι κάπως off topic, πιστεύω πως πολύ σημασία δίνουν στο facebook. Εδώ εγώ και οι περισσότεροι φίλοι μου (άτομα από 19 έως 23) το έχουμε ήδη βαρεθεί. Κύριος τα μικρά είναι που λιώνουν εκεί μέσα.

 

Να πω δε ότι το facrbook όντως είναι πράμα του Διαόλου όπως επισήμανε ο φίλτατος speedy. Το ξέρατε ότι, ότι ανεβάσετε στο fb αυτομάτως παραχωρείται και τα πνευματικά του δικαιώματα στο site?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει για τα περισσοτερα τετοιου ειδους site... Το ιδιο ισχυε και για το HI 5 για οσουσ το θυμαστε ακομα... Το Facebook για μενα τουλαχιστον αξιζει μονο και μονο για να παιξεις λιγο poker οταν βαριεσαι αλλα εκτος αυτου εμενα το προβλημα μου δεν ειναι αυτο...

 

Ειναι η γενικοτερη αντιληψη που υπαρχει σε αυτην την χωρα για την παιδια και για τα πηθαρχικα μετρα... Ηδη σε πολλες χωρες προσπαθουν να καταργησουν τις πηνες στα σχολεια (αποβολες κτλ) ολοι οι συγχρονοι παιδαγωγοι ισχυριζονται οτι οποιος εκπαιδευτικος αποβαλει μαθητη θα πρεπει να απολιεται γιατι δεν ξερει να κανει σωστα την δουλεια του... Γιατι ο μαθητης, οπως και καθε ανθρωπος, συμπεριφερεται αναλογα με το ποιον εχει απενατνι του... Ο καθηγητης που μας κανει παιδαγωγικα μας ειπε πριν λιγο καιρο ενα περιστατικο στην Νορβηγια η Γερμανια δεν θυμαμαμαι με σιγουρια οτι καθηγητης πηγε μαθητη στο γραφειο για αποβολη και ο διευθηντης την επεβαλε και σε εναν ελενχο που εγινε λιγες μερες μετα το εμαθαν οι ανωτεροοι τους (δεν ξερω ακριβως πως ειναι σε αυτην την χωρα) και αποληθηκαν και οι 2... Γιατι δεν μπορουν να κανουν σωστα την δουλεια τους και να συνετισουν τους μαθητες...

 

Τες πα... Το συγκεκριμενο θεμα θελει πολυ αναληση ομως και εγω ειμαι ψιλο κουρασμενος... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ενέργειες του συλλόγου διδασκόντων ήταν υπερβολικές, όμως θα ήθελα να δω και τη σελίδα της μαθήτριας. Αυτό το λέω γιατί ως εκπαιδευτικός καταλαβαίνω πόση δύναμη έχουν και δεν έχουν ταυτόχρονα οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία. Μερικές φορές έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ δύσκολες περιπτώσεις και το μόνο που όλοι αναφέρουν είναι οι πολλές διακοπές που κάνουμε. Δυστυχώς αυτά τα παρατράγουδα θα συμβαίνουν όσο τα πράγματα στην εκπαίδευση συμβαίνουν με τυχαίο τρόπο. Γιατί στην τύχη βασίζονται τα πάντα στα σχολεία. Στην τύχη και ό,τι τύχει!

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ενέργειες του συλλόγου διδασκόντων ήταν υπερβολικές, όμως θα ήθελα να δω και τη σελίδα της μαθήτριας. Αυτό το λέω γιατί ως εκπαιδευτικός καταλαβαίνω πόση δύναμη έχουν και δεν έχουν ταυτόχρονα οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία. Μερικές φορές έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ δύσκολες περιπτώσεις και το μόνο που όλοι αναφέρουν είναι οι πολλές διακοπές που κάνουμε. Δυστυχώς αυτά τα παρατράγουδα θα συμβαίνουν όσο τα πράγματα στην εκπαίδευση συμβαίνουν με τυχαίο τρόπο. Γιατί στην τύχη βασίζονται τα πάντα στα σχολεία. Στην τύχη και ό,τι τύχει!

Ο τίτλος του θέματος είναι παραπλανητικός τελικά. Δεν "αποβάλλουν μαθήτρια για το facebook της" αλλά γιατί σ' αυτό δημοσίευσε κάτι που θεώρησαν υβριστικό. Τώρα δεν ξέρω τους κανόνες αλλά αν χρησιμοποιούσε η μαθήτρια τα ίδια λόγια φωνάζοντας στην αυλή του σχολείου ή μοίραζε φυλλάδια με το ίδιο κείμενο στο δρόμο πάλι κάτι παρόμοιο θα γινόταν (οπότε τιμωρούν τη μαθήτρια επειδή έγραφε στο facebook).

Αν η δράση του σχολείου ήταν υπερβολική δεν μπορούμε να ξέρουμε χωρίς περισσότερα στοιχεία (αν έδρασε νόμιμα τότε το πρόβλημά μας πρέπει να είναι με τον νόμο κι όχι με όσους τον εφαρμόζουν). Αλλά πάλι τι περίμενε και η μαθήτρια; Να τις πούνε και μπράβο;

Link to comment
Share on other sites

Οι μαθητες δεν μπορουν να ειναι μαθητες και να τους λεμε να μας ακουνε και να διαβαζουν κι οτι αλλο, επειδη δεν ξερουν κι οταν κανουν κατι να αποβαλονται και να τους αντιμετοπιζουμε σαν ολοκληρωμενες προσωπικοτητες...

 

Ο νομος ειναι διαφορετικος για τους ανηλικους σε σχεση με τους ενηλικες για καποιον λογο... Δεν θεωρω οτι αυτο που εκανε η μαθητρια ειναι σωστο αλλα εφοσον εγινε εκτος σχολειου ακομα και αν αφορουσε θεμα η προσωπο του σχολειου θα επρεπε να μεινει εκτος αυτου... Δεν υπηρχε καμια δικιολογια για να αποβληθει απο το σχολειο, εφοσον η οποιαδηποτε πραξη της εγινε εκτος αυτου... Εαν ηθελε η διευθηντρια θα μπορουσε να κινηθει εναντιον της νομικα, ή οπως αλλιως ηθελε αλλα οχι να την αποβαλει για κατι που εκανε εκτος του σχολειου... Ειναι σαν ο διευθηντης της εταιριας σου να απολυει το παιδι σου απο την εταιρια σου γιατι τον εβρισαι πριν 3 μερες σε ενα μπαρ.... Ειναι εντελως παραλογο, Δεν το βλεπεται...? Αν τωρα το fb ειναι μερος του σχολειου, οκ θα το δεχτω... Αλλα δεν νομιζω οτι κανεις εδω μεσα πιστευει κατι τετοιο....

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία προσέγγιση για το θέμα του fb μπορείτε να διαβάσετε κι εδώ... http://inlovewithlif...book/#more-1158

Ο κίνδυνος για την ιδιωτικότητά μας στο διαδίκτυο είναι ανάλογος της ποσότητας και της ποιότητας των προσωπικών δεδομένων, που "ανεβάζουμε" στον κυβερνοχώρο. Όσο περισσότερα δεδομένα με αναφορά στο πρόσωπό μας διαθέτουμε στο οφθαλμόλουτρο των ψηφιακών περιβάλλοντων, τόσο περισσότερο διατρέχουμε τον κίνδυνο αυτά να τύχουν κατάχρησης από τρίτους. Από τη στιγμή δε που απελευθερώσουμε οποιαδήποτε πληροφορία μας στο διαδίκτυο, χάνουμε οποιαδήποτε δυνατότητα ελέγχου της και ανοίγουμε τους ασκούς του αιόλου. Γι' αυτό τον λόγο το δικαίωμα στην ανωνυμία στην ψηφιακή εποχή είναι αναγκαία συνθήκη της ιδιωτικότητας του ανθρώπου.
Link to comment
Share on other sites

Όντος το facebook είναι του "διαβόλου"

Το facebook αποτελεί μια δεύτερη ταυτότητα (ή και τρίτη τέταρτη, γιατί υπάρχουν κ άλλες που έχουμε αλλά δεν τις αναγνωρίζουμε) η οποία περιέχει ένα σορό πληροφορίες για μας και την προσωπική μας ζωή. Όλα τα στοιχεία μας καταχωρούνται σε μια βάση δεδομένων την οποία μπορεί να την προσπελάσει ουσιαστικά ο καθένας.

απτό άρθρο που που έβαλε ο johnny θα αναφέρω μόνο το .. "θα πρέπει να αντιληφθούμε ότι ζούμε σε κοινωνίες, όπου κυρίαρχο ρόλο παίζουν οι σχέσεις εξουσίασης" οπότε γίνεται αντιληπτό ποιος είναι "διάβολος" .

 

Το facebook δεν παύει να είναι άλλο ένα κανάλι επικοινωνίας και έτσι μπορεί να έχει πραγματικά θετική χρήση από όλους μας. Φτάνει βέβαια να ξέρουμε να βάζουμε και κάποια όρια σε αυτά που θα βγάλουμε παρά έξω, μέσα από αυτό.

 

Η μαθήτρια τώρα... με την πράξη της κέρδισε μια αποβολή και κάμποσους εικονικούς φίλους. Δεν μπορώ να την κατακρίνω γιατί αυτά έμαθε να κάνει όπως και σχεδόν όλοι οι συνομήλικοι της, αυτά που τους δίδαξε οι κοινωνία μας.

 

Η καθηγήτρια μέσα από την άγνοια της έπραξε έτσι όπως έκρινε... και κατά την γνώμη μου ξεφτιλίστηκε.

 

Το να μισεί μια μαθήτρια την καθηγήτρια της, είναι παράνομο;

το να λατρεύει μια μαθήτρια την καθηγήτρια της είναι παράνομο;

η άποψη ενός μαθητή για τους καθηγητές του είναι παράνομη;

 

Και οι καθηγητές πολλές φορές δείχνουν την απέχθεια τους προς κάποιους μαθητές βάζοντας βαθμολογίες τύπου 11, που ναι μεν μπορεί τα γραπτά και τα προφορικά τους να αξίζουν για 11, αλλά δεν κάθονται να τους δώσουν λίγη βοήθεια έτσι ώστε το 11 να γίνει 16.

Η βοήθεια που λέω είναι ξεκάθαρα, το να τους εξηγήσουν τα όσα δεν κατάλαβαν στην παράδοση. Το να εξηγήσουν τα πως και τα γιατί στα λάθη που έκαναν μέχρι τώρα.

 

Πέρασα και εγώ απ τα θρανία, και από τι φαίνεται σε λίγα χρόνια μακάρι δηλαδή θα ξαναμπώ στις αίθουσες, αλλά αυτή τη φορά θα κάθομαι στην έδρα.

 

 

Ξέχασα να αναφέρω πως αυτή η σελίδα στο facebook δεν είναι τίποτε άλλο από ένδειξη "μαγκιάς"...... κοινός μλκς

όλα για την μούρη...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. να μαι κ εγω...

 

Πρωτα απ'ολα το facebook ειναι πραγματικα μια γελοιοτητα. Ουπς λαθος. Ο τροπος που χρησιμοποιουμε οι Ελληνες το Facebook ειναι μια γελοιοτητα.

Αλλα γιατι μια μαθητρια να εχει Facebook?

Σοβαρα τωρα.Γιατι? Εγω κρατω τον λογαριασμο μου αποκλειστικα κ μονο για ατομα που επειδη μας χωριζουν συνορα πολλων χωρων ειναι αδυνατο να τα παμε για καφεδακι ή να βγουμε για μπυρες. Τωρα θα μου πεις υπαρχει κ το MSN.. Ναι αλλα δεν υπαρχει χρονος για αυτο. (νταξει παρεχομαι εχω κ Ελληνες αλλα ειμαι κ καλος ανθρωπος κ δεν παταω ευκολα ignore :P )

Anyway μια μαθητρια τι ακριβως της προσφερει αυτος ο Διαολος? (κ περα απο την πλακα αν δεις την φατσα σου να σε εξωφυλλο πορνο δεν μπορεις να κανεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.. μπορουν να την τροποποιησουν μια φωτογραφια σου οσο κ οπως θελουν κ ασφαλως να την πουλησουν..)

Στα 15 το social networking ειναι η αυλη του σχολειου ,η καφετερια της γειτονιας κλπ.

 

Παντως ελεος πια με αυτη την αποβολη... Δικαιο ή αδικο δεν εχει σημασια. Κ εγω δεν παιρνω πτυχιο επειδη ενας βλακας ΑΔΙΚΑ με κοβει συνεχεια.

Σημασια εχει πως δοθηκε αφορμη να νιωσουν λιγο τα παιδια τι σημαινει Internet και τι σημαινει φακελωμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...